Azerbejdżan szczepienia i przydatne informacje dla podróżnych

Azerbejdżan szczepienia zalecane – kiedy warto je wykonać?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Azerbejdżan jak się przygotować Katarzyna Ślusarz | 2023-09-07
Jako że opieka medyczna poza Baku może być trudno dostępna, podróżującym do Azerbejdżanu zaleca się wykonanie szczepień ochronnych. Poza tym warto pamiętać o higienie osobistej i żywienia oraz pozostałych zasadach profilaktyki. Na kompleksowe przygotowanie do wyjazdu można liczyć w TropicalMed.

6-8 tygodni przed podróżą do Azerbejdżanu zaleca się odwiedzenie ośrodka medycyny podróży, m.in. w celu wykonania zalecanych szczepień. Najważniejsza jest dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec oraz uodpornienie na WZW A i B. Szczepienia przeciw meningokokom, durowi brzusznemu i wściekliźnie są zalecane w zależności od planowanej aktywności w Azerbejdżanie. Lekarz doradzi też w sprawie profilaktyki. To ważne w przypadku chorób (jak np. wysokościowa), na które nie ma szczepień.

Azerbejdżan jak się przygotować do wyjazdu?

Azerbejdżan to z pewnością kraj warty odwiedzenia – ma różnorodną i bogatą ofertę turystyczną oraz nie ma tam tłumów, co dodaje miejscu wiele uroku. Aby w zdrowiu i spokoju poznawać ten ciekawy kraj, należy pamiętać o przygotowaniu pod kątem zdrowia.

6-8 tygodni przed planowaną podróżą zaleca się wizytę w ośrodku medycyny podróży w celu wykonania zalecanych szczepień i uzyskania wytycznych w sprawie pozostałych zasad profilaktyki.

Azerbejdżan szczepienia obowiązkowe i zalecane – jakim chorobom zapobiegają?

Obostrzenia COVID-19: od 28.03.2023 r. nie ma żadnych ograniczeń sanitarnych związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Oznacza to swobodne podróżowanie.

MSZ podaje, że poza stolicą dostęp do opieki lekarskiej na odpowiednim poziomie może być utrudniony, a wszelkie świadczenia medyczne wiążą się z dodatkowymi kosztami. Mimo że wszystkie szczepienia są opcjonalne, to nie warto tracić czasu i pieniędzy na chorowanie w Azerbejdżanie i wykonać zalecane szczepienia. W poniższej tabeli znajduje się wykaz chorób, na które warto się zaszczepić w zależności od specyfiki wyjazdu.

Azerbejdżan jak się przygotować na wyjazd:

SłużbowyTurystyczny
  • szczepienia rutynowe
  • WZW A i B
  • meningokoki
  • szczepienia rutynowe
  • WZW A i B
  • dur brzuszny
  • wścieklizna

O tym, w jakich przypadkach zaleca się immunizację, można dowiedzieć się z dalszej części artykułu.

Wykorzystaj w pełni pobyt w Azerbejdżanie

Wykonaj szczepienia ochronne przed wyjazdem

Psy i dzikie zwierzęta zainfekowane wirusem wścieklizny są powszechnie spotykane w Azerbejdżanie; warto rozważyć szczepienia.
Jako że dur brzuszny praktycznie nie występuje w Polsce, przeciętny turysta nie ma naturalnej odporności na tę chorobę.
MSZ przestrzega przed ogniskami błonicy, szczególnie w południowej części Azerbejdżanu.
Kompleksowe szczepienia. Brak kolejek. Wygodna rejestracja przez Internet.
kobieta po szczepieniu. szczepienia do Azerbejdżanu cena Zapisz się na szczepienia

Azerbejdżan szczepienia rutynowe

Podobnie jak w przypadku każdej podróży, przed wyjazdem do Azerbejdżanu zaleca się sprawdzenie swojej książeczki szczepień i uzupełnienie ewentualnych braków. Szczególnie ważne jest zachowanie ciągłości ochrony na błonicę, tężec i krztusiec dzięki dawkom przypominającym co 10 lat. Dostęp do szczepienia poekspozycyjnego w przypadku zakażenia rany pałeczkami tężca może być bowiem utrudniony w podróży, a MSZ dodatkowo przestrzega przed błonicą.

