Szczepionka na wirus Zika – rozmowy w Waszyngtonie

Szczepionka na wirus Zika może pojawić się na rynku!

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Zika szczepionka Katarzyna Ślusarz | 2023-04-05 (ostatnia aktualizacja: 2023-04-06)
Szczepionka na wirus Zika była przedmiotem dyskusji na 23. Światowym Kongresie Szczepionek w Waszyngtonie. Po sukcesie pierwszej fazy badań klinicznych przychodzi czas na drugi etap, planowany na 2023 lub początek 2024 roku. Sprawdź szczegóły!

Zika szczepionka – rozmowy o nowym preparacie

Koncern Valneva, odpowiadający m.in. za produkcję i dystrybucję preparatów Ixiaro (na JZM) i Dukoral (na cholerę), pracuje nad kolejną szczepionką na podróżnych – na wirusa Zika. Została ona przedstawiona na 23. Światowym Kongresie Szczepionek w Waszyngtonie, który odbył się w terminie 3-6 kwietnia 2023 roku. Konferencję poświęconą preparatowi VLA1601 na zikę poprowadził dyrektor medyczny firmy Valneva Juan Carlos Jaramillo 4 kwietnia o godzinie 11:40 czasu wschodniego. 

Szczepionka na wirus Zika zawiera inaktywowane (zabite) patogeny i jest podawana domięśniowo w schemacie dwudawkowym 0-28 dni (standardowym) lub 0-7 dni (przyspieszonego). 

VLA1601 opracowano przy użyciu tej samej platformy produkcyjnej, co do szczepionki Ixiaro, która jest zarejestrowana w Europie już od 2009 roku. Proces wprowadzania nowego preparatu na rynek jest naprawdę długotrwały – musi przejść laboratoryjne badania przedkliniczne i trzy etapy badań klinicznych. Zika szczepionka przeszła jak na razie I fazę badań klinicznych.

Szczepionka na wirus Zika – I faza badań

Prace nad szczepionką na wirus Zika trwają już od kilku lat. Pierwsza faza badań klinicznych, weryfikująca bezpieczeństwo VLA1601 dla ludzi, odbyła się w 2018 roku. W testach wzięło udział 67 uczestników w wieku 18-49 lat, którzy nie zetknęli się wcześniej z flawiwirusami – czy to przez infekcję, czy szczepienie (np. na żółtą gorączkę).

Jako że badania zakończyły się powodzeniem, drugi etap (weryfikujący bezpieczną dawkę preparatu) jest planowany na 2023 lub na początek 2024 roku. Zika szczepionka jest coraz bliżej rejestracji, jednak trzeba będzie jeszcze sporo poczekać na jej pojawienie się na rynku.

Jak na razie zasady profilaktyki ziki obejmują m.in. stosowanie repelentów, zakładanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami czy stosowanie moskitier – wszystko to w celu ochrony przed komarami, które przenoszą wirusa. Więcej na temat metod zapobiegania infekcji oraz o samej chorobie można przeczytać na blogu TropicalMed: wirus Zika.

Chroń się przed chorobami tropikalnymi!

O ile szczepionka na wirus Zika nie jest jeszcze dostępna na rynku farmaceutycznym, o tyle istnieje wiele innych preparatów chroniących przed chorobami tropikalnymi. Wspomniany wcześniej Ixiaro na japońskie zapalenie mózgu przyda się osobom wybierającym się do Azji (od południowo-wschodniej części Pakistanu aż do Japonii). Stamaril na żółtą gorączkę jest zalecany (a czasami nawet obowiązkowy) dla podróżujących do Afryki i Ameryki Łacińskiej. Qdenga na dengę już niebawem ma się pojawić na polskim rynku farmaceutycznym.

Choroby tropikalne są groźne dla osób niezaszczepionych

Chroń swoje zdrowie i przyjdź na szczepienie do TropicalMed

Według WHO, Zespół Guillain-Barré może być powiązany z zakażeniem wirusem Zika.
Wirus Zika jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży – może wywołać poronienie lub wady wrodzone u dziecka.
Główne obszary transmisji wirusa to Ameryka Łacińska, Azja Południowo-Wschodnia oraz Afryka Subsaharyjska.
Zalecenia dopasowane do podróży. Wykwalifikowany personel. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. Umów się na szczepienia przed podróżą

Należy pamiętać, że choroby zagrażające turystom są przenoszone nie tylko przez zainfekowane komary, ale też drogą pokarmową, kropelkową, płciową itd. W TropicalMed można uzyskać zalecenia dotyczące profilaktyki oraz wykonać niezbędne w danym miejscu szczepienia. Zapraszamy!