Jakie szczepienia do Kolumbii warto wykonać przed podróżą?
Szczepienia Kolumbia: które zalecane i obowiązkowe w 2024?
Katarzyna Ślusarz |
2022-11-16 (ostatnia aktualizacja: 2024-03-15)
Kolumbia to jedna z popularniejszych destynacji turystycznych w obu Amerykach. Podróżni powinni być jednak świadomi czyhających tam chorób (m.in. tropikalnych) i wykonać zalecane/obowiązkowe szczepienia przed wyjazdem. Ważne są też pozostałe zasady profilaktyki, gdyż nie na wszystkie choroby są dostępne szczepionki.
Kolumbia to popularny cel podróży, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Szczepienia przeciwko żółtej febrze są obowiązkowe dla podróżnych z zagrożonych krajów. Dodatkowa immunizacja (zalecana) obejmuje dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby, wściekliznę, meningokoki, dengę oraz szczepienia rutynowe (głównie na błonicę, tężec i krztusiec).
Zapobieganie ukąszeniom komarów jest ważne m.in. ze względu na malarię i zikę. Ochrona przed biegunką podróżnych i HIV również jest istotna. Po zalecenia dotyczące szczepień i zasad profilaktyki należy zgłosić się do TropicalMed 6-8 tygodni przed podróżą.
Kolumbia szczepienia obowiązkowe – czy trzeba się szczepić?
Każdy wyjazd zagraniczny, szczególnie tak daleki i wyczerpujący jak do Kolumbii, stanowi wyzwanie dla organizmu człowieka. Dlatego 6-8 tygodni przed planowaną datą wycieczki należy przyjść na konsultację lekarską do TropicalMed. Jej głównym celem jest uzyskanie zaleceń profilaktycznych (m.in. jak wyposażyć apteczkę podróżną) oraz immunizacja. Jakie szczepienia do Kolumbii są obowiązkowe, a jakie zalecane?
COVID-19 szczepienia Kolumbia (dane aktualne na dzień 14.06.2023 r.) IATA, czyli Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych podaje, że wszelkie obostrzenia dla podróżnych zostały zniesione[1].
W większości przypadków od polskich turystów nie wymaga się żadnych certyfikatów szczepień. Sytuacja zmienia się jednak, kiedy podróżny przebywał wcześniej (nawet w tranzycie lotniskowym) w kraju zagrożonym transmisją żółtej febry – w Angoli, Brazylii, Ugandzie czy DR Konga. Obowiązek dotyczy wówczas wszystkich od 1. roku życia, którzy przebywali w tych miejscach powyżej 12 godzin[2]. Szczegółów dotyczących certyfikatu można szukać w artykule: żółta książeczka.
Szczepienia przed podróżą do Kolumbii są ważne
Wykonaj je w TropicalMed!
W regionach Kolumbii oddalonych od dużych aglomeracji miejskich dostęp do opieki medycznej w Kolumbii może być ograniczony.
Pałeczki duru brzusznego występują w Kolumbii, a w Polsce raczej nie; oznacza to wzmożone ryzyko infekcji.
Dużym zagrożeniem w Kolumbii są komary przenoszące różne choroby, m.in. żółtą febrę.
Zalecenia dostosowane do podróży. Skuteczne szczepionki. Wygodna rejestracja online.
Dla osób, których celem podróży jest Kolumbia szczepienia obowiązkowe są nie tylko kwestią formalności, ale i ochrony zdrowia przed żółtą febrą. Niemal cała Kolumbia (z małymi wyjątkami, m.in. w stolicy i San Andrès y Providencia) jest zagrożona transmisją wirusa. Jest on przenoszony przez komary i wywołuje infekcję początkowo przypominającą grypę czy przeziębienie, a następnie gorączkę krwotoczną (krwotoki zewnętrzne i wewnętrzne) oraz żółtaczkę (zażółcenie oczu i skóry). Ciężkie zakażenia odznaczają się dużą śmiertelnością.
Zalecane szczepienia Kolumbia – przed czym chronią i ile kosztują?
Wyczerpanie długim, minimum kilkunastogodzinnym lotem oraz znaczna zmiana strefy czasowej i klimatycznej mogą znacznie osłabić organizm. Dlatego warto wspomóc go w walce z chorobami, które czyhają w Kolumbii. Nie licząc obowiązkowej (i bardzo zalecanej) immunizacji na żółtą febrę, jakie szczepienia do Kolumbii zaleca się podróżnym?
Kolumbia szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowy
Kolumbia wakacje w plenerze/wycieczki objazdowe
szczepienia rutynowe (głównie na tężec)
dur brzuszny
WZW typu A i B
meningokoki
denga
szczepienia rutynowe (głównie na tężec)
dur brzuszny
WZW typu A i B
wścieklizna
denga
Rutynowe szczepienia Kolumbia: ci, których 10-letnia odporność po obowiązkowym/przypominającym szczepieniu na błonicę, tężec i krztusiec „wygasa”, powinni rozważyć dawkę przypominającą przed wyjazdem do Kolumbii. W TropicalMed są dostępne preparaty skojarzone na wszystkie trzy choroby, na błonicę i tężec albo na sam tężec.
Wiedząc już, jakie szczepienia do Kolumbii mogą się przydać podczas konkretnej podróży, warto zapoznać się z kosztami. Po pierwsze, kwalifikacja lekarska w cenie 70 zł rozpoczyna każdą wizytę. Dopiero po badaniu i wykluczeniu przeciwwskazań podaje się preparat/y według indywidualnych zaleceń. Koszt (za dawkę) wszystkich dostępnych w TropicalMed można znaleźć tutaj: szczepienia do Kolumbii cena. Warto zwrócić uwagę na przystępne cenowo pakiety (np. Hotelowy czy Ameryka Łacińska), zawierające najważniejsze preparaty, dopasowane do podróży.
W dalszej części artykułu można dowiedzieć się nie tylko o wymienionych wyżej chorobach, ale także o profilaktyce tych, na które nie ma szczepień ochronnych.
Kolumbia jest jednym z krajów zgłaszających zgłaszających największą liczbę przypadków dengi[3]. To tropikalna choroba przenoszona przez komary, należąca do gorączek krwotocznych. Początkowo wywołuje intensywny ból głowy (szczególnie w oczodołach) oraz wysypkę i objawy grypopodobne. Następnie, jak sama nazwa wskazuje, prowadzi do krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych.
W profilaktyce ważna jest ochrona przed ukąszeniami komarów za pomocą repelentów, moskitier i zakrywającej odzieży oraz dwudawkowe szczepienia na dengę (miesiąc 0, 3).
Minimum 2-3 tygodnie przed podróżą zaleca się szczepienia do Kolumbii na dur brzuszny. Do wyboru pacjentów jest preparat w formie kapsułek (trzy dawki w dniach 1, 3 i 5) lub pojedynczego zastrzyku. Pozwoli to uniknąć bakteryjnej choroby objawiającej się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (m.in. wzdęciami czy zaparciami/biegunką) oraz narastającą gorączką, wysypką czy brunatnym nalotem na języku.
Rodzaje szczepienia do Kolumbii cena: W TropicalMed są dostępne oba warianty. Preparat doustny kosztuje 299 zł/dawka, natomiast w formie zastrzyku – 299 zł.
Tyfus wywołują bakterie, które rozprzestrzeniają się drogą pokarmową i brudnymi rękami. Poza immunizacją zaleca się więc m.in. unikanie picia wody z kranu, częste mycie/dezynfekcję rąk czy obieranie i/lub dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem. Szczepienie i profilaktyka to najlepszy sposób na walkę z durem brzusznym.
WZW typu A i B
Poszczególne typy wirusowego zapalenia wątroby są wywoływane przez wirusy (HAV i HBV), które rozprzestrzeniają się na różne sposoby. W obu przypadkach infekcja ma jednak podobny przebieg i obejmuje męczliwość, nudności i wymioty, ból brzucha, żółtaczkę czy odbarwienie stolca i ciemniejszy kolor moczu. Jako że WZW A i B można nabawić się w różny sposób, zasady profilaktyki są odmienne dla obu typów:
WZW A– przenosi się drogą fekalno-oralną (podobnie jak dur brzuszny), a więc profilaktyka jest taka sama; ważna jest higiena osobista i żywienia.
WZW B– w podróży jest transmitowane drogą płciową i przez krew; należy więc unikać kontaktu z płynami ustrojowymi nosiciela (np. stosując prezerwatywy).
Szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby są zalecane przed każdą podróżą. Do wyboru pacjentów są preparaty pojedyncze: dwudawkowe na WZW A (miesiąc 0, 6-12) i trzydawkowe na WZW B (miesiąc 0, 1 i 6), a także skojarzone na oba typy WZW, dawkowane tak jak te na WZW B. Ostatnia z wymienionych opcji jest często wybierane przez turystów urodzonych przed 1994 rokiem, którzy nie zostali objęci obowiązkowym szczepieniem na WZW B.
Skojarzone szczepienia do Kolumbii cena: za preparat skojarzony na oba typy WZW należy zapłacić 339 zł/dawka. To szybsze i tańsze rozwiązanie niż osobne szczepienia.
To szczepienie jest zalecane osobom, które są narażone na pogryzienia przez dzikie zwierzęta lub psy, czyli np. biwakowiczom czy grotołazom. Problem wścieklizny jest w Kolumbii większy niż w Polsce, toteż prawdopodobieństwo zakażenia jest realne[4]. Grozi ono śmiertelną chorobą układu nerwowego, która u zwierząt objawia się m.in. nietypowym zachowaniem (np. brakiem naturalnego strachu przed człowiekiem), ślinotokiem czy zjadaniem niejadalnych rzeczy. Pojawienie się objawów u człowieka oznacza brak możliwości ratunku.
Osoby planujące nocować w obiektach zamieszkania zbiorowego (np. hotelach) czy odwiedzać największe atrakcje w wysokim sezonie turystycznym, powinny chronić się przed dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Ich nazwa wskazuje jeden z możliwych skutków zakażenia. Innym jest chociażby sepsa.
Bakterie te bardzo łatwo rozprzestrzeniają się w skupiskach ludzkich drogą kropelkową, toteż planując przebywanie w zatłoczonych miejscach, zaleca się szczepienia na meningokoki. Podaje się je albo w jednej dawce, albo w dwóch-trzech – w zależności od preparatu.
Jakie choroby, na które nie ma szczepień, zagrażają w Kolumbii?
Chcąc w pełni skorzystać z atrakcji, jakie zapewnia Kolumbia szczepienia trzeba zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Wizyta u lekarza medycyny podróży służy jednak nie tylko immunizacji, ale też poznawaniu zasad bezpiecznego wypoczynku (np. ochrona przed słońcem) i profilaktyki chorób, na które nie ma preparatów ochronnych. Jakie to choroby?
Kolumbia malaria i zika
Są to choroby tropikalne przenoszone przez komary, a więc profilaktyka polega głównie na chronieniu się przed ukąszeniami.
Kolumbia malaria – CDC potwierdza, że malaria w Kolumbii występuje na wszystkich obszarach poniżej 1700 m n. p. m. [5] Biorąc pod uwagę, kraj składa się głównie z nizin (z wyjątkiem Kordylierów), ryzyko zakażenia jest realne. Na szczęście istnieją leki przeciwmalaryczne, po które warto zgłosić się do TropicalMed przed podróżą do Kolumbii.
Kolumbia zika – to jeden z krajów o najwyższej transmisji wirusa Zika, niebezpiecznego szczególnie dla kobiet w ciąży. Nie ma żadnego preparatu o działaniu profilaktycznym/leczniczym na tę chorobę, dlatego tak ważna jest solidna ochrona przed ukąszeniami komarów, które ją przenoszą.
Ochronę przed komarami zapewniają moskitiery, odpowiednia (tj. zakrywająca) odzież oraz repelenty – sprawdź, jak je stosować.
Biegunki podróżnych
To jedna z najczęstszych dolegliwości na wakacjach zagranicznych[6]. Profilaktyka jest podobna jak w przypadku tyfusu czy WZW A – z tą różnicą, że w tym przypadku nie ma dostępnych szczepień ochronnych. Więcej o zasadach higieny i żywienia można przeczytać we wpisie: biegunki podróżnych.
HIV i AIDS
Według najnowszych danych UNAIDS, w Kolumbii może żyć nawet 190 tys. nosicieli HIV[7]. Dla porównania, w Polsce jest ich około 26 tys. Patogeny przenoszą się podobnie jak wirus zapalenia wątroby typu B (HBV), toteż zasady profilaktyki są podobne – nie ma tylko dodatkowej ochrony w postaci szczepień. Więcej informacji dla podróżnych można znaleźć tutaj: HIV i AIDS.
Choroba wysokościowa
W Kolumbii nie tylko wyprawa w wysokie góry, takie jak pięciotysięczniki Cristobal Colon czy Simon Bolivar, jest obciążona chorobą wysokościową. Wiele innych miejsc, chociażby stolica Bogota, znajduje się powyżej 2500 m n.p.m., co grozi wystąpieniem objawów takich jak ból i zawroty głowy, nudności, spadek kondycji i duszności czy zaburzenia równowagi. Przygotowanie kondycyjne, aklimatyzacja, a w przypadku wspinaczki wysokogórskiej odpowiednie leki, są ważne dla przyjezdnych. Więcej szczegółów w: choroba wysokościowa.
Kolumbia wakacje: jak się przygotować do podróży?
Kolumbia znajduje się w TOP 10 najczęściej odwiedzanych państw obu Ameryk. Rajskie plaże nad Morzem Karaibskim, bogata oferta turystyczna oraz mnóstwo miejsc wpisanych na listę UNESCO (m.in. park archeologiczny Tierra abajo), to m.in. to, co przyciąga podróżnych. Co jeszcze warto wiedzieć, planując odwiedzić ten kraj?
Kolumbia – co warto wiedzieć
Stolica: Bogota – to miasto leżące na wysokości ponad 2600 m n.p.m., czyli wyżej niż polskie Rysy
Język: hiszpański; posługuje się nim znaczna część Kolumbijczyków
Waluta: peso kolumbijskie (COP); pieniądze najlepiej wymieniać w kantorach, gdzie może być wymagane okazanie dokumentu tożsamości i złożenie odcisku palca
Wiza: dla Polaków podróżujących w celach turystycznych do 90 dni nie ma obowiązku wizowego
Klimat: równikowy, z bardzo małą amplitudą temperatur
Plaże: przepiękne, egzotyczne plaże, takie jak Playa Blanca czy Bahía Concha
Flora i fauna: Park Narodowy Los Katíos jest wpisany na listę UNESCO; rosną tam wilgotne lasy równikowe i namorzyny oraz żyją rzadkie gatunki zwierząt, jak np. krokodyl amerykański czy kusacz ciemny
Transport: można wynająć samochód po okazaniu międzynarodowego prawa jazdy albo poruszać się autobusami (m.in. collectivos czy TransMilenio)
Bezpieczeństwo: odradza się podróżowanie na tereny przygraniczne, gdzie zagrożenie przestępczością pospolitą jest szczególnie wysokie; dodatkowe zagrożenie stanowią trzęsienia ziemi
Kuchnia: zupa aijaco, placki arepas czy owoce morza cazuela de mariscos to tylko niektóre przysmaki, których warto spróbować w Kolumbii.
Chcesz spędzić spokojne i zdrowe wakacje w Kolumbii? Zgłoś się do TropicalMed! To miejsce, w którym świadczy się kompleksową obsługę podróżnych – od szczepień, przez wypisywanie recept na niezbędne leki (np. na malarię czy chorobę wysokościową), aż po wydawanie zaleceń dotyczących profilaktyki chorób.
Przygotowanie do wyjazdu z TropicalMed jest dużo szybsze (bez kolejek) i wygodniejsze (rejestracja online) – przekonaj się sam/a!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do Kolumbii potrzebne są szczepienia?
Obowiązek szczepienia w Kolumbii ma charakter selektywny. Na żółtą febrę muszą uodpornić się podróżni powyżej 1. roku życia, którzy przybywają z krajów zagrożonych tą chorobą. Obostrzenia COVID-19 zostały natomiast zniesione.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Kolumbii?
Ze względu na duże zagrożenie żółtą febrą i dengą, uodpornienie na te choroby jest bardzo zalecane. Poza tym występuje ryzyko duru brzusznego, wirusowego zapalenia wątroby (szczególnie typu A) oraz wścieklizny i meningokoków, którym zapobiegają szczepienia. Dodatkowo trzeba pamiętać o dawce przypominającej na błonicę, tężec i krztusiec oraz w określonych przypadkach immunizacji na meningokoki.
Na co uważać w Kolumbii?
W Kolumbii trzeba bardzo uważać na ukąszenia komarów przenoszące nie tylko żółtą febrę i dengę, ale także choroby, na które nie ma szczepień: malarię i zikę. Poza tym warto zwrócić uwagę na warunki higieniczne w wybieranych lokalach gastronomicznych, gdyż występuje ryzyko tyfusu, żółtaczki typu A i różnych innych infekcji pokarmowych.
Czy podróż do Kolumbii jest bezpieczna?
Pod kątem zdrowia podróż do Kolumbii może być nie lada wyzwaniem dla organizmu; podróż jest długa i wyczerpująca, a zmiana czasu znaczna. Poza tym czyhają tam groźne choroby. Dlatego 6-8 tygodni przed wyjazdem (lub później w przypadku wycieczki lat minute) zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest spore, dlatego poza profilaktyką chorób warto pamiętać o zachowaniu zasad ostrożności.
Czy trzeba przygotować się przed wizytą szczepienną w TropicalMed?
Przed wizytą w TropicalMed, przygotujmy dokument tożsamości oraz zapewnijmy sobie dostęp do dokładnych informacji dotyczących swojego stanu zdrowia, trasy, terminu oraz charakteru podróży do Kolumbii. Decydując się na preparat doustny na dur brzuszny, na godzinę przed wizytą powstrzymajmy się od jedzenia, picia i przyjmowania leków. W przypadku szczepienia iniekcyjnego, ubierzmy się wygodnie, aby szybko odsłonić ramię do wkłucia.
Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Kolumbii?
Przed podróżą zagraniczną do Kolumbii, warto się zabezpieczyć i sprawdzić swoje szczepienia. W tym celu odwiedź ośrodek TropicalMed, zlokalizowany w centrum miasta pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków.