Uwaga! Niniejszy artykuł dotyczy szczepionek 6w1 na błonicę, tężec, krztusiec, polio, WZW typu B i Hib. Chcąc dowiedzieć się więcej o preparatach bez antygenu wirusa zapalenia wątroby typu B, kliknij tutaj: szczepionki 5w1.
- Szczepionka 6w1 nazwa: Hexacima lub Infanrix Hexa
- Uodparnia na 6 różnych chorób: błonicę, tężec, krztusiec, polio, WZW typu B, Hib
- Hexacima 6w1 cena (2024): 150-300 zł*
- Infanrix Hexa 6w1 cena (2024): 195-350 zł*
- Zalety szczepionek 6w1: redukcja liczby wkłuć, mniej substancji pomocniczych, bezpieczeństwo
- Wady szczepionek 6w1: brak refundacji, niska dostępność
* ceny w wyszukiwarce internetowej gdziepolek z 12.03.2024 r.
Szczepionka 6w1 nazwa – jakie preparaty są dostępne na rynku?
Szczepionki 6w1 dostępne na polskim rynku farmaceutycznym to Hexacima i Infanrix Hexa. Zawierają one aż 6 różnych antygenów, czyli substancji stymulujących odporność na daną chorobę. Dzięki temu chronią przed: błonicą, tężcem, krztuścem, polio, żółtaczką typu B (WZW B) i Hib.
Na polskim rynku farmaceutycznym istnieją szczepionki na różne choroby zakaźne. W zależności od składu, mogą uodparniać na jedną lub więcej chorób. Te wieloskładnikowe mogą zawierać nawet 6 różnych antygenów! Dostępne szczepionki 6w1 to Hexacima (Sanofi Pasteur) oraz Infanrix Hexa (GlaxoSmithKline Biologicals). Są one stosowane od dawna – pierwsze pozwolenie na dopuszczenie do obrotu Hexacima uzyskała w 2013 roku, natomiast Infanrix Hexa już w 2000 roku[1].
Szczepienia skojarzone, czyli jakie?
Na polskim rynku farmaceutycznym są dostępne różne preparaty skojarzone, czyli uodparniające na więcej niż jedną chorobę. To nie tylko szczepionki 6w1, ale także MMR (3w1 na odrę, świnkę i różyczkę) czy DTP (3w1 na błonicę, tężec i krztusiec). Szczepionki poliwalentne, czyli wieloskładnikowe, zawierają więcej niż jeden antygen (np. meningokoki B albo ACWY czy poliowirusy typu 1, 2 i 3), ale zapobiegają tylko jednej chorobie.
Szczepionka 6w1 choroby – przed czym chronią preparaty wysoko skojarzone?
Obie szczepionki 6w1 uodparniają na sześć różnych chorób, ponieważ zawierają odpowiednie antygeny, pobudzające organizm do produkcji przeciwciał. To swego rodzaju lekcja dla organizmu, podczas której „uczy się” on rozpoznawania i zwalczania drobnoustrojów chorobotwórczych. Antygeny są różne – mogą to być m.in. żywe (atenuowane) lub zabite (inaktywowane) patogeny, ich fragmenty czy wytwarzane przez nie toksyny.
Szczepionka 6w1 choroby i substancje czynne:
- błonica – toksoid błoniczy,
- tężec – toksoid tężcowy,
- krztusiec – bezkomórkowe antygeny krztuśca,
- polio – inaktywowany wirus poliomyelitis,
- WZW typu B – antygen powierzchniowy wirusa HBV,
- Hib – polisacharyd Haemophilus influenzae typu b.
Hexacima i Infanrix Hexa różnią się przede wszystkim proporcjami poszczególnych antygenów oraz ilością i rodzajem substancji pomocniczych. Wśród podobieństw można wyróżnić fenyloalaninę, która znajduje się w składzie obu preparatów.
Jak wyglądają szczepienia 6w1 i dla kogo są przeznaczone?
Szczepienie 6w1, bez względu na wybrany preparat (Hexacima czy Infanrix Hexa), jest przeznaczone dla niemowląt i bardzo małych dzieci. Schemat szczepienia jest najczęściej trzydawkowy – zastrzyk podaje się w 6., 10., i 14. tygodniu życia. Po 6 miesiącach od podania ostatniej dawki zalecane jest szczepienie przypominające. To znacznie szybszy sposób uodpornienia niż immunizacja według obowiązującego kalendarza
Zarówno Hexacima jak i Infanrix Hexa służą do uodparniania wyłącznie małych dzieci i niemowląt, jednak przedział wiekowy stosowania poszczególnych preparatów nieco się różni.
Szczepionka dla dzieci 6w1:
- Hexacima dla maluchów od 6. tygodnia do 24. miesiąca życia[2];
- Infanrix Hexa stosowana u pacjentów w wieku od 6 tygodni do 36 miesięcy[3].
Bez względu na zastosowany preparat, szczepienie 6w1 odbywa się w schemacie dwu- lub trzydawkowym. W pierwszym z wymienionych przypadków należy zastosować minimum dwumiesięcznych (8-tygodniowych) odstępów między zastrzykami, natomiast w drugim przerwa jest o połowę krótsza, a więc trwa miesiąc (4 tygodnie).
Stosując Hexacimę w schemacie trzydawkowym dawka przypominająca podana 6 miesięcy po ostatnim zastrzyku jest bardzo zalecana, natomiast używając Infanrix Hexa jest to konieczne. Wybór cyklu dwudawkowego w obu przypadkach wiąże się z potrzebą szczepienia uzupełniającego. Szczegółowy schemat szczepienia 6w1 został przedstawiony na poniższej grafice:
Harmonogram szczepień 6w1
Czym jest kwalifikacja do szczepienia i koadministracja?
Należy pamiętać, że przed każdym szczepieniem powinna być wykonana specjalistyczna kwalifikacja, której celem jest minimalizowanie ryzyka związanego z immunizacją – m.in. poprzez zbadanie stanu zdrowia czy wrażliwości na substancje zawarte w preparatach. Szczepionki 6w1 mogą być stosowane równocześnie z innymi preparatami, m.in. na pneumokoki, rotawirusy czy ospę wietrzną. Jest to nazywane koadministracją, podczas której zaleca się jednak o zmianie miejsca wkłucia.
Szczepienie 6w1 miejsce wkłuć
Zaleca się, by każda kolejna dawka preparatu Infanrix Hexa była podana w inne miejsce.
Ile wkłuć można uniknąć, stosując szczepionkę 6w1?
Program Szczepień Ochronnych to wykaz preparatów obowiązkowych i zalecanych wraz z zasadami ich dawkowania. Ma formę przejrzystej tabeli i jest co roku aktualizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Według aktualnych wytycznych, dzieci i młodzież do 19. roku życia należy uodpornić na 12 chorób zakaźnych.
Program Szczepień Ochronnych 2024 Wszystkie choroby, przed którymi uodparnia Hexacima czy Infanrix Hexa figurują w obowiązującym kalendarzu. Schemat w obu preparatach składa się z 2 lub 3 dawek. Normalnie, tj. bez pomocy szczepionek wysoko skojarzonych 6w1, trzeba przyjąć:
- 3 dawki HBV na WZW B,
- 7 dawek DTP na błonicę, tężec i krztusiec (szczepionka skojarzona),
- 4 dawki IPV na polio,
- 4 dawki na Hib.
Możliwość znacznego zredukowania liczby wizyt i wkłuć wyraźnie przemawia za skorzystaniem z możliwości modyfikacji kalendarza. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko nerwów dziecku, ale i sporo czasu rodzica, który musi zaprowadzić malucha na każdą wizytę w punkcie szczepień.
Kiedy wiadomo już, jak stosować oba preparaty, warto zastanowić się, ile kosztuje szczepionka 6w1.
Szczepionka 6w1 cena 2024 – ile kosztuje zdrowie dziecka?
Dostępność i cenę wybranej szczepionki 6w1 można sprawdzić w wyszukiwarce gdziepolek lub ktomalek. Według tej pierwszej, Hexacima może kosztować od 163 do 315 zł, natomiast Infanrix Hexa – od 200 do 370 zł. Jako że preparatów tych nie wykorzystuje się do obowiązkowych szczepień według PSO, nie można liczyć na refundację NFZ. Zważając na komfort dziecka (mniej wkłuć), wiele rodziców decyduje się jednak na poniesienie kosztów szczepionek.
O ile preparaty figurujące w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) są refundowane przez NFZ, o tyle za 6w1 trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Uodpornienie na wszystkie choroby wymienione w PSO wymaga wielu wkłuć, co może być stresujące dla dziecka. Sposobem, by temu zapobiegać są szczepienia 6w1 – cena w aptekach jest uzależniona od dostępności preparatu i marży ustalonej w danym punkcie. Ile kosztuje szczepionka 6w1 w 2024 roku?
Szczepionka 6w1 cena 2024:
- Hexacima 6w1 cena – waha się od 165 do 315 zł; według internetowej wyszukiwarki gdziepolek, jest dostępna w wielu aptekach w całej Polsce;
- Infanrix Hexa cena – to szczepionka nieco droższa (200-3270 zł), i trochę trudniej jest ją dostać[4]
Zdecydowana większość immunizacji według obowiązującego PSO przypada w okresie niemowlęcym lub w dzieciństwie. Zastrzyki bywają naprawdę stresujące dla malucha, toteż rodzice często decydują się na ograniczanie ich liczby. Spokój i komfort dziecka rekompensuje koszt szczepionki 6w1.
Dlaczego warto rozważyć szczepienie 6w1?
Szczepionka 6w1 pozwala na uodpornienie za pomocą mniejszej liczby wkłuć. To duża oszczędność czasu rodziców i stresu dla malucha. Poza tym zmniejsza ryzyko zakażeń podczas podawania zastrzyku. Szczepienie 6w1 jest bezpieczniejsze także z innego względu – preparaty mają "czystszy" skład i rzadziej wywołują niepożądane skutki uboczne. Kwalifikacja lekarska przed podaniem szczepionki dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo malucha
Redukcja liczby wkłuć
Szczepionka dla dzieci 6w1 ma ważną zaletę, którą jest redukcja liczby wkłuć. Po pierwsze, jest to mniej stresujące dla dziecka, a po drugie – nie wymaga aż tylu wizyt w ośrodku, co oznacza oszczędność czasu rodzica. Istnieje też trzeci aspekt: mniejsze ryzyko zakażenia związanego z iniekcjami.
Szczepionka 6w1 ile wkłuć
Mniej substancji pomocniczych
Drugim atutem szczepionek wysoko skojarzonych jest ich skład – jedna seria szczepień zamiast kilku oznacza mniej substancji pomocniczych wprowadzonych do organizmu dziecka. Przykładowo, w niektórych szczepionkach przeciw polio znajduje się fenoksyetanol, który może uczulać (żadna szczepionka 6w1 go nie zawiera)[5].
Bezpieczeństwo szczepienia 6w1
Po trzecie, szczepienia wysoko skojarzone są bezpieczniejsze. W refundowanych szczepionkach DTP znajduje się całokomórkowy antygen krztuśca, a szczepionki 6w1 zawierają bezkomórkowy składnik. Oznacza to mniejsze ryzyko NOP (niepożądanych odczynów poszczepiennych)[6]. W przypadku szczepionek sześcioskładnikowych są one łagodne i mogą obejmować:
- ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia,
- utratę apetytu,
- rozdrażnienie, płacz,
- wzmożoną senność.
Wymienione wyżej NOP po szczepieniu 6w1 ustępują samoistnie po 2-4 dniach.
Przed podaniem zastrzyku należy zgłosić lekarzowi wszelkie alergie czy nadwrażliwości na określone substancje, a także niepokojące dolegliwości po szczepieniach wykonywanych w przeszłości. Nie można decydować się na immunizację, kiedy dziecko jest chore. Specjalistyczna kwalifikacja przed podaniem preparatu zapewnia maksymalne bezpieczeństwo.
TropicalMed to poradnia i punkt szczepień, gdzie można uzyskać niezbędne informacje na temat immunizacji (np. co wybrać, szczepionkę 6w1 czy 5w1) oraz uodpornić swoje dziecko na choroby zakaźne. Oferujemy bogaty wybór preparatów, wnikliwą kwalifikację do szczepienia i komfortowe warunki.
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Co lepsze szczepionka 6w1 czy 5w1?
O tym, która szczepionka, 6w1 czy 5w1 jest lepsza, decyduje kilka czynników. Pierwszym z nich jest cena – to jedyny argument, który przemawia za preparatem 5w1, bo jest on z reguły tańszy. Jeśli chodzi o dostępność w aptekach oraz skład (ilość antygenów), to zwyciężają szczepionki 6w1. Chronią przed sześcioma chorobami (nie pięcioma) i znacznie łatwiej dostać je w aptekach.
Czy warto szczepić dziecko preparatem 6w1?
Szczepionki 6w1 znacznie ograniczają liczbę stresujących dla malucha wkłuć. Jedna seria szczepień (dwu- lub trzydawkowa w schemacie podstawowym) pozwala chronić przed sześcioma chorobami. Według PZH, preparaty te mają też dużo lepszy profil bezpieczeństwa w porównaniu np. z całokomórkowymi szczepionkami DTP (na błonicę, tężec i krztusiec).
Ile jest dawek szczepionki 6w1?
Szczepionki 6w1 podaje się w schemacie dwu- lub trzydawkowym. W dużym uproszczeniu, dwa zastrzyki stosuje się w przypadku 8-tygodniowych odstępów, a trzy w przypadku 4-tygodniowych przerw. Minimum 6 miesięcy po szczepieniu pierwotnym podaje się dawkę uzupełniającą.
Jakie skutki uboczne po szczepieniu 6w1?
Preparaty 6w1 cechuje wysoki profil bezpieczeństwa. Czasami zdarzają się jednak skutki uboczne po szczepieniu. Wśród najczęściej zgłaszanych są: ból i rumień w miejscu wstrzyknięcia, drażliwość, utrata apetytu, senność. Dolegliwości te ustępują samoistnie w ciągu od 3 do 5 dni.