Co to jest giardioza i gdzie występuje?
Giardioza (dawniej lamblioza) to choroba układu pokarmowego wywołana przez pierwotniaka Giardia lamblia, czyli mikroskopijnego organizmu żerującego w ciele człowieka. Występuje on na całym świecie, jednak najpowszechniej w krajach afrykańskich i azjatyckich. Na jego rozprzestrzenianie się wpływają warunki higieniczno-sanitarne oraz zagęszczenie ludności w danym regionie.
Pasożyty lamblia są uważane w Polsce za najczęstszą przyczynę problemów gastrycznych, szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym. Przenoszą się głównie z człowieka na człowieka i drogą pokarmową, znacznie rzadziej – w wyniku kontaktu ze zwierzęciem.
Jak rozprzestrzenia się giardioza?
Lamblia Giardia występuje w kale nosiciela, toteż można się zarazić na różne sposoby, m.in. przez:
- Nieprzestrzeganie zasad higieny – mycie i/lub dezynfekcja rąk zapobiega wprowadzeniu pasożytów do organizmu brudnymi palcami; to ważne szczególnie po zmienianiu pieluch i przed posiłkami.
- Kontakt z chorym – opiekując się nosicielem G. lamblia, należy szczególnie pamiętać o podstawowych zasadach higieny; osoba taka może bowiem roznosić cysty Giardii brudnymi rękami na wiele różnych powierzchni.
- Skażoną żywność – pasożyty lamblia występują w kale nosiciela, toteż uprawy nawożone ekskrementami mogą być źródłem infekcji; dokładne mycie i/lub obieranie owoców i warzyw minimalizuje ryzyko zakażenia.
- Skażoną wodę – cysty Giardii mogą występować w zbiornikach wodnych, toteż nieuzdatniona woda do picia czy kąpanie się w jeziorze/rzece mogą skutkować zarażeniem się giardiozą.
UWAGA! Pasożyty lamblia Giardia mogą być odporne na odkażające środki chemiczne, takie jak chlor! Oznacza to, że nawet kąpiel w basenie bywa groźna dla zdrowia. Dlatego należy unikać połykania wody podczas pływania, bez względu na rodzaj kąpieliska.
Zachowując środki ostrożności, można chronić się przed tą chorobą pasożytniczą. Z racji powszechnego występowania Giardii, czasami nie sposób uniknąć infekcji. Jakie objawy Lambliozy można zaobserwować u nosiciela?
Lamblioza objawy – jak wygląda przebieg choroby?
Pasożyty lamblia wędrują przez przełyk i żołądek do jelita cienkiego, gdzie wchłaniają substancje odżywcze przeznaczone dla gospodarza. Następnie część z nich kieruje się do okrężnicy i jest wydalana z kałem, by infekować następne osoby.
Od 1 do 2 tygodni od infekcji pojawiają się objawy takie jak: