Dlaczego warto rozważyć szczepienia 5w1?

Szczepienia 5w1 – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepionka 5w1 Katarzyna Ślusarz | 2023-05-18 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-13)
Szczepionka 5w1 Infanrix-IPV+Hib lub Pentaxim stymuluje organizm dziecka do walki aż z pięcioma różnymi chorobami: błonicą, tężcem, krztuścem, polio i Hib. Jest stosowana w schemacie czterodawkowym, co oznacza znacznie mniej wkłuć niż w przypadku "tradycyjnego" szczepienia według Programu Szczepień Ochronnych. Niestety, nie można liczyć na refundację tego typu preparatów.

Szybkie informacje:

Szczepionki 5w1 nazwy: Infanrix-IPV+Hib oraz Pentaxim.

Choroby: błonica, tężec, krztusiec, polio, Hib.

Dla kogo: niemowlęta i małe dzieci.

Szczepionki 5w1 cena: Infanrix-IPV+Hib 130-230 zł oraz Pentaxim 130-200 zł.

Dlaczego warto: szybsze i bezpieczniejsze uodpornienie, redukcja stresujących wkłuć.

Szczepienia 5w1 czy 6w1: 5w1 są tańsze, jednak nie zapewniają odporności na żółtaczkę typu B; sprawdź szczegóły dotyczące preparatów sześcioskładnikowych w szczepienia 6w1.

Szczepionki 5w1 to korzystna alternatywa

Pozwalają na szybszą i mniej stresującą immunizację

Wykonanie wszystkich szczepień według PSO wymaga wielu wizyt w ośrodku.
Szczepionka 5w1 rzadziej wywołuje niepożądane skutki uboczne niż preparaty wykorzystywane do masowej immunizacji.
Szczególnie Infanrix-IPV+Hib ma mniej substancji pomocniczych niż zestaw refundowanych szczepionek.
Skuteczne szczepionki. Wykwalifikowany personel. Szczepimy także w soboty.
kobieta po szczepieniu. szczepionki 5w1 cena Zarezerwuj termin szczepienia

Jakim chorobom zapobiegają szczepienia 5w1?

Preparaty wysoko skojarzone 5w1 pozwalają uodpornić dziecko na aż 5 różnych chorób za pomocą jednej serii szczepień, co pozwala na dużą oszczędność czasu rodzica i stresu dla malucha. Są to:

  • błonica,
  • tężec
  • krztusiec,
  • polio,
  • Hib.

Szczepionki 5w1 nazwy: na polskim rynku farmaceutycznym są dostępne dwa preparaty pięcioskładnikowe. Są to Infanrix-IPV+Hib oraz Pentaxim.

Oba preparaty w równym stopniu uodparniają na wymienione wyżej choroby. Druga z wymienionych wyżej szczepionek ma więcej substancji pomocniczych (m.in. fenoksyetanol), co może być ważne w przypadku alergii lub nadwrażliwości na niektóre substancje. Jak wygląda kalendarz szczepień 5w1 i dla kogo są one przeznaczone?

Jak stosowana jest szczepionka 5w1 i ile wkłuć wymaga?

Szczepienia 5w1 są przeznaczone dla niemowląt i bardzo małych dzieci w następujących przedziałach wiekowych: 

  • Infanrix-IPV+Hib – stosowana od 2. do 36. miesiąca życia;
  • Pentaxim – dla maluchów w wieku od 6. tygodni do 16-18 miesięcy.

Mimo że można tu zauważyć różnice, to schemat dawkowania dla obu preparatów jest taki sam. Polega na podaniu 3 zastrzyków w szczepieniu podstawowym oraz 1 uzupełniającego. Poniższa grafika w przejrzysty sposób pokazuje, jak dawkuje się szczepionki 5w1:

Schemat szczepienia 5w1Kalendarz szczepień 5w1

Szczepienia na wszystkie pięć chorób, przed którymi chroni każda szczepionka 5w1, są w Polsce obowiązkowe i wykonywane według Programu Szczepień Ochronnych (PSO). W masowej immunizacji wykorzystuje się:

  • preparaty DTP na błonicę, tężec i krztusiec – 4 dawki (+ 3 uzupełniające);
  • szczepionki na polio – łącznie 4 dawki;
  • szczepionki na Hib – w sumie 4 dawki.

Jak widać, szczepionka 5w1 pozwala znacznie zredukować liczbę wkłuć, co pozwala na szybsze i mniej stresujące uodpornienie. Z tego powodu wiele rodziców decyduje się na takie rozwiązanie, mimo braku refundacji NFZ na preparaty wieloskładnikowe.

Szczepionki 5w1 cena – ile kosztuje szybsze uodpornienie?

Koszt i dostępność szczepionek 5w1 można sprawdzić w wyszukiwarkach internetowych takich jak gdziepolek czy ktomalek. Poniższa tabela przedstawia zakres cen preparatów wieloskładnikowych w polskich aptekach:

Pentaxim szczepienie 5w1 cena
Infanrix-IPV+Hib szczepienie 5w1 cena 

 130-200 zł

130-230 zł

Szczepienia 5w1 czy 6w1: cena to jeden z czynników, który przemawia na korzyść preparatów pięcioskładnikowych; są one tańsze niż szczepionki 6w1.

Ceny w poszczególnych punktach mogą się wahać w zależności od dostępności produktów i marży narzuconej przez daną aptekę. Jak wspomniano wcześniej, nie ma możliwości ubiegania się o całkowitą lub częściową refundację za szczepionkę 5w1. Dlaczego mimo to rodzice decydują się na jej zakup?

Zalety szczepienia 5w1 – dlaczego warto skorzystać z tej opcji?

O pierwszej zalecie wspomniano już w treści artykułu – to redukcja liczby stresujących dla malucha wkłuć. To ważne nie tylko ze względu na dziecko, ale i na rodzica, który szczepiąc dziecko według PSO, musi tracić czas na mnóstwo wizyt – w przypadku preparatów 5w1, wystarczą tylko 4.

Po drugie, szczepionki 5w1 są bezpieczniejsze – szczególnie Infanrix-IPV+Hib ma czystszy skład niż cały zestaw preparatów na polio, Hib, błonicę, tężec i krztusiec. Przykładowo, w masowej immunizacji dzieci wykorzystuje się DTP, czyli szczepionkę zawierającą całokomórkowy składnik krztuśca. Infanrix-IPV+Hib i Pentaxim zawierają natomiast bezkomórkowy antygen, który według danych PZH dwukrotnie rzadziej wywołuje niepożądane odczyny poszczepienne.

Komfort, wygoda i bezpieczeństwo to argumenty, które przemawiają na korzyść szczepionek 5w1. Wielu rodziców decyduje się na takie rozwiązanie.

Serdecznie zapraszamy do poradni chorób zakaźnych i punktu szczepień TropicalMed, gdzie można skorzystać z profesjonalnej konsultacji lekarskiej (np. na temat wyboru preparatu) oraz wykonać potrzebne szczepienia.

Serdecznie zapraszamy!

Chcesz zaszczepić dziecko szybko i bez stresu?

Rozważ szczepienie 5w1
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: