Jak przygotować się do wycieczki do Ameryki Łacińskiej?
Ameryka Północna i Środkowa oferuje mnóstwo rozmaitych atrakcji – wyprawy do Amazonii dla spragnionych przygód, barwny karnawał w Rio de Janeiro dla fanów zabawy i tańca, wyspy Galapagos dla miłośników natury i nurkowania czy miasta kolonialne (jak np. Cartagena de India) dla entuzjastów historii. Co warto zobaczyć w Ameryce Południowej i Środkowej zależy od indywidualnych upodobań turysty.
O ile wybór atrakcji jest jednym z prostszych i przyjemniejszych etapów planowania podróży, o tyle reszta – m.in. formalności i profilaktyka chorób może sprawić trochę kłopotów. Jak wyjechać do Ameryki Południowej i Środkowej? Na początek warto ustalić termin podróży.
Kiedy najlepiej jechać do Ameryki Południowej i Środkowej?
Ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy planowaniu podróży jest pogoda – to ona w dużej mierze wpływa na to, czy wakacje będą udane. Należy pamiętać, że pory roku na antypodach występują naprzemiennie, tj. kiedy w Polsce trwa zima, na półkuli południowej jest najcieplej.
Dodatkowo, należy pamiętać o ogromnej rozciągłości południkowej Ameryki Południowej. Występują tam wszystkie strefy klimatyczne:
Od Karaibów aż po centralną część Brazylii rozciąga się typowo tropikalna strefa równikowa i podrównikowa – można tam liczyć na wysokie temperatury przez cały rok i duże opady. Przed podróżą do danego kraju warto sprawdzić, kiedy przypadają tam najsuchsze miesiące, np. luty-marzec na Dominikanie czy czerwiec-sierpień w Brazylii.
Od Paragwaju aż do centralnej części Argentyny i Chile rozciąga się sucha strefa zwrotnikowa i podzwrotnikowa – można tam liczyć na niższe opady i wyższe temperatury. Przykładowo, od grudnia do lutego w Paragwaju jest średnio ~30°C.
Chile i Argentyna, kraje o dużej rozciągłości południkowej, znajdują się w kilku strefach klimatycznych: podzwrotnikowej, umiarkowanej, a na południowych krańcach nawet subpolarnej! To, kiedy jechać do Ameryki Południowej w celu wizyty w takim kraju, która jego część jest celem podróży.
Kiedy najlepiej jechać do Argentyny? Chcąc zwiedzić tzw. Ziemię Ognistą na południu, warto wybrać się w grudniu lub styczniu, kiedy dzień jest tam najdłuższy. Sezon narciarski w Bariloche zaczyna się w czerwcu, a ruiny San Ignacio Mini najlepiej zwiedza się w kwietniu, wrześniu i październiku (poza falami upałów).
Należy pamiętać, że to tylko orientacyjne wskazówki dotyczące pogody. Na klimat w Ameryce Południowej i Środkowej wpływają też m.in. prądy morskie czy ukształtowanie terenu. Warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki przy podejmowaniu decyzji na temat tego, kiedy najlepiej jechać do Ameryki Południowej i Środkowej. Drugą ważną kwestią są formalności.
Do większości krajów Ameryki Południowej i Środkowej można wyjechać bez dodatkowych formalności. Ważny paszport wystarcza, do legalnego pobytu w celach turystycznych zazwyczaj do 90 dni. Istnieje jednak w tej kwestii kilka wyjątków. Jakich?
Wycieczki do Ameryki Południowej i Środkowej z wizą
Bardzo ważnym elementem planowania podróży do Ameryki Południowej i Środkowej jest wyrobienie wizy. Trzeba ją posiadać w przypadku podróży do Kuby, Surinamu, Gujany i Montserrat (zamorskiego terytorium Wielkiej Brytanii).
- Kuba – potrzebna jest wiza lub tzw. Tarjeta de turista; oba dokumenty wydaje konsulat kubański w Warszawie.
- Surinam – wniosek o wizę do tego kraju można złożyć wyłącznie online na stronie suriname.vfsevisa.com.
- Gujana – o wizę do Gujany można aplikować w ambasadzie tego kraju, np. w Londynie czy Brukseli.
- Montserrat – to zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii w Ameryce Środkowej; wniosek można złożyć online.
Dodatkowe wymagania wjazdowe
Przybywając do danego kraju, można spotkać się z dodatkowymi wymaganiami, takimi jak dowód posiadania określonych środków finansowych czy dokumenty potwierdzające turystyczny charakter pobytu (np. rezerwacja hotelowa).
Przykładowo, w Argentynie, Surinamie czy Urugwaju może być konieczne okazanie biletu powrotnego i dowodu posiadania środków na pokrycie kosztów podróży. Z kolei po przyjeździe do Boliwii wręczana jest tzw. Tarjeta Andina, którą trzeba zachować przez cały pobyt i zwrócić, udając się w podróż powrotną.
Obowiązkowe szczepienia Ameryka Południowa – kogo dotyczą?
Osoby zastanawiające się, jak wyjechać do Ameryki Południowej, muszą liczyć się też z zagrożeniem żółtą febrą na tym kontynencie. To z kolei może generować dodatkowe formalności, takie jak konieczność wyrobienia certyfikatu szczepienia. Gdzie taki dokument może być potrzebny?
Obowiązkowe szczepienia Ameryka Południowa
- Gujana Francuska – zamorski departament Francji to jedyne miejsce spoza Afryki, gdzie certyfikat szczepienia na żółtą febrę jest wymagany od każdego przyjezdnego.
- Curaçao, Aruba – przykłady terytoriów zależnych, które wymagają certyfikatu szczepienia od osób przybywających z regionów zagrożonych żółtą febrą.
- Antigua i Barbuda, Bahamy, Boliwia, Kostaryka, Kuba, Urugwaj – niektóre kraje, w których wymaga się żółtej książeczki od przyjezdnych z regionów transmisji wirusa żółtej febry.
Na szczepienia do Ameryki Południowej i Środkowej najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu. W przypadku wycieczek last minute można przyjść do TropicalMed w późniejszym terminie. Nawet jedna dawka szczepionki może ochronić przed groźnymi chorobami (szczególnie tropikalnymi).
A gdzie jechać do Ameryki Południowej bez żółtej książeczki? Chile, Peru, Ekwador, Brazylia czy Argentyna to kraje, które nie wymagają szczepienia od żadnych przyjezdnych. Niektóre z nich są jednak zagrożone żółtą febrą, toteż immunizacja jest zalecana. Sprawdź szczegóły: jak wyrobić żółtą książeczkę?
Czy w Ameryce Południowej jest bezpiecznie?
Bezpieczeństwo to bardzo ważna kwestia, wpływająca na komfort fizyczny i psychiczny w podróży. Planując wakacje, warto wziąć pod uwagę zagrożenia czyhające w danym kraju i podjąć odpowiednie kroki, by zapobiegać czarnym scenariuszom. Zachowując ostrożność i pamiętając o profilaktyce chorób można bez obaw podróżować do każdego kraju Ameryki Południowej i Środkowej. Ważna jest jednak świadomość zagrożeń. Jakich?
Choroby w Ameryce Południowej i Środkowej
Żółta febra to nie jedyne zagrożenie dla zdrowia turystów w Ameryce Południowej i Środkowej. Występują tam różnego rodzaju choroby, na które przeciętny turysta nie ma żadnej odporności. Ważne są więc odpowiednie szczepienia do Ameryki Południowej i Środkowej. Zapobiegają one różnym chorobom, które przenoszą się na różne sposoby:
- Przez ukąszenia komarów – np. denga, zika, malaria; jak na razie nie ma szczepień ochronnych na te choroby, toteż warto wziąć ze sobą repelenty i przewiewną odzież z długimi rękawami i nogawkami.
- Drogą pokarmową – tzw. choroby brudnych rąk są częste wśród turystów; na dur brzuszny, żółtaczkę typu A czy cholerę można się zaszczepić i warto to zrobić.
- Drogą kropelkową – nie wolno zapominać o rutynowych szczepieniach przed podróżą, m.in. na odrę, błonicę i krztusiec czy grypę.
- Przez ugryzienia zwierząt – chodzi tutaj o wściekliznę; profilaktyka tej choroby w Ameryce Łacińskiej jest na niskim poziomie, więc ugryzienie chorego zwierzęcia (nie tylko dzikiego) grozi śmiertelną chorobą.
Jak widać, nie tylko obowiązkowe szczepienia do Ameryki Południowej i Środkowej są godne rozważenia. Szczegóły dotyczące immunizacji i profilaktyki chorób w poszczególnych krajach można znaleźć na blogu TropicalMed.
Należy pamiętać, że brak szczepień dotyczy nie tylko malarii, ziki i dengi. Choroby w Ameryce Południowej i Środkowej mogą być wywołane np. przez zbyt gwałtowne „wspięcie się” na określoną wysokość. Co ważne, nie dotyczy to tylko alpinistów – podróżującym do Cuzco w Peru czy La Paz w Boliwii, czyli miejsc położonych znacznie powyżej 2500 m n.p.m., grozi choroba wysokościowa. Sprawdź szczegóły w odnośniku.
Sytuacja społeczno-gospodarcza
O tym, czy w Ameryce Południowej jest bezpiecznie, decyduje nie tylko występowanie chorób, ale różnego rodzaju konflikty czy kryzysy gospodarcze. Dobrym źródłem informacji na temat bezpieczeństwa w danym kraju jest raport GPI (Global Peace Index), który bada m.in. poziom przestępczości, częstotliwość brutalnych demonstracji, stabilność polityczną czy ryzyko ataków terrorystycznych. Im niższy wskaźnik, tym mniej zagrożeń w danym kraju. Gdzie jechać do Ameryki Południowej i Środkowej, chcąc mieć pewność, że wakacje będą bezpieczne?
Najniższy wskaźnik GPI mają kraje takie jak Kostaryka, Urugwaj, Chile czy Panama. Najwyższy – Wenezuela, Kolumbia czy Meksyk, co nie oznacza, że trzeba zrezygnować z podróży w te miejsca! Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach: m.in. nie podróżować samodzielnie i po zmroku, chronić gotówkę i dokumenty przed kradzieżą kieszonkową czy unikać strajków i demonstracji.
Zagrożenia naturalne
O tym, kiedy i gdzie jechać do Ameryki Południowej, decyduje też ryzyko związane z kataklizmami. Zachodni brzeg to strefa aktywna sejsmicznie, a północny (+ Karaiby) nawiedzają huragany – zagrożenie występuje od czerwca do listopada. W Chile istnieje wzmożone ryzyko erupcji wulkanów i pożarów, a w Kolumbii odnotowuje się ostatnio intensywne opady deszczu, które grożą podtopieniami czy lawinami błotnymi.
Trzeba mieć świadomość wszystkich zagrożeń, lecz nie warto się zrażać. Istnieje bowiem Odyseusz – system powiadamiania o niebezpieczeństwach w danym kraju. Zgłaszając swój wyjazd, można liczyć na alerty, które pozwolą unikać podejmowania ryzykownych działań. Dzięki temu wyjazd jest znacznie bezpieczniejszy.
Jak planować zdrowe wycieczki do Ameryki Południowej?
O swoje zdrowie i bezpieczeństwo podczas wycieczki do Ameryki Południowej i Środkowej można zadbać w ośrodku TropicalMed. To punkt szczepień oraz poradnia chorób, w której można liczyć na skuteczne szczepionki oraz profesjonalną poradę lekarską, dopasowaną do miejsca i specyfiki podróży.
Nasz wykwalifikowany lekarz doradzi Ci, co spakować do apteczki podróżnej, czy będziesz potrzebować leków (np. przeciwmalarycznych czy na chorobę wysokościową) oraz jak postępować w czasie wakacji, żeby nie chorować. Ponadto, po szczegółowej kwalifikacji sporządzi dla Ciebie spis zalecanych szczepień ochronnych i wykona je według określonego schematu.
Nie ma co w pojedynkę głowić się, jak wyjechać do Ameryki Południowej i Środkowej, żeby było bezpiecznie – powierz to profesjonalistom. Serdecznie zapraszamy!