Czym jest wirus Oropouche i jaką chorobę wywołuje?

Gorączka oropouche – co musisz o niej wiedzieć?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, wirus Oropouche Katarzyna Ślusarz | 2024-08-26
Gorączka Oropouche to wirusowa choroba przenoszona przez owady, zagrażająca przede wszystkim osobom planującym wyprawę do regionu Amazonii. Jest stosunkowo mało znana, mimo że w ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost zakażeń, a zachorowania odnotowuje się także wśród Europejczyków.

Czym jest gorączka Oropouche?

Gorączka Oropouche to tropikalna choroba odzwierzęca zaliczająca się do tzw. gorączek krwotocznych, podobnie jak denga czy żółta febra. Wywołuje ją wirus Oropouche, którego rezerwuarem (tj. miejscem, w którym się rozwija) jest organizm człowieka i innych naczelnych, a także leniwców i ptaków[1]. Oznacza to, że może rozprzestrzeniać się zarówno w cyklu miejskim, jak i leśnym. W jaki sposób?

Jak dochodzi do zakażenia wirusem Oropouche?

Wirus Oropouche jest przenoszony głównie przez meszki Culicoides paraensis, którym sprzyja ciepły i wilgotny klimat. Owady te żywią się krwią – wkłuwają się w zakażone zwierzę, a następnie przenoszą chorobę na kolejnego żywiciela, którym jest inne zwierzę albo człowiek. W ten sposób można zarazić się gorączką Oropouche.

Rozprzestrzenienie choroby
Gorączka Oropouche jest uważana za drugą (po dendze) najczęstszą chorobą arbowirusową w Brazylii.

Istnieje prawdopodobieństwo, że choroba przenosi się też w sposób wertykalny, czyli z zakażonej matki na płód. Obecnie bada się taki przypadek zarejestrowany w Brazylii[2]. Jeśli testy laboratoryjne potwierdzą tę tezę, kobiety w ciąży będą znajdowały się w grupie podwyższonego ryzyka. W których zakątkach świata należy obawiać się zachorowania?

Gdzie występuje wirus Oropouche?

Gorączka Oropouche została odkryta w 1995 roku u pracownika leśnego w miejscowości Vega de Oropouche (Trynidad i Tobago). Do 2000 roku ogniska choroby zgłaszano w Brazylii, Panamie i Peru, a następnie nastąpiło rozprzestrzenienie do wielu krajów Amazonii, m.in. Kolumbii, Ekwadoru czy Boliwii. W 2014 roku wirus Oropouche „wyszedł” poza Amerykę Południową na Karaiby, a dokładniej – do Haiti[3]

Duże zdolności adaptacyjne wirusa do różnych środowisk, postępujące zmiany klimatyczne, a także turystyka i migracje ludności mają duży wpływ na rozprzestrzenianie się choroby. Obecnie odnotowuje się zakażenia nawet wśród Europejczyków – to osoby, które przebywały w Amazonii i zaraziły się w podróży. Szczegóły w: gorączka Oropouche w Europie.

Gorączka Oropouche objawy – czym grozi zakażenie?

Okres inkubacji, tj. czas od ukąszenia zakażonego owada do wystąpienia oznak choroby , wynosi średnio 3-10 dni. U osób, które dotknęła gorączka Oropouche objawy obejmują:

Obawiasz się wirusa Oropouche?

Przyjdź na konsultację lekarską

Gorączka Oropouche może mieć objawy krwotoczne, podobnie jak denga czy żółta febra, na którą są dostępne szczepionki.
Wirus Oropouche rozprzestrzenia się dzięki owadom (jak m.in. denga), a nie da się uniknąć 100% ukąszeń.
Podróż do Amazonii to duże obciążenie organizmu m.in. przez nagłą zmianę klimatu i strefy czasowej; warto zadbać o swój organizm w TropicalMed.
Spersonalizowane zalecenia. Doświadczony personel. Duża dostępność terminów.
kobieta po szczepieniu. gorączka oropouche objawy Zapisz się na wizytę
  • światłowstręt,
  • nudności/wymioty,
  • ból i zawroty głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • podwyższoną temperaturę ciała (38–40°C),
  • wysypkę plamisto-grudkową na tułowiu i kończynach,
  • krwotoki z nosa i dziąseł czy wybroczyny na ciele (objawy krwotoczne).

W większości przypadków gorączka Oropouche objawy daje przez kilka dni (do tygodnia), jednak spory odsetek zakażonych skarży się na nawroty choroby. Czym grozi zakażenie?

Jakie są możliwe powikłania choroby?

U około 4% zakażonych rozwija się zapalenie mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych. Zwroty głowy i ból w części potylicznej, a także dezorientacja czy sztywność karku są oznaką choroby neuroinwazyjnej, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Na szczęście gorączka Oropouche raczej nie jest śmiertelna.

Wirus Oropouche leczenie – jak pomóc choremu?

Niestety, nie ma specyficznego lekarstwa, które zwalczałoby wirusa odpowiadającego za gorączkę Oropouche. Pomoc choremu polega na łagodzeniu objawów, a w cięższych przypadkach – szpitalnemu podtrzymywaniu funkcji życiowych.

U pacjentów, których dotknął wirus Oropouche leczenie polega na zbijaniu gorączki i łagodzeniu bólu za pomocą środków farmakologicznych. Ważne, by unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. aspiryny czy ibuprofenu), które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia objawów krwotocznych. 

Co daje przygotowanie do podróży w TropicalMed?

Podróżowanie do regionów tropikalnych, gdzie występuje gorączka Oropouche i wiele innych groźnych chorób, to nie lada wyzwanie dla organizmu. Dlatego tak ważne jest przygotowanie się pod kątem zdrowotnym. W TropicalMed można uzyskać spersonalizowane zalecenia profilaktyczne, np. na temat tego, jakie repelenty wybrać, by uniknąć ukąszeń i związanego z nimi ryzyka zakażeń.

Lekarz medycyny podróży oceni też prawdopodobieństwo wystąpienia innych chorób w podróży i zaleci odpowiednie środki zaradcze – leki famrakologiczne (np. na malarię) czy szczepienia ochronne (m.in. na dengę, WZW czy dur brzuszny). Nasi specjaliści dysponują rzetelną i aktualną wiedzą, dzięki czemu ich zalecenia mogą skutecznie przeciwdziałać zakażeniom, dając Ci zdrowie i bezpieczeństwo w podróży.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!