Szczepienia przed podróżą do Kataru są uzależnione od celu podróży i stanu zdrowia pacjenta. Ważne są uodpornienie na grypę oraz dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec. Szczepienia selektywne, tj. wskazane tylko w określonych przypadkach, obejmują meningokoki, WZW A i B, dur brzuszny oraz wściekliznę. W Katarze istnieje też ryzyko zakażenia wirusem MERS, na które nie ma szczepień. Na szczegółową konsultację medyczną najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed wyjazdem.
Katar zasady wjazdu – o czym trzeba pamiętać, planując podróż?
Katar to kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – przyciąga zarówno miłośników nowoczesnej architektury, jak i tradycyjnej kultury arabskiej. To miejsce jest też odpowiednie dla poszukiwaczy przygód, np. podczas pustynnego safari oraz entuzjastów plażowania.
Dokumenty: oprócz sporządzenia planu zwiedzania, ważne jest też dopilnowanie formalności – wyrobienie paszportu (na pobyt do 90 dni nie trzeba wizy) oraz wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Katar zasady wjazdu a koronawirus: 01.04.2023 r. zniesione wszelkie obostrzenia sanitarne COVID-19, dlatego podróżowanie jest aktualnie w pełni swobodne. Tylko w placówkach służby zdrowia pozostał wymóg zakładania maseczek ochronnych.
Skompletowanie apteczki: o tym, co powinno się w niej znaleźć, można przeczytać na blogu TropicalMed. Sprawdź: wyposażenie apteczki podróżnej.
Wizyta w ośrodku medycyny podróży: najlepiej zaplanować ją 6-8 tygodni przed wyjazdem, ale jeśli to niemożliwe, można przyjść na konsultację później; szczepienia do Kataru nie są obowiązkowe, ale zaleca się je osobom, którym zależy na zdrowym i spokojnym wypoczynku.
Jakie są zalecane szczepienia do Kataru?
Szczepienia przed wyjazdem do Kataru są dobierane przez lekarza medycyny podróży indywidualnie, na podstawie wiedzy o specyfice wycieczki i stanie zdrowia konkretnego pacjenta. Poniższa tabela zawiera ogólne zalecenia, które mogą być wskazówką dla osób planujących wizytę w Katarze.
Katar szczepienia na podróż służbową
| Katar szczepienia na wycieczkę objazdową
| Katar szczepienia na studia [na przykładzie Carnegie Mellon University in Qatar]
|
- błonica, tężec, krztusiec
- grypa
- meningokoki
| - błonica, tężec, krztusiec
- grypa
- WZW A i B
- dur brzuszny
- wścieklizna
| - odra, świnka, różyczka (2 dawki)
- ospa wietrzna
- pełne (4-dawkowe) szczepienie na polio lub dawka uzupełniająca
- aktualne szczepienie na błonicę, tężec i krztusiec
- meningokoki ACWY
|
Szczepienia do Kataru cena: w zależności od tego, ile szczepień (i jakich) trzeba będzie wykonać przed daną podróżą, całkowity koszt immunizacji jest różny dla poszczególnych osób. Sprawdź cennik TropicalMed i zapoznaj się z ofertą preparatów solo i w pakietach.
Szczepienia rutynowe
Częstym błędem wśród podróżnych jest bagatelizowanie szczepień rutynowych przed podróżą. Są one ważne ze względu na:
- zachowanie ciągłości ochrony (błonica, tężec, krztusiec) – pojedynczą dawkę przypominającą na wszystkie trzy choroby zaleca się, jeśli od ostatniego szczepienia upłynęło 10 lat lub więcej;
- zagrożenie chorobami (grypa) – w Katarze, podobnie jak na całym świecie, grypa jest powszechna; szczepiąc się, unikając kontaktu z osobami z objawami choroby oraz dbając o higienę rąk, można uniknąć choroby w podróży.
Przypominające szczepienia do Kataru cena: osoby, które wybierają się na studia i nie mają pewności, czy przeszły pełne szczepienie na polio, mogą wybrać Adacel Polio (199 zł) lub Boostrix Polio (199 zł) – to preparaty 4w1, które uodparniają na błonicę, tężec, krztusiec oraz polio.
Szczepienia selektywne
Pozostałe szczepienia mogą, ale nie muszą przydać się w trakcie podróży do Kataru – wszystko zależy od odwiedzanych miejsc i podejmowanych aktywności. Immunizacja jest zalecana tylko w niekokreśloncyh przypadkach. Jakich?
Meningokoki – to bakterie wywołujące zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych, przenoszące się drogą kropelkową (jak grypa). Przebywanie w zatłoczonych miejscach zwiększa ryzyko infekcji; aby jej zapobiec, stosuje się szczepienia przed podróżą.
WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A przenosi się głównie drogą pokarmową (przez skażoną wodę i żywność) oraz brudnymi rękami. Mimo że zagrożenie chorobą w Katarze jest niskie, to backpakerzy i inne osoby przebywające w obszarach o gorszych warunkach sanitarnych są narażeni na zachorowanie i powinni rozważyć szczepienie oraz bezwzględnie przestrzegać zasad higieny osobistej i żywienia.
WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B w podróży przenosi się przez płyny ustrojowe (krew, stosunki płciowe). Ryzyko zakażenia w Katarze jest niskie, jednak niestosowanie zabezpieczeń podczas zbliżeń i używanie niesterylnych narzędzi (np. igieł) grozi zakażeniem.
Dur brzuszny – to bakteryjna choroba układu pokarmowego przenoszona przez skażoną wodę/żywność oraz brudnymi rękami. Katarze, dzięki zaawansowanym systemom sanitarnym zagrożenie jest minimalne, jednak w obszarach wiejskich standard higieniczny może być niższy. Szczepienia zaleca się też miłośnikom ulicznego jedzenia.
Wścieklizna – to śmiertelna, wirusowa choroba neurologiczna, przenoszona głównie przez ugryzienia zarażonych zwierząt (dzikich lub domowych). W Katarze są one szczepione, więc nie ma większego zagrożenia dla ludzi. Biwakowicze, weterynarze czy miłośnicy wędrówek poza szlakiem są jednak bardziej narażeni na kontakt z dzikim, zainfekowanym zwierzęciem, toteż mogą rozważyć immunizację.
Jak zapobiegać pozostałym chorobom?
Szczepienia przed wyjazdem do Kataru nie są w stanie zapobiec wszystkim chorobom, które tam czyhają. Dlatego ważne jest przestrzeganie zasad higieny, picie bezpiecznej wody i rozważne wybieranie posiłków, aby uniknąć biegunek podróżnych.
Drugim zagrożeniem jest bliskowschodni wirus MERS, którym można zarazić się od wielbłądów i ludzi, którzy się nimi zajmują. Aby zapobiec infekcji, należy unikać kontaktu z tymi zwierzętami i osobami wykazującymi symptomy ze strony układu oddechowego.
Katar jak się przygotować do podróży, co warto wiedzieć?
Jak widać, zagrożenie chorobami w dużej mierze zależy od tego, jakie aktywności podczas pobytu w Katarze się podejmuje. Dlatego przed zgłoszeniem się na konsultację lekarską, należy opracować chociaż wstępny plan podróży. Poniższe informacje mogą w tym pomóc.
Katar – co warto wiedzieć
Stolica: Doha – warto odwiedzić bazar Souq Waqif, gdzie można kupić tradycyjne pamiątki i dobrze zjeść
Język: arabski, w powszechnym użyciu jest też angielski
Waluta: rial katarski (QAR)
Klimat: gorący i suchy; w okresie grudzień-luty mogą pojawić się deszcze
Plaże: Al Maroona czy Sealine to tylko niektóre urokliwe plaże czekające na odwiedzających Katar
Typ gniazdek elektrycznych: D i G (w Polsce są C i E); potrzebny będzie adapter
Transport: najlepiej poruszać się wypożyczonym samochodem; aby móc prowadzić, potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy
Bezpieczeństwo: w Katarze można czuć się naprawdę bezpiecznie, jednak nie warto rezygnować z podstawowych środków ostrożności
Kuchnia: makbūs z ryżu, mięsa i warzyw to typowe katarskie danie; popularna jest też m.in. sałatka balela
Kiedy plan wycieczki jest już gotowy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza medycyny podróży. To specjalista, który zadba o Twoje zdrowie przed wyjazdem, aby umożliwić Ci pełne skorzystanie z uroków Kataru.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do Kataru potrzebne są szczepienia?
Szczepienia do Kataru dla turystów i osób podróżujących służbowo nie są obowiązkowe. Kandydaci na studia w niektórych katarskich uczelniach mogą być zobowiązani do okazania zaświadczeń o przebytych szczepieniach (np. na ospę czy meningokoki).
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Kataru?
Zalecane szczepienia do Kataru to przede wszystkim te przeciw grypie i meningokokom oraz dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec. W niektórych przypadkach mogą też przydać się szczepienia na WZW A i/lub B, dur brzuszny czy wściekliznę.
Gdzie wykonać szczepienia przed wyjazdem do Kataru w Krakowie?
Szczepienia Katar Kraków można wykonać w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. W naszym ośrodku możesz liczyć na indywidualne zalecenia dopasowane do podróży oraz sprawną obsługę.
Na co uważać w Katarze?
W Katarze należy uważać przede wszystkim na choroby przenoszone drogą kropelkową: unikać bardzo zatłoczonych miejsc oraz dbać o higienę dłoni, gdyż drobnoustroje mogą osiadać na różnych powierzchniach. Poza tym trzeba zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie nawodnienie oraz ochronę przed słońcem i przegrzaniem, gdyż klimat w Katarze bywa naprawdę ekstremalny.