Azerbejdżan szczepienia i przydatne informacje dla podróżnych

Azerbejdżan szczepienia: kiedy je wykonać? [zalecenia 2024]

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, azerbejdżan co warto wiedzieć Katarzyna Ślusarz | 2023-09-07 (ostatnia aktualizacja: 2024-04-04)
Jako że opieka medyczna poza Baku może być trudno dostępna, podróżującym do Azerbejdżanu zaleca się wykonanie szczepień ochronnych. Poza tym warto pamiętać o higienie osobistej i żywienia oraz pozostałych zasadach profilaktyki. Na kompleksowe przygotowanie do wyjazdu można liczyć w TropicalMed.

6-8 tygodni przed podróżą do Azerbejdżanu zaleca się odwiedzenie ośrodka medycyny podróży, m.in. w celu wykonania zalecanych szczepień. Najważniejsza jest dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec oraz uodpornienie na WZW A i B.

Szczepienia przeciw meningokokom odrze, durowi brzusznemu i wściekliźnie są zalecane w zależności od planowanej aktywności w Azerbejdżanie. Lekarz doradzi też w sprawie profilaktyki. To ważne w przypadku chorób (jak np. wysokościowa), na które nie ma szczepień.

Poradnik: Azerbejdżan jak się przygotować pod kątem zdrowia?

Azerbejdżan to z pewnością kraj warty odwiedzenia – ma różnorodną i bogatą ofertę turystyczną oraz nie ma tam tłumów, co dodaje miejscu wiele uroku. Aby w zdrowiu i spokoju poznawać ten ciekawy kraj, należy pamiętać o przygotowaniu pod kątem zdrowia6-8 tygodni przed planowaną podróżą zaleca się wizytę w ośrodku medycyny podróży w celu wykonania zalecanych szczepień i uzyskania wytycznych w sprawie pozostałych zasad profilaktyki.

Wyjazd do Azerbejdżanu a COVID-19: od 28.03.2023 r. nie ma żadnych ograniczeń sanitarnych związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Oznacza to swobodne podróżowanie[1].

MSZ podaje, że poza stolicą dostęp do opieki lekarskiej na odpowiednim poziomie może być utrudniony, a wszelkie świadczenia medyczne wiążą się z dodatkowymi kosztami[2]Mimo że wszystkie szczepienia są opcjonalne, to nie warto tracić czasu i pieniędzy na chorowanie w Azerbejdżanie i wykonać zalecane szczepienia. W poniższej tabeli znajduje się wykaz chorób, na które warto się zaszczepić w zależności od specyfiki wyjazdu.

Azerbejdżan szczepienia na pobyt hotelowy/podróż służbowąAzerbejdżan szczepienia na wycieczkę objazdową/pobyt turystyczny
  • rutynowe (odra, tężec)
  • WZW A i B
  • meningokoki
  • rutynowe (tężec)
  • WZW A i B
  • dur brzuszny
  • wścieklizna

O tym, w jakich przypadkach zaleca się immunizację, można dowiedzieć się z dalszej części artykułu.

Azerbejdżan szczepienia rutynowe – dlaczego są tak ważne?

Podobnie jak w przypadku każdej podróży, przed wyjazdem do Azerbejdżanu zaleca się sprawdzenie swojej książeczki szczepień i uzupełnienie ewentualnych braków.

Wykorzystaj w pełni pobyt w Azerbejdżanie

Wykonaj szczepienia ochronne przed wyjazdem

Psy i dzikie zwierzęta zainfekowane wirusem wścieklizny są powszechnie spotykane w Azerbejdżanie; warto rozważyć szczepienia.
Jako że dur brzuszny praktycznie nie występuje w Polsce, przeciętny turysta nie ma naturalnej odporności na tę chorobę.
MSZ przestrzega przed ogniskami błonicy, szczególnie w południowej części Azerbejdżanu.
Kompleksowe szczepienia. Brak kolejek. Wygodna rejestracja przez Internet.
kobieta po szczepieniu. Azerbejdżan jak się przygotować Zapisz się na szczepienia

Szczególnie ważne jest zachowanie ciągłości ochrony na błonicę, tężec i krztusiec dzięki dawkom przypominającym co 10 lat. Dostęp do szczepienia poekspozycyjnego w przypadku zakażenia rany pałeczkami tężca może być bowiem utrudniony w podróży, a MSZ dodatkowo przestrzega przed błonicą. Laseczki tężca wnikają do organizmu przez zanieczyszczone rany i mogą wywołać neurologiczną chorobę z bolesnymi spazmami, a maczugowce błonicy przenoszą się drogą kropelkową i zasłaniają światło dróg oddechowych przez obrzęk szyjnych węzłów chłonnych oraz narośle na gardle czy kratni.

O tym, czy Azerbejdżan jest bezpieczny pod kątem zdrowia, informuje wiele różnych organizacji, takich jak np. CDC. Według ostatnich doniesień, w tym kraju odnotowuje się wzmożone ryzyko odry, niezwykle zaraźliwej choroby wirusowej przenoszonej drogą kropelkową[3]. Poza wysypką i wysoką gorączką, infekcja grozi powikłaniami takimi jak zapalenie płuc czy głuchota/uszkodzenie słuchu spowodowane przez zapalenie ucha.

Jak zapobiegać wirusowemu zapaleniu wątroby w Azerbejdżanie?

WZW szczepienia do Azerbejdżanu cena: na oba typy wirusowego zapalenia wątroby można uodpornić się za pomocą jednego preparatu skojarzonego w cenie 339 zł/dawka. Szczepienie jest trzydawkowe, podawane w miesiącu 0, 1 i 6.

  • WZW A przenosi się drogą doustną przez skażoną wodę i żywność lub brudnymi rękami. W Azerbejdżanie istnieje spore ryzyko zakażenia, zwłaszcza w miejscach o gorszych warunkach sanitarnych (np. na prowincji, w punktach z ulicznym jedzeniem).
  • WZW B w podróży przenosi się drogą kontaktu z zakażoną krwią (np. przez zakłucie niesterylną igłą) lub stosunku płciowego z nosicielem. Azerbejdżan jest bardziej obciążony tą chorobą niż Polska, toteż ryzyko infekcji jest większe[4].

Osoby urodzone po 1996 roku z pewnością są uodpornieni na WZW B, gdyż od tamtej pory w Polsce obowiązuje powszechna immunizacja. Pozostali odwiedzający Azerbejdżan szczepienia muszą wykonać na własną rękę.

Azerbejdżan szczepienia selektywne – w jakich przypadkach są przydatne?

Selektywne, czyli zalecane tylko tym osobom, które z racji podejmowanych aktywności podczas pobytu w Azerbejdżanie, mogą być bardziej narażone na zachorowanie na poszczególne choroby. Jakie?

Meningokoki

To bakterie, które mogą wywoływać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsę. Przenoszą się głównie drogą kropelkową i mogą stanowić zagrożenie w Azerbejdżanie, szczególnie w zatłoczonych miejscach (np. obłożonych hotelach). Szczepienie jednodawkowe albo podawane w 2-3 dawkach (w zależności od rodzaju preparatu) zaleca się osobom, które będą przebywać w dużych skupiskach ludzkich.

Dur brzuszny 

To bakteryjna choroba objawiająca się wysoką gorączką i uciążliwymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, która przenosi się przez skażoną żywność/wodę lub brudnymi rękami. Ryzyko infekcji jest większe u osób planujących dłuższy wyjazd do Azerbejdżanu, pobytu u miejscowych czy odwiedzaniu miejsc o gorszych warunkach higienicznych. Do wyboru są szczepienia w formie pojedynczego zastrzyku albo trzech doustnych kapsułek, które przyjmuje się w pięciodniowym cyklu (dzień 1, 3 i 5).

Wścieklizna

To śmiertelna choroba wywołana wirusem przenoszonym przez ugryzienia zarażonych zwierząt (zwłaszcza dzikich) lub bezpańskich psów. W Azerbejdżanie stanowi poważny problem zdrowia publicznego[5]. Profilaktyczne, trzydawkowe szczepienia (dzień 0, 7 i 21/28) zaleca się osobom planującym wypoczynek na łonie natury, gdzie można spotkać potencjalnie zakażoną zwierzynę oraz podróżnym wybierającym się na prowincję, gdzie chore, bezdomne psy są spotykane częściej.

Azerbejdżan jak się przygotować: zalecenia dotyczące immunizacji są wystawiane indywidualnie, dlatego na wizytę dobrze jest mieć przygotowany przynajmniej zarys planu wycieczki. Pozwoli on realnie ocenić zagrożenia zdrowotne i dopasować szczepienia.

Szczepienia do Azerbejdżanu cena – ile kosztuje zdrowie w podróży?

Na każdej wizycie w TropicalMed odbywa się kwalifikacja lekarska w cenie 70 zł. Opłata jest stała, bez względu na to, ile szczepionek przyjmuje się danego dnia. Całkowity koszt immunizacji zależy od tego, ile różnych preparatów zaleci lekarz i zatwierdzi pacjent oraz jak są dawkowane – ceny w ofercie TropicalMed są podane za pojedynczą dawkę. Sprawdź: szczepienia do Azerbejdżanu cena.

Przed jakimi chorobami w Azerbejdżanie nie chronią szczepienia?

WZW typu A i dur brzuszny to nie jedyne choroby przenoszone drogą pokarmową i brudnymi rękami, których można nabawić się w Azerbejdżanie, jednak tylko na nie są dostępne szczepionki. W przypadku biegunek podróżnych o różnym podchodzeniu (np. E. coli), jedyną formą ochrony jest dbanie o czystość rąk, picie wyłącznie przegotowanej wody lub butelkowanych napojów oraz jadanie w miejscach, gdzie posiłki są przygotowywane i przechowywane w higienicznych warunkach.

Dużą popularnością wśród podróżnych cieszą się wyprawy na Shahdag i Bazarduzu – dwa najwyższe w kraju czterotysięczniki. Wspinaczka górska powyżej 2500 m n.p.m. grozi wystąpieniem choroby wysokościowej. Należy więc zadbać o solidne przygotowanie kondycyjne i aklimatyzację oraz zgłosić się do lekarza TropicalMed po odpowiednie leki.

Kleszcze w Azerbejdżanie mogą przenosić wirusa gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej, dlatego warto wyposażyć swoją apteczkę podróżną w repelenty, a do plecaka/walizki spakować zakrywające ciało ubrania, najlepiej w jasnych kolorach i bez wzorów. Więcej o tym, co warto zabrać ze sobą, można znaleźć we wpisie: jak wyposażyć apteczkę podróżną.

Azerbejdżan co warto wiedzieć przed wyjazdem? 

Azerbejdżan to państwo kontrastów, gdzie nowoczesność styka się z tradycją, a środowisko geograficzne jest bardzo urozmaicone. Szklane drapacze chmur o wymyślnych kształtach znajdują się w niedalekim sąsiedztwie zabytków, takich jak np. Pałac szachów Szyrwanu, a Morze Kaspijskie styka się ze skalno-pustynnymi krajobrazami (np. Gobustan). Czego jeszcze spodziewać się na miejscu: czy Azerbejdżan jest bezpieczny, jaką walutą się tam płaci i czym podróżuje? O tym w poniższym kafelku:

Azerbejdżan co warto wiedzieć

Stolica: Baku – to miasto pełne atrakcji; wyjątkowo malownicza jest Mała Wenecja

Język: azerski; nie ma problemów z komunikacją w języku rosyjskim

Waluta: manat azerbejdżański (AZN); punktów wymiany walut i bankomatów jest tam sporo

Wiza: można ją wyrobić przez Internet, na stronie evisa.gov.az; dokument uprawnia do 30-dniowego pobytu w Azerbejdżanie

Klimat: w Azerbejdżanie jest bardzo zróżnicowany, jednak w przeważającej części kraju panuje klimat podzwrotnikowy suchy

Plaże: Półwysep Apszeroński czy okolice Baku są pełne urokliwych plaż nad Morzem Kaspijskim

Flora i fauna: Szyrwański Park Narodowy słynie z jeziora flamingów, na którego brzegach żyją te ptaki

Transport: w Azerbejdżanie kursują marszrutki (mikrobusy) i autobusy, jednak komfort podróży nie należy do najwyższych; do Azerbejdżanu można dostać się wyłącznie drogą powietrzną

Bezpieczeństwo: nie należy podróżować do terenów graniczących z Armenią ani do Górskiego Karabachu; w pozostałych miejscach należy pamiętać o podstawowych środkach ostrożności

Kuchnia: podczas pobytu w Azerbejdżanie warto spróbować m.in. duszbary czy sałatki manqal salatı

W TropicalMed możesz liczyć na indywidualne zalecenia i komplet szczepień przydatnych w konkretnej podróży. W naszej ofercie znajdziesz zarówno pojedyncze preparaty, jak i profilowane zestawy. Sprawdź i zapisz się na wizytę za pośrednictwem wygodnego formularza online.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Azerbejdżanu potrzebne są szczepienia?

Wszystkie szczepienia do Azerbejdżanu są dobrowolne – nie ma konieczności okazywania żadnych certyfikatów. Ze względu na duże zagrożenie związane z chorobami zakaźnymi, warto jednak zadbać o immunizację przed wyjazdem.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Azerbejdżanu?

Kluczowe jest odświeżenie szczepienia na odrę, błonicę, tężec i krztusiec oraz WZW A i B. Pozostałe szczepienia (na meningokoki, dur brzuszny i wściekliznę) są rekomendowane w zależności od specyfiki konkretnej wycieczki.

Czy wyjazd do Azerbejdżanu jest bezpieczny?

Wyjazd do Azerbejdżanu jest bezpieczny dla osób przestrzegających prawa (m.in. zabraniającego podróży do Górskiego Karabachu) oraz zasad profilaktyki chorób. Wykonując szczepienia i stosując się do zaleceń lekarza, można uniknąć infekcji i cieszyć się spokojnym wypoczynkiem.

Gdzie zgłosić się na szczepienia do Azerbejdżanu w Krakowie?

Szczepienia Azerbejdżan Kraków można wykonać w TropicalMed pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. To najwygodniejszy sposób na przygotowanie pod kątem zdrowia w podróży: nie trzeba samodzielnie kupować preparatów, bo są one dostępne na miejscu. Szczepienie i kwalifikacja odbywa się podczas jednej wizyty.

Czy trzeba przygotować się przed wizytą szczepienną?

Aby uzyskać najlepiej dopasowane szczepienia, warto przygotować przynajmniej wstępny plan wycieczki. Większość szczepień to zastrzyki podawane w ramię, więc warto ubrać się tak, by łatwo było je odsłonić. Preparat doustny na dur brzuszny wymaga powstrzymania się od jedzenia, picia i przyjmowania leków na godzinę przed wizytą. Pacjent nie może zapomnieć o wzięciu ze sobą dokumentów, m.in. dowodu tożsamości.

Podróżujesz do Azerbejdżanu?

Pamiętaj o szczepieniach i profilaktyce
Zapisz się na szczepienia
Czytaj więcej: