Zaparcia w podróży – dlaczego się pojawiają i jak im zapobiegać?

Zaparcia w podróży – przyczyny i profilaktyka

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2022-07-06 (ostatnia aktualizacja: 2022-08-17)
Zaparcia na wyjazdach to wstydliwa i dokuczliwa przypadłość, która dotyka bardzo wiele osób. Zmiana nawyków żywieniowych oraz mniejsza dbałość o swoje zdrowie przyczyniają się do powstania problemów z wypróżnianiem. Aby temu zapobiegać, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.

Zaparcia w podróży – przyczyny

Podróż to wspaniałe, rozwijające przeżycie, jednak bywa naprawdę dużym obciążeniem dla organizmu. Nieregularne posiłki, nowe potrawy, zapominanie o nawodnieniu, wzmożone spożycie alkoholu, zaburzenie rytmu dobowego, a w niektórych przypadkach stres (np. wywołany lotem) – wszystko to negatywnie wpływa na kondycję jelit. Nawet osoby, które zazwyczaj nie skarżą się na problemy trawienne, są narażone na zaparcia w podróży.

To wstydliwa i uciążliwa dolegliwość, która może skutecznie zrujnować wyjazd. O zaparciach mówi się w przypadku wyraźnej zmiany konsystencji stolca (trudny do wydalenia, twardy, suchy) lub nieregularnych, rzadko występujących wypróżnień – tj. mniej niż 3 razy w tygodniu. Jakie są sposoby na uniknięcie tego problemu?

Zaparcia na wyjazdach – jak im zapobiegać?

Podróż to dla wielu pretekst do całkowitego porzucenia zdrowych nawyków. Podczas wakacji zaniedbuje się swoje zdrowie, tłumacząc to chęcią beztroskiego spędzenia wolnego czasu, bez oglądania się na dietę czy ćwiczenia. To zrozumiałe, jednak tak radykalna zmiana w wielu przypadkach kończy się zaparciami w podróży. Aby tego uniknąć, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Zaparcia w podróży a dieta

Badania dowodzą, że mikroflora jelitowa mieszkańców poszczególnych zakątków świata może znacznie się różnić. Wynika to z diety – m.in. spożywanych produktów, ilości i rodzaju przypraw, sposobu przyrządzania posiłków. Jeśli codzienne nawyki żywieniowe mają znaczenie, to każdy ma wpływ na kondycję swoich jelit.

Aby je wzmocnić, należy:

  • spożywać produkty bogate w błonnik: np. warzywa i owoce (gruszki, brukselka), ziarna (siemię lniane, otręby), kasze (gryczana, jęczmienna);
  • ograniczać tłuszcze i cukry w diecie: np. słodycze, mięso, fast-foody;
  • stosować naturalne probiotyki, czyli produkty zawierające żywe kultury bakterii i drożdży: np. kiszonki, kefir, chleb na zakwasie;
  • spożywać produkty bogate w prebiotyki, czyli substancje pobudzające rozwój mikroflory jelitowej: np. cebula, czosnek, karczochy, topinambur. 

Dodatkowo, jelita można wesprzeć, stosując niektóre przyprawy i herbaty na bazie ziół, np. majeranek czy koper włoski. Wymienione wyżej produkty nie muszą stanowić 100% diety na wakacjach. Warto jednak wziąć je pod uwagę, np. zamawiając posiłek w restauracji – organizm z pewnością się za to odwdzięczy!

Naturalne wspomaganie pracy jelit to najskuteczniejsza i najmniej inwazyjny sposób, aby ograniczać zaparcia na wyjazdach. Na rynku farmaceutycznym istnieją różne leki (np. przeczyszczające), jednak na dłuższą metę „rozleniwiają” one organizm i w konsekwencji pogłębiają problem.

Zaparcia to przykry problem na wakacjach

Skonsultuj się z lekarzem przed podróżą!

Zaparcia na wakacjach mogą być wywołane przez wiele czynników, m.in. dietę, nawyki czy brak ruchu.
Organizm przyzwyczajony do pewnych produktów spożywczych może mieć problem z kuchnią orientalną.
W gorącym klimacie człowiek wypaca znaczne ilości wody i często nie uzupełnia tych braków – to prosta droga do zaparć.
Wykwalifikowany personel. Jasne zalecenia dotyczące profilaktyki chorób.
kobieta po szczepieniu. Zarejestruj się na wizytę!

Zaparcia na wyjazdach a ruch

O ile miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu zazwyczaj nie mają problemów z wypróżnianiem, o tyle fani leniuchowania na plaży są bardziej narażeni na zaparcia w podróży. Ich jelita są ściśnięte w jamie brzusznej, a mięśnie brzucha – osłabione. To kolejny czynnik rozleniwiający jelita, a co za tym idzie – prowadzący do nieprzyjemnych dolegliwości. 

Czas spędzony na wakacjach ma być przyjemny, toteż nie trzeba katować się długimi i wyczerpującymi treningami – wystarczy półgodzinny spacer i kilka minut porannej gimnastyki, aby pobudzić jelita do działania. 

Zaparcia w podróży a nawyki

Rutyna: jelita „lubią” rutynę – najlepiej zdrową. Posiłki w regularnych porach dnia, jednakowy rytm dobowy, jasno określone godziny na relaks… wszystko to jest zbawienne dla organizmu, jednak zaniedbywane podczas wakacji. Życie codzienne znacznie różni się od aktywności podejmowanych na wakacjach, jednak taki „skok na głęboką wodę” może być szokiem dla organizmu.

Posiłki: warto dać sobie odrobinę czasu na aklimatyzację, a ewentualne zmiany wprowadzać stopniowo. Dobrze jest jadać o stałych godzinach, do których organizm jest przyzwyczajony. Mimo pośpiechu, który niejednokrotnie towarzyszy turystom chcącym zwiedzić jak najwięcej, jedzenie należy dokładnie przeżuwać

Toaleta: różni ludzie lepiej lub gorzej znoszą zmianę miejsca i porzucenie tego, co znane. Bardzo częstym problemem na wyjazdach jest niechęć do korzystania z publicznych lub hotelowych toalet. Skrępowanie i pośpiech to dwa czynniki, które znacząco wpływają na jakość wypróżnień, a co za tym idzie – na pracę jelit. Dlatego nie wolno zwlekać, czując potrzebę skorzystania z toalety, a także dać sobie na to odpowiednią ilość czasu.

Alkohol: wakacje to czas zabawy, której często towarzyszy alkohol. Ma on szkodliwy wpływ na cały organizm – na pracę jelit też. Warto więc mimo wszystko ograniczyć jego spożycie. Pozwoli to uniknąć nie tylko kaca, ale także zaparć w podróży.

Nawodnienie: do prawidłowego trawienia pokarmu (i wielu innych procesów w organizmie) niezbędna jest woda. Jej dzienne zapotrzebowanie różni się w zależności od płci, masy ciała i stylu życia, jednak na wakacjach powinno się pić więcej wody. Dotyczy to szczególnie podróży do gorących krajów, gdzie turyści są narażeni na odwodnienie (np. w wyniku pocenia się).

Podsumowując…

Zaparcia na wyjazdach można bardzo łatwo wyeliminować dzięki prostym i niewymagającym wiele wysiłku nawykom. Dzięki temu podróż będzie beztroska i pozbawiona nieprzyjemnych dolegliwości. Z niewielką pomocą, Twój organizm poradzi sobie ze zmianami wynikającymi ze zmiany stylu życia na wakacjach.

Zaparcia na wyjeździe mogą zrujnować wakacje

Skonsultuj się z lekarzem i zapytaj o zasady profilaktyki!
Zarezerwuj konsultację z lekarzem
Czytaj więcej: