#infekcja-ukladu-pokarmowego #choroba-brudnych-rak #warunki-sanitarne

Giardioza/Lamblia: najważniejsze informacje

Lamblia Giardia – pasożyty układu pokarmowego

zdjęcie Katarzyna Ślusarz autora postu o Giardioza/Lamblia: najważniejsze informacje Katarzyna Ślusarz | 2022-07-13 (ostatnia aktualizacja: 2022-11-15)
Giardioza to choroba układu pokarmowego wywołana przez pierwotniaki G. lamblia. Występuje w kale nosiciela i przenosi się przede wszystkim z człowieka na człowieka. Zachowanie podstawowych zasad higieny, unikanie wody z niepewnych źródeł oraz mycie/obieranie owoców i warzyw spożywanych na surowo to sposoby na zapobieganie infekcji.

Co to jest Giardioza i gdzie występuje?

Giardioza (lamblioza – dawniejsze określenie) to choroba układu pokarmowego wywołana przez pierwotniaka Giardia lamblia, czyli mikroskopijnego organizmu żerującego w ciele człowieka. Występuje on na całym świecie, jednak najpowszechniej w krajach afrykańskich i azjatyckich. Na jego rozprzestrzenianie się wpływają warunki higieniczno-sanitarne oraz zagęszczenie ludności w danym regionie.

Pasożyty lamblia są uważane w Polsce za najczęstszą przyczynę problemów gastrycznych, szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym. Przenoszą się głównie z człowieka na człowieka i drogą pokarmową, znacznie rzadziej – w wyniku kontaktu ze zwierzęciem. 

Lamblia Giardia występuje w kale nosiciela, toteż można się zarazić na różne sposoby, m.in. przez:

  1. Nieprzestrzeganie zasad higieny – mycie i/lub dezynfekcja rąk zapobiega wprowadzeniu pasożytów do organizmu brudnymi palcami; to ważne szczególnie po zmienianiu pieluch i przed posiłkami.
  2. Kontakt z chorym – opiekując się nosicielem G. lamblia, należy szczególnie pamiętać o podstawowych zasadach higieny; osoba taka może bowiem roznosić cysty Giardii brudnymi rękami na wiele różnych powierzchni.
  3. Skażoną żywność – pasożyty lamblia występują w kale nosiciela, toteż uprawy nawożone ekskrementami mogą być źródłem infekcji; dokładne mycie i/lub obieranie owoców i warzyw minimalizuje ryzyko zakażenia.
  4. Skażoną wodę – cysty Giardii mogą występować w zbiornikach wodnych, toteż nieuzdatniona woda do picia czy kąpanie się w jeziorze/rzece mogą skutkować zarażeniem się giardiozą.

UWAGA! Pasożyty lamblia Giardia mogą być odporne na odkażające środki chemiczne, takie jak chlor! Oznacza to, że nawet kąpiel w basenie bywa groźna dla zdrowia. Dlatego należy unikać połykania wody podczas pływania, bez względu na rodzaj kąpieliska. 

Zachowując środki ostrożności, można chronić się przed tą chorobą pasożytniczą. Z racji powszechnego występowania Giardii, czasami nie sposób uniknąć infekcji. Jakie objawy Lambliozy można zaobserwować u nosiciela?

Lamblioza – objawy i przebieg choroby

Pasożyty lamblia wędrują przez przełyk i żołądek do jelita cienkiego, gdzie wchłaniają substancje odżywcze przeznaczone dla gospodarza. Następnie część z nich kieruje się do okrężnicy i jest wydalana z kałem, by infekować następne osoby.

Od 1 do 2 tygodni od infekcji pojawiają się objawy takie jak:

  • nagła biegunka,
  • złe samopoczucie,
  • skurcze/ból żołądka,
  • wzdęcia,
  • nudności i/lub wymioty,
  • utrata masy ciała.

Powyższe dolegliwości mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni (średnio 2-4) i prowadzić do różnego rodzaju powikłań. Są to m.in.: przewlekłe zmęczenie, zespół jelita drażliwego czy zaburzenia wchłaniania (np. witamin) a co za tym idzie – niedobory pewnych substancji (np. żelaza). Co gorsza, Giardioza może powracać. Jak diagnozować i zwalczać tę chorobę?

Lamblia – jak wykryć i leczyć chorobę?

Wykrywanie lamblii odbywa się na trzy sposoby – kliniczny, epidemiologiczny i laboratoryjny. Pierwszy z nich polega na rozpoznaniu typowych objawów choroby. Drugi – na ocenie ryzyka transmisji pasożytów, m.in. przez wodę/żywność i kontakt z nosicielem. 

Wykrycie lamblii w laboratorium polega na pobraniu próbki kału, treści dwunastniczej lub tkanki jelita cienkiego i zbadaniu jej pod kątem obecności pasożyta. Jeśli analiza potwierdzi lamblię, leki takie jak Metronidazol, Furazolidon i Tynidazol pomagają zwalczyć pierwotniaki i szybciej wrócić do zdrowia. Równie ważne jest odpowiednie nawodnienie, aby zminimalizować szkodliwe skutki utraty płynów. 

Giardia: Metronidazol może być stosowany już od 1. roku życia. Dawkowanie i długość kuracji jest uzależniona od wieku pacjenta.

Wyjeżdzasz za granicę?

Pamiętaj o zalecanych szczepieniach!
Umów się na szczepienia
Czytaj więcej: