Jak zdrowo zwiedzić 7 najlepszych atrakcji w Chinach?

7 najlepszych atrakcji w Chinach – poradnik zdrowia turysty

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Podróż do Chin Katarzyna Ślusarz | 2023-02-24 (ostatnia aktualizacja: 2023-07-25)
Podróż do Chin to marzenie wielu turystów. Przedstawiamy wykaz 7 atrakcji, które warto zobaczyć w Państwie Środka. Podpowiadamy, na co uważać w poszczególnych miejscach i jak zapobiegać chorobom podczas wakacji. Sprawdź szczegóły!

7 najlepszych atrakcji w Chinach

Chiny to dalekowschodni kraj, znajdujący się tuż za podium wśród najczęściej odwiedzanych krajów na świecie oraz na 1. miejscu na kontynencie azjatyckim. Jest trzecim największym państwem na świecie (po Rosji i Kanadzie), toteż nie dziwi fakt, że znajduje się tam mnóstwo atrakcji. Co przyciąga turystów do Chin? 

1. Z czego znane są Chiny – Wielki Mur Chiński

To, co przyciąga turystów do Chin to z pewnością Wielki Mur Chiński, czyli obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki do tego kraju. Jest on najdłuższą konstrukcją budowlaną stworzoną przez człowieka, której pierwsze odcinki powstały prawdopodobnie już w VI w. p.n.e. 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, Wielki Mur Chiński nie jest widzialny z kosmosu, co nie umniejsza zapierającym dech w piersi widokom w tej starożytnej budowli. Popularne wśród turystów są odcinki Mutianju (ładniejszy) i Badaling (z łatwiejszym podejściem).

Należy pamiętać, że Wielki Mur Chiński rozciąga się miejscowości Shanhaiguan do Jiayuguan, czyli w regionie występowania japońskiego zapalenia mózgu. To groźna choroba wirusowa przenoszona przez komary, szczególnie od czerwca do października. Na wycieczkę warto więc zabrać repelenty, wybrać przewiewną odzież z długimi rękawami i nogawkami oraz wykonać szczepienia na japońskie zapalenie mózgu przed podróżą.

2. Turystyka sakralna – Świątynia Nieba

Kompleks świątyń z pierwszej połowy XV wieku to prawdziwa gratka dla fanów architektury sakralnej. Pawilon Modlitwy o Urodzaj to największy i najbardziej reprezentacyjny budynek wchodzący w skład Świątyni Nieba – w jego wnętrzu można podziwiać istną eksplozję kolorów, a każdy z filarów symbolizuje pory roku, miesiące i tradycyjne, chińskie godziny.

Te sakralne zabytki w Chinach widnieją na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i są zlokalizowane w Pekinie.

3. Zabytki w Chinach – Terakotowa Armia

Kolejną obowiązkową atrakcją dla osób zastanawiających się, z czego znane są Chiny, jest Terakotowa Armia. To zbiór ponad 8 tysięcy glinianych figur, które miały towarzyszyć Pierwszemu Cesarzowi Chin w życiu pozagrobowym. Miały one nie ujrzeć światła dziennego, jednak w 1974 roku zostały odkryte przez miejscowych rolników. Przez ekspozycję na powietrze, utraciły swoje kolory. Mimo to wciąż budzą podziw i są warte zobaczenia.

Zaplanuj zdrową podróż do Chin

Przyjdź po szczepienia i zalecenia zdrowotne

W Chinach odnotowuje się mnóstwo zakażeń żółtaczką typu A; warto rozważyć szczepienia przed podróżą.
Cała wschodnia część Chin to obszar zagrożony transmisją japońskiego zapalenia mózgu.
Według WHO, wścieklizna u psów i dzikich zwierząt w Chinach stanowi poważny problem zdrowia publicznego.
Bogaty wybór skutecznych szczepionek. Zalecenia dopasowane do podróży. Duża dostępność terminów.
kobieta po szczepieniu. Co warto zobaczyć w Chinach Zarejestruj się na szczepienie

4. Chiny atrakcje przyrodnicze – Góra Tianmen

Jest zlokalizowana w parku narodowym o tej samej nazwie, w prefekturze Zhangjiajie. Można tam przejechać się jedną z najdłuższych kolejek linowych na świecie czy przejść szklanym szlakiem nad klifem, umiejscowionym na wysokości ponad 1400 m n.p.m. Główną atrakcją jest jednak tzw. Brama do Nieba, czyli ogromny, naturalny łuk skalny, do którego prowadzi 999 schodów (9 to w Chinach szczęśliwa liczba). 

Planując wycieczkę w to magiczne miejsce, trzeba mieć jednak świadomość zagrożeń różnego rodzaju chorobami. Na łonie natury czyhają komary (japońskie zapalenie mózgu) oraz kleszcze, które mogą być zakażone wirusem KZM. Niezwykle groźne są też ugryzienia zwierząt, np. nietoperzy zainfekowanych wścieklizną.

Więcej informacji na temat poszczególnych chorób można znaleźć na naszym blogu: 

Chcąc bezpiecznie wypoczywać na łonie natury, trzeba używać repelentów odstraszających owady i pajęczaki, unikać wszelkiego kontaktu ze zwierzętami oraz pamiętać o immunizacji

Chiny atrakcje przyrodnicze – góry
Góra Tianmen wznosi się na wysokość nieco ponad 1500 m n.p.m. Chcąc zdobywać szczyty powyżej 2500 m n.p.m. należy pamiętać o profilaktyce choroby wysokościowej. Sprawdź szczegóły w: choroba wysokościowa kompendium wiedzy

5. Wielkie miasta – Pekin i Szanghaj

Nie wiedząc, co warto zobaczyć w Chinach, można po prostu przylecieć do Pekinu czy Szanghaju, które są wręcz naszpikowane atrakcjami. Największy na świecie publiczny plac Tian’anmen (Plac Niebiańskiego Spokoju), Pałac Letni, zabytkowy ogród Yuyuan czy jedna z najwyższych na świecie wież Oriental Pearl Tower z widokiem na miasto. To tylko niektóre punkty, a jest ich naprawdę mnóstwo!

Pekin i Szanghaj znajdują się w pierwszej dziesiątce największych i najludniejszych miast na świecie. Należy pamiętać, że w dużych skupiskach ludzkich bardzo łatwo o infekcje przenoszone drogą kropelkową. Dlatego przed podróżą do wielkich miast należy pamiętać o szczepieniach rutynowych: m.in. na grypę, ospę wietrzną, odrę czy krztusiec. 

6. Jakie są tradycje w Chinach – Chiński Nowy Rok

Czy warto odwiedzić Chiny zimą? Jak najbardziej! Można wówczas trafić na Chiński Nowy Rok – najważniejsze święto w tym kraju, które rozpoczyna się w styczniu lub lutym. 

Jakie są tradycje w Chinach w związku z obchodami nowego roku? Odbywają się wówczas barwne parady i korowody, wszystko jest ustrojone czerwonymi lampionami, a niebo rozświetlają fajerwerki, które de facto zostały wynalezione właśnie w Chinach.

7. Kuchnia chińska – Dong Hua Men

Nie tylko cuda natury czy zabytki w Chinach są atrakcją tego kraju. Ważnym elementem, towarzyszącym każdemu przez całą podróż, jest jedzenie. To, co przyciąga turystów do Chin to słynna, azjatycka kuchnia – sajgonki, pierożki wonton czy zupa malatang. 

Próbując lokalnych przysmaków, np. na słynnym nocnym targu Dong Hua Men, trzeba mieć na uwadze zagrożenie zakaźnymi chorobami przenoszonymi drogą pokarmową lub po prostu dolegliwościami związanymi z nieprzystosowaniem europejskich żołądków do kuchni azjatyckiej.

Aby chronić swoje zdrowie i bez obaw rozpieszczać swoje podniebienie, zaleca się immunizację:

Poza tym należy pamiętać o higienie osobistej i żywienia, a także dać sobie czas na stopniowe „oswajanie się” z nowymi smakami. 

Zaplanuj podróż do Chin z TropicalMed

TropicalMed to poradnia chorób i punkt szczepień, gdzie uzyskasz jasne zalecenia zdrowotne dopasowane do specyfiki podróży, a także uodpornisz się na wszystkie choroby w Chinach. Dzięki temu Twój wyjazd będzie bezpieczny i spokojny, a Ty – w pełni zadowolony/a z wakacji.

Podróż do Chin – kiedy szczepienia?
Na wizytę najlepiej zarejestrować się 6-8 tygodni przed planowaną datą podróży. W przypadku wycieczek last minute, można zgłosić się z mniejszym wyprzedzeniem.

Zarejestruj się na wizytę za pomocą wygodnego systemu online i na 100% przygotuj się do wyjazdu. Serdecznie zapraszamy!