Wyprawa do dżungli – od czego zacząć przygotowania?
Wyprawa do dżungli może być jednym z najbardziej ekscytujących doświadczeń pełnym przygód. Jednak, aby w pełni się nim cieszyć, warto wcześniej podjąć odpowiednie przygotowanie: zdecydować o wyborze miejsca, zapoznać się z czyhającymi zagrożeniami oraz wiedzieć, jak się ubrać do dżungli.
Gdzie występują dżungle?
Terminem dżungla określa się obecnie każdy wilgotny las równikowy. Na świecie ten typ ekosystemu występuje głównie w 3 obszarach: Ameryce Południowej, Afryce oraz między Azją a Australią.
Największą i jedną z najpiękniejszych dżungli na świecie jest tropikalny las deszczowy w Amazonii. Zajmując powierzchnię ok. 5-7 mln km kwadratowych jest domem dla różnorodnych roślin i zwierząt, takich jak delfin amazoński. Żyje tu nawet kilka milionów gatunków owadów – niektóre z nich mogą być dla turystów wyjątkowo uciążliwe, a nawet niebezpieczne.
Jak się przygotować i jak przetrwać w dżungli amazońskiej? [6 wytycznych]
Aby wycieczka do dżungli amazońskiej, jak i każdej innej była udana i bezpieczna, warto przygotować się do wyprawy pamiętając o 6 wytycznych:
- Wybór miejsca
- Wybór terminu
- Świadomość klimatu
- Ubranie i wyposażenie
- Budżet na wyprawę
- Przygotowanie zdrowotne
Każdy z kroków omawiamy w poniższym artykule. Zachęcamy do dalszej lektury, aby wiedzieć, jak przetrwać w dżungli amazońskiej.
1. Wycieczka do dżungli amazońskiej – jak wybrać miejsce?
Pierwszym krokiem w decyzji o wyprawie przez Amazonię jest wybór konkretnego kraju. Nie da się zwiedzić dżungli w całości, dlatego należy obrać państwo, z którego odbędzie się dalsza wyprawa. Najpopularniejszymi wyborami są Brazylia (znajduje się tu największa część Amazonii), Peru (stosunkowo niskie ceny) oraz Kolumbia (urokliwe miasteczka, które można przy okazji zwiedzić).
2. Kiedy jechać do Amazonii?
Po wyborze miejsca przychodzi czas na wybór terminu. Dlatego warto zastanowić się nad tym, kiedy jechać do Amazonii. Ze względu na to, jaki jest klimat w dżungli amazońskiej, trzeba wziąć pod uwagę okres występowania najobfitszych opadów oraz czas, kiedy jest ich stosunkowo mniej.
Najmniej ich obserwuje się w okresie od czerwca do sierpnia/września. Dużo jednak zależy od konkretnego regionu dżungli – w okresie letnim mniejsze opady występują w Brazylii, niż w Peru.
Kiedy jechać do Amazonii: wycieczka do dżungli amazońskiej w porze o mniejszej ilości opadów pozwoli uniknąć uciążliwych owadów, które w tym czasie dopiero zaczynają się rozmnażać.
3. Jaki jest klimat w dżungli amazońskiej?
Amazonia usytuowana jest w klimacie równikowym wybitnie wilgotnym oraz podrównikowym wilgotnym. Wobec tego nie występują tu pory bezdeszczowe, jednak nasilenie opadów jest zróżnicowane. W środkowej części dżungli suma opadów w ciągu roku waha się pomiędzy 2000 a 3000 mm. Zdecydowanie więcej ma miejsce u podnóża Andów, gdzie dochodzi do 7000 mm opadu rocznie.
Gdzie leży Amazonia?
Dżungla amazońska pokrywa terytorium 9 państw: Boliwii, Peru, Ekwadoru, Kolumbii, Wenezueli, Gujany, Surinamu, Gujany Francuskiej oraz Brazylii, której zajmuje największy obszar.
W ciągu roku temperatura powietrza jest stała i wynosi 24-28 stopni Celsjusza. Duża wilgotność i wysoka temperatura panujące w tym lesie równikowym wpływają m.in. na to, jak się ubrać do dżungli.
4. Jak się ubrać do dżungli?
Warunki panujące w dżungli amazońskiej są specyficzne. Na noszenie ubrań z długim rękawem nie pozwala wysoka temperatura i wilgotność, jednak zmuszają do tego uciążliwe komary czy bujna roślinność. Odpowiednia odzież podczas wycieczki nie tylko zapewni komfort, ale także ochronę przed owadami i wilgocią.
A zatem jak się ubrać do dżungli? Warto wybrać lekkie, przewiewne tkaniny, które szybko wyschną. Z pewnością przyda się kurtka przeciwdeszczowa z odpowiednią membraną. Ze względu na dużą wilgotność, dobrze zaopatrzyć się w bieliznę i ubrania termoaktywne.
Mimo wysokiej temperatury, lepiej postawić na długie rękawy i nogawki, które pomogą zminimalizować ryzyko ukąszeń owadów i ewentualnych oparzeń słonecznych. Nie wolno zapomnieć o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.
Jakie spodnie do dżungli?
Nie ulega wątpliwości, że spodnie do dżungli powinny być z długimi nogawkami. O tym, jakie spodnie do dżungli będą odpowiednie, decyduje również materiał. Najlepiej wybrać taki, który będzie szybkoschnący. Spodnie powinny być nie tylko lekkie, ale także wygodne, aby nie krępowały ruchów.
Jakie buty do dżungli?
Obuwie stanowi fundamentalne wyposażenie podczas podróży do dżungli. Niezwykle wilgotne środowisko oraz gęsta roślinność sprawiają, że powinno być ono wytrzymałe i przewiewne, a także wodoodporne. Jednak najlepsze buty do dżungli to kalosze. Inne obuwie może sobie nie poradzić z przemierzeniem wody i błota.
Co zabrać do dżungli? [lista]
Odpowiednie ubranie to nie jedyna odpowiedź na zagadnienie, jak przetrwać w dżungli amazońskiej. Co warto spakować ze sobą? Oto lista przydatnych gadżetów:
- mały ręcznik,
- scyzoryk wielofunkcyjny
- filtry do uzdatniania wody,
- latarka z zapasowymi bateriami,
- repelenty na owady i pajęczaki,
- moskitiera na twarz (chroniąca przed komarami),
- krem na słońce (szczególnie, jeśli w planach jest zwiedzanie otwartych przestrzeni),
- apteczka wyposażona m.in. w leki przeciwmalaryczne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
Nabycie powyższych akcesoriów pozwoli uniknąć nieprzyjemności związanych z uciążliwymi owadami i przeciwności w postaci np. długich gałęzi czy zwisającej roślinności uniemożliwiających przeprawę.
Komary w Amazonii
Dla wędrujących dżunglą amazońską komary stanowią prawdziwą zmorę. Są też niebezpieczne ze względu na choroby, jakie przenoszą (m.in. żółtą febrę). Aby jak najskuteczniej uchronić się przed tymi owadami, należy stosować repelenty z wysokim wskaźnikiem DEET zgodnie ze wskazaniami producenta.
5. Jaki budżet na podróż do dżungli amazońskiej?
Wyprawa do Amazonii cena jest złożona – składają się na nią:
- nocleg,
- wyżywienie,
- przewodnik,
- transport na miejscu,
- indywidualne wydatki,
- polisa ubezpieczeniowa,
- wyrobienie dokumentów (paszport),
- lot do Ameryki Południowej i z powrotem,
- przygotowanie medyczne (leki, szczepienia),
- wyposażenie (odpowiednia odzież, buty i akcesoria).
Samodzielna wyprawa do dżungli wymaga bardzo starannego przygotowania. Mając jakiekolwiek wątpliwości, bezpieczniej skorzystać z licznych ofert wyjazdów zorganizowanych. Wybierając tę opcję, można liczyć na ok. 2-tygodniowe zwiedzanie krajowych miasteczek, wyjątkowych dzielnic i odwiedzania licznych plemion.
Taka podróż kosztuje ok. 10 000 zł (dla polskiego organizatora) dodatkowo średnio 2 000 USD (na miejscu, na ok. 14 dni). Jednak w tej formie wyprawa do Amazonii cena zawiera już m.in. ubezpieczenie, zakwaterowanie i wyżywienie, transport miejski i bilety wstępu, a niekiedy również lokalne specyfiki przeciw komarom.
Wycieczka do dżungli amazońskiej – z przewodnikiem czy nawigacją?
Wielu wycieczkowiczów, którzy wyprawę do Amazonii mają już za sobą, wskazuje na nieprzydatność nawigacji GPS. Po pierwsze, ze względu na problem z zasięgiem i dużą wilgotność, przy której urządzenia nie zawsze chcą pracować. Po drugie, ścieżki bardzo szybko zarastają lub są zalewane przez obfite deszcze i nie ma mowy o przejściu nimi. Dlatego wytyczone na mapie trasy nie zawsze są aktualne.
Jak przetrwać w dżungli amazońskiej, kiedy padnie sygnał GPS? Warto pomyśleć o tym wcześniej i zdecydować się na przewodnika, najlepiej lokalnego. Nie tylko pozwoli to na zwiększenie bezpieczeństwa, ale także na odkrycie najpiękniejszych miejsc wartych zobaczenia. Należy też dodać, że podczas samodzielnej wycieczki bardzo łatwo się zgubić – ścieżki wyglądają bardzo podobnie, a w niektórych miejscach, gdzie nie dochodzi słońce, trudno określić prawidłowy kierunek marszu.
Ponadto, lokalni przewodnicy wiedzą, jak wypatrzyć najbardziej niezwykłe zwierzęta żyjące w Amazonii.
6. Co zagraża zdrowiu w dżungli?
Aby wyprawa do dżungli przebiegła bezpiecznie, należy być świadomym czyhającym tam zagrożeń i odpowiednio się do nich przygotować.
Malaria, żółta febra, denga i zika
Wspomniane już wcześniej komary licznie obecne w dżungli amazońskiej mogą przenosić niebezpieczne choroby – m.in. malarię bądź żółtą gorączkę. O ile na tę drugą można przyjąć szczepienie ochronne, o tyle farmakologiczną profilaktykę przeciw malarii należy rozpocząć na ok. tydzień przed wyjazdem.
Na choroby powszechnie występujące w Ameryce Południowej, jak denga czy zika nie ma bezpośredniego lekarstwa, podobnie jak na żółtą febrę. Przed dengą można się zabezpieczyć, przyjmując szczepienie. Profilaktyka przeciw wirusowi zika polega wyłącznie na ochronie przed komarami. Zika jest niebezpieczna szczególnie dla kobiet w ciąży.
Wścieklizna
Szczepienie przeciw wściekliźnie to najskuteczniejsza ochrona przed tą w niemal 100% śmiertelną chorobą. W obszarach Ameryki Południowej to wręcz jedyne zabezpieczenie, ponieważ, jeśli dojdzie do ugryzienia przez chore zwierzę, podanie surowicy jest raczej niemożliwe – nie jest ona tam dostępna.
Dur brzuszny i WZW A
Innym zagrożeniem jest dur brzuszny. Nosiciel może pozostawiać bakterie na wszystkim, czego dotknie. Spożywając posiłek podczas podróży, nigdy nie ma pewności, czy osoba, która go przygotowywała, umyła ręce. Warunki sanitarne w Ameryce Południowej są na przeciętnym poziomie, dlatego warto zabezpieczyć się przed tą infekcją bakteryjną, przyjmując szczepienie.
Wskutek nieodpowiednich warunków higienicznych może też dojść do rozprzestrzeniania się wirusowego zapalenia wątroby typu A, które jest powszechne na południowej półkuli, a więc także w krajach Amazonii. Podobnie jak w przypadku duru, można się nim zarazić, spożywając skażoną wodę/żywność lub brudnymi rękami. Ponieważ działania profilaktyczne nie dają stuprocentowej gwarancji uniknięcia choroby, najlepiej poddać się szczepieniu ochronnemu.
Tężec
Wskutek powikłań po skaleczeniu czy zadrapaniu, nietrudno zapaść na tężec – tym bardziej w krajach rozwijających się, gdzie dostęp do podstawowych środków higieny może być utrudniony. Aby uchronić się przed chorobą, warto przyjąć przypominającą dawkę szczepionki.
Wszystkie te choroby zagrażają zdrowiu, a nawet życiu. Nawet, jeśli statystycznie ich przebieg jest łagodny, warto wiedzieć, że w dżungli amazońskiej i jej okolicach dostęp do punktów medycznych może być utrudniony, a medycyna jest na niskim poziomie. Wobec tego, pomoc lekarska może dotrzeć za późno. Aby uniknąć tego ryzyka, najlepiej wyjechać do dżungli w pełni zabezpieczonym przed infekcjami.
Gdzie znaleźć porady medyczne i szczepienia przed wyjazdem?
Szczepienia przeciw groźnym chorobom zakaźnym, leki przeciwmalaryczne oraz zalecenia profilaktyczne można otrzymać w ośrodkach TropicalMed – kliknij „Umów się na szczepienie”, by poznać dostępne lokalizacje. Nasz personel jest wykwalifikowany pod kątem medycyny podróży. Dzięki indywidualnemu podejściu, każdy pacjent otrzymuje starannie dobrane leki, wskazówki oraz plan szczepienia.
Świadomość zagrożeń zdrowotnych i działania profilaktyczne pozwalają na to, by wycieczka do dżungli amazońskiej (jak i każdej innej!) była bezpieczną, niezapomnianą przygodą.
Serdecznie zapraszamy na wizytę do TropicalMed!