Egzotyczne wakacje gdzie najlepiej?
Bogata oferta tanich wycieczek (np. last/first minute) sprawia, że turystyka egzotyczna przeżywa swój rozkwit – szczególnie po pandemii Covid-19, kiedy ludzie musieli całkowicie zrezygnować z podróżowania.
Egzotyczne wakacje w Turkmenistanie czy na Fidżi wymagają szczepień
Polacy szczególnie zimą są spragnieni ciepła i słońca, toteż zamiast Europy w sezonie wakacyjnym, często wybierają kraje egzotyczne w najzimniejszych miesiącach. Pory roku na antypodach występują na odwrót, więc podróżując zimą na półkulę południową (np. do RPA czy Argentyny) trafia się na najcieplejszy sezon w tych krajach.
Istnieją także miejsca, gdzie słońce i wysokie temperatury królują przez cały rok – m.in. w strefie klimatu tropikalnego, rozciągającej się mniej więcej wzdłuż równika. Najczęściej odwiedzane kraje egzotyczne, w których temperatura raczej nigdy nie spada poniżej 20°C to m.in. Tajlandia, Malezja, Dominikana, Kuba, Zimbabwe czy Tanzania z Zanzibarem.
Kiedy i gdzie na egzotyczne wakacje?
Należy pamiętać, że w tropikalnym klimacie występują dwie pory roku: sucha i deszczowa. Przed wyjazdem warto sprawdzić, kiedy w wybranym kraju opady będą najmniejsze. Wypoczynek w tropikalnej ulewie nie należy bowiem do najprzyjemniejszych.
Wybór miejsca i terminu to zazwyczaj pierwszy krok planowania podróży. O czym warto pamiętać, żeby zdrowo i bezpiecznie spędzić wakacje egzotyczne 2024?
Wakacje egzotyczne 2024 – jak się przygotować?
Aby z podróży przywieźć tylko dobre wspomnienia i pozytywną energię, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach – m.in. przepisach (np. wizowych) czy zagrożeniach w danym kraju (np. zdrowotnych, naturalnych). Poniższa lista pomoże przygotować się do wymarzonych wakacji.
1. Turystyka egzotyczna a wymagania wizowe
Aby legalnie przekroczyć granicę danego państwa, często potrzebna jest odpowiednia wiza. O ile w Europie, obu Amerykach i w Australii zazwyczaj nie trzeba pozwolenia na pobyt, o tyle w większości krajów afrykańskich i azjatyckich – już tak. Istnieje jednak kilka wyjątków od tej reguły.
Kraje egzotyczne, do których nie trzeba wizy [przykłady]:
- w Afryce: Gambia, Mauritius, Seszele;
- w Azji: Singapur, Tajlandia, Indonezja, Malezja.
Egzotyczne wakacje: gdzie najlepiej bez wizy?
Szczegółowych informacji na temat procedury wizowej do wybranego państwa należy szukać na stronie MSZ.
2. Egzotyczne wakacje – gdzie się ubezpieczyć?
Jednym z dokumentów, które trzeba dołączyć do wniosku wizowego, jest właśnie polisa ubezpieczeniowa. Wykupienie odpowiedniego pakietu jest więc często obowiązkowe. Nawet gdy nie jest, to warto się ubezpieczyć – dzięki temu nie trzeba martwić się o koszty leczenia i ratownictwa lub np. strat poniesionych wskutek nieszczęśliwego wypadku.
Egzotyczne wakacje – gdzie najlepiej się ubezpieczyć?
Należy pamiętać, że nie we wszystkich krajach uznawane są polisy polskich firm. Przykładowo, w Kolumbii lepiej wykupić ubezpieczenie na miejscu (MSZ rekomenduje np. Suramericana de Seguros).
Świadomość zagrożeń jest bardzo ważna dla planujących egzotyczne wakacje – gdzie występują huragany, jak zapobiegać chorobom zakaźnym, które miejsca są zagrożone atakami terrorystycznymi. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na wakacjach, warto zarejestrować się w systemie Odyseusz, który na bieżąco informuje o zagrożeniach w wybranym kraju.
Informacji o zdrowiu warto natomiast szukać w ośrodku medycyny podróży TropicalMed. Kraje egzotyczne są bowiem bardziej obciążone chorobami:
- przenoszonymi przez owady – np. żółta gorączka, malaria, denga;
- brudnych rąk – np. dur brzuszny, WZW typu A, biegunki;
- transmitowanymi przez skażoną krew i/lub drogą płciową – np. WZW B, zakażenie HIV;
- przenoszonymi przez kropelki dróg oddechowych – np. meningokoki, odra, grypa.
Egzotyczne wakacje – gdzie występują różne choroby?
Kraje egzotyczne zazwyczaj leżą daleko od Polski, więc podróż jest długa i wyczerpująca. Podatność na różnego rodzaju infekcje jest wówczas większa, dlatego warto rozważyć szczepienia ochronne.
4. Egzotyczne wakacje – gdzie najlepiej się zaszczepić?
TropicalMed to doskonałe miejsce, gdzie wygodnie i bez kolejek można wykonać wszystkie niezbędne szczepienia na wakacje egzotyczne 2024. Na wizytę najlepiej przyjść 6-8 tygodni przed wyjazdem. Jeśli nie ma takiej możliwości (np. w przypadku wycieczek last-minute), można przyjść w późniejszym terminie.
Przed immunizacją przeprowadzana jest szczegółowy wywiad, którego celem jest maksymalizacja bezpieczeństwa pacjenta. Podczas kwalifikacji lekarz pyta m.in. o historię szczepień, choroby przewlekłe, alergie czy stosowane leki. Ważną informacją jest też cel podróży – pozwala ustalić najpotrzebniejsze preparaty ochronne.
Czy odwiedzając kraje egzotyczne trzeba się szczepić?
W 19 krajach afrykańskich i w Gujanie Francuskiej szczepienia na żółtą febrę wymagane są bezwzględnie od wszystkich podróżnych. W wielu innych państwach obowiązek ten jest nakładany tylko na osoby przybywające z obszarów zagrożonych transmisją wirusa żółtej gorączki – dotyczy to także przesiadek lotniczych w takich miejscach.
Wakacje w Arabii Saudyjskiej wiążą się z koniecznością szczepienia na meningokoki ACWY.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: żółta książeczka.
Zalecane szczepienia na wakacje egzotyczne 2024
Turystyka egzotyczna jest obarczona ryzykiem chorób, na które przeciętny podróżnik nie ma naturalnej odporności. Dlatego bardzo zaleca się szczepienia, m.in. na dur brzuszny, cholerę, żółtą febrę czy japońskie zapalenie mózgu.
Egzotyczne wakacje – gdzie najlepiej się zaszczepić
Immunizacja przed podróżą nie należy do najtańszych, jednak w ofercie TropicalMed można znaleźć pakiety, dzięki którym można wykonać komplet szczepień w okazyjnych cenach. Sprawdź: cennik TropicalMed.
O zasadności poszczególnych szczepień informuje specjalista medycyny podróży.
5. Bezpieczne wakacje w określonych grupach
Turyści stanowią grupę szczególnie zagrożoną na choroby tropikalne – także te, na które nie ma szczepień. Są to m.in. malaria, denga, zika czy śpiączka afrykańska. Ryzyko wzrasta jeszcze bardziej, gdy osobą podróżującą jest kobieta w ciąży lub planująca ciążę.
Egzotyczne wakacje – gdzie najlepiej nie jechać, będąc w ciąży?
Przyszłym mamom, a czasami nawet ich partnerom, odradza się podróże w miejsca transmisji wirusa zika. O ile wywołuje on zazwyczaj niegroźną chorobę u ludzi, o tyle u zakażonych kobiet w ciąży często dochodzi do komplikacji przy porodzie. Szczegóły w: wirus zika.
Drugą groźną chorobą dla kobiet w ciąży jest różyczka, której ogniska odnotowuje się w wielu krajach tropikalnych. Sytuację epidemiologiczną na świecie można śledzić na stronie Measles & Rubella Initiative.
Gdzie na egzotyczne wakacje z dzieckiem?
Mając dziecko, trzeba nieco inaczej planować egzotyczne wakacje – gdzie najlepiej wówczas jechać? Gdzieś niedaleko! Wielogodzinny lot jest wyczerpujący nawet dla dorosłych, toteż najmłodszym szczególnie daje się we znaki. Warto więc wybrać bliższe kraje egzotyczne, takie jak np. Egipt, Tunezja czy Maroko. Dodatkowo, infrastruktura turystyczna jest tam rozbudowana bardziej niż np. w Kamerunie czy Kambodży – pozwala to chociażby na wybór zakwaterowania i atrakcji odpowiednich dla rodzin z dziećmi.
Poza czasem i miejscem podróży, warto wziąć pod uwagę kwestie zdrowotne. Niektórych szczepionek nie można podawać najmłodszym, a brak immunizacji naraża malucha na groźne infekcje. Przykładowo, na dur brzuszny można szczepić dopiero od 1. roku życia.
6. Co spakować na egzotyczne wakacje?
W podróż ludzie pakują się według własnych preferencji i potrzeb. Wybierając się do Nepalu w celu zdobywania najwyższych szczytów górskich trzeba spakować się inaczej niż np. w przypadku wycieczki all inclusive do nadmorskiego kurortu na Malediwach.
Są jednak rzeczy, które przydają się w wielu zakątkach świata. Są to m.in.:
- powerbank,
- repelenty i moskitiera,
- adapter do wtyczek,
- antybakteryjny środek do rąk,
- chemiczny środek do uzdatniania wody,
- przeciwsłoneczny krem z filtrem UV,
- nakrycie głowy,
- wygodne obuwie.
Bardzo ważnym elementem w bagażu jest też apteczka podróżna. Należy jednak pamiętać, że wwóz niektórych leków może być ograniczony/zabroniony. Przykładowo, w Tajlandii panuje bardzo surowe prawo antynarkotykowe – zabierając tam strzykawki, można zostać zatrzymanym w celu wyjaśnienia sprawy. Sprawdź: co powinna zawierać apteczka podróżna.
Czego lepiej nie brać w egzotyczne wakacje?
Wwóz znacznej ilości gotówki, żywności, roślin, e-papierosów/e-sish czy niezarejestrowanych dronów może być zabroniony w niektórych krajach.
Przed podróżą warto dowiedzieć się jak najwięcej o regionie, do którego się podróżuje. Dobrym źródłem informacji jest blog TropicalMed:
7. Jak postępować na wakacjach, żeby było bezpiecznie?
Po pierwsze: przestrzegać prawa. Chodzi tu o stosowanie się do lokalnych przepisów, np. wspomnianych wyżej zakazów wwozu określonych przedmiotów/substancji czy zasad ruchu drogowego. Urazy w wyniku wypadków drogowych są częste wśród turystów.
Po drugie: stosować się do zasad bezpieczeństwa. Unikanie podróżowania po zmroku w pojedynkę, ochrona bagażu przed kradzieżą czy sprawdzanie powiadomień w Odyseuszu to tylko niektóre z nich.
Po trzecie: pamiętać o profilaktyce chorób zakaźnych. Przestrzeganie higieny osobistej i żywienia, ochrona przed komarami, stosowanie środków barierowych (np. prezerwatyw) podczas stosunków płciowych czy zażywanie probiotyków… wszystko to w połączeniu z odpowiednimi szczepieniami pozwala minimalizować ryzyko wszelkich infekcji.
To wszystko, co warto wiedzieć przed i w trakcie pobytu w kraju egzotycznym. Czy trzeba zgłaszać się na badania po powrocie z wakacji?
8. Co robić, nie czując się dobrze po powrocie?
Zauważając jakiekolwiek niepokojące objawy po powrocie z wakacji egzotycznych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Pozwoli to na szybszą diagnozę i efektywniejsze leczenie.
Czując się dobrze i nie skarżąc się na żadne dolegliwości, nie trzeba zgłaszać się na badania lekarskie po przyjeździe do Polski.
Egzotyczne wakacje – gdzie najlepiej zgłosić się po poradę?
TropicalMed to sieć punktów szczepień i poradni medycyny podróży. Można znaleźć nas w Krakowie, Kielcach i Chorzowie (Śląsk). Oferujemy bogaty wybór preparatów oraz profesjonalną obsługę – brak kolejek, wykwalifikowany personel i wygodną rejestrację online.
Do TropicalMed można przyjść od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00, a nawet w soboty od 9:00 do 17:00! Duża dostępność terminów jest ważna dla miłośników egzotycznych wycieczek last minute.
Zafunduj sobie zdrowe i bezpieczne wakacje – przyjdź na konsultację lekarską i szczepienia w TropicalMed!