Jakie są obowiązkowe i zalecane szczepienia do Kataru?

Katar zasady wjazdu – co warto wiedzieć o szczepieniach?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia do Kataru Katarzyna Ślusarz | 2023-09-06
Przed podróżą do Kataru zaleca się indywidualnie dobrane szczepienia, uwzględniając rodzaj podróży i stan zdrowia pacjenta. Istotne są szczepienia rutynowe na grypę oraz błonicę, tężec i krztusiec.Szczepienia selektywne (np. na meningokoki) zaleca się w zależności od ryzyka.

Szczepienia przed podróżą do Kataru są uzależnione od celu podróży i stanu zdrowia pacjenta. Ważne są uodpornienie na grypę oraz dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec. Szczepienia selektywne, tj. wskazane tylko w określonych przypadkach, obejmują meningokoki, WZW A i B, dur brzuszny oraz wściekliznę. W Katarze istnieje też ryzyko zakażenia wirusem MERS, na które nie ma szczepień. Na szczegółową konsultację medyczną najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed wyjazdem.

Katar zasady wjazdu – o czym trzeba pamiętać, planując podróż?

Katar to kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – przyciąga zarówno miłośników nowoczesnej architektury, jak i tradycyjnej kultury arabskiej. To miejsce jest też odpowiednie dla poszukiwaczy przygód, np. podczas pustynnego safari oraz entuzjastów plażowania.

Dokumenty: oprócz sporządzenia planu zwiedzania, ważne jest też dopilnowanie formalności – wyrobienie paszportu (na pobyt do 90 dni nie trzeba wizy) oraz wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Katar zasady wjazdu a koronawirus: 01.04.2023 r. zniesione wszelkie obostrzenia sanitarne COVID-19, dlatego podróżowanie jest aktualnie w pełni swobodne. Tylko w placówkach służby zdrowia pozostał wymóg zakładania maseczek ochronnych.

Skompletowanie apteczki: o tym, co powinno się w niej znaleźć, można przeczytać na blogu TropicalMed. Sprawdź: wyposażenie apteczki podróżnej.

Wizyta w ośrodku medycyny podróży: najlepiej zaplanować ją 6-8 tygodni przed wyjazdem, ale jeśli to niemożliwe, można przyjść na konsultację później; szczepienia do Kataru nie są obowiązkowe, ale zaleca się je osobom, którym zależy na zdrowym i spokojnym wypoczynku. 

Jakie są zalecane szczepienia do Kataru?

Szczepienia przed wyjazdem do Kataru są dobierane przez lekarza medycyny podróży indywidualnie, na podstawie wiedzy o specyfice wycieczki i stanie zdrowia konkretnego pacjenta. Poniższa tabela zawiera ogólne zalecenia, które mogą być wskazówką dla osób planujących wizytę w Katarze.

W Katarze zagraża Ci kilka chorób zakaźnych

Zapobiegaj im za pomocą szczepień w TropicalMed

Męczący lot i nagła zmiana klimatu mogą negatywnie odbić się na kondycji przyjezdnych, zwiększając ryzyko infekcji.
Koszt wizyty lekarskiej w Katarze waha się od 100 do 300 riali; aby nie narażać się na wydatki, lepiej zadbać o swoje zdrowie przed wyjazdem.
W zatłoczonych miejscach, takich jak np. hotele czy bazary, meningokoki czy wirusy grypy bardzo łatwo się przenoszą.
Bogata oferta szczepionek. Dużo dostępnych terminów. Indywidualne zalecenia.
kobieta po szczepieniu. Katar szczepienia Zapisz się na szczepienie
Katar szczepienia na podróż służbową
Katar szczepienia na wycieczkę objazdową
Katar szczepienia na studia [na przykładzie Carnegie Mellon University in Qatar] 
 • błonica, tężec, krztusiec
 • grypa
 • meningokoki
 • błonica, tężec, krztusiec
 • grypa
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • wścieklizna
 • odra, świnka, różyczka (2 dawki)
 • ospa wietrzna 
 • pełne (4-dawkowe) szczepienie na polio lub dawka uzupełniająca
 • aktualne szczepienie na błonicę, tężec i krztusiec
 • meningokoki ACWY

Szczepienia do Kataru cena: w zależności od tego, ile szczepień (i jakich) trzeba będzie wykonać przed daną podróżą, całkowity koszt immunizacji jest różny dla poszczególnych osób. Sprawdź cennik TropicalMed i zapoznaj się z ofertą preparatów solo i w pakietach.

Szczepienia rutynowe

Częstym błędem wśród podróżnych jest bagatelizowanie szczepień rutynowych przed podróżą. Są one ważne ze względu na:

 • zachowanie ciągłości ochrony (błonica, tężec, krztusiec) – pojedynczą dawkę przypominającą na wszystkie trzy choroby zaleca się, jeśli od ostatniego szczepienia upłynęło 10 lat lub więcej;
 • zagrożenie chorobami (grypa) – w Katarze, podobnie jak na całym świecie, grypa jest powszechna; szczepiąc się, unikając kontaktu z osobami z objawami choroby oraz dbając o higienę rąk, można uniknąć choroby w podróży.

Przypominające szczepienia do Kataru cena: osoby, które wybierają się na studia i nie mają pewności, czy przeszły pełne szczepienie na polio, mogą wybrać Adacel Polio (199 zł) lub Boostrix Polio (199 zł) – to preparaty 4w1, które uodparniają na błonicę, tężec, krztusiec oraz polio.

Szczepienia selektywne

Pozostałe szczepienia mogą, ale nie muszą przydać się w trakcie podróży do Kataru – wszystko zależy od odwiedzanych miejsc i podejmowanych aktywności. Immunizacja jest zalecana tylko w niekokreśloncyh przypadkach. Jakich?

Meningokoki – to bakterie wywołujące zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych, przenoszące się drogą kropelkową (jak grypa). Przebywanie w zatłoczonych miejscach zwiększa ryzyko infekcji; aby jej zapobiec, stosuje się szczepienia przed podróżą.

WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A przenosi się głównie drogą pokarmową (przez skażoną wodę i żywność) oraz brudnymi rękami. Mimo że zagrożenie chorobą w Katarze jest niskie, to backpakerzy i inne osoby przebywające w obszarach o gorszych warunkach sanitarnych są narażeni na zachorowanie i powinni rozważyć szczepienie oraz bezwzględnie przestrzegać zasad higieny osobistej i żywienia.

WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B w podróży przenosi się przez płyny ustrojowe (krew, stosunki płciowe). Ryzyko zakażenia w Katarze jest niskie, jednak niestosowanie zabezpieczeń podczas zbliżeń i używanie niesterylnych narzędzi (np. igieł) grozi zakażeniem.

Dur brzuszny – to bakteryjna choroba układu pokarmowego przenoszona przez skażoną wodę/żywność oraz brudnymi rękami. Katarze, dzięki zaawansowanym systemom sanitarnym zagrożenie jest minimalne, jednak w obszarach wiejskich standard higieniczny może być niższy. Szczepienia zaleca się też miłośnikom ulicznego jedzenia.

Wścieklizna – to śmiertelna, wirusowa choroba neurologiczna, przenoszona głównie przez ugryzienia zarażonych zwierząt (dzikich lub domowych). W Katarze są one szczepione, więc nie ma większego zagrożenia dla ludzi. Biwakowicze, weterynarze czy miłośnicy wędrówek poza szlakiem są jednak bardziej narażeni na kontakt z dzikim, zainfekowanym zwierzęciem, toteż mogą rozważyć immunizację. 

Jak zapobiegać pozostałym chorobom?

Szczepienia przed wyjazdem do Kataru nie są w stanie zapobiec wszystkim chorobom, które tam czyhają. Dlatego ważne jest przestrzeganie zasad higieny, picie bezpiecznej wody i rozważne wybieranie posiłków, aby uniknąć biegunek podróżnych.

Drugim zagrożeniem jest bliskowschodni wirus MERS, którym można zarazić się od wielbłądów i ludzi, którzy się nimi zajmują. Aby zapobiec infekcji, należy unikać kontaktu z tymi zwierzętami i osobami wykazującymi symptomy ze strony układu oddechowego.

Katar jak się przygotować do podróży, co warto wiedzieć?

Jak widać, zagrożenie chorobami w dużej mierze zależy od tego, jakie aktywności podczas pobytu w Katarze się podejmuje. Dlatego przed zgłoszeniem się na konsultację lekarską, należy opracować chociaż wstępny plan podróży. Poniższe informacje mogą w tym pomóc.

Katar – co warto wiedzieć

Stolica: Doha – warto odwiedzić bazar Souq Waqif, gdzie można kupić tradycyjne pamiątki i dobrze zjeść

Język: arabski, w powszechnym użyciu jest też angielski

Waluta: rial katarski (QAR)

Klimat: gorący i suchy; w okresie grudzień-luty mogą pojawić się deszcze

Plaże: Al Maroona czy Sealine to tylko niektóre urokliwe plaże czekające na odwiedzających Katar

Typ gniazdek elektrycznych: D i G (w Polsce są C i E); potrzebny będzie adapter

Transport: najlepiej poruszać się wypożyczonym samochodem; aby móc prowadzić, potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy

Bezpieczeństwo: w Katarze można czuć się naprawdę bezpiecznie, jednak nie warto rezygnować z podstawowych środków ostrożności

Kuchnia: makbūs z ryżu, mięsa i warzyw to typowe katarskie danie; popularna jest też m.in. sałatka balela

Kiedy plan wycieczki jest już gotowy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza medycyny podróży. To specjalista, który zadba o Twoje zdrowie przed wyjazdem, aby umożliwić Ci pełne skorzystanie z uroków Kataru.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Kataru potrzebne są szczepienia?

Szczepienia do Kataru dla turystów i osób podróżujących służbowo nie są obowiązkowe. Kandydaci na studia w niektórych katarskich uczelniach mogą być zobowiązani do okazania zaświadczeń o przebytych szczepieniach (np. na ospę czy meningokoki).

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Kataru?

Zalecane szczepienia do Kataru to przede wszystkim te przeciw grypie i meningokokom oraz dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec. W niektórych przypadkach mogą też przydać się szczepienia na WZW A i/lub B, dur brzuszny czy wściekliznę.

Gdzie wykonać szczepienia przed wyjazdem do Kataru w Krakowie?

Szczepienia Katar Kraków można wykonać w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. W naszym ośrodku możesz liczyć na indywidualne zalecenia dopasowane do podróży oraz sprawną obsługę.

Na co uważać w Katarze?

W Katarze należy uważać przede wszystkim na choroby przenoszone drogą kropelkową: unikać bardzo zatłoczonych miejsc oraz dbać o higienę dłoni, gdyż drobnoustroje mogą osiadać na różnych powierzchniach. Poza tym trzeba zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie nawodnienie oraz ochronę przed słońcem i przegrzaniem, gdyż klimat w Katarze bywa naprawdę ekstremalny.

Chcesz zaplanować zdrową podróż do Kataru?

W TropicalMed pomożemy Ci to osiągnąć
Zapisz się na szczepienie
Czytaj więcej: