Włosogłówka ludzka objawy i przyczyny zarażenia
Włosogłówka ludzka to jeden z nicieni, czyli organizmów o robakowatym kształcie. Najbardziej sprzyja jej ciepły i wilgotny klimat, toteż w niektórych zakątkach świata występuje powszechniej. Ryzyko zakażenia włosogłówką występuje przede wszystkim w Azji Południowej, Afryce Subsaharyjskiej i Ameryce Łacińskiej.
Do prawidłowego funkcjonowania wystarczy jej jeden żywiciel (człowiek), co oznacza, że jest ona tzw. pasożytem monogenicznym (jednodomowym). Jak dochodzi do zakażenia?
Włosogłówka cykl rozwojowy
Jaja pasożyta (bez zarodków) są wydalane przez nosiciela – rozszczepienie komórek i rozwój embriona odbywa się w glebie, czyli poza organizmem żywiciela.
Rozwinięte jaja pasożyta występują w glebie i mogą osiadać na zabrudzonych ziemią dłoniach lub warzywach/owocach. Włosogłówka ludzka wnika do organizmu człowieka drogą pokarmową. Spożywając posiłki brudnymi rękami i/lub nie myjąc warzyw/owoców przed ich zjedzeniem, można więc narazić się na zarażenie.
Kiedy jaja pasożyta przedostaną się do układu pokarmowego, „wędrują” do jelita cienkiego – to tam wylęgają się larwy. Dojrzewając, przenoszą się do jelita grubego i wczepiają się w błonę śluzową, by żywić się krwią gospodarza. Wtedy mogą pojawić się objawy. Włosogłówka ludzka osiąga dojrzałość około 60-70 dni po zakażeniu – wówczas osiedla się w końcowym odcinku jelita grubego i tam znosi jaja, które są wydalane przez nosiciela.
W ten sposób cykl rozwojowy włosogłówki zamyka się.
Włosogłówka ludzka objawy
Żerując w organizmie gospodarza, włosówka ludzka może aktywować układ immunologiczny gospodarza, a co za tym idzie – wywołać objawy choroby. Często nie dochodzi jednak do „włączenia” odporności, toteż nosiciel może nie odczuwać żadnych dolegliwości.
Wypoczywaj zdrowo na wakacjach!
Zgłoś się do TropicalMed przed podróżą
Ryzyko zakażenia włosogłówką ludzką jest duże szczególnie wśród dzieci, które nie zawsze pamiętają o przestrzeganiu zasad profilaktyki.
W grupie podwyższonego ryzyka zakażenia włosogłówką ludzką znajdują się także osoby podróżujące do Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej.
Zakażenie włosogłówką nie tylko wywołuje uciążliwe objawy (ból brzucha, biegunkę czy zaparcia) ale także jest niebezpieczne – zaburza pracę organizmu.
Wykwalifikowany personel. Duża dostępność terminów. Zalecenia dopasowane do celu podróży.
Zarezerwuj termin konsultacji lekarskiej
U gospodarzy z większym obciążeniem pasożytami można zaobserwować typowe symptomy:
- częste i bolesne wypróżnianie (biegunka/zaparcia),
- stolec zawierający śluz i krew,
- dyskomfort w jamie brzusznej,
- wypadanie odbytnicy (w skrajnych przypadkach).
Włosogłówka ludzka jest niebezpieczna szczególnie dla najmłodszych, ponieważ może negatywnie wpływać na ich rozwój. Niedobór substancji odżywczych spowodowany żerowaniem pasożyta może skutkować zaburzeniem różnych układów (np. krwionośnego).
Włosogłówka objawy u dzieci:
- anemia,
- niedobór wzrostu,
- upośledzenie funkcji poznawczych.
Aby eliminować ryzyko najpoważniejszych skutków zakażenia, stosuje się leki przeciwpasożytnicze (albendazol i mebendazol). Zaleca się też odpowiednie odżywianie, by uzupełniać braki substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka.
Jak zapobiegać włosogłówce?
Najważniejszym elementem profilaktyki zakażenia włosogłówką jest przestrzeganie zasad higieny. Dokładne mycie lub dezynfekcja rąk przed posiłkiem oraz płukanie i/lub obieranie warzyw i owoców przed zjedzeniem, pozwala minimalizować ryzyko połknięcia jaj pasożyta.
Na transmisję włosogłówki duży wpływ mają też warunki higieniczno-sanitarne w danym kraju. Wybierając się do krajów rozwijających się i/lub tam, gdzie pasożyt występuje, zaleca się szczególną ostrożność.
Po więcej wytycznych na temat zapobiegania włosogłówce i innym chorobom pasożytniczym warto zgłosić się do TropicalMed.
Serdecznie zapraszamy!