Jakie szczepienia do Tajlandii wykonać i jak się przygotować?

Tajlandia szczepienia obowiązkowe i zalecane 2025

Klaudia Gierlicka | 2022-03-28 (ostatnia aktualizacja: 2025-04-08)
Tajlandia to kraj, w którym można nabawić się chorób tropikalnych, takich jak japońskie zapalenie mózgu, dur brzuszny czy malaria. Przeciw dwóm pierwszym chronią szczepienia. Planując podróż z przystankiem w Afryce, należy posiadać tzw. żółtą książeczkę. Warto też sprawdzić terminowe wykonanie szczepień rutynowych.

Tajlandia szczepienia zalecane:

  • tężec (+ błonica i krztusiec) – pojedyncza dawka przypominająca (od 239 zł) ok. 30 dni przed podróżą
  • dur brzuszny – szczepienie jednodawkowe (299 zł) lub trzydawkowe doustne w dniach 1, 3 i 5 (299 zł/dawka) minimum 7-10 dni przed podróżą
  • WZW A – jedna z dwóch dawek szczepienia (od 339 zł/dawka) podana minimum 2-4 tygodnie przed podróżą
  • WZW B – dwie z trzech dawek szczepienia (od 139 zł/dawka) trzeba przyjąć ok. 30 dni przed podróżą

Tajlandia szczepienia selektywne:

  • żółta febra – wymagane wyłącznie od osób przybywających z kraju endemicznego; szczepienie jednodawkowe (339 zł) minimum 10 dni przed wyjazdem (+ żółta książeczka w cenie 45 zł)
  • denga – szczepienie dwudawkowe w miesiącu 0 i 3 (1049 zł/dawka)
  • japońskie zapalenie mózgu – szczepienie dwudawkowe w dniu 0 i 28 (699 zł/dawka)
  • wścieklizna – szczepienie trzydawkowe w dniach 0, 7 i 21 lub 28 (399 zł/dawka) na 14 dni przed podróżą
  • meningokoki – szczepienie jednodawkowe (279 zł) albo podawane w 2-3 dawkach (399 zł/dawka) ok. 30 dni przed podróżą

Szczepienia Tajlandia pakiet: hotelowy za 779 zł lub na wycieczkę objazdową za 1999 zł (sprawdź ofertę)

Kiedy przyjść na szczepienie do Tajlandii i co przygotować?

Po zalecenia profilaktyczne i szczepienia do Tajlandii najlepiej przyjść 6-8 tygodni przed wyjazdem. Na wizytę warto zabrać książeczkę szczepień, informacje o przyjmowanych lekach oraz jak najdokładniejszy plan podróży.

Wakacje w Tajlandii powinny być poprzedzone wizytą u lekarza medycyny podróży; warto go odwiedzić 6-8 tygodni przed wyjazdem. W kraju tym występuje bowiem wiele chorób, które zagrażają nieuodpornionym turystom. Aby jak najlepiej podpowiedzieć, na co się szczepić do Tajlandii, specjalista pyta o następujące kwestie:

  • termin wyjazdu,
  • długość pobytu,
  • trasa/lokalizacja,
  • rodzaj zakwaterowania,
  • planowane aktywności.

Poza tym warto znać swoją historię szczepień oraz zgodnie z prawdą odpowiadać na wszelkie pytania dotyczące swojego stanu zdrowia. Alergie, przyjmowane leki, zaburzenia odporności, ciąża czy choroby przewlekłe to tylko niektóre przeciwwskazania do immunizacji. Aby mieć pewność, że każde szczepienie do Tajlandii będzie bezpieczne, trzeba zachować szczerość podczas kwalifikacji.

Szczepienie na dur brzuszny Tajlandia
Większości podróżujących zaleca się uodpornienie na dur brzuszny. Domyślne szczepionki do Tajlandii są doustne – wymagają rezygnacji z jedzenia i picia na godzinę przed i po ich przyjęciu.

W Tajlandii zagraża Ci wiele różnych chorób

Chroń się przed nimi, odwiedzając TropicalMed

W Tajlandii zagrażają choroby tropikalne, np. japońskie zapalenie mózgu czy dur brzuszny.
MSZ zwraca uwagę na zagrożenie dengą i ziką; na pierwszą z chorób są w TropicalMed szczepienia.
Seksturystyka w Tajlandii generuje ryzyko WZW B i HPV, na które istnieje skuteczna szczepionka.
Wiele dostępnych terminów. Skuteczne szczepionki. Wykwalifikowany personel.
kobieta po szczepieniu. szczepienie do Tajlandii Zarezerwuj termin szczepienia

Konsultacja ze specjalistą pozwoli też dowiedzieć się, jakie szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii są obowiązkowe, a jakie tylko zalecane. Lekarz to osoba, którą można też zapytać o to, co zabrać do apteczki podróżnej oraz jakie są zasady przewozu lekarstw

Tajlandia szczepienia obowiązkowe – kogo dotyczą?

Nie ma wymogu szczepień do Tajlandii, chyba że przybywa się z kraju latynoskiego lub afrykańskiego, dotkniętego żółtą febrą. W takim przypadku każdy od 9. miesiąca życia ma mieć tzw. żółtą książeczkę.

Turyści często zastanawiają się, czy do Tajlandii trzeba się szczepić. Podróżując bezpośrednio z Polski – nie. W takim przypadku szczepienia mają charakter dobrowolny i są skierowane do osób, którym zależy na profilaktyce chorób i bezpiecznym pobycie.

Czy do Tajlandii trzeba się szczepić na COVID-19 (ostatnia aktualizacja IATA: 01.03.2023 r.): zniesiono obostrzenia, a więc nie ma obowiązku szczepienia ani robienia testów przed wylotem i po przybyciu[1]

Dla osób, którym marzy się Tajlandia szczepienia obowiązkowe na żółtą febrę dotyczą wszystkich powyżej 9. miesiąca życia, którzy przybywają z kraju występowania choroby (regiony Afryki Subsaharyjskiej i Ameryki Południowej) – dotyczy to także tranzytów lotniczych trwających dłużej niż 12 godzin.[2] W takim przypadku jednodawkowe szczepienie należy przyjąć minimum 10 dni przed wylotem. Więcej szczegółów na temat certyfikatu potwierdzającego immunizację można znaleźć we wpisie żółta książeczka.

Jakie szczepienia do Tajlandii zaleca się podróżnym?

Szczepienia rutynowe oraz na choroby takie jak dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby oraz dengę są zalecane każdemu w Tajlandii. W hotelu mogą dodatkowo zagrażać meningokoki, a na wycieczce objazdowej – wścieklizna i japońskie zapalenie mózgu.

Najczęściej zalecane są szczepionki do Tajlandii na choroby tropikalne tj. dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu i dengę. Podczas pobytu w tym kraju dużo łatwiej też nabawić się wścieklizny, choroby meningokokowej oraz WZW typu A i B[3]. Na niektóre choroby w Tajlandii (m.in. malarię, zikę czy HIV) nie ma żadnych szczepionek, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad profilaktyki uzyskanych na wizycie w TropicalMed.

Na wytyczne dotyczące immunizacji wpływają przede wszystkim indywidualne predyspozycje pacjenta oraz charakter pobytu. Jakie szczepienia do Tajlandii może zalecić lekarz różnym podróżnym?

Tajlandia jakie szczepienia na studia (np. na Mahidol University)                                                                Tajlandia jakie szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowy (np. Bangkok szczepienia)                                                                Tajlandia jakie szczepienia na wycieczkę objazdową (obszary wiejskie, pobyt u znajomych/rodziny)                                                       
  • błonica, tężec, krztusiec
  • odra, świnka i różyczka
  • ospa wietrzna
  • WZW typu B
  • rutynowe
  • dur brzuszny
  • WZW typu A i B
  • denga
  • meningokoki
  • rutynowe
  • dur brzuszny
  • WZW typu A i B
  • denga
  • wścieklizna
  • japońskie zapalenie mózgu

Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat poszczególnych chorób, którym zapobiegają szczepionki do Tajlandii dostępne w ośrodku TropicalMed.

Dur brzuszny

Dur brzuszny (tyfus) to choroba przenoszona brudnymi rękami i drogą pokarmową. Objawia się m.in. wysoką gorączką, zaparciami i wzdęciami. Może skutecznie zrujnować wyjazd i doprowadzić do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych.

Aby uniknąć choroby w Tajlandii, należy ostrożne dobierać posiłki (dogotowane, higienicznie przyrządzone), uzdatniać wodę do picia lub spożywać tylko napoje butelkowane, regularnie myć ręce oraz przyjąć szczepienie.

Profilaktyka duru brzusznego w TajlandiiDur brzuszny Tajlandia [szczepienia i profilaktyka]

Szczepienie do Tajlandii na tyfus ma formę trzydawkowego, doustnego preparatu podawanego w pięciodniowym cyklu (od lat 5) albo jednodawkowego wstrzyknięcia dostępnego już od 2. roku życia.

Japońskie zapalenie mózgu

Japońskie zapalenie mózgu (JZM) to neurologiczna choroba, która może skutkować zaburzeniami intelektualnymi, psychiatrycznymi czy motorycznymi. Jest przenoszona przez komary i występuje w Azji Południowo-Wschodniej. Szczepienie do Tajlandii zaleca się osobom, które:

  • planują dłuższy pobyt,
  • chcą spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu,
  • planują podróż do Tajlandii od maja do października, kiedy przypada szczyt zachorowań na JZM.[4]

Pełna ochrona przed komarami nie jest możliwa, a organizm przeciętnego turysty nie zna tropikalnego wirusa. Dla osób w wieku 18-65 lat, którym marzy się Tajlandia szczepienia są dostępne w schemacie tygodniowym. U pozostałych, tj. od 2. miesiąca do 18. roku życia, immunizacja przebiega w cyklu 28-dniowym. W każdym razie daje to 2-3 lata ochrony.

Denga

Denga, zwana też gorączką krwotoczną, to kolejna choroba wirusowa transmitowana przez komary w Tajlandii. Ważna jest więc ochrona przed ukąszeniami – moskitiery, repelenty oraz luźna odzież z długimi rękawami i nogawkami.

Tajlandia choroby sezonowe: szczyt zachorowań na dengę zbiega się z porą deszczową (maj-październik)[5]; według statystyk, najwięcej zakażeń odnotowuje się u dzieci i młodych dorosłych. 

Dobrze jest też rozważyć dwudawkowe szczepienie na dengę (od 4. roku życia), które jako pierwsze w Polsce pojawiło się właśnie w TropicalMed.

Wścieklizna

Poza chorobami charakterystycznymi dla tropików, w Tajlandii powszechny problem stanowi wścieklizna, która wynika z ugryzienia/polizania przez chore zwierzęZaniedbanie profilaktyki doprowadziło do wzmożonego rozprzestrzeniania się śmiertelnego wirusa w tym kraju , a co za tym idzie – zwiększenia ryzyka niebezpiecznej choroby nawet wśród ludzi.

Ryzyko wścieklizny: immunizacja zapobiega tej infekcji zarówno przed jak i po ekspozycji, jednak nie wszędzie jest dostęp do ratującej życie immunoglobuliny.

Dla podróżnych wykonujących przed wyjazdem szczepienia Tajlandia jest zdecydowanie bezpieczniejszym miejscem – u takich osób łatwiej jest zapobiec rozwojowi śmiertelnej choroby. Immunizacja przed wyjazdem odbywa się w schemacie tradycyjnym (3 dawki w dniu 0, 7 i 21-28) lub tygodniowym (w 2 lub 4 dawkach).

Meningokoki

Zakwaterowanie w miejscach, gdzie przebywa wielu innych ludzi, odwiedzanie największych atrakcji (szczególnie w sezonie turystycznym) oraz podróż do Tajlandii podczas pory suchej to tylko niektóre czynniki zwiększające ryzyko zakażenia meningokokami drogą kropelkową.

Popularny cel podróży
Według wielu rankingów Tajlandia znajduje się w TOP10 najczęściej odwiedzanych państw na świecie, toteż meningokoki rozprzestrzeniające się drogą kropelkową stanowią szczególne zagrożenie.

Jednodawkowe szczepienia na meningokoki ACWY albo dwu- lub trzydawkowe na bakterie typu B są kluczowym elementem profilaktyki inwazyjnej choroby z sepsą i/lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Wirusowe zapalenie wątroby

Turyści wyruszają do Azji nie tylko dla zabytków, orientalnej kuchni czy plażowania. Równie powszechnym skojarzeniem jest Tajlandia seksturystyka. Wśród chorób przenoszonych drogą płciową, którym zapobiegają szczepienia ochronne, jest WZW B. Wirusowe zapalenie wątroby może być ostre (z żółtaczką i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego) lub przewlekłe, prowadzące do marskości lub raka wątroby.

Przed podróżą warto zaszczepić się przeciwko WZW A, które z reguły nie przechodzi w stan przewlekły, ale może wywołać ostrą infekcję. Wirus HAV przenoszony drogą pokarmową i brudnymi rękami jest w Tajlandii powszechniejszy, a turyści znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka infekcji.

Skojarzone szczepienia Tajlandia: uodparnianie na WZW B jest w Polsce obowiązkowe, ale dopiero od 1994-96 roku.[6] Turyści urodzeni wcześniej często wybierają szczepionkę skojarzoną na oba typy "żółtaczki".

Szczepienie na WZW A jest dwudawkowe (miesiąc 0 i 6-12), jednak podróżnym wystarcza jedno wstrzyknięcie na około miesiąc przed planowanym wyjazdem. Druga dawka po 6-12 miesiącach wzmacnia i przedłuża ochronę na kilkadziesiąt kolejnych lat.

Szczepienie na WZW B jest trzydawkowe (miesiąc 0, 1 i 6), jednak podróżnym wystarcza przyjęcie dwóch z trzech dawek, także z miesięcznym wyprzedzeniem. Ukończenie cyklu daje podobny efekt, tj. zwiększa skuteczność i czas trwania ochrony. 

Tajlandia szczepienia rutynowe

Poza ochroną przed chorobami tropikalnymi w Tajlandii, warto pamiętać o rutynowej immunizacji, czyli tej uwzględnionej w polskim PSO (Programie Szczepień Ochronnych). Niektóre dają trwałą odporność, inne trzeba natomiast "odświeżać" za pomocą szczepień przypominających. Poniżej przedstawiamy, na co się szczepić do Tajlandii rutynowo:

  • na tężec, błonicę i krztusiec – dawka przypominające co 10 lat;
  • na odrę, świnkę i różyczkę – w zależności od historii szczepień, warto uzupełnić/wykonać szczepienie, by mieć za sobą pełną, dwudawkową immunizację.

Tajlandia seksturystyka: od niedawna w PSO figurują też szczepienia na HPV. Wirus brodawczaka ludzkiego rozprzestrzenia się drogą płciową, a więc seksturystyka jest obarczona dużym ryzykiem zakażenia.

Według statystyk, co roku ponad 9 tys. osób w Tajlandii choruje na raka szyjki macicy spowodowanego przez HPV (~4,7 tys. kobiet umiera)[7]. Dla porównania, w Polsce odnotowuje się około 3. tys. nowych przypadków rocznie, średnia liczba zgonów to 1800. Dlatego zaleca się ochronne szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii.

Jak już wspomniano, o tym, jakie szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii się przydadzą, decyduje m.in. cel podróży. Częstym wyborem plażowiczów i miłośników przyrody jest Krabi i Phuket, a osoby chcące odwiedzić tętniącą życiem metropolię, wybierają Bangkok. Jakie są zalecenia dla osób wybierających te destynacje?

Jakie są zalecenia zdrowotne do Krabi, Phuket i Bangkoku?

Zanieczyszczenie powietrza w Bangkoku wzmaga ryzyko chorób przenoszonych drogą kropelkową (np. grypy). W Phuket i Krabi komary są bardziej aktywne, co oznacza wyższe ryzyko japońskiego zapalenia mózgu i dengi.

Chociaż Tajlandia sama w sobie jest popularną destynacją turystyczną, to niektóre miasta/regiony są odwiedzane częściej niż inne. Wśród takich miejsc można wyróżnić prowincje Krabi i Phuket oraz stolicę kraju, czyli Bangkok. Na co szczególnie zwrócić uwagę, udając się do tych miejsc?

Tajlandia Bangkok szczepienia

O swoje zdrowie powinni zadbać szczególnie ci, którzy odwiedzają największe i/lub najpopularniejsze miasta, gdzie jednocześnie przebywa mnóstwo osób (potencjalnych nosicieli chorób). W tłocznych miejscach bardzo łatwo o transmisję drobnoustrojów chorobotwórczych drogą kropelkową. Dlatego dla osób chcących zwiedzać Phuket czy Bangkok szczepienia na meningokoki, pneumokoki czy grypę mogą okazać się niezbędne.

Zanieczyszczenie powietrza w Bangkoku
MSZ przestrzega przed dużym zanieczyszczeniem powietrza w Bangkoku. Takie warunki nasilają ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Infekcje dróg oddechowych (np. grypa) ułatwiają innym patogenom, takim jak meningokoki czy pneumokoki, wniknięcie organizmu i wywołanie inwazyjnej, zagrażającej życiu choroby.

Tajlandia Phuket szczepienia 

Odwiedzając region Południowej Tajlandii, gdzie leży m.in. Krabi oraz Phuket, należy bardziej niż na północy chronić się przed japońskim zapaleniem mózgu. Odnotowywano tam przypadki zachorowań nie tylko na obszarach wiejskich, ale także w przybrzeżnych kurortach. Im dalej na południe, tym większa tendencja do zakażeń nie tylko w szczycie sezonu epidemicznego (maj-październik), ale także w pozostałych miesiącach.

Pora deszczowa trwa tam dłużej niż na północy, co zwiększa ryzyko wystąpienia dengi. Jeśli za cel podróży wybierana jest Tajlandia Phuket, szczepienia na choroby przenoszone przez komary są szczególnie ważne.

Szczepienia Tajlandia cena – ile można zaoszczędzić w TropicalMed?

Dla podróżujących do Tajlandii TropicalMed oferuje pakiety szczepień na wycieczkę objazdową (1999 zł) lub służbową/pobyt hotelowy (779 zł).

Ważną kwestią dla podróżnych jest to, ile kosztują szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii. Aby nie nadszarpnąć zbytnio swojego budżetu na podróż, warto skorzystać z usług TropicalMed. Ceny poszczególnych preparatów (za dawkę) oferowanych w naszym ośrodku, można znaleźć tutaj: szczepienia Tajlandia cena. Należy pamiętać, że każda wizyta rozpoczyna się od kwalifikacji lekarskiej za 70 zł.

Przeglądając nasz cennik, warto zwrócić uwagę na korzystne cenowo pakiety, dopasowane do charakteru podróży (np. Hotelowy, Azja Południowo-Wschodnia). Czym różnią się poszczególne zestawy?

Szczepienia Tajlandia pakiet  Szczepienia do Tajlandii cena
Hotelowy
  • WZW typu A
  • dur brzuszny (kapsułki),
  • błonica i tężec (szczepionka 2w1)

W cenie 779 zł

Azja Południowo-Wschodnia
  • dur brzuszny (kapsułki),
  • japońskie zapalenie mózgu (obie dawki)
  • błonica, tężec i krztusiec (szczepionka 3w1)

W cenie 1999 zł

W przypadku obu pakietów szczepienia do Tajlandii cena zawiera obowiązkowe kwalifikacje przedszczepienne, zapewniające komfort i bezpieczeństwo każdemu z naszych pacjentów. Warto pamiętać, że w TropicalMed przyjmujemy osoby od 3. roku życia.

Kiedy wiadomo już, ile kosztują szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii oraz jak są dobierane, warto pomyśleć o profilaktyce pozostałych chorób, na które nie ma możliwości uodpornienia się w TropicalMed.

Tajlandia choroby na które nie ma szczepień – jak ich uniknąć?

Tajlandia zdrowie: zapobieganie ukąszeniom komarów, higiena osobista i żywienia (+ zażywanie probiotyków), stosowanie środków ochrony podczas stosunków płciowych oraz unikanie dzielenia się rzeczami mogącymi mieć kontakt z krwią (jak np. maszynka do golenia).

W Tajlandii występują choroby, na które nie ma żadnych szczepień ochronnych. W tym przypadku zaleca się bezwzględne przestrzeganie zasad profilaktyki. Drobnoustroje chorobotwórcze mogą wnikać do organizmu człowieka na wiele sposobów, toteż zalecenia w przypadku poszczególnych chorób mogą się różnić.

Tajlandia malaria i zika

Na rozprzestrzenianie się tego typu chorób wpływa aktywność komarów, a na to z kolei zależy od następujących czynników:

  • pora roku – im chłodniej, tym rozprzestrzenianie malarii i ziki jest mniejsze;
  • wysokość nad poziomem morza – im wyżej, tym mniejsze ryzyko zakażenia;
  • profilaktyka – im skuteczniejsza ochrona przed ukąszeniami (za pomocą repelentów, moskitier, odzieży z długimi rękawami i nogawkami), tym mniej infekcji.

Tajlandia malaria: zagrożenie występuje głównie przy granicach z Birmą, Kambodżą, Malezją i Laosem oraz w prowincji Surat Thani[8]Wakacje w Tajlandii mogą wiązać się z koniecznością przyjmowania atowakwonu i proguanilu (Malarone)

Szczegółów na temat choroby i jej zapobiegania można szukać w naszym artykule: profilaktyka malarii.

W przypadku ziki, nie ma możliwości podjęcia dodatkowego zabezpieczenia w formie leków, dlatego należy przyłożyć szczególną uwagę do solidnej ochrony przed ukąszeniami.

Infekcje i zatrucia pokarmowe

Ze względu na nawyki żywieniowe, flora bakteryjna jelit Azjatów i Europejczyków znacznie się różni. Przyjmowanie probiotyków oraz stopniowe przyzwyczajanie swojego układu trawiennego do nowych potraw pozwala zapobiegać zaparciom i biegunkom podróżnych. 

Niebezpieczeństwa w Tajlandii znajdują się na talerzu, dlatego ważna jest też higiena osobista i żywienia. Jest to m.in. unikanie jedzenia niedogotowanych potraw oraz picia wody z kranu (także w postaci lodu). Pozwoli to uniknąć chorób brudnych rąk, infekcji pasożytniczych i innych zatruć pokarmowych.

Tajlandia HIV

Seksturystyka w Tajlandii jest bardzo popularna, dlatego zaleca się prawidłowe używanie środków ochrony podczas stosunków płciowych. Ważne jest też unikanie wspólnego używania rzeczy typu strzykawki czy żyletki do golenia, gdyż HIV rozprzestrzeniają się i drogą płciową i przez skażoną krew.

Tajlandia HIV: Według najnowszych szacunków projektu UNAIDS, w Tajlandii żyje ponad 580 tys. nosicieli wirusa HIV (zakażenie może prowadzić do AIDS)[9].

Niestety, nie ma szczepionek ochronnych na wymienione wyżej choroby w Tajlandii, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad profilaktyki. Spersonalizowaną listę zaleceń można uzyskać podczas wizyty szczepiennej w TropicalMed. Dlaczego warto nas odwiedzić?

Jak przygotować się przed wyjazdem do Tajlandii?

Wyjeżdżając do Tajlandii należy mieć ze sobą 10 tys. THB na osobę, dokument potwierdzający charakter wycieczki (np. rezerwację hotelową), paszport, a dla planujących wynajem auta – dodatkowo międzynarodowe prawo jazdy i kartę kredytową.

Osoby cierpiące na choroby wymagające przyjmowania leków na stałe, powinny mieć na względzie obowiązek przewożenia ich w oryginalnych opakowaniach i posiadania recepty/listu od lekarza w języku angielskim. Na stronie MSZ w zakładce "Informacje dla podróżujących" warto sprawdzić, czy wybrane środki znajdują się na liście substancji kontrolowanych w Tajlandii; jeśli tak, potrzebne są dodatkowe formalności.

Formalności

Poza przygotowaniem zdrowotnym, należy pamiętać o formalnościach związanych z pobytem w Tajlandii. Od przyjezdnych może być wymagane potwierdzenie charakteru podróży – np. przedłożenie rezerwacji hotelowej czy zaproszenia/planu wycieczki. Należy też mieć ze sobą minimum 10 tys. batów tajlandzkich (THB) na osobę. Odmawiając okazania dowodu posiadania środków finansowych na pobyt i/lub wymaganych dokumentów, można zostać odesłanym do portu macierzystego.

Wynajem auta

Chcąc podróżować po Tajlandii wynajętym samochodem, trzeba zgłosić się po międzynarodowe prawo jazdy w Polsce, a do prowadzenia skutera potrzebne są uprawnienia na motocykl. Warto też pamiętać, że ruch drogowy w Tajlandii jest lewostronny

Wynajem auta Tajlandia
Średni koszt wypożyczenia samochodu w Tajlandii waha się między 20-50 USD/dzień, chociaż ceny mogą się różnić w zależności od sezonu (w miesiącach zimowych może być drożej) i okresu najmu (im dłużej, tym z reguły taniej).

Aby wynajem auta Tajlandia był możliwy, trzeba posiadać paszport, międzynarodowe prawo jazdy, a często także kartę kredytową. 

Minimalny wiek i staż kierowcy może być różny w poszczególnych firmach. Przykładowo, by wypożyczyć samochód w Drive w Bangkoku, trzeba mieć minimum 21 lat i prawo jazdy ważne od co najmniej roku.

Często wymieniane niebezpieczeństwa w Tajlandii to wypadki drogowe, dlatego decydując się na wynajem auta, warto zachować szczególną ostrożność. Co jeszcze warto wiedzieć na temat zagrożeń?

Bezpieczeństwo

Osobom, którym marzy się Tajlandia bezpieczeństwo zapewnia rejestracja w systemie Odyseusz. Powiadamia on o bieżących zagrożeniach, takich jak:

  • możliwe ataki terrorystyczne w południowych prowincjach,
  • kataklizmy (trzęsienia ziemi i tsunami),
  • protesty i demonstracje.

O tym, czy Tajlandia jest bezpieczna, decydują działania podjęte przed wyjazdem i w trakcie pobytu. Zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych oraz sprawdzanie alertów i stosowanie się do zaleceń jest więc kluczowe.

Pakując się do Tajlandii, warto też dokładnie zapoznać się z przepisami. Lepiej nie zabierać ze sobą e-papierosów czy niezarejestrowanych dronów – to przedmioty zabronione

W kwestii zdrowia i finansów nie można też pominąć ubezpieczenia turystycznego. Chroni ono przed nieplanowanymi wydatkami związanymi z ewentualnym leczeniem za granicą. Więcej informacji o tym, czym kierować się przy wyborze polisy, przedstawiliśmy w artykule: ubezpieczenie turystyczne.

Ciekawostki

Wiedza na temat atrakcji, klimatu, przepisów wizowych oraz kultury kraju, do którego się podróżuje, jest kluczowa. Zachęcamy zatem do zapoznania się z poniższym zestawem ciekawostek.

Tajlandia – co warto wiedzieć

Stolica: Bangkok – znajduje się tam Wielki Pałac Królewski, jedna z najważniejszych atrakcji Tajlandii.

Język: tajski, chociaż w użyciu jest też angielski.

Waluta: bat tajlandzki (THB).

Wiza: Polacy mogą spędzić w Tajlandii bez wizy 30 dni lub 45 dni w terminie od października do końca marca.

Klimat: tropikalny, monsunowy; pora deszczowa zaczyna się w połowie maja i trwa do października.

Flora i fauna: ogromny, dziewiczy las monsunowy Thung Yai-Huai Kha Kheng jest wpisany na listę UNESCO.

Tajlandia zagrożenia: głównym zagrożeniem w Tajlandii są wypadki drogowe, mogą zdarzać się też trzęsienia ziemi i tsunami oraz ataki terrorystyczne

Kuchnia: ostra zupa tom yam czy słodko-kwaśna wieprzowina mu pat prio wan to tylko niektóre przykłady lokalnych przysmaków, których warto spróbować

Więcej ciekawostek i informacji organizacyjnych można znaleźć we wpisie: jak zorganizować wyjazd do Tajlandii.

Co daje wizyta w TropicalMed przed wyjazdem do Tajlandii?

Tajlandia to bardzo popularny kierunek turystyczny. Przyciąga m.in. mnóstwem atrakcji, egzotyczną kuchnią i zadowalającym dostępem do opieki lekarskiej. Prywatne placówki oferują usługi medyczne na naprawdę bardzo dobrym poziomie, instytucje publiczne – na nieco gorszym; ceny usług lekarskich są jednak dość wysokie[10]

Koszt wizyty lekarskiej w TajlandiiTajlandia zdrowie a budżet

Szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii pozwolą zminimalizować ryzyko zachorowania, a co za tym idzie – narażania się na niepotrzebne kosztyAby zwiększyć swoje bezpieczeństwo finansowe, warto wykupić dobrą polisę.

Po drugie, immunizacja zapobiega tamtejszym chorobom. To ważne, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i komfort podróży. U osób zaszczepionych obserwuje się także łagodniejszy przebieg choroby, jeśli dojdzie już do zakażenia.

Korzyści ze szczepienia do TajlandiiTajlandia szczepionki a korzyści

Wizyta w ośrodku medycyny tropikalnej to obowiązkowy punkt dla każdego podróżnego. Można tam dowiedzieć się, jakie szczepienia do Tajlandii wykonać, które leki przeciwmalaryczne wybrać oraz jakich zachowań unikać, aby nie chorować. To tylko niektóre kwestie, które poruszamy podczas takiej wizyty. 

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Tajlandii potrzebne są szczepienia?

Zazwyczaj nie jest to konieczne, jednak przed wyjazdem do Tajlandii warto rozważyć szczepienia zalecane przeciwko: durowi brzusznemu, WZW A i B, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu czy żółtej febrze. Obowiązek szczepienia na żółtą febrę dotyczy tylko przyjezdnych z krajów dotkniętych tą chorobą (w Afryce i Ameryce Południowej).

Czy w Tajlandii występuje malaria?

Malaria to choroba, której można się nabawić podczas wyjazdu do Tajlandii. Warto mieć to w pamięci i starać się minimalizować ryzyko ukąszenia przez komara. W tym celu należy stosować różne środki ochrony osobistej, między innymi odzież z długim rękawem, moskitiery oraz repelenty, czyli preparaty odstraszające te owady. Zmniejszy to ryzyko kontaktu i przeniesienia infekcji.

Czy warto szczepić się wyjeżdżając do Tajlandii?

Przed wyjazdem do Tajlandii warto zasięgnąć konsultacji z lekarzem medycyny tropikalnej. Taka wizyta pomoże Ci zrozumieć ewentualne zagrożenia, które niesie ze sobą podróż oraz zaszczepić się na najgroźniejsze choroby. Ponadto lekarz doradzi Ci jak postępować na miejscu, by chronić się przed najczęściej występującymi w Tajlandii wirusami, bakteriami i pasożytami. Taka wiedza oraz odporność uzyskana dzięki immunizacji zapewnia zdrowe i bezpieczne wakacje.

Jakie są ceny szczepień do Tajlandii w Krakowie?

Koszt szczepień waha się w zależności rodzaju i dawkowania szczepionek. Cennik szczepienia Tajlandia Kraków zawiera stawki za pojedyncze dawki preparatu, a na każdej wizycie potrzebna jest specjalistyczna kwalifikacja, która kosztuje 70 zł. Wybierając szczepienia w pakiecie, można sporo zaoszczędzić.

Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Tajlandii?

Krakowski ośrodek TropicalMed, gdzie można wykonać niemal wszystkie szczepienia potrzebne do Tajlandii (z wyjątkiem COVID-19), znajduje się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków.

Czy trzeba przygotować się przed wizytą?

Przychodząc do TropicalMed celem przyjęcia szczepionki doustnej (np. na dur brzuszny), należy zrezygnować z jedzenia, picia i przyjmowania leków na godzinę przed wizytą. W przypadku preparatów iniekcyjnych (w formie zastrzyku), warto ubrać się w luźne ubranie, umożliwiające szybkie i wygodne odsłonięcie ramienia do wkłucia.