O czym pamiętać przed wyjazdem do Gujany Francuskiej?

Gujana Francuska szczepienia obowiązkowe i zalecane

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2023-01-16 (ostatnia aktualizacja: 2023-04-19)
Do Gujany Francuskiej leci się naprawdę długo, panuje tam tropikalny klimat i występują groźne choroby tropikalne. Osłabiony w ten sposób organizm jest podatny na infekcje, dlatego zaleca się szczepienia. W przypadku żółtej febry jest ono nawet obowiązkowe – nie można podróżować bez tzw. żółtej książeczki.

Gujana Francuska informacje dla turysty

Atrakcje: Gujana Francuska to zamorskie terytorium zależne Francji. Słynie z dziewiczego lasu deszczowego na południu oraz rozmaitych atrakcji na północy. Jest to m.in. była kolonia karna na Wyspie Diabelskiej, o której powstał film Papillon, rezerwaty w Kaw oraz Tresor, gdzie można podziwiać m.in. kajmany oraz kosmodrom w pobliżu miasta Kourou. 

Pogoda: Gujana Francuska leży w tropikach, toteż temperatura jest tam wysoka przez cały rok. Opady są najintensywniejsze w maju, a od sierpnia do grudnia można liczyć na najlepszą pogodę (najwięcej słońca i mało deszczu).

Podróż: Lot do Gujany Francuskiej jest naprawdę długi – trwa często ponad 20 godzin (z przesiadkami). Aby móc tam wypoczywać, trzeba wyrobić wizę turystyczną.

Zdrowie: Występują tam groźne choroby tropikalne, dlatego warto odwiedzić lekarza medycyny podróży 6-8 tygodni przed wylotem w celu szczepienia do Gujany Francuskiej. Które są obowiązkowe, a które zalecane turystom?

Gujana Francuska szczepienia obowiązkowe

Gujana Francuska to jedyne miejsce poza Afryką, gdzie wymaga się szczepienia na żółtą febrę od wszystkich przyjezdnych. Tzw. żółtą książeczkę musi mieć każdy od 1. roku życia. Dokument nabiera ważności dopiero po 10 dniach od przyjęcia preparatu Stamaril.

Gujana Francuska szczepienia ochronne
Ochrona przed żółtą febrą, tropikalną chorobą przenoszoną przez komary, jest nie tylko obowiązkowa, ale bardzo zalecana – występuje bowiem w całej Gujanie Francuskiej. Więcej informacji o chorobie w: żółta gorączka.

Gujana Francuska szczepienia zalecane

Wyczerpujący lot, jet-lag, zmiana klimatu oraz zagrożenie chorobami tropikalnymi to argumenty, które przemawiają za rozważeniem szczepienia do Gujany Francuskiej. Które są najbardziej zalecane?

Planujesz podróż do Gujany Francuskiej?

Przyjdź do TropicalMed po szczepienia ochronne

Niezaszczepieni na żółtą febrę nie mogą podróżować do Gujany Francuskiej.
Preparaty skojarzone, np. na błonicę, tężec i krztusiec lub oba typy żółtaczki, umożliwiają szybsze szczepienie do Gujany Francuskiej
Wścieklizna to śmiertelna choroba, dlatego warto się zaszczepić przed wyprawą do amazońskiej dżungli.
Skuteczne szczepionki. Duża dostępność terminów. Wykwalifikowany personel.
kobieta po szczepieniu. Umów się na szczepienia do Gujany Francuskiej

Wirusowe zapalenie wątroby (żółtaczka)

Istnieją dwa typy żółtaczki, którym można zapobiegać za pomocą szczepień: pokarmowa (typu A) i wszczepienna (typu B). Nazwy chorób „podpowiadają”, jak można się nimi zarazić:

WZW A – po spożyciu pokarmu lub wypiciu wody skażonej odchodami nosiciela; zaleca się więc zachowanie higieny osobistej i żywienia oraz szczepienia do Gujany Francuskiej – turyści są bowiem szczególnie narażeni na tego typu infekcję.

WZW B – w wyniku kontaktu z zakażoną krwią lub stosunku płciowego z nosicielem; zaleca się więc m.in. ostrożność przy udzielaniu pierwszej pomocy oraz stosowanie środków barierowych (np. prezerwatyw). 

Gujana Francuska szczepienia zalecane na WZW
Immunizacja na WZW A nie jest obowiązkowa w Polsce, jednak na żółtaczkę typu B – już tak (od 1994 roku). Osoby niezaszczepione według harmonogramu mogą wybrać preparat skojarzony Twinrix Adult na oba typy żółtaczki.

Dur brzuszny

To infekcja bakteryjna, która podobnie jak WZW A przenosi się drogą pokarmową. Szczepienia są zalecane szczególnie turystom odwiedzającym znajomych/krewnych i/lub obszary wiejskie. Łatwiej wówczas o zakażenie pałeczkami duru brzusznego, które wywołują m.in. bardzo wysoką gorączkę i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Gujana Francuska szczepienia na dur
W TropicalMed są dostępne zarówno preparat doustny, jak i w formie zastrzyku (Typhim Vi). Sprawdź: szczepienia na dur brzuszny.

Gujana Francuska szczepienia selektywne

Szczepienia selektywne czyli takie, które są zalecane tylko w określonych przypadkach. W Gujanie Francuskiej są to te przeciw wściekliźnie. Raczej nie ma ryzyka ugryzienia przez zainfekowanego psa, jednak dzikie zwierzęta mogą tam przenosić śmiertelnego wirusa. Podróżując do amazońskiej puszczy można się na nie natknąć, dlatego zaleca się profilaktyczne szczepienia do Gujany Francuskiej. Szczegóły w: profilaktyka wścieklizny.

Nocując w obiektach zamieszkania zbiorowego, szczególnie w wysokim sezonie turystycznym, można natknąć się na tłumy ludzi. W takim przypadku zaleca się szczepienia na meningokoki – to bakterie, które przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową.

Gujana Francuska szczepienia rutynowe

Przed podróżą należy także sprawdzić swoją książeczkę szczepień i uzupełnić ewentualne braki – w razie potrzeby uodpornić się na choroby takie jak np. grypa czy ospa wietrzna

Gujana Francuska informacje o sezonie zachorowań
O ile w Polsce można zaobserwować wyraźny sezon epidemiczny grypy, o tyle w klimacie tropikalnej (np. w Gujanie Francuskiej) zakażenia odnotowuje się przez cały rok.

Najważniejsze dla podróżnych są przypominające dawki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Jeśli ostatnie szczepienie było wykonane więcej niż 10 lat temu, należy „odświeżyć” swoją odporność przed podróżą do Gujany Francuskiej.

Gujana Francuska – choroby, na które nie ma szczepień

Podróżni muszą liczyć się z tym, że nie na każdą chorobę są dostępne szczepienia ochronne. O czym pamiętać przed wyjazdem do Gujany Francuskiej, aby nie chorować?

Zapobiegaj ukąszeniom komarów – np. używając repelentów i moskitier oraz zakładając odzież z długimi rękawami i nogawkami; pomaga to chronić się przed następującymi chorobami w Gujanie Francuskiej:

  • malaria,
  • denga,
  • zika.

Malaria w Gujanie Francuskiej
Zagrożenie chorobą występuje głównie w gminach: St.-Georges-de-l'Oyapock, Regina, Kourou, Matoury i Saint-Elie. Podróżującym zaleca się przyjmowanie odpowiednich leków. Sprawdź: profilaktyka malarii.

Gujana Francuska – co przed podróżą?

Przyjdź po szczepienia ochronne oraz zalecenia dotyczące profilaktyki od wykwalifikowanego lekarza medycyny podróży w TropicalMed. 

To duża oszczędność czasu – nie trzeba samodzielnie kupować i dostarczać preparatów, bo wszystkie potrzebne do Gujany Francuskiej są na miejscu. Brak kolejek i duża dostępność terminów (także w soboty) to duży atut dla zabieganych.

Sprawdź ofertę (cennik TropicalMed) i umów się na wizytę za pomocą wygodnego formularza online. Serdecznie zapraszamy!

Lecisz do Gujany Francuskiej?

Pamiętaj o zalecanych i obowiązkowych szczepieniach!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: