Jak przygotować się do wyprawy do Afryki?

Poradnik: jak zaplanować bezpieczne wakacje w Afryce?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, przygotowanie do wyjazdu do afryki Katarzyna Ślusarz | 2022-11-30 (ostatnia aktualizacja: 2024-09-13)
Najważniejsze informacje o Afryce – klimat, atrakcje, zagrożenia dla turystów, przepisy, wymagane dokumenty. Sprawdź, co zabrać do Afryki, na jakie choroby się zaszczepić oraz co zrobić przed wyjazdem, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo na wakacjach.

Afryka gdzie na wakacje, jakie są ciekawe atrakcje?

Zanim rozpocznie się jakiekolwiek przygotowanie do wyjazdu do Afryki, warto wybrać miejsce/a docelowe i zastanowić się, jaki typ wypoczynku (leniwy czy aktywny) będzie najlepszy. Wielu ludziom wakacje w Afryce kojarzą się wyłącznie z piramidami w Egipcie, meczetami i bazarami w Maroku oraz nadmorskimi kurortami w Tunezji. Ten ogromny kontynent, drugi pod względem powierzchni (po Azji) i pierwszy pod względem liczby państw, ma do zaoferowania znacznie więcej – warto odkryć go po swojemu, a nie deptać po piętach tysiącom innych turystów.

Atrakcje w AfryceAfryka gdzie na wakacje?

Przyroda jest niewątpliwym skarbem całego kontynentu, dlatego wiele osób zastanawia się, gdzie do Afryki wybrać się na safari, trekking czy wyprawę do dżungli. Zacznijmy od największych (i to dosłownie) atrakcji Afryki, czyli niezliczonych parków narodowych. Tasili Wan Ahdżar w Algierii jest drugi na świecie pod względem powierzchni i zajmuje więcej terytorium (72 tys. km²) niż np. cała Łotwa (~64,5 tys. km²). 

Dużą popularnością cieszy się trekking do goryli i szympansów – tego typu wycieczka do Afryki jest możliwa głównie w Ugandzie i Rwandzie. Wartą wspomnienia atrakcją jest także Park Narodowy Krugera w RPA, w którym można zobaczyć słynną Wielką Piątkę, czyli słonia, lwa, bawołu, lamparta i nosorożca – zwierzęta będące symbolem Afryki. Takiej okazji nie ma w żadnym innym miejscu na Ziemi. Nic dziwnego, że wyjazd na safari jest jedną z najpopularniejszych form wypoczynku na tym kontynencie. 

Więcej szczegółów dla osób zainteresowanych taką formą wypoczynku można znaleźć w artykule: przygotowanie do safari.

Wiele osób decyduje się na podróż do Afryki aby zobaczyć drugi pod względem wysokości Wodospad Wiktorii na granicy Zambii i Zimbabwe lub wspiąć się na Kilimandżaro w Tanzanii – najwyższy szczyt w Afryce. 

Afryka wycieczki w góry: Kilimandżaro znajduje się na 5895 m n.p.m, a od wysokości 2,5 tys. metrów występuje ryzyko związane z niedotlenieniem organizmu. Warto więc poznać zasady profilaktyki w naszym kompendium wiedzy o chorobie wysokościowej

Zrób dobry plan wycieczki do Afryki

Uwzględnij w nim wizytę u lekarza medycyny podróży!

Zważywszy na zagrożenie żółtą febrą niemal na całym kontynencie, warto się zaszczepić nawet jeśli żółta książeczka nie jest wymagana.
Lokalne epidemie i ogniska zakażeń, np. cholery w Malawi czy eboli w Ugandzie, są szczególnie groźne dla niezaszczepionych turystów.
Choroby brudnych rąk w Afryce (np. polio, tyfus czy żółtaczka typu A) rozprzestrzeniają się bardzo łatwo – drogą pokarmową.
Jasne zalecenia dotyczące profilaktyki chorób. Bogata oferta szczepionek.
kobieta po szczepieniu. strefy klimatyczne afryki Zarejestruj się na wizytę!

Listę „naj”, czyli obiektów o wyjątkowej wartości (kulturalnej, naturalnej) prowadzi też UNESCO – zwiedzanie Afryki warto uzupełnić m.in. o Fasil Ghebbi w Etiopii czy Pałace władców Abomeyu w Beninie. Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele!

