Poznaj kraje, gdzie obowiązkowe są szczepienia dla podróżnych!

Kraje obowiązkowe szczepienia: jakie są wymagania na 2024?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, kraje, w których szczepienia nie są obowiązkowe Katarzyna Ślusarz | 2023-11-03 (ostatnia aktualizacja: 2024-01-02)
Obowiązkowe szczepienia przed podróżą nie tylko chronią zdrowie podróżnych, ale także zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób w różnych regionach świata. Przed wyjazdem (najlepiej 6-8 tygodni wcześniej) warto skonsultować się z lekarzem i zapoznać się z wymaganiami w kraju docelowym, aby uniknąć niespodzianek na granicy.

Kraje obowiązkowe szczepienia – co trzeba wiedzieć o zasadach wjazdu?

W obecnych czasach podróżowanie staje się coraz tańsze i dostępniejsze, z czego korzysta wiele osób. Zarówno ci, którzy rozpoczynają swoją przygodę z zagranicznymi wyjazdami, jak i stali bywalcy tego typu wycieczek muszą pamiętać, że istnieją kraje, w których szczepienia są obowiązkowe. Należy mieć wówczas odpowiedni dokument, który potwierdzi immunizację na wybraną chorobę wymaganą liczbą dawek.

Ważne jest nie tylko posiadanie wspomnianego wyżej certyfikatu, ale także wyrobienie go w odpowiednim czasie. Przykładowo, żółta książeczka potwierdzająca szczepienie na żółtą febrę nabiera ważności dopiero po 10 dniach, więc wizytę trzeba zaplanować z minimum 10-dniowym wyprzedzeniem. 

Nie posiadając wymaganych dokumentów, można narazić się na ograniczenia w postaci przymusowej immunizacji na granicy, kwarantanny na własny koszt czy całkowitej odmowy wjazdu. W niniejszym artykule opiszemy kraje, gdzie obowiązkowe są szczepienia oraz podpowiemy, kiedy zgłosić się na wizytę i jakie preparaty ochronne wybrać.

Rodzaj pobytu a szczepienia obowiązkowe kraje – jaka jest zależność?

Należy pamiętać że kraje, w których szczepienia nie są obowiązkowe dla osób przybywających w celach turystycznych czy służbowych, mogą wymagać immunizacji od innych przyjezdnych.

Studenci

Jedną z takich grup są studenci. Największą popularnością wśród kandydatów międzynarodowych cieszą się uczelnie amerykańskie. Na stronie Biura Spraw Konsularnych USA można znaleźć wykaz wymaganych szczepionek, wśród których (poza obowiązkowymi pozycjami z polskiego PSO) można wyróżnić:

 • COVID-19,
 • WZW A,
 • grypę,
 • meningokoki,
 • ospę wietrzną.

Więcej informacji na temat wymagań zdrowotnych i sanitarnych wobec kandydatów na studia zagraniczne można przeczytać w naszym artykule: jak zdobyć wizę?

Pielgrzymi

Drugą grupą są muzułmańscy pielgrzymi wybierający się na Hadżdż w Arabii Saudyjskiej. Takie osoby potrzebują certyfikatu szczepienia na meningokoki (ewentualnie na polio). 

Potrzebujesz certyfikatu szczepienia?

Zdobędziesz go w ośrodku TropicalMed

W niektórych przypadkach szczepienie to nie tylko kwestia formalności, ale i bezpieczeństwa w podróży.
Brak certyfikatu szczepienia może skończyć się kwarantanną lub odmową wjazdu do kraju.
Warto wykonać nie tylko obowiązkowe, ale i zalecane szczepienia. Chorowanie za granicą bywa nie tylko groźne, ale i kosztowne.
Skuteczne szczepionki. Duża dostępność terminów. Jasne zalecenia.
kobieta po szczepieniu. obowiązkowe szczepienia kraje Wybierz termin wizyty szczepiennej

Przybywający z krajów zagrożonych

Trzecią grupą są podróżni planujący pobyt powyżej 4 tygodni na terenie krajów zagrożonych transmisją wirusa polio (m.in. Afganistan i Pakistan). Według wytycznych WHO, wracając z tych państw, warto przyjąć pojedynczą dawkę przypominającą od 4 tygodni do 12 miesięcy przed wyjazdem. W niektórych zakątkach świata jest to nie tyle zalecane, co obowiązkowe. Gdzie?

Polio obowiązkowe szczepienia jakie kraje: Arabia Saudyjska, Brunei Darussalam, Egipt, Gruzja, Indie, Iran, Maroko, Nepal, Filipiny, Katar, St. Kitts and Nevis.

W Polsce wirus polio został wyeliminowany. Immunizacja jest więc konieczna wyłącznie dla osób, które planują dłuższy pobyt w regionie zagrożonym, a następnie chcą odwiedzić wymienione wyżej kraje, gdzie szczepienia są obowiązkowe.

Więcej informacji o samej chorobie można przeczytać na blogu TropicalMed. Sprawdź: polio

COVID-19 obowiązkowe szczepienia kraje – gdzie trzeba mieć certyfikat?

Pandemia COVID-19 była najgroźniejsza w 2020 roku, kiedy nie dysponowano jeszcze żadnymi szczepionkami, które mogłyby zapobiegać chorobie. Wraz z pojawieniem się preparatów ochronnych zaczęto wprowadzać obowiązek immunizacji wobec podróżnych. Obecnie sytuacja epidemiologiczna na świecie w dużej mierze się unormowała, więc większość destynacji turystycznych to kraje, w których szczepienia nie są obowiązkowe. Gdzie wymóg pozostał do dnia dzisiejszego?

COVID-19 szczepienia obowiązkowe kraje: Fidżi i Turkmenistan to państwa, które nadal wymagają dokumentów potwierdzających immunizację. W innych można wybrać: okazać albo negatywny test na koronawirusa, albo certyfikat szczepienia (m.in. w Laosie, Etiopii, Kenii czy Nikaragui).

Niestety, TropicalMed nie prowadzi szczepień przeciwko tej chorobie. Aby dowiedzieć się więcej o jej przebiegu i metodach profilaktyki, można zapoznać się z artykułem: COVID-19

Jakie są kraje, gdzie obowiązkowe są szczepienia na żółtą febrę?

Osoby, którym marzą się wakacje w tropikach i/lub eksplorowanie kontynentu afrykańskiego, muszą wiedzieć, które kraje mają obowiązkowe szczepienia na żółtą febrę wobec wszystkich podróżnych. Jest ich 20, z czego jeden nie znajduje się w Afryce i jest raczej terytorium zależnym, aniżeli państwem – to Gujana Francuska nad Oceanem Atlantyckim, w północno-wschodniej części Ameryki Południowej.

Kraje obowiązkowe szczepienia na żółtą febrę:

 • Angola,
 • Benin,
 • Burkina Faso,
 • Burundi,
 • Demokratyczna Republika Konga,
 • Gabon,
 • Ghana,
 • Gwinea-Bissau,
 • Kamerun,
 • Kongo,
 • Mali,
 • Niger,
 • Republika Środkowoafrykańska,
 • Sierra Leone,
 • Sudan,
 • Sudan Południowy,
 • Togo,
 • Uganda,
 • Wybrzeże Kości Słoniowej.

To kraje, w których szczepienia są obowiązkowe bez względu na to, skąd przyjeżdża dany podróżny. Jako że ryzyko transmisji żółtej febry przez zainfekowane komary jest tam naprawdę spore, immunizacja jest nie tylko obowiązkowa, ale też bardzo mocno zalecana. 

Są też państwa, w których wirus stanowi mniejsze lub większe zagrożenie (czasami żadne), a mimo wszystko wymaga się uodpornienia na żółtą gorączkę od wybranych podróżnych. Wymóg dotyczy wyłącznie osób (od 9. miesiąca lub 1. roku życia), które przybywają z krajów występowania tej choroby.

Selektywne, obowiązkowe szczepienia kraje: jest ich nieco ponad 100, dlatego trudno jest wymienić wszystkie. Są wśród nich popularne destynacje turystyczne, takie jak np. Albania, Australia, Bahamy, Chiny, Indie, Kenia czy Kuba. 

O tym, które kraje mają obowiązkowe szczepienia na żółtą febrę oraz kiedy zgłosić się na wizytę i jak wyrobić tzw. żółtą książeczkę można przeczytać w artykule: Międzynarodowa Książeczka Szczepień

Obowiązkowe szczepienia kraje – gdzie uzyskać niezbędną immunizację?

TropicalMed to miejsce, w którym można uodpornić się na niemal wszystkie choroby opisane w artykule (poza COVID-19) i wyrobić tzw. żółtą książeczkę potwierdzającą immunizację. Dla odwiedzających poszczególne kraje obowiązkowe szczepienia stanowią niezbędny element przygotowania do podróży. W TropicalMed:

 • uzyskasz informacje na temat wymaganych i zalecanych szczepień;
 • zostaniesz poddany/a szczegółowej kwalifikacji lekarskiej przed szczepieniem (cena 70 zł);
 • otrzymasz wszystkie potrzebne szczepienia (sprawdź cennik);
 • wyrobisz certyfikat zwany żółtą książeczką (cena 45 zł).

O wszystko dba doświadczony personel, wykwalifikowany w medycynie podróży i znający aktualne wymogi wjazdowe w poszczególnych państwach. Odwiedź nasz ośrodek, by spokojnie i legalnie odwiedzać kraje, które mają obowiązkowe szczepienia.

Serdecznie zapraszamy!

Odwiedzasz kraje, gdzie szczepienia są obowiązkowe?

Przyjdź do TropicalMed po certyfikat szczepienia
Wybierz termin wizyty szczepiennej
Czytaj więcej: