Przed wyjazdem do Azji należy rozważyć zagrożenia (m.in. zdrowotne), formalności, warunki klimatyczne, odpowiedni bagaż i finanse. Warto zarejestrować się w systemie Odyseusz, zadbać o ubezpieczenie i dokumenty. Zaleca się też szczepienia na choroby takie jak japońskie/kleszczowe zapalenie mózgu, wirusowe zapalenie wątroby, dur brzuszny, denga, a w niektórych przypadkach wścieklizna, meningokoki czy polio. Niektóre szczepienia (na meningokoki lub żółtą febrę) mogą być wymagane. Ważne jest także przestrzeganie zasad profilaktyki zdrowotnej.
Przygotowanie do wyjazdu Azja w 5 krokach – jak to zrobić?
Azja to największy kontynent na świecie, noszący też miano kontynentu kontrastów – znajduje się tam zarówno najwyższy szczyt (Mount Everest), jak i najgłębsza depresja na świecie (Morze Martwe). Bez względu na zainteresowania i preferencje, każdy znajdzie tam coś, co chciałby zobaczyć – monumentalne zabytki, rajskie plaże i inne cuda natury: wulkany, gorące źródła, pustynie, wodospady itd.
Osoby podejmujące decyzję, gdzie na pierwszy wyjazd do Azji, powinny wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. W niniejszym artykule omówimy 5 najważniejszych kwestii dla podróżnych. Są to:
- Zagrożenia czyhające w danym regionie – np. polityczne czy zdrowotne.
- Formalności związane z wyjazdem – m.in. zezwolenia na podróż, certyfikaty szczepień.
- Pogoda – to, kiedy najlepiej lecieć do Azji zależy od klimatu panującego w wybranym kraju/regionie.
- Odpowiedni bagaż – w zależności od miejsca docelowego i pogody, przydatne są różne rzeczy.
- Finanse – czyli jakie są ceny wycieczek do poszczególnych krajów i ile kosztują szczepienia do Azji.
Będąc na miejscu, ważne jest poznanie i poszanowanie kultury, zwyczajów i przepisów w danym regionie. Wycieczkę do Azji należy zaplanować tak, by uniknąć nieprzyjemnych, a czasami nawet niebezpiecznych sytuacji – choroby, rabunku, odmowy przekroczenia granicy czy wysokiego mandatu (np. wysokie kary za śmiecenie czy palenie w Singapurze). Zachęcamy do lektury, by dowiedzieć się więcej.
1. Azja bezpieczeństwo i zdrowie: jak o to zadbać?
Każdy wyjazd wiąże się z większym lub mniejszym ryzykiem nieszczęśliwego wypadku czy choroby. Można też paść ofiarą przestępstwa (np. kradzieży), dlatego zaleca się wykupienie odpowiedniej polisy. Sprawdź, czym kierować się podczas wyboru w: ubezpieczenie turystyczne. Wybierając się na "kontynent kontrastów" po raz pierwszy, warto celować w kraje, gdzie najbezpieczniej w Azji. Nie ma jednego miejsca, gdzie są one zlokalizowane, co potwierdza poniższy przykład.
Azja podróże a bezpieczeństwo: w przypadku podróży do Omanu nie ma większego zagrożenia przestępczością pospolitą czy trwających konfliktów. Tuż obok leży Jemen – kraj, do którego odradza się wszelkie podróże z uwagi na trwające działania zbrojne i destabilizację bezpieczeństwa[1].
Bezpieczne kraje w Azji według zestawienia GPI (Global Peace Index) to m.in.:[2]
- Bhutan
- Kuwejt
- Tajwan
- Japonia
- Korea Południowa
- Zjednoczone Emiraty Arabskie.
O tym, gdzie najbezpieczniej w Azji według GPI, decyduje m.in. poziom przestępczości, dostęp do broni, konflikty wewnętrzne i zewnętrzne czy stabilność polityczna. Najgorzej wypada m.in. Mjanma (Birma), Afganistan, Syria, Rosja czy Korea Północna. To destynacje przeznaczone dla najbardziej doświadczonych podróżnych.
Należy pamiętać, że sytuacja ekonomiczna, społeczna czy polityczna na świecie ulega ciągłym zmianom, dlatego przed wyjazdem warto wejść na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładkę "Informacje dla podróżujących". Można tam znaleźć przydatne informacje o każdym z krajów, które pomogą zweryfikować, kiedy nie lecieć do Azji, a kiedy jest to bezpieczne.
Świadomość zagrożeń, nie tylko wymienionych wyżej, ale także zdrowotnych (których nie uwzględniono w GPI) jest kluczowa dla bezpieczeństwa, dlatego przedstawiamy, co trzeba wiedzieć przed wycieczką do Azji i jak minimalizować ryzyko związane z podróżą.
Rejestracja w Odyseuszu
Pierwszym krokiem powinna być rejestracja w systemie Odyseusz, aby dostawać powiadomienia o nadzwyczajnych sytuacjach w kraju wybranym na cel podróży. Są to m.in. konflikty czy klęski żywiołowe.
Wiele państw na południu i wschodzie kontynentu leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Nawet bezpieczne kraje w Azji pod kątem poziomu przestępczości (np. Japonia, Korea Południowa) nie mają wpływu na kataklizmy. System Odyseusz wysyła alerty o zagrożeniach, ułatwiając podjęcie odpowiednich działań. W tej kwestii warto też śledzić komunikaty z lokalnych systemów powiadamiania.
Wszelkiego rodzaju konflikty (zamachy, demonstracje, protesty) zwiększają prawdopodobieństwo nieszczęśliwych wypadków podczas podróży. W zależności od poziomu eskalacji, zaleca się całkowitą rezygnację z wycieczki lub zachowanie szczególnych środków ostrożności. Informacji na ten temat przed wyruszeniem w podróż warto szukać na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Ochrona przed kradzieżą
Kolejne zagrożenie dotyczy finansów – aby uniknąć rabunku i/lub utraty znacznej sumy pieniędzy, zaleca się przechowywanie możliwie najmniejszej ilości gotówki w kilku miejscach. Dobrym rozwiązaniem są też karty wielowalutowe i/lub aplikacje mobilne do płacenia poza granicami Polski.
Niestety, w niektórych krajach, takich jak Iran czy Filipiny, możliwości płacenia kartą są znikome i trzeba mieć ze sobą gotówkę. Na zwiedzanie warto wziąć ze sobą tylko tyle, ile potrzeba na całodzienne wydatki, a resztę zostawić w bezpiecznym miejscu.
Zalecane szczepienia przed wyjazdem do Azji
Trzecie zagrożenie wiąże się ze zdrowiem podczas wakacji. Aby chronić się przed chorobami zakaźnymi oraz niepotrzebnymi wydatkami, zaleca się wizytę w ośrodku medycyny podróży. Usługi medyczne w Azji bywają bowiem naprawdę kosztowne – cena standardowej wizyty lekarskiej w Hong Kongu wynosi średnio 100$[3]!
Azja szczepienia w TropicalMed: lekarza najlepiej odwiedzić 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu. Specjalista doradzi, jakie szczepienia do Azji warto wykonać oraz wyda indywidualne zalecenia, dopasowane do potrzeb pacjenta i specyfiki jego wyjazdu.
Podróżnym często zaleca się uzupełnienie/wykonanie rutynowej immunizacji – m.in. dawki przypominającej na tężec czy szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) w Rosji i Azji Centralnej[4]. W miejscach zatłoczonych (np. na tureckich bazarach czy tajskich kurortach) łatwo o infekcje przenoszone drogą kropelkową, jak grypa czy choroba meningokokowa, którym można zapobiegać dzięki immunizacji.
Popularnym celem podróży jest południowo-wschodnia część kontynentu, gdzie dodatkowo rozpowszechnione są choroby tropikalne – np. denga czy japońskie zapalenie mózgu (JZM). Więcej informacji dla osób, które się tam wybierają, można znaleźć we wpisie: szczepienia Azja Południowo-Wschodnia.
Wyjazd do Azji szczepienia na dengę [obszary ryzyka]W regionach o słabszych warunkach higieniczno-sanitarnych może przydać się uodpornienie na choroby brudnych rąk. Służą temu szczepienia przed wyjazdem do Azji na następujące choroby:
- polio;
- dur brzuszny – występuje na całym południu Azji (od Turcji na zachodzie po Chiny na wschodzie kontynentu)[5];
- cholera – bakteryjna infekcja układu pokarmowego, którą według ECDC dotknięte są następujące kraje: Afganistan, Pakistan, Indie, Bangladesz, Irak, Nepal, Filipiny i Syria[6].
- WZW typu A – występuje powszechnie na świecie i niemal w każdym kraju azjatyckim (z wyjątkiem Japonii i Korei Południowej)[7].
Niektóre z wymienionych wyżej szczepień figurują nawet w polskim kalendarzu (PSO) – polio jako pozycja obowiązkowa oraz WZW typu A jako zalecana.
O tym, jakie szczepienia do Azji mogą się przydać, decyduje m.in. sytuacja epidemiologiczna w miejscu docelowym. Przykładowo:
- w Afganistanie trwa epidemia odry,[8]
- w Indonezji znacząco spadł odsetek dzieci zaszczepionych na błonicę, tężec i krztusiec (ryzyko zakażenia wzrasta),
- w Izraelu, Jemenie, Afganistanie i Pakistanie odnotowano ogniska polio[9];
- w całym regionie Azji Południowo-Wschodniej obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia dengą[10].
Azja szczepienia i choroby [źródła informacji]Dla osób, którym marzy się Azja bezpieczeństwo zdrowotne zapewnia lekarz medycyny podróży w TropicalMed. To osoba, która dysponuje wiedzą o aktualnych ogniskach zakażeń w poszczególnych zakątkach świata. Innym źródłem informacji są strony WHO (Disease Outbreak News), CDC oraz organizacji takich jak GPEI czy Measles & Rubella Initiative.
Przestrzeganie zasad profilaktyki
Podróżując do Azji, nie wolno zapominać o przestrzeganiu higieny (m.in. częstym myciu/dezynfekowaniu rąk), ostrożnym dobieraniu posiłków i uzdatnianiu wody – w wielu krajach azjatyckich woda z kranu nie jest zdatna do picia. Można w ten sposób zapobiec chorobom, na które nie ma szczepionek ochronnych. Są to:
- infekcje pasożytnicze – np. giardioza czy glistnica; występują na całym świecie, jednak szczególnie często w Azji;
- biegunki podróżnych – to jedna z najczęstszych dolegliwości wśród turystów.
Kolejnym sposobem, w jaki drobnoustroje przedostają się do organizmu człowieka, są ukąszenia kleszczy i komarów. Zagrożenie występuje niemal na całym kontynencie, z wyłączeniem mroźnej północy. Poza JZM i KZM, w Azji czyhają choroby, na które w Polsce nie ma szczepionek. Są to:
- malaria – głównie na południu kontynentu; w zapobieganiu chorobie pomagają leki przeciwmalaryczne[11];
- zika – jest rozpowszechniona niemal we wszystkich krajach Azji Południowo-Wschodniej, a także w Indiach[12].
W zapobieganiu powyższych chorób zazwyczaj muszą wystarczyć repelenty, przewiewna, zakrywająca ciało odzież czy moskitiery.
Na koniec warto wspomnieć, że w Azji dominują wyżyny i góry. Aż 13% kontynentu znajduje się na 2000 m n.p.m. lub wyżej – niemal 3% powierzchni kontynentu jest położona powyżej 5 tys. metrów! Należy pamiętać, że przekroczenie 2500 m n.p.m. grozi chorobą wysokościową. Oznacza to, że mogą się jej nabawić nie tylko alpiniści, ale także turyści zwiedzający np. Pałac Potala czy jezioro Nam Co. Przed podróżą w tego typu miejsca warto sprawdzić nasze kompendium wiedzy o chorobie wysokościowej i przyjść do TropicalMed po receptę na odpowiednie leki.
Przed zakupem biletów lotniczych warto sprawdzić wymagania wjazdowe obowiązujące w danym kraju. Przykładowo, przybywając na Malediwy, na lotnisku należy okazać m.in. potwierdzenie zapłaty za pobyt w hotelu lub minimum 100$ (+ 50$ za każdy dzień pobytu) w gotówce/potwierdzone wyciągiem bankowym[13]. W Kazachstanie czy Iranie wymaga się natomiast polisy ubezpieczeniowej.
Warto też wiedzieć, jakie szczepienia do Azji są obowiązkowe i wymagają potwierdzenia na papierze. Brak dokumentacji medycznej może skutkować odmową przekroczenia granicy czy przymusową kwarantanną/szczepieniem. Nie ma sensu narażać się na tego typu nieprzyjemności.
Wjazd do Azji szczepienia obowiązkowe
Odwiedzając niektóre kraje azjatyckie, trzeba mieć certyfikat szczepienia na żółtą febrę – dotyczy to osób przybywających z państw zagrożonych tą chorobą. Znajdują się one w Ameryce Południowej i Afryce, toteż bezpośrednia podróż z Polski nie wiąże się z obowiązkiem posiadania tzw. żółtej książeczki. Osoby planujące wcześniejsze zatrzymanie się w którymś z krajów ryzyka powinny posiadać certyfikat, jeśli chcą przekroczyć granicę Kambodży, Chin, Indii, Malediwów czy Jordanii[14].
Wyróżnia się wiele różnych celów podróży; może mieć ona charakter turystyczny, biznesowy czy duchowy. W ostatnim z wymienionych przypadków należy liczyć się z obowiązkiem immunizacji. Osoby pielgrzymujące do Arabii Saudyjskiej muszą okazać certyfikat szczepienia na meningokoki.
Sprawdź szczegóły na temat tego, jak przygotować się na wyjazd do Azji pod kątem skompletowania szczepień w: żółta książeczka.
3. Jaki jest klimat Azji i jak trafić na dobrą pogodę?
Kiedy wiadomo już o zagrożeniach i formalnościach, warto zainteresować się pogodą – to ważny element wpływający na wrażenia podczas wakacji. Podróż po Azji z północy na południe daje możliwość doświadczenia każdego możliwego klimatu – od polarnego w Rosji, przez umiarkowany (np. w Kazahstanie) i zwrotnikowy (pustynny), aż po tropiki w południowo-wschodniej części kontynentu[15].
Jaki jest klimat Azji?Osoby szukające informacji o tym, gdzie jest najcieplej w Azji, powinny sprecyzować swoje pytanie – „najcieplej” jest na irańskiej pustyni Daszt-e Lut, gdzie zanotowano ~71 °C. To niekoniecznie idealne warunki na wypoczynek. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się region Azji Południowo-Wschodniej, gdzie panuje typowo wakacyjny, tropikalny klimat.
Kiedy najlepiej lecieć do Azji?
Należy pamiętać, że w poszczególnych strefach klimatycznych występują różne pory roku. W centralnej i północnej części kontynentu występuje wyraźnie odczuwalna zima. Dla miłośników wakacyjnej pogody miesiące zimowe to czas, kiedy nie lecieć do Azji Centralnej, Rosji czy Korei. Co ciekawe, entuzjaści śnieżnych krajobrazów powinni udać się do japońskiej Yukiguni (krainy śniegu), która pod kątem intensywności opadów białego puchu może konkurować nawet z Kanadą.
Najbardziej deszczowe miejsce na Ziemi
Wyjazd do Azji (a dokładniej: do Indii) daje możliwość odwiedzenia najbardziej deszczowego miejsca na Ziemi – wioski Māwsynrām.
W tropikach na południu temperatury są dodatnie przez cały czas i wyróżnia się dwie pory – deszczową i suchą. To ta druga jest częściej wybierana przez turystów – warto zdać się na ich opinię, jeśli nie ma się pewności, kiedy najlepiej lecieć do Azji (szczególnie pierwszy raz). Podróż w wysokim sezonie turystycznym, tj. podczas pory suchej w miesiącach zimowych, daje większą szansę na dobrą pogodę, tzn. bez opadów. Osoby, których interesuje bujna flora Azji i odpoczynek od tłumu turystów, wybiorą raczej porę deszczową.
4. Lista: co spakować do Azji?
Bagaż to kolejny ważny element w planowaniu podróży do Azji. Zestaw przydatnych rzeczy na Malediwy z pewnością różni się od tych na wycieczkę do Lhasy. Są jednak rzeczy, które są potrzebne bez względu na specyfikę wycieczki.
Co zabrać w podróż do Azji – 10 rzeczy:
1. Dokumenty:
- żółta książeczka – w przypadku obowiązkowego szczepienia przed wyjazdem do Azji;
- wiza turystyczna/paszport – np. wiza do Wietnamu i Pakistanu, w Tajlandii jest obowiązkowa tylko przy wycieczkach dłuższych niż 30 dni (informacje na ten temat na stroni MSZ);
- międzynarodowe prawo jazdy – przydatne przy wypożyczaniu pojazdów;
- karnet CPD – dla podróżujących samochodem do 14 krajów azjatyckich (m.in. Indii, Jordanii czy ZEA);
- polisa ubezpieczeniowa;
- dowód osobisty;
- pozostałe dokumenty (np. zezwolenie na podróż do Tybetu).
2. Kurtka przeciwdeszczowa – szczególnie w porze deszczowej.
3. Chusta – ma wiele zastosowań, m.in. do zakrywania ramion i dekoltu w miejscach kultu; jeśli potrzebny jest hidżab, zazwyczaj można go wypożyczyć na miejscu.
4. Nakrycie głowy.
5. Mydło w listkach i/lub środki dezynfekujące + ręcznik podróżny.
6. Repelenty (środki odstraszające/zabijające komary).
7. Adaptery do wtyczek + powerbank.
8. Poduszka podróżna, maseczka na oczy i stopery – zwiększają komfort podróżowania
9. Apteczka podróżna – kliknij i sprawdź, co powinna zawierać!
10. Gotówka – może się przydać nie tylko wtedy, gdy terminal zawodzi lub go nie ma, ale także podczas przekraczania granicy (np. okazując wymaganą ilość gotówki).
Przygotowanie do wyjazdu Azja a wymiana pieniędzyNawiązując do apteczki, bardzo ważną kwestią jest to, jaki probiotyk przed wyjazdem do Azji warto wybrać. Powinien on znaleźć się w apteczce podróżnej, gdyż mikroflora jelitowa przeciętnego turysty jest zupełnie inna niż u Azjatów. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, warto zapytać o probiotyk podczas wizyty w TropicalMed.
5. Azja gdzie najtaniej wyjechać i ile kosztują szczepienia?
Czynnikiem wpływającym na decyzje podróżnicze są pieniądze – każdy chciałby wiedzieć, gdzie tanio polecieć do Azji. Wymienione wcześniej państwa azjatyckie, Jordania i Armenia wypadają najlepiej w wyszukiwarkach biletów lotniczych w niskich cenach (do około 550 zł). Jeszcze mniej płaci się za lot do Gruzji – kraju na styku Azji i Europy (mniej niż 300 zł).
Jeśli chodzi o koszty na miejscu, warto zasięgnąć porady osób, które podróże do Azji mają już za sobą – im więcej, tym lepiej. W różnego rodzaju zestawieniach powtarzają się kraje południowego wschodu, czyli Kambodża, Laos i Wietnam; bardzo dobrze cenowo wypadają też Indie i Nepal.
Dobrze wyposażone i tanie miejsca na workation
Bardzo popularnym rozwiązaniem, szczególnie po pandemii COVID-19, jest też tzw. workation, czyli praca zdalna połączona z wakacjami w dowolnym zakątku Ziemi. Nie takim całkowicie dowolnym, gdyż zakwaterowanie powinno spełniać kilka niezbędnych wymagań:
- umożliwiać pracę – komfortowe, ergonomiczne miejsce pracy, silne i trwałe łącze czy wygłuszone pomieszczenie (ważne szczególnie podczas konferencji online);
- mieć dobrą lokalizację – blisko atrakcji, sklepów i punktów usługowych, żeby nie tracić zbyt dużo cennego czasu po pracy na transport;
- być w dobrej cenie – to czynnik brany pod uwagę w przypadku każdej podróży.
Azja gdzie najtaniej i najlepiej na workationKraje azjatyckie takie jak Indie, Tajlandia czy Bali są wymieniane wśród najlepszych miejsc do tego typu praco-wypoczynku. Oferują rozbudowaną infrastrukturę turystyczną i technologiczną, są pełne atrakcji i udogodnień, a to wszystko w niezłych cenach.
Szczepienia do Azji cena
Należy pamiętać, że w większości przypadków szczepienia przed wyjazdem do Azji są pełnopłatne. Dotyczy to preparatów na choroby tropikalne, dawek przypominających czy figurujących w polskim PSO jako zalecane (nieobowiązkowe). Osobom, którym marzy się Azja bezpieczeństwo w dużej mierze zapewniają szczepionki ochronne. Wizyta u lekarza medycyny podróży jest więc inwestycją w swoje zdrowie i zwiększeniem szans na udany wyjazd.
Szczepienia do Azji cena: każdą wizytę szczepienną w TropicalMed rozpoczyna kwalifikacja lekarska w cenie 70 zł. Następnie podaje się preparaty ochronne według sporządzonego przez specjalistę i zatwierdzonego przez pacjenta indywidualnego harmonogramu. Ceny poszczególnych szczepionek (za dawkę) można znaleźć tutaj: oferta TropicalMed.
Warto zwrócić uwagę na znajdujący się w cenniku pakiet szczepienia Azja Południowo-Wschodnia, zawierający najważniejsze preparaty ochronne wraz z kwalifikacją w obniżonej cenie. TropicalMed zapewnia nie tylko wygodę i bezpieczeństwo, ale także dużą oszczędność na immunizacji. Kliknij "Umów się na szczepienie w TropicalMed" i sprawdź dostępne terminy oraz lokalizację ośrodków!
Azja podróże – co trzeba wiedzieć przed wycieczką do Azji?
Największą popularnością wśród podróżujących do Azji cieszą się Tadż Mahal w Indiach, Wielki Mur Chiński czy Angkor Wat w Kambodży. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby odkryć mniej znane państwa. Dla osób, którym marzy się Azja podróże mogą obejmować np. Armenię (pierwsze na świecie państwo chrześcijańskie) czy Jordanię ze starożytnym skalnym miastem Nabatejczyków – Petrą.
W procesie planowania podróży do Azji nie wolno zapomnieć też o zaznajomieniu się z kulturą kraju, do którego się wyjeżdża. Sposoby powitania, zachowanie przy stole czy ubiór w określonych miejscach to tylko niektóre elementy, o których warto wiedzieć. Przykładowo, publiczne wydmuchiwanie nosa czy dawanie napiwków w Japonii może być uznane za niegrzeczne. W Nepalu natomiast zabronione jest posiadanie rupii indyjskich o nominałach 500 i 1000 ze względu na fałszywe banknoty będące w obiegu.
Gdzie najlepiej wykonać szczepienia przed wyjazdem do Azji?
Podsumowując, przed wycieczką do Azji ważne jest poznanie dobrych obyczajów, spakowanie potrzebnych rzeczy, dopełnienie formalności związanych z wyjazdem oraz zadbanie o bezpieczeństwo w podróży. W tym ostatnim pomaga TropicalMed – ośrodek medycyny podróży, gdzie uzyskasz informacje na temat profilaktyki chorób zakaźnych oraz wykonasz niezbędne szczepienia.
Nasz personel medyczny jest wyspecjalizowany w medycynie podróży, dlatego wyda dla Ciebie najbardziej dopasowane zalecenia oraz zadba o wszystkie aspekty zdrowotne wycieczki do Azji.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!
FAQ - często zadawane pytania
Czy trzeba się szczepić do Azji?
Obowiązek szczepienia dotyczy wielu krajów azjatyckich. Przykładowo, w Indonezji, Iranie czy na Malediwach wymaga się potwierdzenia immunizacji na żółtą febrę od osób przybywających z obszarów zagrożonych transmisją wirusa wywołującego tę chorobę. Dodatkowo, wyjeżdżając do Arabii Saudyjskiej na pielgrzymkę trzeba zaszczepić się na meningokoki ACWY.
Jakie choroby zagrażają w Azji?
O zagrożeniu poszczególnymi chorobami w Azji decyduje wiele czynników, takich jak klimat, warunki higieniczne w danym kraju czy nawet ukształtowanie terenu. Przykładowo, w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej występuje japońskie zapalenie mózgu. Na terenach powyżej 2500 m n.p.m. (np. w Nepalu) można nabawić się choroby wysokościowej. W Pakistanie, gdzie panują nieco gorsze warunki higieniczno-sanitarne, zagraża m.in. tyfus.
Kiedy najlepiej jechać do Azji?
Do tropikalnych krajów azjatyckich najwięcej turystów wybiera się w porze suchej, która w dużym uproszczeniu przypada na miesiące zimowe. W centralnej i północnej części kontynentu pory roku są zbliżone do tych w Polsce. Bez względu na to, kiedy wyjeżdża się do Azji, warto pamiętać o szczepieniach i zasadach profilaktyki chorób.
Co spakować w podróż do Azji?
O tym, co spakować do Azji, w dużej mierze decyduje specyfika podróży. Przykładowo, osoby udające się do Kambodży czy Laosu powinny zabrać ze sobą odpowiednie leki przeciwmalaryczne i repelenty. Podróżującym na Wyżynę Tybetańską czy alpinistom w Nepalu zaleca się wzięcie leków na chorobę wysokościową. Bez względu na cel podróży, warto zabrać ze sobą apteczkę podróżną z minimum podstawowym wyposażeniem.
Na co zaszczepić się do Azji?
W tropikalnych krajach azjatyckich warto zaszczepić się na japońskie zapalenie mózgu czy dengę. W regionach o słabszych warunkach higienicznych mogą przydać się szczepienia na dur brzuszny czy WZW typu A. W Azji Centralnej i w Rosji zagraża kleszczowe zapalenie mózgu, na które można się zaszczepić. Jak widać, zalecenia dotyczące immunizacji w dużej mierze zależą od celu i terminu podróży.
Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Azji?
Szczepienia do Azji można wykonać w ośrodku medycyny podróży TropicalMed, który mieści się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. To miejsce, w którym nie musisz martwić się o zdobycie i wykupienie recepty, bo szczepionki są dostępne na miejscu.
Czy trzeba przygotować się przed wizytą?
Chcąc zaszczepić się preparatem doustnym (na tyfus lub cholerę) należy godzinę przed wizytą powstrzymać się od jedzenia, picia i przyjmowania leków. W pozostałych przypadkach wystarczy ubrać luźną koszulkę, by wygodnie odkryć ramię do wkłucia. Na wizytę zawsze trzeba mieć dowód tożsamości; dobrze jest też zabrać przynajmniej wstępny plan podróży – zalecenia profilaktyczne są wówczas dokładniejsze.