Przygotowanie do safari – co warto wiedzieć, planując wyprawę?
Safari to jedna z największych przygód, jakiej można doświadczyć. Najczęściej decydują się na nią miłośnicy natury, szczególnie zwierząt, w tym fotografowie dzikiej przyrody. Jednak czy na safari jest bezpiecznie? By spędzić tę wyprawę bez przykrych niespodzianek, warto ją odpowiednio i starannie zorganizować. Sprawdź, jak powinno wyglądać prawidłowe przygotowanie do safari, aby o niczym nie zapomnieć.
Gdzie najlepiej jechać na safari?
Planując safari warto zacząć od wyboru docelowych państw, aby wiedzieć, z jakimi warunkami będziesz mieć do czynienia i jakich ewentualnych zagrożeń możesz się spodziewać (i jak się przed nimi uchronić). Można rozważać kilka afrykańskich krajów. Gdzie najlepiej jechać na safari? Najlepsze trasy do przebycia oferują:
- Kenia,
- Tanzania,
- Malezja,
- Borneo,
- Namibia,
- RPA.
Kenia słynie z dziewiczych plaż, Wielkiej Migracji i Wielkiej Piątki Afryki, a także przepięknego rezerwatu Masai Mara. Szczególnie polecany jest wyjazd w okresie od czerwca do września. Z podobnych względów na safari wybierana jest Tanzania.
Malezję najczęściej wybierają miłośnicy nurkowania. Borneo to opcja dla tych, którzy chcą przeżyć przygodę w równikowych lasach deszczowych.
W Namibii znajdują się niezwykłe parki, jak Etosha, Erindi oraz Pustynia Namib, a RPA to świetna opcja na safari ze względu na możliwość zobaczenia jednych z największych kanionów na świecie – Blyde River Canyon.
Gdzie najlepiej pojechać na safari? Każda z wyżej wymienionych opcji wiąże się z przeżyciem niezapomnianej przygody. Do każdej z nich trzeba też odpowiednio się przygotować.
Kiedy najlepiej jechać na safari?
Jak już częściowo wspomnieliśmy, safari Afryka warto zaplanować na okres od maja/czerwca do września/października. Trzeba zwrócić uwagę, kiedy w danym kraju panuje pora sucha. To najlepszy czas na obserwację zwierząt i wycieczki górskie i jednocześnie pierwsza odpowiedź na pytanie: kiedy najlepiej jechać na safari.
Wyprawy na safari odbywają się jednak w ciągu całego roku – przykładowo największe zainteresowanie safari w RPA przypada na styczeń, kiedy panuje tam lato. Z kolei Kenię warto także odwiedzić jesienią (w październiku/listopadzie) – wówczas ma tu miejsce słynna Wielka Migracja.
Na wyprawę należy wybrać się wtedy, kiedy czujesz, że jesteś dobrze do niej przygotowany/a. Uczestnictwo w safari bez wcześniejszego zaplanowania listy rzeczy do zabrania oraz bez zadbania o przygotowanie pod względem medycznym może przynieść niebezpieczne skutki.
Lista niezbędnych rzeczy – co zabrać ze sobą na safari?
Podróż do Afryki to zupełnie inny wymiar wyprawy, niż wycieczka np. do Europy. W co się ubrać na safari? Jakie buty na safari będą najlepsze? O czym jeszcze trzeba pamiętać? Oto podzielony na najważniejsze kategorie niezbędnik wybierających się na safari.
Ubrania na safari:
- T-shirty;
- szorty;
- długie spodnie albo spodnie z odpinanymi nogawkami;
- bluza polarowa;
- luźna, przewiewna koszula;
- okrycie wierzchnie: może to być cienka kurtka;
- nakrycie głowy: świetnie sprawdzi się kapelusz z dużym rondem;
- odpowiednie buty.
Ubrania na safari powinny być w odcieniach zieleni lub brązu. Intensywne kolory mogą przyciągać owady przenoszące groźne choroby (np. żółtą febrę) oraz odstraszać obserwowane zwierzęta.
Jeśli natomiast chodzi o buty na safari, powinno to być wygodne, pełne obuwie, najlepiej z oddychającą siateczką i w jasnym kolorze. Dzięki temu nie będzie w nim za gorąco, a jednocześnie ochroni przed ewentualnymi ukąszeniami węży.
Pielęgnacja i ochrona zdrowia:
- okulary przeciwsłoneczne;
- dobre kremy z filtrami z wysokim faktorem;
- balsam po opalaniu: na ewentualne poparzenia słoneczne;
- plastry i bandaże;
- repelenty;
- antybakteryjny żel do rąk;
- nawilżający balsam do ust;
- krem przeciw świądowi skóry;
- leki przeciwbólowe oraz te, które regularnie przyjmujesz;
- apteczka podróżna.
Safari Afryka – co jeszcze może się przydać?
- turystyczny filtr do uzdatniania wody;
- mokre chusteczki;
- latarka;
- kieszonkowy nożyk/scyzoryk;
- lornetka;
- aparat fotograficzny;
- telefon i ładowarka oraz powerbank;
- dodatkowe baterie i karty pamięci;
- pieniądze – najlepiej dolary oraz karty kredytowe.
Gdy wiesz już, w co się ubrać na safari i co zabrać ze sobą na safari, warto zastanowić się, gdzie to wszystko zmieścić. Najlepiej zapakować się w plecak. Dzięki temu, że bagaż spoczywa na plecach, masz wolne obie ręce, co jest wygodniejsze i pozwala np. na uwiecznianie widoków za pomocą aparatu fotograficznego. Warto zaopatrzyć się też w torebkę tzw. nerkę, dzięki której najpotrzebniejsze rzeczy, jak telefon czy dokumenty, masz zawsze przy sobie i na widoku.
Przygotowanie do safari dokumenty – o czym pamiętać?
Wyprawa na safari wiąże się z kilkoma istotnymi formalnościami. Musisz pamiętać o zakupie biletów lotniczych, wyrobieniu paszportu (zwykle na wydanie paszportu czeka się do 30 dni) i wizy, polisy ubezpieczeniowej, a w niektórych krajach – certyfikatu szczepienia na safari (tzw. żółtej książeczki). Warto też mieć przy sobie spis numerów alarmowych obowiązujących w danym kraju.
Jaki jest koszt safari?
Na koszt safari wpływa wiele czynników, m.in. kraj, pora, w jakiej wybierasz się w podróż, sposób poruszania się po Afryce, wybór obozu czy liczba dni spędzonych w danym miejscu. Do kosztów safari zaliczają się:
- lot do Afryki,
- noclegi,
- opłaty za przebywanie na terenie parków,
- wynajęcie samochodu z kierowcą,
- paliwo,
- ubezpieczenie,
- opłaty wjazdowe dla samochodu,
- wyżywienie.
Nie da się ukryć, że kosztowne jest również samo przygotowanie do safari, czyli zakup niezbędnych ubrań i kosmetyków pielęgnacyjnych oraz wyrobienie dokumentów.
Zatem jaki jest koszt safari? Dwudniowy wyjazd z noclegiem i wyżywieniem w hotelu o wysokim standardzie, zobaczeniem 2-3 parków oraz opłatą za przewodnika kosztuje około 300 USD za osobę, choć 4 dni w trzech parkach narodowych z noclegiem w namiotach polowych i przemieszczaniem się samochodem z innymi turystami może kosztować nawet 650 USD. Safari Afryka trwające 10 dni może wynieść nawet około 5000 USD.
Nie da się więc wskazać jednoznacznej kwoty za uczestnictwo w tej wyprawie. Dlatego tak ważne jest staranne przygotowanie do safari: wybór kraju, liczby dni, środka transportu itd., aby wystarczająco wcześnie wiedzieć, z jakimi opłatami się to wiąże.
Wyjazd zorganizowany vs. na własną rękę – czy na safari jest bezpiecznie?
Niektórzy wybierają się na jednodniowe safari, inni spędzają na wyprawie znacznie więcej dni. Bez względu na wybrany czas trwania safari, warto zaufać doświadczonym kierowcom, którzy doskonale znają parki i wiedzą, w jakie miejsca najlepiej się udać, aby jak najwięcej zobaczyć i nie stracić czasu na ich szukanie „na chybił trafił”. Poza tym, opłaty za noclegi w parkach bywają bardzo wysokie – warto zapoznać się wcześniej z dostępną ofertą i z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować pobyt.
Poparzenia słoneczne
Ochrona przed słońcem jest bardzo ważna – wbrew pozorom opalenizna nie jest oznaką zdrowia, ale świadczy o uszkodzeniach skóry spowodowanych przez promienie słoneczne. Największe ryzyko występuje, gdy słońce jest w zenicie. Dobrze jest ograniczyć ekspozycję na słońce w godzinach od 11:00 do 15:00. Nakrycie głowy, przewiewna, odzież zakrywająca skórę oraz kremy z filtrem są ważne w zapobieganiu poparzeń słonecznych.
Gorsze warunki higieniczne
Zanieczyszczona woda i skażona żywność mogą być źródłem wielu chorób zakaźnych i zatruć pokarmowych. Chociaż trudno jest wyeliminować ryzyko związane z zakażeniem, zawsze warto przestrzegać prostych zasad: często myć ręce lub dezynfekować je płynem antybakteryjnym, używać turystycznego filtra do wody, unikać jedzenia nieumytych owoców i niegotowanych warzyw oraz żywności, na której mogły siadać owady (np. wskutek pozostawienia jej odkrytej w ciepłym miejscu). Warto też uważać na posiłki od ulicznych handlarzy, chyba że zostały dokładnie ugotowane na oczach podróżnego i podawane są na gorąco na czystych naczyniach.
Choroby zakaźne – jakie szczepienia na safari warto wykonać?
Wyjeżdżając do Afryki trzeba się odpowiednio przygotować pod względem medycznym. Choroby zakaźne to w krajach afrykańskich wciąż główna przyczyna zgonów.
Bardzo groźne są malaria czy żółta febra przenoszone przez komary, pchły mogą przenosić dżumę oraz tyfus; niebezpieczne są także muchy: tse-tse (śpiączka afrykańska), piaskowe oraz czarne. Ważna jest więc solidna ochrona przed ukąszeniami i (jeśli są dostępne) szczepienia na safari. W TropicalMed dostępne są preparaty ochronne zarówno na dengę, jak i na żółtą febrę.
Celem safari jest obcowanie ze zwierzętami, które mogą być jednak zainfekowane wirusem wścieklizny. To poważny problem zdrowia publicznego w krajach rozwijających się. Aby nie narażać się na tę śmiertelną chorobę w miejscu, gdzie dostęp do opieki medycznej może być ograniczony, lepiej wykonać profilaktyczne szczepienia na wściekliznę.
Po wytyczne dotyczące profilaktyki tych i wielu innych chorób czyhających w Afryce należy zgłosić się do ośrodka TropicalMed, najlepiej 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu. W ofercie TropicalMed znajduje się profilowany pakiet Afryka, zawierający najważniejsze szczepienia na safari (sprawdź cennik).
Safari Afryka często wiąże się z obowiązkiem szczepienia, gdyż jest to jeden z dwóch kontynentów zagrożonych transmisją groźnego wirusa żółtej febry. W Angoli, Beninie czy Kongu każdy przyjezdny musi mieć certyfikat potwierdzający immunizację. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: żółta książeczka.
Dlaczego warto odwiedzić TropicalMed przed wyprawą na safari?
Jeśli wybierasz się na afrykańską wyprawę, skontaktuj się z TropicalMed – zadbamy o Twoje przygotowanie do safari pod względem zdrowotnym, aby była to dla Ciebie przyjemna i niezapomniana przygoda.
Oferujemy wszystkie szczepienia na safari, dostępne w przystępnych cenowo pakietach oraz solidną porcję wiedzy na temat profilaktyki chorób podczas wyprawy. W TropicalMed możesz też liczyć na receptę na leki przeciwmalaryczne oraz wystawienie żółtej książeczki w razie podróży do kraju z obowiązkowymi szczepieniami.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!