Atrakcje: Gujana Francuska to zamorskie terytorium zależne Francji. Słynie z dziewiczego lasu deszczowego na południu oraz rozmaitych atrakcji na północy. Jest to m.in. była kolonia karna na Wyspie Diabelskiej, o której powstał film Papillon, rezerwaty w Kaw oraz Tresor, gdzie można podziwiać m.in. kajmany oraz kosmodrom w pobliżu miasta Kourou.
Pogoda: Gujana Francuska leży w tropikach, toteż temperatura jest tam wysoka przez cały rok. Opady są najintensywniejsze w maju, a od sierpnia do grudnia można liczyć na najlepszą pogodę (najwięcej słońca i mało deszczu).
Podróż: Lot do Gujany Francuskiej jest naprawdę długi – trwa często ponad 20 godzin (z przesiadkami). Aby móc tam wypoczywać, trzeba wyrobić wizę turystyczną.
Zdrowie: Występują tam groźne choroby tropikalne, dlatego warto odwiedzić lekarza medycyny podróży 6-8 tygodni przed wylotem w celu szczepienia do Gujany Francuskiej. Które są obowiązkowe, a które zalecane turystom?
Gujana Francuska szczepienia obowiązkowe
Gujana Francuska to jedyne miejsce poza Afryką, gdzie wymaga się szczepienia na żółtą febrę od wszystkich przyjezdnych. Tzw. żółtą książeczkę musi mieć każdy od 1. roku życia. Dokument nabiera ważności dopiero po 10 dniach od przyjęcia preparatu Stamaril.
Gujana Francuska szczepienia ochronne
Ochrona przed żółtą febrą, tropikalną chorobą przenoszoną przez komary, jest nie tylko obowiązkowa, ale bardzo zalecana – występuje bowiem w całej Gujanie Francuskiej. Więcej informacji o chorobie w: żółta gorączka.
Gujana Francuska szczepienia zalecane
Wyczerpujący lot, jet-lag, zmiana klimatu oraz zagrożenie chorobami tropikalnymi to argumenty, które przemawiają za rozważeniem szczepienia do Gujany Francuskiej. Które są najbardziej zalecane?
Wirusowe zapalenie wątroby (żółtaczka)
Istnieją dwa typy żółtaczki, którym można zapobiegać za pomocą szczepień: pokarmowa (typu A) i wszczepienna (typu B). Nazwy chorób „podpowiadają”, jak można się nimi zarazić:
WZW A – po spożyciu pokarmu lub wypiciu wody skażonej odchodami nosiciela; zaleca się więc zachowanie higieny osobistej i żywienia oraz szczepienia do Gujany Francuskiej – turyści są bowiem szczególnie narażeni na tego typu infekcję.
WZW B – w wyniku kontaktu z zakażoną krwią lub stosunku płciowego z nosicielem; zaleca się więc m.in. ostrożność przy udzielaniu pierwszej pomocy oraz stosowanie środków barierowych (np. prezerwatyw).
Gujana Francuska szczepienia zalecane na WZW
Immunizacja na WZW A nie jest obowiązkowa w Polsce, jednak na żółtaczkę typu B – już tak (od 1994 roku). Osoby niezaszczepione według harmonogramu mogą wybrać preparat skojarzony Twinrix Adult na oba typy żółtaczki.
Dur brzuszny
To infekcja bakteryjna, która podobnie jak WZW A przenosi się drogą pokarmową. Szczepienia są zalecane szczególnie turystom odwiedzającym znajomych/krewnych i/lub obszary wiejskie. Łatwiej wówczas o zakażenie pałeczkami duru brzusznego, które wywołują m.in. bardzo wysoką gorączkę i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Gujana Francuska szczepienia na dur
W TropicalMed są dostępne zarówno preparat doustny, jak i w formie zastrzyku (Typhim Vi). Sprawdź: szczepienia na dur brzuszny.
Gujana Francuska szczepienia selektywne
Szczepienia selektywne czyli takie, które są zalecane tylko w określonych przypadkach. W Gujanie Francuskiej są to te przeciw wściekliźnie. Raczej nie ma ryzyka ugryzienia przez zainfekowanego psa, jednak dzikie zwierzęta mogą tam przenosić śmiertelnego wirusa. Podróżując do amazońskiej puszczy można się na nie natknąć, dlatego zaleca się profilaktyczne szczepienia do Gujany Francuskiej. Szczegóły w: profilaktyka wścieklizny.
Nocując w obiektach zamieszkania zbiorowego, szczególnie w wysokim sezonie turystycznym, można natknąć się na tłumy ludzi. W takim przypadku zaleca się szczepienia na meningokoki – to bakterie, które przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową.
Gujana Francuska szczepienia rutynowe
Przed podróżą należy także sprawdzić swoją książeczkę szczepień i uzupełnić ewentualne braki – w razie potrzeby uodpornić się na choroby takie jak np. grypa czy ospa wietrzna.
Gujana Francuska informacje o sezonie zachorowań
O ile w Polsce można zaobserwować wyraźny sezon epidemiczny grypy, o tyle w klimacie tropikalnej (np. w Gujanie Francuskiej) zakażenia odnotowuje się przez cały rok.
Najważniejsze dla podróżnych są przypominające dawki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Jeśli ostatnie szczepienie było wykonane więcej niż 10 lat temu, należy „odświeżyć” swoją odporność przed podróżą do Gujany Francuskiej.
Gujana Francuska – choroby, na które nie ma szczepień
Podróżni muszą liczyć się z tym, że nie na każdą chorobę są dostępne szczepienia ochronne. O czym pamiętać przed wyjazdem do Gujany Francuskiej, aby nie chorować?
Zapobiegaj ukąszeniom komarów – np. używając repelentów i moskitier oraz zakładając odzież z długimi rękawami i nogawkami; pomaga to chronić się przed następującymi chorobami w Gujanie Francuskiej:
Malaria w Gujanie Francuskiej
Zagrożenie chorobą występuje głównie w gminach: St.-Georges-de-l'Oyapock, Regina, Kourou, Matoury i Saint-Elie. Podróżującym zaleca się przyjmowanie odpowiednich leków. Sprawdź: profilaktyka malarii.
Gujana Francuska – co przed podróżą?
Przyjdź po szczepienia ochronne oraz zalecenia dotyczące profilaktyki od wykwalifikowanego lekarza medycyny podróży w TropicalMed.
To duża oszczędność czasu – nie trzeba samodzielnie kupować i dostarczać preparatów, bo wszystkie potrzebne do Gujany Francuskiej są na miejscu. Brak kolejek i duża dostępność terminów (także w soboty) to duży atut dla zabieganych.
Sprawdź ofertę (cennik TropicalMed) i umów się na wizytę za pomocą wygodnego formularza online. Serdecznie zapraszamy!