WZW A i B

WZW szczepienia do Azerbejdżanu cena: na oba typy wirusowego zapalenia wątroby można uodpornić się za pomocą jednego preparatu Twinrix Adult w cenie 339 zł/dawka (szczepienie trzydawkowe). Przed każdym szczepieniem w TropicalMed odbywa się kwalifikacja lekarska w cenie 60 zł.

WZW A przenosi się drogą doustną przez skażoną wodę i żywność lub brudnymi rękami. W Azerbejdżanie istnieje spore ryzyko zakażenia, zwłaszcza w miejscach o gorszych warunkach sanitarnych (np. na prowincji, w punktach z ulicznym jedzeniem). Podróżnym zaleca się więc szczepienia.

WZW B w podróży przenosi się drogą kontaktu z zakażoną krwią (np. przez zakłucie niesterylną igłą) lub stosunku płciowego z nosicielem. Azerbejdżan jest bardziej obciążony tą chorobą niż Polska, toteż ryzyko infekcji jest większe. Osoby urodzone po 1996 roku z pewnością mają za sobą szczepienie, gdyż od tamtej pory w Polsce obowiązują powszechne szczepienia na WZW B. Pozostali muszą uodpornić się na własną rękę. 

Azerbejdżan szczepienia selektywne

Selektywne, czyli zalecane tylko tym osobom, które z racji podejmowanych aktywności podczas pobytu w Azerbejdżanie, mogą być bardziej narażone na zachorowanie na poszczególne choroby. Jakie?

Meningokoki – to bakterie, które mogą wywoływać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Przenoszą się głównie drogą kropelkową i mogą stanowić zagrożenie w Azerbejdżanie, szczególnie w zatłoczonych miejscach (np. obłożonych hotelach).

Dur brzuszny – to bakteryjna choroba objawiająca się wysoką gorączką i uciążliwymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, która przenosi się przez skażoną żywność/wodę lub brudnymi rękami. Ryzyko infekcji zwiększa się w przypadku dłuższych wyjazdów do Azerbejdżanu, pobytu u miejscowych czy odwiedzaniu miejsc o gorszych warunkach higienicznych.

Wścieklizna – śmiertelna choroba wywołana wirusem przenoszonym przez ugryzienia zarażonych zwierząt, zwłaszcza dzikich lub bezpańskich psów. W Azerbejdżanie stanowi poważny problem zdrowia publicznego. Profilaktyczne szczepienia zaleca się osobom planującym wypoczynek na łonie natury, gdzie można spotkać potencjalnie zakażoną zwierzynę oraz podróżnym wybierającym się na prowincję, gdzie chore, bezdomne psy są spotykane częściej.

Przed jakimi chorobami w Azerbejdżanie nie chronią szczepienia?

WZW typu A i dur brzuszny to nie jedyne choroby przenoszone drogą pokarmową i brudnymi rękami, których można nabawić się w Azerbejdżanie, jednak tylko na nie są dostępne szczepionki. W przypadku biegunek podróżnych o różnym podchodzeniu (np. E. coli), jedyną formą ochrony jest dbanie o czystość rąk, picie wyłącznie przegotowanej wody lub butelkowanych napojów oraz jadanie w miejscach, gdzie posiłki są przygotowywane i przechowywane w higienicznych warunkach.

Dużą popularnością wśród odwiedzających Azerbejdżan cieszą się wyprawy Shahdag i Bazarduzu – dwa najwyższe w kraju czterotysięczniki. Wspinaczka górska powyżej 2500 m n.p.m. grozi wystąpieniem choroby wysokościowej. Dlatego warto zadbać o solidne przygotowanie kondycyjne i aklimatyzację oraz zgłosić się do lekarza po odpowiednie leki.

Azerbejdżan – co jeszcze warto wiedzieć? 

Azerbejdżan to państwo kontrastów, gdzie nowoczesność styka się z tradycją, a środowisko geograficzne jest bardzo urozmaicone. Szklane drapacze chmur o wymyślnych kształtach znajdują się w niedalekim sąsiedztwie zabytków, takich jak np. Pałac szachów Szyrwanu, a Morze Kaspijskie styka się ze skalno-pustynnymi krajobrazami (np. Gobustan). Co jeszcze warto wiedzieć o tym ciekawym kraju? 

Azerbejdżan – co warto wiedzieć

Stolica: Baku – to miasto pełne atrakcji; wyjątkowo malownicza jest Mała Wenecja

Język: azerski; nie ma problemów z komunikacją w języku rosyjskim

Waluta: manat azerbejdżański (AZN); punktów wymiany walut i bankomatów jest tam sporo

Wiza: można ją wyrobić przez Internet, na stronie evisa.gov.az; dokument uprawnia do 30-dniowego pobytu w Azerbejdżanie

Klimat: w Azerbejdżanie jest bardzo zróżnicowany, jednak w przeważającej części kraju panuje klimat podzwrotnikowy suchy

Plaże: Półwysep Apszeroński czy okolice Baku są pełne urokliwych plaż nad Morzem Kaspijskim

Flora i fauna: Szyrwański Park Narodowy słynie z jeziora flamingów, na którego brzegach żyją te ptaki

Transport: w Azerbejdżanie kursują marszrutki (mikrobusy) i autobusy, jednak komfort podróży nie należy do najwyższych

Bezpieczeństwo: nie należy podróżować do terenów graniczących z Armenią ani do Górskiego Karabachu; w pozostałych miejscach należy pamiętać o podstawowych środkach ostrożności

Kuchnia: podczas pobytu w Azerbejdżanie warto spróbować m.in. duszbary czy sałatki manqal salatı

W TropicalMed możesz liczyć na indywidualne zalecenia i komplet szczepień przydatnych w konkretnej podróży. W naszej ofercie znajdziesz zarówno ceny pojedynczych preparatów, jak i profilowane zestawy. Sprawdź szczepienia do Azerbejdżanu cena i zapisz się na wizytę za pośrednictwem wygodnego formularza online.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do kraj potrzebne są szczepienia?

Wszystkie szczepienia do Azerbejdżanu są dobrowolne – nie ma konieczności okazywania żadnych certyfikatów. Ze względu na duże zagrożenie związane z chorobami zakaźnymi, warto jednak zadbać o immunizację przed wyjazdem.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do kraj?

Kluczowe jest odświeżenie szczepienia na błonicę, tężec, krztusiec i zabezpieczenie przed WZW A i B. Pozostałe szczepienia (na meningokoki, dur brzuszny i wściekliznę) są rekomendowane w zależności od specyfiki konkretnej wycieczki.

Czy wyjazd do Azerbejdżanu jest bezpieczny?

Wyjazd do Azerbejdżanu jest bezpieczny dla osób przestrzegających prawa (m.in. zabraniającego podróży do Górskiego Karabachu) oraz zasad profilaktyki chorób. Wykonując szczepienia i stosując się do zaleceń lekarza, można uniknąć infekcji i cieszyć się spokojnym wypoczynkiem.

Gdzie zgłosić się na szczepienia do Azerbejdżanu w Krakowie?

Szczepienia Azerbejdżan Kraków można wykonać w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To najwygodniejszy sposób na przygotowanie pod kątem zdrowia w podróży: nie trzeba samodzielnie kupować preparatów, bo są one dostępne na miejscu. Szczepienie i kwalifikacja odbywa się podczas jednej wizyty.