W zależności od tego, gdzie do Afryki wybierze się dany podróżnik, jego przygotowanie do wyjazdu będzie się nieco różniło. W niniejszym artykule można znaleźć uniwersalne, ogólne informacje, które pomogą zorientować się we wszystkich ważnych kwestiach organizacyjnych. Zaczniemy od tego, czy warto wybrać się w podróż do Afryki zimą, w miesiącach wakacyjnych czy o innej porze roku.

Jaki jest klimat w Afryce i kiedy loty do Afryki mają sens?

Jako że mowa o naprawdę ogromnym obszarze, trzeba mieć na względzie, że istnieją różne strefy klimatyczne Afryki. Północne wybrzeża odznaczają się łagodną, śródziemnomorską pogodą, piaski Sahary są z reguły suche i występują tam duże amplitudy temperatur, spora część Afryki Subsaharyjskiej leży w klimacie tropikalnym. Na samym południu klimat można porównać do tego panującego w Europie, z tą różnicą, że pory roku w Afryce Południowej występują "odwrotnie" – kiedy w Polsce jest lato, w RPA jest najzimniej.

Zważywszy na to, jak bardzo różnią się strefy klimatyczne Afryki, nie ma jednego niedobrego terminu na wycieczkę. To, kiedy lecieć do Kenii na migrację w Masai Mara (lipiec-koniec września) zupełnie nie pokrywa się z tym, kiedy wybrać się do Algierii na pustynne safari, bo jest wówczas najgoręcej. Jeśli chodzi o tropikalną część kontynentu, będącą celem wielu podróży, pory roku w Afryce wyróżnia się dwie, czyli suchą i deszczową. W dużym uproszczeniu, najlepszy czas na podróż dla osób chcących ominąć intensywne opady przypada na miesiące letnie.

Pory roku w Afryce: plusy i minusy każdej z nich.Obie pory roku w Afryce mają swoich zwolenników

Należy uwzględnić to, jaki jest klimat w Afryce, chcąc zaplanować podróż według własnego uznania. Przykładowo, o tym, kiedy lecieć do Kenii, decyduje cel podróży – chcąc obserwować dzikie zwierzęta wywabione z kryjówek przez brak wody, należy wybrać się w porze suchej. Miłośnicy przyrody, którym zależy bardziej na zobaczeniu roślin budzącej się do życia roślinności, powinni zaplanować podróż w porze deszczowej.

Jak obniżyć koszty podróży: wycieczka do Afryki może być naprawdę kosztowna, a sporą część budżetu przeznacza się na podróż samolotem. Chcąc dowiedzieć się, kiedy loty do Afryki są najtańsze, warto sprawdzić nasze sposoby na tanie bilety lotnicze.

Kiedy termin i plan wycieczki do Afryki jest już sporządzony, warto poczytać na temat formalności, zdrowia i bezpieczeństwa czy norm i zwyczajów. Wszystko po to, by dowiedzieć się, jak podróżować i nie wpaść w tarapaty.

Jak wygląda przygotowanie do wyjazdu do Afryki w 4 krokach?

Aby wyjazd do Afryki był zdrowy, bezpieczny i udany, nie można poprzestać na zaplanowaniu atrakcji i terminu. Jest do zrobienia wiele innych rzeczy – odpowiednie spakowanie się, wizyta u lekarza medycyny podróży i formalności związane z wyjazdem – np. wyrobienie wizy czy rejestracja w Odyseuszu. Oto lista, która „podpowiada”, co trzeba zrobić przed wyjazdem do Afryki:

1. Formalności i legalny pobyt

Najważniejsze są dokumenty, gdyż to właśnie one umożliwiają swobodne podróżowanie. Bez nich można spotkać się z odmową przekroczenia granicy i innymi konsekwencjami, które mogą zrujnować wyjazd. Poza dowodem tożsamości (paszportem i/lub dowodem osobistym) należy zabrać dokumenty takie jak:

  • Wiza turystyczna – jest wymagana od polskich turystów m.in. w Tanzanii, Kenii i Egipcie. Można je wyrobić na lotniskach i/lub przejściach granicznych, w ambasadach czy przez Internet. Wybierając się do Botswany lub Maroka na <90 dni albo do Gambii na <30 dni, nie trzeba mieć wizy. Informacji na ten temat należy szukać na stronie polskiego MSZ.
  • Ubezpieczenie turystyczne – dzięki niej można uniknąć m.in. kosztów ewentualnego leczenia za granicą. W niektórych krajach (np. w Egipcie) jest obowiązkowa. Usługi medyczne potrafią być naprawdę drogie, toteż nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu turystycznym i skorzystać z dobrze sprawdzonych firm. Planując poruszanie się własnym pojazdem, należy mieć odpowiednią, międzynarodową polisę pojazdu – np. w języku francuskim w Mauretanii. Sprawdź szczegóły w: ubezpieczenie 
  • Żółta książeczka – czyli certyfikat szczepienia; najczęściej wymaganym jest to przeciwko żółtej febrze. Obowiązek dotyczy zazwyczaj tylko osób (od 9. miesiąca lub 1. roku życia) przybywających z państw zagrożonych transmisją wirusa, jednak w 19 krajach afrykańskich (np. w Ugandzie czy Sierra Leone) wymóg dotyczy wszystkich.

Gdzie wymaga się żółtej książeczki w Afryce - mapaWakacje w Afryce a wymóg szczepienia

Bezpieczeństwo w Afryce jest z reguły na niższym poziomie niż w Polsce, dlatego przed wyjazdem warto zarejestrować się w serwisie MSZ Odyseusz. To specjalny system, który na bieżąco informuje o nadzwyczajnych sytuacjach i zagrożeniach w miejscu docelowym. Chociaż doskonale spełnia swoją rolę, powiadamiając o tym, na co uważać w Afryce, to nie jest w stanie przestrzec przed chorobami zakaźnymi, będącymi jednym z największych zagrożeń.

2. Zdrowie i profilaktyka

W Afryce panuje zupełnie inny niż w Europie klimat – głównie tropikalny i suchy (wg. klasyfikacji Köppena).Takie warunki umożliwiają rozwój wielu egzotycznym gatunkom zwierząt. Najgroźniejsze z nich wcale nie są ogromne ssaki z Wielkiej Piątki ani jadowite węże, pająki czy skorpiony. Najwięcej ludzi ginie wskutek… ukąszeń komarów (nawet do miliona osób rocznie!). To one przenoszą choroby tropikalne takie jak malaria, chikungunya, denga czy żółta gorączka.

Strefy klimatyczne w Afryce - mapaJaki jest klimat w Afryce?

W profilaktyce wszystkich tych chorób kluczową rolę odgrywają repelenty, czyli środki odstraszające komary. Wybierając dobry środek, można dodatkowo zyskać ochronę przed muchami tse-tse roznoszącymi śpiączkę afrykańską czy przed kleszczami będącymi wektorami afrykańskiej gorączki kleszczowej. Dla dodatkowej ochrony warto rozważyć szczepienia ochronne na dengę i żółtą febrę oraz chemioprofilaktykę malaryczną

Pożyteczne kolorowe komary
W Afryce występuje jeden z najbardziej niezwykłych gatunków komarów na świecie, zwany Toxorhynchites. To duża, kolorowa i praktycznie nieszkodliwa dla ludzi odmiana komara, ponieważ dorosłe samice nie piją krwi. Co więcej, Toxorhynchites odgrywa ważną rolę w ekosystemie, ponieważ ich larwy żywią się larwami innych gatunków komarów, w tym tych, które są wektorami chorób takich jak malaria czy denga.

Dzięki temu Toxorhynchites może być naturalnym wrogiem komarów przenoszących choroby, co czyni je interesującym narzędziem w walce z tymi chorobami, zwłaszcza w rejonach o wysokim ryzyku wystąpienia takich chorób, jak część Afryki.

Innym zagrożeniem dla turystów są choroby brudnych rąk – epidemie polio (m.in. w Algierii, Mozambiku) czy cholery (m.in. w Somalii) stanowią poważne zagrożenie dla nieuodpornionych turystów, a wirusowe zapalenie wątroby typu A jest tam zdecydowanie bardziej rozpowszechnione.

Na zdrowotne bezpieczeństwo w Afryce może wpływać lokalizacja. Przykładowo, przez cały kontynent od Senegalu aż po Etiopię ciągnie się pas zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, gdzie występują cykliczne epidemie inwazyjnej choroby meningokokowej. Inne choroby, jak np. wścieklizna, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego praktycznie na całym kontynencie.

Więcej informacji o chorobach i zalecanej immunizacji można znaleźć tutaj: szczepienia do Afryki.

Ile kosztują szczepienia do Afryki: kwalifikacja do szczepień kosztuje 70 zł, a cennik TropicalMed zawiera nie tylko wykaz dostępnych preparatów wraz z cenami (za dawkę), ale i pakiet Afryka – warto z niego skorzystać, by obniżyć całkowity koszt immunizacji przed podróżą.

Wątpliwości co do tego, czy warto wybrać się w podróż do Afryki, biorą się m.in. ze żmudnych przygotowań pod kątem zdrowotnym. Podczas wizyty w TropicalMed można jednak liczyć nie tylko na immunizację poprzedzoną dokładną kwalifikacją do szczepienia, ale także na spersonalizowane zalecenia profilaktyczne oraz receptę na potrzebne leki (np. przeciwmalaryczne). Wszystko to odbywa się jednego dnia, co znacznie usprawnia przygotowania.

3. Co zabrać do Afryki [lista]

Po uporaniu się z formalnościami i wizycie u lekarza, przychodzi kolejne pytanie: jak spakować się do Afryki? Oto lista rzeczy, które przydadzą się bez względu na wybrany kraj:

  • repelenty
  • powerbank;
  • nakrycie głowy;
  • butelka z filtrem;
  • chusta – ma wiele zastosowań, np. pozwala okryć ramiona w miejscach kultu;
  • przewiewna odzież w tropiki i/lub na sawannę z długimi rękawami i nogawkami;
  • pieniądze – w odpowiedniej walucie, np. szyling kenijski, dinar libijski, frank rwandyjski;
  • adapter podróżny – istnieje 14 różnych typów gniazdek elektrycznych, oznaczonych literami A-N; w Afryce najpowszechniejsze są C, E i F, jednak warto sprawdzić szczegóły przed podróżą do danego kraju;
  • apteczka podróżna – o tym, jakie leki zabrać do Afryki, decyduje specyfika wycieczki; w góry przydadzą się medykamenty na chorobę wysokościową, a w regiony zagrożone transmisją zarodźców malarii – odpowiednie lekarstwa.

Za usługi medyczne w wielu krajach afrykańskich płaci się z góry, a dopiero później otrzymuje zwrot od ubezpieczyciela. Warto mieć ze sobą pieniądze, jednocześnie pamiętając o przechowywaniu ich w bezpiecznym miejscu.

Ubranie na wakacje w Afryce powinno być wygodne i praktyczne – przewiewne i z długimi rękawami i nogawkami, by chronić przed kurzem i komarami. Najważniejszy jest kapelusz – najlepiej z zapięciem, żeby nie odleciał podczas jazdy na safari. Bardzo przydatna jest chusta oraz kurtka, gdyż wcześnie rano bywa naprawdę chłodno.

O tym, co zabrać do Afryki, decydują też indywidualne upodobania oraz długość i specyfika podróży. Kiedy bagaż jest gotowy, przychodzi czas na wyjazd do Afryki. Lot z Polski może trwać od kilku godzin (np. 4,5h do Agadiru w Maroku) do ponad doby (np. ~25 h do Kapsztadu w RPA).

4. Bezpieczeństwo w Afryce

Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie są zagrożenia w Afryce, nie tylko zdrowotne. Przykładowo, w RPA jest to wysoki poziom przestępczości, w Somalii ataki terrorystyczne i piractwo morskie, a w Erytrei – zaminowane obszary.

Bezpieczeństwo w Afryce a ambasady RP
Nie we wszystkich krajach afrykańskich są polskie ambasady. Przykładem jest chociażby Madagaskar czy Sudan. W takich przypadkach polscy turyści mogą uzyskać pomoc dyplomatyczną i konsularną w placówkach państw członkowskich UE. Ich wykaz znajduje się na stronie Komisji Europejskiej.

Planując trasę wycieczki, warto sprawdzić, gdzie w Afryce jest bezpiecznie i kierować się właśnie tam. Pierwszym ważnym czynnikiem jest sytuacja polityczno-społeczna w danym kraju. Przykładowo, w regionie Tigraj (Etiopia) prowadzone są działania zbrojne, a na terenie Nigru czy Nigerii zagraża grupa terrorystyczna Boko Haram. Podróż jest dużo spokojniejsza dla wybierających się do Botswany, Ghany czy Mauritiusu, który uznano za najbezpieczniejszy kraj w Afryce.

Kraje afrykańskie i wskaźnik bezpieczeństwa - mapaGdzie w Afryce jest bezpiecznie?

Według najnowszego GPI (Global Peace Index) najbezpieczniejszy kraj w Afryce to Mauritius; na swoją ocenę zasłużył m.in.  stosunkowo niskim poziomem militaryzacji, brakiem konfliktów wewnętrznych i zewnętrznych oraz wysokim wskaźnikiem bezpieczeństwa społecznego.

Zastanawiając się, jakie są zagrożenia w Afryce, nie można pominąć tych zdrowotnych. Ważna jest więc wizyta u lekarza medycyny podróży w celu wykonania niezbędnych szczepień i uzyskania leków oraz pozostałych zaleceń dotyczących profilaktyki chorób zagrażających w Afryce.

Z racji braku naturalnej odporności, turyści są bardziej narażeni na ciężki przebieg infekcji i poważne powikłania m.in. po tyfusie, cholerze czy malarii. Zważywszy na to, że poziom i dostęp do opieki medycznej w wielu krajach kontynentu bywa niewystarczający, nie warto narażać swojego zdrowia, a często i życia. Przygotowanie do wyjazdu wcale nie kończy się na etapie planowania. Na miejscu trzeba przestrzegać zasad profilaktyki chorób oraz pamiętać o obowiązujących przepisach.

Przykładowo, w Namibii homoseksualizm jest zabroniony – za akty seksualne pomiędzy osobami tej samej płci przewidziane są nawet kary pozbawienia wolności! Jadąc do Kenii, nie wolno wwozić i używać torebek foliowych. W Czadzie zakazane jest natomiast zasłanianie twarzy – np. burką czy turbanem. Znajomość, a co najważniejsze – przestrzeganie prawa zwiększa szanse na spokojny i bezpieczny wyjazd. 

Dlaczego wakacje w Afryce warto poprzedzić wizytą w TropicalMed?

Podróż do Afryki powinna być poprzedzona solidnym przygotowaniem zdrowotnym, a jest ono możliwe w TropicalMed. W naszym ośrodku nie tylko wykonasz wszystkie zalecane i obowiązkowe szczepienia, ale także dowiesz się, na co uważać a Afryce, by nie narazić się na zachorowanie. 

Kiedy na szczepienia: najlepszy czas na immunizację to 6-8 tygodni przed wyjazdem, jednak korzystając z oferty typu Afryka wycieczki last minute, można przyjść z mniejszym zapasem czasu. Udając się do kraju z wymogiem żółtej książeczki, trzeba zgłosić się do ośrodka minimum 10 dni przed wyjazdem. Wcześniej dokument jest nieważny! 

Wśród zasad profilaktyki najczęściej wymienia się przestrzeganie higieny osobistej i żywienia, ochronę przed ukąszeniami komarów, stosowanie zabezpieczeń podczas stosunków płciowych czy unikanie kontaktu ze zwierzętami. Po więcej informacji oraz niezbędne szczepienia i recepty, warto zgłosić się do TropicalMed.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Gdzie najlepiej na wakacje do Afryki?

Na pierwszy raz warto wybrać się w miejsca popularne turystycznie, czyli Zanzibar, Tunezję czy Maroko. Dobrym wyborem są też kraje oceniane jako najbezpieczniejsze na kontynencie, tj. Mauritius, Botswana czy Ghana.

Kiedy najlepiej jechać do Afryki?

To zależy od miejsca docelowego, bo są różne strefy klimatyczne w Afryce. W tropiki dobrze jest jechać w czasie wakacji, natomiast to popularnych krajów na północy (np. do Egiptu czy Tunezji) warto pojechać we wrześniu lub październiku, po letnich upałach.

Ile czasu leci się do Afryki?

To także zależy od miejsca docelowego bo Afryka to ogromny kontynent. Na północ można dostać się w kilka godzin (np. 4,5h do Maroka), a na południe można lecieć nawet ponad dobę (np. 25h do RPA).

Jak długo warto spędzić w Afryce?

Na krótką wyprawę obejmującą niewiele atrakcji w obrębie jednego kraju zaleca się minimum tydzień, natomiast chcąc dokładniej zwiedzić jakiś zakątek albo nawet kilka krajów, potrzeba więcej niż dwóch tygodni. Trzeba mieć na uwadze ograniczenia związane z transportem, takie jak opóźnienia autobusów czy nieprzejezdne drogi. To bardzo wpływa na czas potrzebny na zrealizowanie swoich wycieczkowych planów.

Nie wiesz, na co trzeba uważać w Afryce?

Choroby zakaźne to jedno z zagrożeń – zgłoś się do lekarza!
Zarezerwuj termin wizyty
Czytaj więcej: