Co daje medycyna podróży konsultacja online?
Planując zagraniczny wyjazd, czy to służbowy czy turystyczny, warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży. To specjalista, który informuje o zagrożeniach zdrowotnych w miejscu docelowym i zaleca odpowiednie środki profilaktyki. Jeśli jest taka możliwość, taką wizytę dobrze jest umówić minimum 6 tygodni przed planowaną datą wyjazdu – pozwoli to wykonać na czas wszystkie niezbędne szczepienia oraz skompletować apteczkę podróżną.
Niestety, zagęszczenie ośrodków medycyny tropikalnej w Polsce jest niewystarczające. Oznacza to, że bywa trudno znaleźć punkt w swoim miejscu zamieszkania. Pomocna jest wówczas konsultacja online z lekarzem medycyny podróży, dostępna na stronie TropicalMed. To sposób na przygotowanie się do zagranicznego wyjazdu pod kątem zdrowotnym bez konieczności wychodzenia z domu i czekania w kolejkach. Jak to działa?
Medycyna podróży online – jak zapisać się na konsultację krok po kroku?
Mało kto dysponuje wiedzą o wszystkich zagrożeniach dla zdrowia występujących w poszczególnych zakątkach świata. Aby skutecznie im zapobiegać, niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Lekarz rodzinny może nie być dostatecznie wykwalifikowany w tej dziedzinie, dlatego z pomocą przychodzi lekarz medycyny podróży online. Jak się do niego zapisać?
- Wybierz termin – po kliknięciu w przycisk "Zarezerwuj termin konsultacji online" (lub tutaj, jeśli nie widzisz guzika), pojawi się opcja wybrania dogodnej daty i godziny.
- Wpisz dane kontaktowe wymagane w formularzu.
- Opłać wizytę – można to zrobić przelewem (rachunek przychodzi na wskazany adres e-mail) lub przez przelewy24; koszt takiej konsultacji wizyty wynosi 60-150 zł, w zależności od wybranej godziny (cena wyświetla się od natychmiast po zaznaczeniu opcji).
- Wypełnij puste rubryki – formularz "zapyta" m.in. o PESEL czy adres; to dane potrzebne do wystawienia faktury czy recepty.
- Czekaj na telefon – lekarz TropicalMed skontaktuje się z pacjentem w wybranym terminie.
Poradnia medycyny podróży na telefon to wygodny i szybki sposób na zasięgnięcie informacji dotyczących zagrożeń zdrowotnych na wakacjach oraz sposobów ich zapobiegania. Świadomość niebezpieczeństw to pierwszy krok w skutecznej profilaktyce chorób na wakacjach. Do czego przydaje się konsultacja online z lekarzem medycyny podróży?
Czym zajmuje się lekarz medycyny podróży online?
Profilaktyka chorób na wakacjach obejmuje szczepienia ochronne lub przyjmowanie określonych leków, a także przestrzeganie pewnych zasad. Przykładowo, picie soków z lodem przyrządzonym z wody kranowej grozi zachorowaniem m.in. na dur brzuszny, dlatego należy unikać tego typu napojów. Oto, czym zajmuje się medycyna podróży online:
Po pierwsze, sytuacja epidemiologiczna w poszczególnych krajach jest różna. Potrzebna jest aktualna wiedza na temat zagrożeń zdrowotnych w poszczególnych zakątkach świata. Przykładowo, w 2023 roku sezonowa denga w Bangladeszu wywołała pięciokrotnie więcej zakażeń niż w 2022, więc zagrożenie dla przyjezdnych było spore. Ponadto choroby, które nie stanowią zagrożenia zdrowia publicznego w Polsce, wywołują epidemie w innych zakątkach świata – np. błonica w Gwinei czy choroby tropikalne takie jak żółta febra czy japońskie zapalenie mózgu.
Kraje holoendemiczne, czyli jakie?
Jest wiele krajów holoendemicznych, czyli zagrożonych chorobą tylko na określonych obszarach. Przykładowo, wschodnia część Kenii jest wolna od żółtej gorączki, natomiast na zachodzie (np. na safari w Masai Mara) bardzo łatwo o infekcję.
Po drugie, każdy wypoczywa na swój sposób. Potrzebne jest więc indywidualne podejście do każdego turysty, by dopasować zalecenia do specyfiki danej podróży. Przykładowo, wyprawa do brazylijskiej Amazonii wiąże się z zupełnie innymi zagrożeniami dla zdrowia niż pobyt w nadmorskim kurorcie, nawet w tym samym kraju. Wiedza zdobyta podczas wirtualnej telekonsultacji w TropicalMed pozwala nie tylko cieszyć się zdrowiem na wakacjach, ale także swobodnie podróżować. Dlaczego?
Podróż wiąże się z formalnościami – wyrobieniem paszportu, uzyskaniem wizy itd. Podróżując do niektórych miejsc, równie ważna jest dokumentacja medyczna. Bez wymaganego wpisu do tzw. żółtej książeczki, można spotkać się z odmową wjazdu na teren kraju, przymusowym szczepieniem na granicy czy kwarantanną.
W niektórych krajach wymaga się certyfikatu szczepienia na żółtą febrę. Obowiązek dotyczy albo wszystkich (np. w Kamerunie), albo tylko wybranych podróżnych (szczegóły w: jak uzyskać żółtą książeczkę). Po przeprowadzeniu wywiadu na temat dokładnej trasy wycieczki, lekarz medycyny podróży online w TropicalMed informuje o konieczności immunizacji przed daną podróżą. Na kwalifikację oraz szczepienie trzeba się zgłosić do stacjonarnego ośrodka.
Aby nie spotkać się z żadnymi nieprzyjemnościami związanymi z brakiem obowiązkowych szczepień, warto skorzystać z konsultacji. Poradnia medycyny podróży na telefon jest szybszym i wygodniejszym sposobem na pozyskanie informacji.
3. Wydawanie niezbędnych recept
Wszystkie szczepionki oraz niektóre lekarstwa przydatne podczas wakacji (np. na malarię czy chorobę wysokościową) są wydawane wyłącznie na receptę. Chociaż lekarz medycyny podróży online nie może wystawić e-recepty na żadną szczepionkę, bo kwalifikacja musi odbyć się osobiście, to na leki przeciwmalaryczne już może. Podczas wywiadu telefonicznego specjalista zapyta o planowane aktywności i trasę wycieczki, by ocenić ryzyko zakażenia zarodźcami malarii i w razie potrzeby zalecić odpowiednią chemioprofilaktykę.
Medycyna podróży konsultacja online a malaria: chemioprofilaktyka przeciwmalaryczna to skomplikowany temat (szczegóły w: najlepsze leki na malarię), który nie zawsze wchodzi w zakres kompetencji lekarza rodzinnego. Lepiej skorzystać z porady specjalisty TropicalMed.
Dlaczego warto zapisać się na konsultację z TropicalMed?
Medycyna podróży online to idealna opcja dla osób, którym zależy na zdrowiu w podróży. Nie trzeba stawiać się na wizytę stacjonarną, co oznacza sporą oszczędność czasu – w niektórych ośrodkach konieczne jest bowiem długie czekanie w kolejce.
Na telekonsultacji w TropicalMed można liczyć na indywidualne podejście. Dopasowanie zaleceń do specyfiki konkretnej wycieczki oraz stanu zdrowia i potrzeb pacjenta jest niezwykle ważne. Sprawna rejestracja przez Internet oraz konsultacja telefoniczna to duży atut dla osób zamieszkujących regiony oddalone od specjalistycznych poradni medycyny podróży/tropikalnej. Personel medyczny TropicalMed jest wykwalifikowany w tej dziedzinie, dzięki czemu można liczyć na kompleksowe przygotowanie pod kątem zdrowotnym, a co za tym idzie – większe szanse na udany i spokojny wyjazd.
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Czym zajmuje się lekarz medycyny podróży online?
Po uzyskaniu informacji o trasie, terminie i specyfice wycieczki, lekarz medycyny podróży online informuje o chorobach zagrażających w trakcie tej podróży oraz o szczepionkach, które warto (lub trzeba) wykonać przed wyjazdem. Jeśli pacjent wybiera się do regionów obciążonych malarią, to specjalista wydaje e-receptę na odpowiednie leki zapobiegające chorobie. Lekarz rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące zdrowia w podróży.
Kiedy zaplanować konsultację z lekarzem medycyny podróży online?
Najlepszy czas na taką konsultację to 6-8 tygodni przed planowaną datą podróży. Trzeba mieć bowiem czas na stawienie się w ośrodku (nie da się wykonać kwalifikacji i szczepienia online), nabranie odporności po immunizacji oraz wyposażenie apteczki na wyjazd według zaleceń lekarza.
Do jakiego lekarza przed podróżą?
Kwalifikacji do szczepień może dokonać każdy lekarz. Po wnikliwą ocenę zagrożeń dla zdrowia w miejscu docelowym i najlepiej dopasowany zestaw szczepionek zalecanych/obowiązkowych przed konkretnym wyjazdem lepiej jednak zgłosić się do lekarza medycyny podróży/tropikalnej. To specjalista, który najlepiej podpowie, jak zadbać o swoje zdrowie podczas zagranicznego pobytu.
O co zapytać lekarza medycyny podróży?
Lekarz medycyny podróży odpowie na wszelkie pytania związane z przygotowaniem pod kątem zdrowia przed wyjazdem i w trakcie pobytu za granicą. Można go zapytać o choroby występujące w danym kraju/regionie oraz o to, jak im zapobiegać (nie tylko szczepionkami). Specjalista chętnie też podzieli się wiedzą o zalecanych i obowiązkowych szczepieniach oraz o konieczności (lub jej braku) przyjmowania leków przeciwmalarycznych w opisanej podróży.