Jakie szczepienia przed wyjazdem do Serbii warto wykonać?

Serbia szczepienia – czy warto wykonać je przed wyjazdem?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, jakie szczepienia przed wyjazdem do Serbii Katarzyna Ślusarz | 2023-09-12
Przygotowanie zdrowotne jest kluczowe dla bezpiecznej podróży do Serbii. Szczepienia rutynowe oraz zalecane w zależności od planowanych aktywności na wakacjach są kluczowym elementem profilaktyki chorób. Zapewniają zdrowy i spokojny pobyt.

Podczas pobytu Serbii istnieje kilka zagrożeń zdrowotnych, dlatego należy pamiętać o szczepieniach rutynowych (na odrę, tężec oraz grypę). W zależności od podejmowanych aktywności, może też przydać się uodpornienie na WZW typu A i B, meningokoki, kleszczowe zapalenie mózgu czy wściekliznę. Na szczepienia i konsultację w sprawie pozostałych zasad profilaktyki chorób najlepiej umówić się 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu.

Serbia jak się przygotować, by nie chorować podczas wyjazdu?

Serbia to kraj bogaty w historię, kulturę i przyrodę. Kusi turystów niezwykłymi atrakcjami – od majestatycznych twierdz, które opowiadają historię minionych wieków, po malownicze parki narodowe, idealne dla miłośników przyrody. 

Aby w pełni skorzystać z uroków Serbii, dobrze jest zgłosić się na konsultację i szczepienia w ośrodku medycyny podróży. Taką wizytę najlepiej zaplanować na 6-8 tygodni przed wyjazdem, chociaż można (i warto) przyjść nawet wtedy, gdy do wyjazdu zostało mniej czasu. Jakie szczepienia przed wyjazdem do Serbii mogą się przydać?

Serbia szczepienia – jakie są obowiązki i zalecenia dla przyjezdnych?

Obostrzenia COVID-19 (dane aktualne na dzień 04.08.2022 r.): obowiązek posiadania certyfikatu szczepienia i/lub negatywnego wyniku testu na koronawirusa, podobnie jak kwarantanna czy testy po przyjeździe, zostały zniesione. Nie ma żadnych obostrzeń sanitarnych dla przyjezdnych.

Szczepienia do Serbii nie są obowiązkowe, jednak podróżni mogą być narażeni na różnego rodzaju choroby, w zależności od tego, w jaki sposób i gdzie dokładnie planują spędzić czas w tym kraju.

Serbia szczepienia na wyjazd służbowy
Serbia szczepienia na wyjazd turystyczny
 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • meningokoki
 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • kleszczowe zapalenie mózgu
 • wścieklizna

Bardziej szczegółowe informacje dotyczące szczepień i pozostałych zasad profilaktyki wymienionych w tabeli chorób znajdują się w dalszej części artykułu.

Szczepienia rutynowe

Wykonanie szczepień rutynowych przed podróżą do Serbii jest kluczowe ze względu na ochronę zdrowia przed chorobami takimi jak:

Zadbaj o bezpieczny i spokojny wyjazd do Serbii

Przyjdź do TropicalMed, gdzie zadbamy o Twoje zdrowie

Serbia honoruje EKUZ, ale karta nie pokrywa wielu świadczeń, np. leczenia prywatnego czy transportu sanitarnego do kraju.
Warunki higieniczno-sanitarne w Serbii są nieco niższe niż w Polsce, co wiąże się z ryzykiem chorób takich jak np. WZW A.
Trudno określić ryzyko kleszczowego zapalenia mózgu w Serbii, dlatego planując wypoczynek na łonie natury, warto zaszczepić się przed wyjazdem.
Bogata oferta szczepień. Brak kolejek. Zalecenia dopasowane do podróży.
kobieta po szczepieniu. szczepienia do Serbii cena Umów się na wizytę szczpienną
 • Tężec (+ błonica i krztusiec) – cykliczne szczepienia co 10 lat są szczególnie ważne dla podróżnych do regionów o słabszym dostępie do opieki medycznej. Na rynku są dostępne preparaty skojarzone, które chronią przed błonicą i krztuścem (przenoszonymi drogą kropelkową) oraz tężcem (do zakażenia dochodzi przez uszkodzoną skórę). Na konsultacji lekarz podpowiada, jakie szczepienia przed wyjazdem do Serbii warto wybrać – skojarzone, czy pojedyncze.
 • Odra (+ świnka i różyczka) – w zależności od roku urodzenia, Polacy są zaszczepieni jedną lub dwoma dawkami, albo nie są uodpornieni wcale. W przypadku niepełnej immunizacji lub jej braku, należy rozważyć szczepienie do Serbii; organizacja Measles&Rubella Initiative przestrzega bowiem przed ogniskami odry w tym kraju. Choroba przenosi się drogą kropelkową.
 • Grypa – coroczne szczepienia są ważne szczególnie dla osób wybierających się do Serbii w wysokim sezonie epidemicznym grypy, który podobnie jak w Polsce, przypada w miesiącach zimowych. Podobnie jak większość wymienionych wyżej chorób, grypa przenosi się drogą kropelkową – przez kaszel, kichanie czy nawet mówienie.

Serbia jak się przygotować: datę ostatniej dawki na błonicę, tężec i krztusiec lub historię immunizacji na odrę warto sprawdzić w swojej książeczce szczepień.

WZW A i B

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu A i typu B stanowią problem zdrowotny w Serbii, dlatego ważna jest ochrona przed obiema chorobami, które przenoszą się na różne sposoby:

 • WZW A – drogą pokarmową (przez skażoną żywność/wodę) i brudnymi rękami;
 • WZW B – przez krew i stosunki płciowe bez zabezpieczeń.

Dbając o higienę osobistą i żywienia oraz unikając ryzykownych zachowań, można minimalizować ryzyko obu typów WZW. Na obie choroby dostępne są też szczepienia, przy czym od 1994-96 roku w Polsce uodpornienie niemowląt na WZW B jest obowiązkowe.

WZW szczepienia do Serbii cena: osoby, które nie były szczepione w dzieciństwie, mogą skorzystać z trzydawkowego preparatu na oba typy WZW w cenie --- zł/dawka.

Meningokoki

Meningokoki, czyli potencjalnie śmiertelne bakterie mogące wywoływać m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, są w Serbii dość rzadkie, jednak w niektórych przypadkach zagrożenie infekcją wzrasta. Zakwaterowanie w obiektach zamieszkania zbiorowego czy przebywanie w innych tłocznych miejscach jest obarczone większym ryzykiem zakażenia (drogą kropelkową). W takich przypadkach lekarz może zalecić szczepienia na meningokoki.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Dane na temat wirusa kleszczowego zapalenia mózgu w Serbii są ograniczone ze względu na brak rutynowych badań w tym zakresie. Przypadki zakażeń zgłaszano jednak w wielu zakątkach tego kraju, co pozwala przypuszczać, że ryzyko zakażenia jest tam realne. Planując wypoczynek na łonie natury w sezonie aktywności kleszczy, tj. od wczesnej wiosny do późnej jesieni, warto chronić się przed ukąszeniami (np. za pomocą repelentów) oraz wykonać szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu do Serbii.

Wścieklizna

Wścieklizna, śmiertelna choroba układu nerwowego, jest w Serbii rzadka, jednak osoby narażające się na kontakt z dzikimi zwierzętami powinny rozważyć szczepienia ochronne. To ważne szczególnie w miejscach z ograniczonym dostępem do opieki medycznej, a co za tym idzie – do szczepień poekspozycyjnych w razie pogryzienia lub polizania przez chore zwierzę. 

Serbia co przed podróżą, o czym warto pamiętać?

Planowanie podróży do Serbii to fascynujące przedsięwzięcie, ale wymaga starannego przygotowania – od znalezienia atrakcji, przez skompletowanie dokumentów, aż po odpowiednie spakowanie się. Poniższy wykaz przydatnych informacji może nieco pomóc osobom planującym podróż.

Serbia – co warto wiedzieć

Stolica: Belgrad – Cerkiew Świętego Sawy czy Twierdza Belgradzka to tylko niektóre atrakcje w stolicy

Język: serbski; może być problem z komunikacją po angielsku

Waluta: dinar serbski (RSD); przy wymianie dużych kwot w kantorach może być wymagany dokument tożsamości

Wiza: na pobyt do 90 dni Polacy nie potrzebują wizy

Klimat: umiarkowany na północy i podzwrotnikowy (cieplejszy) na południu

Typ gniazdek elektrycznych: C i F; adapter nie będzie więc potrzebny

Flora i fauna: Park Narodowy Djerdap rozciąga się wzdłuż Dunaju i jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody

Transport: podróżowanie po Serbii nie stanowi większego problemu; sieć komunikacji publicznej oraz dróg i autostrad jest bardzo rozwinięta

Bezpieczeństwo: turyści w Serbii mogą czuć się bezpiecznie, jednak nie należy rezygnować z podstawowych środków ostrożności; warto też zarejestrować się w systemie Odyseusz, gdyż mogą tam występować trzęsienia ziemi

Kuchnia: kotlet karađorđeva šnicla czy danie z mięsa i warzyw Mućkalica to rarytasy kuchni serbskiej, których warto spróbować

Kiedy plan podróży jest już sporządzony, przychodzi czas na skonsultowanie się z lekarzem w sprawie profilaktyki chorób. Sprawdź szczepienia do Serbii cena i zafunduj sobie zdrowe i spokojne wakacje.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Serbii potrzebne są szczepienia?

Wszystkie szczepienia do Serbii są dobrowolne, nie trzeba mieć żadnych zaświadczeń, testów itd. Ze względu na zagrożenie chorobami, dla spokoju i bezpieczeństwa zdrowotnego warto jednak pomyśleć o uodpornieniu przed wyjazdem.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Serbii?

Podczas wizyty w Serbii, warto być świadomym potencjalnych zagrożeń zdrowotnych i przemyśleć szczepienia rutynowe na odrę, tężec i grypę. W zależności od planowanych aktywności, warto również rozważyć uodpornienie przeciwko WZW typu A i B, meningokokom, kleszczowemu zapaleniu mózgu oraz wściekliznie.

Na co uważać w Serbii?

Serbia to dość bezpieczny kraj, dlatego z reguły głównym zagrożeniem dla turystów są choroby zakaźne. Przenoszą się one drogą kropelkową, toteż warto unikać dużych skupisk ludzkich. Poza tym trzeba przestrzegać zasad higieny osobistej i żywienia, chronić się przed ugryzieniami kleszczy i dzikich zwierząt oraz unikać ryzykownych praktyk seksualnych.

Gdzie zgłosić się na szczepienia do Serbii w Krakowie?

Szczepienia Serbia Kraków można wykonać w ośrodku TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. Tamtejsi lekarze specjalizują się w medycynie podróży, toteż najdokładniej dopasują listę zalecanych szczepień do predyspozycji i stanu zdrowia konkretnego pacjenta.