Zaplanuj bezpieczną i zdrową podróż do Azji

Jak przygotować się na wyjazd do Azji?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia do Azji Katarzyna Ślusarz | 2023-05-10 (ostatnia aktualizacja: 2023-08-09)
Planując wycieczkę do Azji należy pamiętać o zagrożeniach, które tam czyhają. Są to m.in. choroby zakaźne (w tym tropikalne). Ważny jest też bagaż – wśród rzeczy, które warto wziąć bez względu na cel podróży jest chusta, żel dezynfekujący i adapter do wtyczek. Warto też zapoznać się z kulturą kraju, do którego się przyjeżdża.

Co trzeba wiedzieć przed wycieczką do Azji?

Azja to największy kontynent na świecie, noszący też miano kontynentu kontrastów – znajduje się tam zarówno najwyższy szczyt (Mount Everest), jak i najgłębsza depresja na świecie (Morze Martwe). Bez względu na zainteresowania i preferencje, każdy znajdzie tam coś, co chciałby zobaczyć – monumentalne zabytki, rajskie plaże i inne cuda natury (wulkany, gorące źródła, pustynie, wodospady itd.). 

Azja podróże – cel i specyfika pobytu

Największą popularnością cieszą się Tadż Mahal w Indiach, Wielki Mur Chiński czy Angkor Wat w Kambodży. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby odkryć mniej znane państwa azjatyckie i ich atrakcje – np. Armenię (pierwsze na świecie państwo chrześcijańskie) czy Jordanię ze starożytnym skalnym miastem Nabatejczyków – Petrą.

Bardzo popularnym rozwiązaniem, szczególnie po pandemii Covid-19, jest też tzw. workation, czyli praca zdalna połączona z wakacjami w dowolnym zakątku Ziemi. Nie takim całkowicie dowolnym, gdyż zakwaterowanie powinno spełniać kilka niezbędnych wymagań:

  • umożliwiać pracę – komfortowe, ergonomiczne miejsce pracy, silne i trwałe łącze czy wygłuszone pomieszczenie (ważne szczególnie podczas konferencji online);
  • mieć dobrą lokalizację – blisko atrakcji, sklepów i punktów usługowych, żeby nie tracić zbyt dużo cennego czasu po pracy na transport;
  • być w dobrej cenie – to czynnik brany pod uwagę w przypadku każdej podróży.
Ranking miejsc dobrych do workationAzja podróże służbowe – jedna z wielu możliwości
Kraje azjatyckie takie jak Indie, Tajlandia czy Bali są wymieniane wśród najlepszych miejsc do tego typu praco-wypoczynku. Oferują rozbudowaną infrastrukturę turystyczną i technologiczną, są pełne atrakcji i udogodnień, a to wszystko w niezłych cenach. 

Tanie podróżowanie Azja

Jak wspomniano wcześniej, czynnikiem wpływającym na decyzje podróżnicze są pieniądze – każdy chciałby wiedzieć, gdzie tanio polecieć do Azji. Wymienione wcześniej państwa azjatyckie, Jordania i Armenia wypadają najlepiej w wyszukiwarkach biletów lotniczych w niskich cenach (do około 550 zł). Jeszcze mniej płaci się za lot do Gruzji – kraju na styku Azji i Europy (mniej niż 300 zł). 

Jeśli chodzi o koszty na miejscu, warto zasięgnąć porady osób, które podróże do Azji mają już za sobą – im więcej, tym lepiej. W różnego rodzaju zestawieniach powtarzają się kraje południowego wschodu, czyli Kambodża, Laos i Wietnam; bardzo dobrze cenowo wypadają też Indie i Nepal – oto miejsca, gdzie jest najtaniej w Azji

Jaki jest klimat Azji?

Kiedy wiadomo już co i za ile, warto zastanowić się nad pogodą – to ważny element wpływający na wrażenia podczas wakacji. 

Podróż po Azji z północy na południe daje możliwość doświadczenia każdego możliwego klimatu – od polarnego w Rosji, przez umiarkowany (np. w Kazahstanie) i zwrotnikowy (pustynny), aż po tropiki w południowo-wschodniej części kontynentu.

Zaplanuj zdrowe i bezpieczne wakacje w Azji

Przyjdź do TropicalMed na szczepienia i konsultację!

Azjatyckie kraje takie jak Indie, Bangladesz czy Afganistan zmagają się z ogniskami cholery.
W Afganistanie trwa epidemia odry, a w Jemenie czy Izraelu odnotowuje się ogniska polio; przed podróżą trzeba wykonać szczepienia.
Dur brzuszny występuje niemal we wszystkich krajach azjatyckich, a w Pakistanie patogeny są szczególnie odporne na leki.
Zalecenia dopasowane do podróży. Bezpieczne szczepionki. Brak kolejek
kobieta po szczepieniu. szczepienia przed wyjazdem do Azji Umów się na szczepienie w TropicalMed

Strefy klimatyczne w AzjiJaki jest klimat Azji?

Osoby szukające informacji o tym, gdzie jest najcieplej w Azji, powinny sprecyzować swoje pytanie – „najcieplej” jest na irańskiej pustyni Daszt-e Lut, gdzie zanotowano ~71 °C. To niekoniecznie idealne warunki na wypoczynek. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się region Azji Południowo-Wschodniej, gdzie panuje typowo wakacyjny, tropikalny klimat

Kiedy najlepiej lecieć do Azji?

Należy pamiętać, że w poszczególnych strefach klimatycznych występują różne pory roku. W centralnej i północnej części kontynentu występuje wyraźnie odczuwalna zima. 

W tropikach na południu temperatury są dodatnie przez cały czas i wyróżnia się dwie pory – deszczową i suchą. To ta druga jest częściej wybierana przez turystów – warto zdać się na ich opinię, jeśli nie ma się pewności, kiedy najlepiej lecieć do Azji (szczególnie pierwszy raz). Podróż w wysokim sezonie turystycznym, tj. podczas pory suchej w miesiącach zimowych, daje większą szansę na dobrą pogodę, tzn. bez opadów.   

Osoby, których interesuje bujna flora Azji i odpoczynek od tłumu turystów, wybiorą raczej porę deszczową.

Ciekawostka: Wyjazd do Azji (a dokładniej: do Indii) daje możliwość odwiedzenia najbardziej deszczowego miejsca na Ziemi – wioski Māwsynrām.

Jak przygotować się na wyjazd do Azji?

Osoby podejmujące decyzję, gdzie na pierwszy wyjazd do Azji, powinny wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Są to:

  • zagrożenia czyhające w danym regionie – np. polityczne czy zdrowotne,
  • formalności związane z wyjazdem – m.in. zezwolenia na podróż, certyfikaty szczepień,
  • odpowiedni bagaż – w zależności od miejsca docelowego, przydatne są różne rzeczy,
  • kulturę i zwyczaje w danym regionie – należy je respektować.

Wycieczkę do Azji należy zaplanować tak, by uniknąć nieprzyjemnych, a czasami nawet niebezpiecznych sytuacji – choroby, rabunku, odmowy przekroczenia granicy czy wysokiego mandatu (np. wysokie kary za śmiecenie czy palenie w Singapurze). Zachęcamy do lektury, by dowiedzieć się więcej. 

Bezpieczeństwo w Azji

Po pierwsze, warto zarejestrować się w systemie Odyseusz, aby dostawać powiadomienia o nadzwyczajnych sytuacjach w kraju wybranym na cel podróży.

Jedno z zagrożeń wiąże się bowiem z sytuacją polityczno-społeczną w danym miejscu. Wszelkiego rodzaju konflikty (zamachy, demonstracje, protesty) zwiększają prawdopodobieństwo nieszczęśliwych wypadków podczas podróży. W zależności od poziomu eskalacji, zaleca się całkowitą rezygnację z wycieczki lub zachowanie szczególnych środków ostrożności. Informacji na ten temat warto szukać na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Przykład: w przypadku podróży do Omanu nie ma żadnych przeciwwskazań – nie ma większego zagrożenia przestępczością pospolitą czy trwających konfliktów. Tuż obok leży Jemen – kraj, do którego odradza się wszelkie podróże z uwagi na trwające działania zbrojne i destabilizację bezpieczeństwa.

Drugie zagrożenie dotyczy finansów – aby uniknąć rabunku i/lub utracty znacznej sumy pieniędzy, zaleca się przechowywanie możliwie najmniejszej ilości gotówki w kilku miejscach. Dobrym rozwiązaniem są też karty wielowalutowe i/lub aplikacje mobilne do płacenia poza granicami Polski.

Uwaga: przybywając na Malediwy, na lotnisku należy okazać m.in. potwierdzenie zapłaty za pobyt w hotelu lub minimum 100$ (+ 50$ za każdy dzień pobytu) w gotówce/potwierdzone wyciągiem bankowym.

Trzecie zagrożenie wiąże się ze zdrowiem podczas wakacji. Aby chronić się przed chorobami zakaźnymi oraz niepotrzebnymi wydatkami (usługi medyczne w Azji bywają naprawdę kosztowne), zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży. 

Przykład: cena standardowej wizyty lekarskiej w Hong Kongu wynosi średnio 100$!

Specjalistę najlepiej odwiedzić 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu. To osoba, która doradza w sprawie szczepień ochronnych i pozostałych zasad zapobiegania chorób zakaźnych (np. chemioprofilaktyka przeciwmalaryczna).

Obowiązkowe szczepienia do Azji

Jedynym krajem azjatyckim, w którym obowiązek szczepienia dotyczy wszystkich przyjezdnych jest Arabia Saudyjska. Osoby, które się tam wybierają, muszą okazać certyfikat szczepienia na meningokoki. Na naszym blogu zawarliśmy informacje o przebiegu choroby i dostępnych preparatach ochronnych. 

Odwiedzając niektóre kraje azjatyckie, trzeba mieć certyfikat szczepienia na żółtą febrę – dotyczy to osób przybywających z państw zagrożonych tą chorobą. Znajdują się one w Ameryce Południowej i Afryce, toteż bezpośrednia podróż z Polski nie wiąże się z obowiązkiem posiadania tzw. żółtej książeczki. Osoby planujące wcześniejsze zatrzymanie się w którymś z krajów ryzyka powinny posiadać certyfikat, jeśli chcą przekroczyć granicę Kambodży, Chin, Indii, Malediwów czy Jordanii. Sprawdź szczegóły w: „Żółta książeczka – jak ją uzyskać?”.

Uwaga: żółta książeczka to dokument, w którym znajdują się informację o przebytych szczepieniach. W przypadku Covid-19 zazwyczaj wydawane są specjalne (odrębne) certyfikaty. Podróżujący do Filipin muszą jednak mieć dodatkowy wpis o szczepieniu na koronawirusa w Międzynarodowej Książeczce Szczepień. 

Epidemie i choroby w Azji

W pozostałych przypadkach immunizacja ma charakter opcjonalny. O tym, czy warto szczepić się przed wyjazdem do Azji decyduje m.in. sytuacja epidemiologiczna w miejscu docelowym. Przykładowo:

  • w Afganistanie trwa epidemia odry,
  • w Indonezji znacząco spadł odsetek dzieci zaszczepionych na błonicę, tężec i krztusiec (ryzyko zakażenia wzrasta),
  • w Izraelu, Jemenie, Afganistanie i Pakistanie odnotowano ogniska polio;
  • powodzie w Pakistanie sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów – występują tam lekoodporne pałeczki duru brzusznego;
  • w całym regionie Azji Południowo-Wschodniej obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia dengą.

Skąd brać informacje o chorobach w AzjiChoroby w Azji  sprawdź zagrożenia na tych stronach

Lekarz medycyny podróży to osoba, która dysponuje wiedzą o aktualnych ogniskach zakażeń w poszczególnych zakątkach świata. Innym źródłem informacji są strony WHO (Disease Outbreak News), CDC oraz organizacji takich jak GPEI czy Measles & Rubella Initiative.

Warunki higieniczne w Azji

Warunki higieniczno-sanitarne w danym kraju to bardzo ważny czynnik, wpływający na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Im gorsze w danym kraju, tym większe ryzyko chorób takich jak:

  • polio;
  • dur brzuszny – występuje na całym południu Azji (od Turcji na zachodzie po Chiny na wschodzie kontynentu);
  • infekcje pasożytnicze – np. giardioza czy glistnica; występują na całym świecie, jednak szczególnie często w Azji.
  • cholera – bakteryjna infekcja układu pokarmowego, którą według ECDC dotknięte są następujące kraje: Afganistan, Pakistan, Indie, Bangladesz, Irak, Nepal, Filipiny i Syria.
  • WZW typu A – występuje powszechnie na świecie i niemal w każdym kraju azjatyckim (z wyjątkiem Japonii i Korei Południowej).
  • biegunki podróżnych – to zestaw chorób układu pokarmowego wywołanych przez różne typy bakterii; o zakażenie bardzo łatwo podczas wakacji (szczególnie w Azji). Dlatego ważna jest wiedza o tym, jaki probiotyk przed wyjazdem do Azji trzeba zabrać.

Przed cholerą, tyfusem, polio i WZW A można się uodpornić za pomocą szczepień. Niektóre z nich figurują nawet w polskim Kalendarzu – polio jako pozycja obowiązkowa oraz WZW typu A jako zalecana.

Uwaga: szczepienia tropikalne (na dur brzuszny czy cholerę), przypominające oraz zalecane nie są refundowane.

Podróżując do Azji, nie wolno zapominać o:

  • przestrzeganiu higieny – m.in. częstym myciu/dezynfekowaniu rąk),
  • uzdatnianiu wody – w wielu krajach azjatyckich woda z kranu nie jest zdatna do picia,
  • ostrożnym dobieraniu posiłków.

Więcej na temat profilaktyki poszczególnych chorób można przeczytać na blogu TropicalMed.

Owady występujące w Azji a choroby

Kolejnym sposobem, w jaki drobnoustroje przedostają się do organizmu człowieka, są ukąszenia kleszczy i komarów. Zagrożenie występuje niemal na całym kontynencie, z wyłączeniem mroźnej północy.

W centralnej części kontynentu, od wschodu do zachodu (głównie w Rosji i Kazachstanie) można nabawić się kleszczowego zapalenia mózgu. To groźna, wirusowa infekcja układu nerwowego, której można zapobiec za pomocą immunizacji.

Na południowym wschodzie Azji występuje ryzyko japońskiego zapalenia mózgu. Ta choroba jest z kolei przenoszona przez komary zainfekowane wirusem. 

Poza szczepieniami ochronnymi, należy pamiętać o ochronie przed ukąszeniami komarów. Przestrzeganie zasad profilaktyki jest ważne, gdyż poza JZM i KZM, w Azji czyhają choroby, na które w Polsce nie ma szczepionek. Są to:

  • malaria – głównie na południu kontynentu; w zapobieganiu chorobie pomagają leki przeciwmalaryczne;
  • denga – CDC ogłosiło alert w Azji Południowo-Wschodniej oraz Bangladeszu, Bhutanie, Indiach, Nepalu, Pakistanie i Afganistanie;
  • zika – występuje niemal we wszystkich wymienionych wyżej regionach, z wyłączeniem Bhutanu, Nepalu, Afganistanu i Pakistanu.

Obszary szczególnie zagrożone dengą w AzjiKomary w Azji przenoszą m.in. dengę

W zapobieganiu powyższych chorób zazwyczaj muszą wystarczyć repelenty, przewiewna, zakrywająca odzież czy moskitiery.

Choroba wysokościowa w Azji

W Azji dominują wyżyny i góry – aż 13% kontynentu znajduje się na 2000 m n.p.m. lub wyżej – niemal 3% powierzchni kontynentu jest położona powyżej 5 tys. metrów! Należy pamiętać, że przekroczenie 2500 m n.p.m. grozi chorobą wysokościową. Oznacza to, że mogą się jej nabawić nie tylko alpiniści, ale także turyści zwiedzający np. Pałac Potala czy jezioro Nam Co. Przed podróżą w tego typu miejsca warto sprawdzić nasze kompendium wiedzy o chorobie wysokościowej i przyjść do TropicalMed po receptę na odpowiednie leki.

Co spakować do Azji [lista]

Bagaż to kolejny ważny element w planowaniu podróży do Azji. Zestaw przydatnych rzeczy na Malediwy z pewnością różni się od tych na wycieczkę do Lhasy. Są jednak rzeczy, które są potrzebne bez względu na specyfikę wycieczki. 

Co zabrać w podróż do Azji – 10 rzeczy:

1. Dokumenty:

  • żółta książeczka – w przypadku szczepień obowiązkowych,
  • wiza turystyczna/paszport – np. wiza do Wietnamu i Pakistanu, w Tajlandii jest obowiązkowa tylko przy wycieczkach dłuższych niż 30 dni (informacje na ten temat na stroni MSZ),
  • międzynarodowe prawo jazdy – przydatne przy wypożyczaniu pojazdów,
  • karnet CPD – dla podróżujących samochodem do 14 krajów azjatyckich (m.in. Indii, Jordanii czy ZEA),
  • polisa ubezpieczeniowa – po pierwsze, koszty leczenia w Azji bywają naprawdę wysokie, a po drugie – polisa czasem może być obowiązkowa, np. w Rosji czy Iranie,
  • dowód osobisty,
  • pozostałe dokumenty (np. zezwolenie na podróż do Tybetu).

2. Kurtka przeciwdeszczowa – szczególnie w porze deszczowej.

3. Chusta – ma wiele zastosowań, m.in. do zakrywania ramion i dekoltu w miejscach kultu; jeśli potrzebny jest hidżab, zazwyczaj można go wypożyczyć na miejscu.

4. Nakrycie głowy.

5. Mydło w listkach i/lub środki dezynfekujące + ręcznik podróżny.

6. Repelenty (środki odstraszające/zabijające komary).

7. Adaptery do wtyczek + powerbank.

8. Poduszka podróżna, maseczka na oczy i stopery – zwiększają komfort podróżowania

9. Gotówka – przydaje się nie tylko wtedy, gdy terminal zawodzi lub go nie ma, ale także podczas przekraczania granicy; przykładowo, na Malediwach trzeba udowodnić zdolność pokrycia swoich wydatków na wakacjach (np. okazując odpowiednią ilość gotówki).

Waluty w azjatyckich państwachCo zabrać w podróż do Azji? Oczywiście pieniądze!

10. Apteczka podróżna – kliknij i sprawdź, co powinna zawierać!

Nawiązując do ostatniej pozycji na liście, bardzo ważną kwestią jest to, jaki probiotyk przed wyjazdem do Azji warto wybrać. Powinien on znaleźć się w apteczce podróżnej, gdyż mikroflora jelitowa przeciętnego turysty jest zupełnie inna niż u Azjatów. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, warto zapytać o probiotyk podczas wizyty w ośrodku medycyny podróży. 

Zdrowe i bezpieczne zwiedzanie Azji z TropicalMed

W procesie planowania podróży do Azji nie wolno zapomnieć też o zaznajomieniu się z kulturą kraju, do którego się wyjeżdża. Sposoby powitania, zachowanie przy stole czy ubiór w określonych miejscach to tylko niektóre elementy, o których warto pamiętać.

Przykład: publiczne wydmuchiwanie nosa czy dawanie napiwków w Japonii może być uznane za niegrzeczne. W Nepalu natomiast zabronione jest posiadanie rupii indyjskich o nominałach 500 i 1000 ze względu na fałszywe banknoty będące w obiegu. 

Podsumowując, przed wycieczką do Azji ważne jest poznanie dobrych obyczajów, spakowanie potrzebnych rzeczy, dopełnienie formalności związanych z wyjazdem oraz zadbanie o bezpieczeństwo w podróży. W tym ostatnim pomaga TropicalMed – ośrodek medycyny podróży, gdzie uzyskasz informacje na temat profilaktyki chorób zakaźnych oraz wykonasz niezbędne szczepienia.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Azji trzeba się szczepić?

Obowiązek szczepienia dotyczy wielu krajów azjatyckich. Przykładowo, w Indonezji, Iranie czy na Malediwach wymaga się potwierdzenia immunizacji na żółtą febrę od osób przybywających z obszarów zagrożonych transmisją wirusa wywołującego tę chorobę. Dodatkowo, wyjeżdżając do Arabii Saudyjskiej trzeba zaszczepić się na meningokoki typu A, C, W-135 i Y (ACWY).

Jakie choroby zagrażają w Azji?

O zagrożeniu poszczególnymi chorobami w Azji decyduje wiele czynników, takich jak klimat, warunki higieniczne w danym kraju czy nawet ukształtowanie terenu. Przykładowo, w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej występuje japońskie zapalenie mózgu. Na terenach powyżej 2500 m n.p.m. (np. w Nepalu) można nabawić się choroby wysokościowej. W Pakistanie, gdzie przez powodzie pogorszyły się warunki higieniczno-sanitarne, zagraża m.in. tyfus.

Kiedy najlepiej jechać do Azji?

Do tropikalnych krajów azjatyckich najwięcej turystów wybiera się w porze suchej, która w dużym uproszczeniu przypada na miesiące zimowe. W centralnej i północnej części kontynentu pory roku są zbliżone do tych w Polsce. Bez względu na to, kiedy wyjeżdża się do Azji, warto pamiętać o szczepieniach i zasadach profilaktyki chorób.

Co spakować w podróż do Azji?

O tym, co spakować do Azji, w dużej mierze decyduje specyfika podróży. Przykładowo, osoby udające się do Kambodży czy Laosu powinny zabrać ze sobą odpowiednie leki przeciwmalaryczne i repelenty. Podróżującym na Wyżynę Tybetańską czy alpinistom w Nepalu zaleca się wzięcie leków na chorobę wysokościową. Bez względu na cel podróży, warto zabrać ze sobą apteczkę podróżną z minimum podstawowym wyposażeniem.