Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).

Giardioza/Lamblia: najważniejsze informacje

Lamblia Giardia – pasożyty układu pokarmowego

Klaudia Gierlicka | 2022-07-13 (ostatnia aktualizacja: 2024-10-28)
Giardioza to choroba układu pokarmowego wywołana przez pierwotniaki G. lamblia. Występuje w kale nosiciela i przenosi się przede wszystkim z człowieka na człowieka. Zachowanie podstawowych zasad higieny, unikanie wody z niepewnych źródeł oraz mycie/obieranie owoców i warzyw spożywanych na surowo to sposoby na zapobieganie infekcji.

Co to jest giardioza i gdzie występuje?

Giardioza (dawniej lamblioza) to choroba układu pokarmowego wywołana przez pierwotniaka Giardia lamblia, czyli mikroskopijnego organizmu żerującego w ciele człowieka. Występuje on na całym świecie, jednak najpowszechniej w krajach afrykańskich i azjatyckich. Na jego rozprzestrzenianie się wpływają warunki higieniczno-sanitarne oraz zagęszczenie ludności w danym regionie.

Pasożyty lamblia są uważane w Polsce za najczęstszą przyczynę problemów gastrycznych, szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym. Przenoszą się głównie z człowieka na człowieka i drogą pokarmową, znacznie rzadziej – w wyniku kontaktu ze zwierzęciem. 

Jak rozprzestrzenia się giardioza?

Lamblia Giardia występuje w kale nosiciela, toteż można się zarazić na różne sposoby, m.in. przez:

  1. Nieprzestrzeganie zasad higieny – mycie i/lub dezynfekcja rąk zapobiega wprowadzeniu pasożytów do organizmu brudnymi palcami; to ważne szczególnie po zmienianiu pieluch i przed posiłkami.
  2. Kontakt z chorym – opiekując się nosicielem G. lamblia, należy szczególnie pamiętać o podstawowych zasadach higieny; osoba taka może bowiem roznosić cysty Giardii brudnymi rękami na wiele różnych powierzchni.
  3. Skażoną żywność – pasożyty lamblia występują w kale nosiciela, toteż uprawy nawożone ekskrementami mogą być źródłem infekcji; dokładne mycie i/lub obieranie owoców i warzyw minimalizuje ryzyko zakażenia.
  4. Skażoną wodę – cysty Giardii mogą występować w zbiornikach wodnych, toteż nieuzdatniona woda do picia czy kąpanie się w jeziorze/rzece mogą skutkować zarażeniem się giardiozą.

UWAGA! Pasożyty lamblia Giardia mogą być odporne na odkażające środki chemiczne, takie jak chlor! Oznacza to, że nawet kąpiel w basenie bywa groźna dla zdrowia. Dlatego należy unikać połykania wody podczas pływania, bez względu na rodzaj kąpieliska. 

Zachowując środki ostrożności, można chronić się przed tą chorobą pasożytniczą. Z racji powszechnego występowania Giardii, czasami nie sposób uniknąć infekcji. Jakie objawy Lambliozy można zaobserwować u nosiciela?

Lamblioza objawy – jak wygląda przebieg choroby?

Pasożyty lamblia wędrują przez przełyk i żołądek do jelita cienkiego, gdzie wchłaniają substancje odżywcze przeznaczone dla gospodarza. Następnie część z nich kieruje się do okrężnicy i jest wydalana z kałem, by infekować następne osoby.

Od 1 do 2 tygodni od infekcji pojawiają się objawy takie jak:

Giardioza może mieć poważne konsekwencje

Skonsultuj się z lekarzem w sprawie profilaktyki!

Do zakażenia pasożytem Giardia lamblia może dojść na kąpielisku, nawet jeśli jest odkażany chlorem.
Osoby podróżujące do Azji i Afryki są szczególnie narażone na zakażenie.
Dzieci są szczególnie narażone na chorobę ze względu na nie do końca rozwinięty układ odpornościowy oraz niedostateczne nawyki higieniczne.
Wykwalifikowany personel. Zalecenia dopasowane do podróży. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. Co to jest giardioza Zarezerwuj termin konsultacji lekarskiej
  • nagła biegunka,
  • złe samopoczucie,
  • skurcze/ból żołądka,
  • wzdęcia,
  • nudności i/lub wymioty,
  • utrata masy ciała.

Powyższe dolegliwości mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni (średnio 2-4) i prowadzić do różnego rodzaju powikłań. Są to m.in.: przewlekłe zmęczenie, zespół jelita drażliwego czy zaburzenia wchłaniania (np. witamin) a co za tym idzie – niedobory pewnych substancji (np. żelaza). Co gorsza, Giardioza może powracać. Jak diagnozować i zwalczać tę chorobę?

Jak wykrywana i leczona jest Lamblia?

Wykrywanie lamblii odbywa się na trzy sposoby – kliniczny, epidemiologiczny i laboratoryjny. Pierwszy z nich polega na rozpoznaniu typowych objawów choroby. Drugi – na ocenie ryzyka transmisji pasożytów, m.in. przez wodę/żywność i kontakt z nosicielem. 

Wykrycie lamblii w laboratorium polega na pobraniu próbki kału, treści dwunastniczej lub tkanki jelita cienkiego i zbadaniu jej pod kątem obecności pasożyta. Jeśli analiza potwierdzi lamblię, leki takie jak Metronidazol, Furazolidon i Tynidazol pomagają zwalczyć pierwotniaki i szybciej wrócić do zdrowia. Równie ważne jest odpowiednie nawodnienie, aby zminimalizować szkodliwe skutki utraty płynów. 

Giardia: Metronidazol może być stosowany już od 1. roku życia. Dawkowanie i długość kuracji jest uzależniona od wieku pacjenta.

Wyjeżdżasz na egzotyczne wakacje?

Zapytaj lekarza, jak chronić się przed giardiozą
Zarezerwuj termin konsultacji lekarskiej
Czytaj więcej: