Szczepienia Kolumbia – zaplanuj zdrową podróż z TropicalMed

Kolumbia szczepienia i informacje dla turystów

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, kolumbia szczepienia Katarzyna Ślusarz | 2022-11-16 (ostatnia aktualizacja: 2023-08-10)
Kolumbia to jedna z popularniejszych destynacji turystycznych w obu Amerykach. Podróżni powinni być jednak świadomi czyhających tam chorób tropikalnych i wykonać zalecane/obowiązkowe szczepienia przed wyjazdem. Ważne są też pozostałe zasady profilaktyki, gdyż nie na wszystkie choroby są dostępne szczepionki.

Kolumbia to popularny cel podróży, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Szczepienia przeciwko żółtej febrze są obowiązkowe dla podróżnych z zagrożonych krajów. Dodatkowa immunizacja (zalecana) obejmuje tyfus, żółtaczkę, wściekliznę, meningokoki, dengę oraz błonicę, tężec i krztusiec. Zapobieganie ukąszeniom komarów jest ważne m.in. ze względu na malarię i zikę. Ochrona przed biegunką podróżnych i HIV również jest istotna. Po zalecenia dotyczące szczepień i zasad profilaktyki należy zgłosić się do TropicalMed 6-8 tygodni przed podróżą.

Kolumbia wakacje – kiedy przyjść do lekarza medycyny podróży?

Kolumbia znajduje się w TOP 10 najczęściej odwiedzanych państw obu Ameryk. Rajskie plaże nad Morzem Karaibskim, bogata oferta turystyczna oraz mnóstwo miejsc wpisanych na listę UNESCO (m.in. park archeologiczny Tierra abajo), to m.in. to, co przyciąga podróżnych. 

Każdy wyjazd zagraniczny, szczególnie tak długi i wyczerpujący jak do Kolumbii, stanowi wyzwanie dla organizmu człowieka. Dlatego 6-8 tygodni przed planowaną datą wycieczki należy przyjść na konsultację lekarską do TropicalMed. Jej głównym celem są szczepienia ochronne. Jakie?

Kolumbia szczepienia obowiązkowe – czy trzeba się szczepić?

W większości przypadków od polskich turystów nie wymaga się żadnych certyfikatów szczepień. Sytuacja zmienia się jednak, kiedy podróżny przebywał wcześniej (nawet w tranzycie lotniskowym) w kraju zagrożonym transmisją żółtej febry – szczególnie w Angoli, Brazylii, Ugandzie i DR Konga. Obowiązek dotyczy wówczas wszystkich od 1. roku życia. 

Szczegółów dotyczących certyfikatu można szukać w artykule: „Żółta książeczka – jak ją uzyskać?”.

COVID-19 szczepienia Kolumbia (dane aktualne na dzień 11.04.2023 r.) przyjezdni w wieku powyżej 18 lat powinni mieć dokument potwierdzający pełne szczepienie. W razie braku certyfikatu trzeba okazać negatywny test PCR lub antygenowy wykonany 72h przed przybyciem do Kolumbii. Bez względu na status zaszczepienia, trzeba wypełnić formularz lokalizacyjny dostępny online.

Immunizację warto jednak rozważyć nie tylko wtedy, gdy jest obowiązkowa. Niemal cała Kolumbia (z małymi wyjątkami, m.in. w stolicy i San Andrès y Providencia) jest zagrożona transmisją żółtej gorączki – groźnej choroby przenoszonej przez komary. Jakie szczepienia do Kolumbii warto jeszcze wykonać?

Szczepienia przed podróżą do Kolumbii są ważne

Wykonaj je w TropicalMed!

W regionach Kolumbii oddalonych od dużych aglomeracji miejskich dostęp do opieki medycznej w Kolumbii może być ograniczony.
Pałeczki duru brzusznego występują w Kolumbii, a w Polsce raczej nie; oznacza to wzmożone ryzyko infekcji.
Dużym zagrożeniem w Kolumbii są komary przenoszące różne choroby, m.in. żółtą febrę.
Zalecenia dostosowane do podróży. Skuteczne szczepionki. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. kolumbia wakacje Zapisz się na szczepienie

Zalecane szczepienia Kolumbia – jakim chorobom zapobiegają?

Wyczerpanie długim, minimum kilkunastogodzinnym lotem, znaczna zmiana strefy czasowej i klimatycznej może znacznie osłabić organizm. Dlatego warto wspomóc go w walce z chorobami, które czyhają w Kolumbii.

Szczepienia Kolumbia:

 • tyfus,
 • żółtaczka (A i B),
 • denga,
 • wścieklizna,
 • błonica, tężec, krztusiec.

Ponadto, osoby planujące nocować w obiektach zamieszkania zbiorowego (np. hotelach) i odwiedzać zatłoczone miejsca (np. największe atrakcje), powinny chronić się przed dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Bakterie te bardzo łatwo rozprzestrzeniają się bowiem w skupiskach ludzkich (drogą kropelkową). Sprawdź: szczepienia na meningokoki.

Nie licząc obowiązkowej (lub bardzo zalecanej) immunizacji na żółtą febrę, zaleca się różne szczepienia do Kolumbii:

Kolumbia szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowyKolumbia wakacje w plenerze/wycieczki objazdowe         
 • błonica, tężec, krztusiec
 • dur brzuszny
 • żółtaczka typu A i B
 • meningokoki
 • denga
 • błonica, tężec, krztusiec
 • dur brzuszny
 • żółtaczka typu A i B
 • wścieklizna
 • denga

W dalszej części artykułu można dowiedzieć się nie tylko o wymienionych wyżej chorobach, ale także o profilaktyce tych, na które nie ma szczepień ochronnych. 

Żółtaczka typu A i B

Szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby są zalecane przed każdą podróżą. Do wyboru pacjentów są preparaty pojedyncze, np. Avaxim 160 U i Havrix (na WZW A) czy Engerix/Euvax B (na WZW B) albo skojarzony Twinrix Adult na oba typy żółtaczki. Ten ostatni jest często wybierany przez turystów urodzonych przed 1994 rokiem, którzy nie zostali objęci obowiązkowym szczepieniem na WZW B. 

WZW szczepienia do Kolumbii koszt: za preparat skojarzony na oba typy żółtaczki trzeba zapłacić 339 zł. Resztę preparatów, nie tylko na żółtaczkę, można znaleźć tutaj: cennik TropicalMed.

Poszczególne typy żółtaczki są wywoływane przez wirusy (HAV i HBV), które rozprzestrzeniają się na różne sposoby. Zasady profilaktyki WZW A są takie same, jak w przypadku tyfusu – ważna jest higiena osobista i żywienia. WZW B przenosi się inaczej: drogą płciową, wertykalną i przez krew. Należy więc unikać kontaktu z płynami ustrojowymi nosiciela (np. stosując prezerwatywy).

Kolumbia denga

Kolumbia jest jednym z krajów zgłaszających zgłaszających największą liczbę przypadków dengi. Podobnie jak w przypadku ziki, możliwości leczenia są ograniczone. Dlatego ważna jest ochrona przed ukąszeniami komarów oraz szczepienia na dengę. Profilaktyka pozwala zapobiec gorączce krwotocznej, która stanowi potencjalne zagrożenie życia pacjenta.

Kolumbia szczepienia rutynowe: błonica, tężec, krztusiec

Ci, których 10-letnia odporność po obowiązkowym/przypominającym szczepieniu na błonicę, tężec i krztusiec „wygasa”, powinni też rozważyć dawkę przypominającą przed wyjazdem do Kolumbii. Na polskim rynku farmaceutycznym są dostępne preparaty skojarzone na wszystkie trzy choroby, na błonicę i tężec albo na sam tężec. 

Tyfus/dur brzuszny

Minimum tydzień przed podróżą do Kolumbii zaleca się szczepienia na dur brzuszny. Do wyboru pacjentów jest preparat w formie kapsułek (trzy dawki) lub zastrzyków – najwygodniejszy i najszybszy jest jednodawkowy Typhim Vi. 

Szczepienia do Kolumbii koszt: preparat doustny kosztuje 279 zł, natomiast w formie zastrzyku – 279 zł (ceny za pojedynczą dawkę).

Tyfus wywołują bakterie, które rozprzestrzeniają się drogą pokarmową. Poza immunizacją zaleca się więc m.in. unikanie picia wody z kranu, częste mycie/dezynfekcję rąk czy obieranie i/lub dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem. Szczepienie + profilaktyka to najlepszy sposób na walkę z tyfusem. Sprawdź szczegóły dotyczące choroby w: szczepienia na dur brzuszny.

Wścieklizna

To szczepienie jest zalecane osobom, które są narażone na pogryzienia przez dzikie zwierzęta lub psy, czyli np. biwakowiczom czy grotołazom. Problem wścieklizny jest w Kolumbii większy niż w Polsce, toteż ryzyko śmiertelnej choroby układu nerwowego jest realne. Więcej na ten temat można przeczytać we wpisie: szczepienia na wściekliznę.

Jakie choroby, na które nie ma szczepień, zagrażają w Kolumbii?

Chcąc w pełni skorzystać z atrakcji, jakie zapewnia Kolumbia, szczepienia ochronne trzeba zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Wizyta u lekarza medycyny podróży służy jednak nie tylko immunizacji, ale też poznawaniu zasad profilaktyki chorób, na które nie ma preparatów ochronnych. Jakie to choroby?

Kolumbia malaria i zika – jak im zapobiegać?

Są to choroby tropikalne przenoszone przez komary, a więc profilaktyka polega głównie na chronieniu się przed ukąszeniami.

Kolumbia malaria – CDC potwierdza, że malaria w Kolumbii występuje na wszystkich obszarach poniżej 1700 m n. p. m. Biorąc pod uwagę, kraj składa się głównie z nizin (z wyjątkiem Kordylierów), ryzyko zakażenia jest realne. Na szczęście istnieją leki przeciwmalaryczne, po które warto zgłosić się do TropicalMed przed podróżą do Kolumbii.

Kolumbia zika – to jeden z krajów o najwyższej transmisji wirusa Zika, niebezpiecznego szczególnie dla kobiet w ciąży według danych WHO. Nie ma żadnego preparatu o działaniu profilaktycznym/leczniczym na wirusa Ziki.

Ochronę przed komarami zapewniają moskitiery, odpowiednia (tj. zakrywająca) odzież oraz repelenty – sprawdź, jak je stosować.

Jak uniknąć biegunki podróżnych w Kolumbii?

To najczęstsza dolegliwość na wakacjach zagranicznych. Profilaktyka jest podobna jak w przypadku tyfusu czy WZW A – z tą różnicą, że w tym przypadku nie ma dostępnych szczepień ochronnych. Więcej o zasadach higieny i żywienia można przeczytać we wpisie: biegunki podróżnych.

HIV i AIDS

Według najnowszych danych UNAIDS, w Kolumbii może żyć nawet 220 tys. nosicieli HIV. Dla porównania, w Polsce jest ich około 26 tys. Patogeny przenoszą się podobnie jak wirus zapalenia wątroby typu B (HBV), toteż zasady profilaktyki są podobne – nie ma tylko dodatkowej ochrony w postaci szczepień. Więcej informacji dla podróżnych można znaleźć tutaj: HIV i AIDS.

TropicalMed Kolumbia – jak się przygotować do podróży?

Kolumbia znajduje się w TOP 10 najczęściej odwiedzanych państw obu Ameryk. Rajskie plaże nad Morzem Karaibskim, bogata oferta turystyczna oraz mnóstwo miejsc wpisanych na listę UNESCO (m.in. park archeologiczny Tierra abajo), to m.in. to, co przyciąga podróżnych. Co jeszcze warto wiedzieć, planując odwiedzić ten kraj?

Kolumbia – co warto wiedzieć

Stolica: Bogota – to miasto leżące na wysokości ponad 2600 m n.p.m., czyli wyżej niż polskie Rysy

Język: hiszpański; posługuje się nim znaczna część Kolumbijczyków

Waluta: peso kolumbijskie (COP); pieniądze najlepiej wymieniać w kantorach, gdzie może być wymagane okazanie dokumentu tożsamości i złożenie odcisku palca

Wiza: dla Polaków podróżujących w celach turystycznych do 90 dni nie ma obowiązku wizowego

Klimat: równikowy, z bardzo małą amplitudą temperatur

Plaże: przepiękne, egzotyczne plaże, takie jak Playa Blanca czy Bahía Concha

Flora i fauna: Park Narodowy Los Katíos jest wpisany na listę UNESCO; rosną tam wilgotne lasy równikowe i namorzyny oraz żyją rzadkie gatunki zwierząt, jak np. krokodyl amerykański czy kusacz ciemny

Transport: można wynająć samochód po okazaniu międzynarodowego prawa jazdy albo poruszać się autobusami (m.in. collectivos czy TransMilenio)

Bezpieczeństwo: odradza się podróżowanie na tereny przygraniczne, gdzie zagrożenie przestępczością pospolitą jest szczególnie wysokie; dodatkowe zagrożenie stanowią trzęsienia ziemi

Kuchnia: zupa aijaco, placki arepas czy owoce morza cazuela de mariscos to tylko niektóre przysmaki, których warto spróbować w Kolumbii.

Chcesz spędzić spokojne i zdrowe wakacje w Kolumbii? Zgłoś się do TropicalMed! To miejsce, w którym świadczy się kompleksową obsługę podróżnych – od szczepień, przez wypisywanie recept na niezbędne leki (np. na malarię czy chorobę wysokościową), aż po wydawanie zaleceń dotyczących profilaktyki chorób.

Przygotowanie do wyjazdu z TropicalMed jest dużo szybsze (bez kolejek) i wygodniejsze (rejestracja online) – przekonaj się sam/a!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Kolumbii potrzebne są szczepienia?

Obowiązek szczepienia w Kolumbii ma charakter selektywny. Na żółtą febrę muszą uodpornić się podróżni powyżej 1. roku życia, którzy przybywają z krajów zagrożonych tą chorobą. Na COVID-19 trzeba się zaszczepić od 18. roku życia; alternatywą jest okazanie negatywnego testu.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Kolumbii?

Ze względu na duże zagrożenie żółtą febrą, uodpornienie na tę chorobę jest bardzo zalecane. Poza tym występuje wzmożone ryzyko żółtaczki, tyfusu oraz wścieklizny, którym zapobiegają szczepienia. Dodatkowo trzeba pamiętać o dawce przypominającej na błonicę, tężec i krztusiec oraz w określonych przypadkach immunizacji na meningokoki. Szczepienia Kolumbia Kraków są dostępne w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U.

Na co uważać w Kolumbii?

W Kolumbii trzeba bardzo uważać na ukąszenia komarów przenoszące nie tylko żółtą febrę i dengę, ale także choroby, na które nie ma szczepień: malarię i zikę. Poza tym warto zwrócić uwagę na warunki higieniczne w wybieranych lokalach gastronomicznych, gdyż występuje ryzyko tyfusu, żółtaczki typu A i różnych innych infekcji pokarmowych.

Czy podróż do Kolumbii jest bezpieczna?

Pod kątem zdrowia podróż do Kolumbii może być nie lada wyzwaniem dla organizmu; podróż jest długa i wyczerpująca, a zmiana czasu znaczna. Poza tym czyhają tam groźne choroby. Dlatego 6-8 tygodni przed wyjazdem (lub później w przypadku wycieczki lat minute) zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest spore, dlatego poza profilaktyką chorób warto pamiętać o zachowaniu zasad ostrożności.

Ciesz się zdrowiem na wakacjach w Kolumbii

Zaplanuj szczepienia przed wyjazdem
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: