Szczepienie na pneumokoki Kraków – jak przebiega krok po kroku?
Pneumokoki to bakterie przenoszące się drogą kropelkową, które najczęściej wywołują infekcje dróg oddechowych (szczególnie zapalenie płuc), a rzadziej – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsę. W trakcie inwazyjnej choroby pneumokokowej może dojść do zajęcia, a w konsekwencji uszkodzenia różnych narządów wewnętrznych (szczegóły w: co to są pneumokoki). Warto więc rozważyć szczepienie na pneumokoki dla dorosłych, które oferuje TropicalMed – medycyna podróży, szczepienia na choroby tropikalne, grypę i HPV. Aby się zapisać, należy:
- Kliknąć w któryś z przycisków „Zaszczep się na pneumokoki w Krakowie” widoczny na stronie.
- Wybrać klinikę (Kraków) oraz termin wizyty (szczepimy też w soboty!).
- Wypełnić formularz – w systemie online nie trzeba zakładać żadnych kont.
- Stawić się na wizytę pod adres Wrocławska 53D, 30-011 Kraków.
Szczepienie na pneumokoki Kraków rozpoczyna się od kwalifikacji lekarskiej, po którym następuje podanie jednego z preparatów. Są one dostępne na miejscu, więc nie trzeba martwić się zakupem. Jakie szczepionki oferuje TropicalMed?
Jakie rodzaje szczepionek są stosowane w TropicalMed?
W TropicalMed są dostępne trzy różne szczepionki, chroniące przed większą lub mniejszą liczbą szczepów pneumokoków. Trzeba bowiem wiedzieć, że do tej pory udało się zidentyfikować ich ponad 90. Jako że tylko niektóre są groźne dla człowieka, najszerszy skład ma szczepionka z antygenami 23 serotypów bakterii. Pozostałe preparaty mają ich kolejno 20 i 13.
Szczepienie na pneumokoki dla dorosłych jest jednodawkowe, bez względu na wybrany preparat. Wprawdzie figuruje w polskim PSO (Programie Szczepień Ochronnych) jako pozycja obowiązkowa, jednak jest tak dopiero od 2017 roku. Oznacza to, że trzeba zorganizować i zapłacić immunizację na własną rękę. Czy warto podejmować ten wysiłek?
Dlaczego szczepienie na pneumokoki dla dorosłych jest ważne?
Szczepienie na pneumokoki Kraków w TropicalMed warto rozważyć z kilku istotnych powodów. Po pierwsze, chronią one przed zakażeniem lub znacznie łagodzą jego przebieg oraz zmniejszają ryzyko powikłań związanych z infekcją. To ważne, gdyż średnio 98-99% przypadków inwazyjnej choroby kończy się w szpitalu. Immunizacja chroni jednostkę, a jednocześnie utrudnia bakteriom rozprzestrzenianie się, redukując ogólną liczbę zakażeń i odciążając służbę zdrowia.
Chociaż pneumokoki kojarzą się głównie z wiekiem dziecięcym, to w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się seniorzy oraz dorośli, szczególnie palący, z niedoborami odporności czy chorobami współistniejącymi (np. anemią sierpowatą, astmą czy marskością wątroby). Według najnowszych statystyk, ponad 40% przypadków inwazyjnej choroby odnotowano wśród osób w wieku 60+.
Jak widać, szczepienie na pneumokoki dla dorosłych jest więc tak samo zasadne, jak wśród dzieci. Mimo to nie można liczyć na refundację. Trzeba samodzielnie zorganizować immunizację i pokryć jej koszt z własnej kieszeni. Gdzie szczepionka na pneumokoki jest dostępna i ile trzeba zapłacić, żeby uzyskać ochronę przed inwazyjną chorobą i jej następstwami?