Kleszcze Kraków – gdzie i kiedy można je spotkać?
Ryzyko ukąszenia przez kleszcza nie występuje wyłącznie w zapadłych puszczach i lasach. Pajęczaki te mają niezwykłe zdolności adaptacyjne, a zmiany klimatyczne dodatkowo im sprzyjają. Mroźne zimy są już rzadkością, a gdy tylko słupek w termometrze sięga 7°C, zaczyna się ich żerowanie – sezon aktywności trwa więc przez większość roku, a w szczególności jesienią[1].
Kleszcze w Krakowie mogą występować m.in. na skwerach, błoniach czy siłowniach zewnętrznych. Każdy zielony element miasta to potencjalne siedlisko pajęczaków, ale według zgłoszeń mieszkańców największe ryzyko występuje w wymienionych niżej miejscach:
- Las Wolski,
- Park Rżąka,
- Park Reduta,
- Park Czyżyny,
- Las Borkowski,
- Park Leśny Witkowice,
- Park Lotników Polskich,
- Cmentarz parafialny w Olszanicy,
- Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy.
Należy uważać nie tylko na kleszcze w Krakowie, ale i w pobliskich miejscowościach. Dwór w Mogilanach, Puszcza Niepołomicka czy Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie w Żarach to tylko niektóre miejsca chętnie wybierane na weekendowe wycieczki za miasto, które są potencjalnymi siedliskami pajęczaków. Dlaczego tak ważne jest ich unikanie?
Dlaczego należy unikać kleszczy w Krakowie?
Na kleszcze Kraków i okolice powinny uważać z powodu ryzyka zakażenia się boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. Ukąszenie może skutkować wprowadzeniem do organizmu śliny lub wymiocin pajęczaka, a te mogą zawierać groźne drobnoustroje chorobotwórcze.
Borelioza Kraków
To najczęściej diagnozowana choroba odkleszczowa w Polsce, prawdopodobnie ze względu na charakterystyczny, pierścieniowaty rumień pojawiający się przy zakażeniu. Poza zmianą skórną, mogą pojawić się objawy grypopodobne (m.in. gorączka i zmęczenie).
Borelioza Kraków: według najnowszego raportu Lasów Państwowych, na terenie województwa małopolskiego zapadalność na tę chorobę jest najwyższa (ponad 80 przypadków na 100 tys. mieszkańców)[2].
Bakterie wywołujące boreliozę mogą wyrządzić znaczne szkody w organizmie – wywołać m.in. zapalenie stawów, problemy z sercem czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Można je zwalczać dzięki odpowiedniej antybiotykoterapii, jednak profilaktyka jest ograniczona.
Nie ma dostępnych szczepień ochronnych, dlatego kluczowe są repelenty, zakrywająca ciało odzież w jednolitym, jasnym kolorze oraz oględziny ciała po powrocie z wycieczki. Więcej w: jak zapobiegać ukąszeniom kleszczy?
Kleszczowe zapalenie mózgu Kraków
Co roku w Małopolsce odnotowuje się kilkadziesiąt przypadków kleszczowego zapalenia mózgu[3], a dane i tak prawdopodobnie są zaniżone. Dzieje się tak z kilku powodów.
Po pierwsze, zapalenie mózgu może mieć kilka przyczyn (np. wirus opryszczki) i bywa źle diagnozowane. Po drugie, początkowe objawy KZM (min. ból głowy, gorączkę, nudności/wymioty) łatwo pomylić z grypą, a do zajęcia układu nerwowego nie dochodzi w każdym przypadku.
Kiedy jednak do tego dojdzie, rozpoczyna się kilkutygodniowa, a czasami nawet kilkumiesięczna choroba z uporczywymi bólami głowy, światłowstrętem, zaburzeniami świadomości czy niedowładami.
Aby uniknąć ciężkiego przebiegu choroby i możliwych powikłań (np. uszkodzenia słuchu czy nerwów), poza unikaniem ukąszeń zaleca się szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu w Krakowie. Gdzie je wykonać?
Gdzie zaszczepić się na kleszcze w Krakowie?
Przed chorobą, jaką jest borelioza Kraków i okolice musi chronić się poprzez profilaktykę ukąszeń kleszczy. Sprawdzi się to także w zapobieganiu KZM, chociaż w przypadku tej choroby można podjąć dodatkowe zabezpieczenie w formie szczepienia. Zważywszy na rosnącą liczbę zakażeń oraz kleszczy (potencjalnych roznosicieli wirusa), warto zainwestować w swoje zdrowie.
Szczepienie na kleszcze Kraków: TropicalMed pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków oferuje pakiet „Kleszczowe zapalenie mózgu”, który pozwala znacznie zaoszczędzić na immunizacji.
Kleszcze w Krakowie bywają naprawdę groźne – pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć. Nie ma sensu narażać się na poważne choroby, kiedy profilaktyka ukąszeń jest tak prosta, a szczepienia – tanie i łatwo dostępne. Wystarczy kliknąć „Zaszczep się na KZM w Krakowie” i umówić się na wizytę za pośrednictwem wygodnego systemu online.
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Czy w Krakowie są kleszcze?
Kleszcze można spotkać nawet w centrum Krakowa: na skwerze, błoniach, zalesionych cmentarzach czy innych zielonych elementach miasta.
Dlaczego jest tak dużo kleszczy?
Ocieplenie klimatu sprawia, że mroźne zimy są rzadkością, więc główny czynnik kontroli populacji kleszczy został wyeliminowany. Pajęczaki te mają coraz lepsze warunki do żerowania.
Gdzie najczęściej wchodzi kleszcz?
Kleszcze lubią wgryzać się w dobrze ukrwioną i delikatną skórę, zazwyczaj za kolanami, uszami, w pachwinach czy na granicy włosów na głowie.
Co wabi kleszcze?
Kleszcze to ślepe stworzenia, wykorzystujące do żerowania narząd Hallera. Wychwytuje on zmiany wilgotności, ciepła, składniki potu, drgania czy CO2 w wydychanym powietrzu.