Bali pająki i komary: czy podróżni powinni się ich obawiać?
Rajska wyspa w Indonezji kusi turystów malowniczymi krajobrazami oraz mnóstwem zabytków i opcji aktywnego wypoczynku. Warta zastanowienia jest jednak kwestia, czy na Bali są komary i pająki mogące realnie zagrozić człowiekowi. Okazuje się, że tropikalny klimat panujący na tej wulkanicznej wyspie sprzyja rozwojowi tych stawonogów. Jakie ryzyko jest z tym związane?
Czy pająki na Bali są groźne?
Dla planujących odwiedzić Bali, ale cierpiących na arachnofobię, mamy dwie wiadomości. Zła jest taka, że wyspa jest domem dla kilkudziesięciu gatunków pająków, w tym naprawdę sporych, takich jak Heteropoda Maxima. Dobra – że żaden z nich nie stanowi większego zagrożenia dla człowieka.
Bali pająki w sieci
Jeden z filmików opublikowanych na platformie TikTok przez użytkownika @graces__adventures pokazuje niezwykle gęstą sieć pajęczyn z mnóstwem pająków. To wanniedowanie niemiły widok dla osób cierpiących na arachnofobię.
Ugryzienie skutkuje najczęściej miejscowym bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem. Chociaż dla podróżujących na Bali pająki zazwyczaj nie są groźne, to od każdej zasady jest wyjątek. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej konsekwencje ukąszenia mogą być gorsze, dlatego warto skonsultować się z lekarzem.
Aby w razie potrzeby skorzystania z usług medycznych nie narażać się na wysokie koszty, warto wykupić dobrą polisę. Dobrą, czyli jaką? O tym w artykule: jak wybrać ubezpieczenie?
Czy komary na Bali są groźne?
Chociaż budzą zdecydowanie mniejszy strach niż pająki, to komary (a dokładniej ich ukąszenia) mają znacznie poważniejsze konsekwencje zdrowotne. W miejscach takich jak Bali owady są bowiem wektorami, czyli organizmami odpowiedzialnymi za roznoszenie wirusów pomiędzy gatunkami (m.in. ludźmi). Wśród odwiedzających Bali komary mogą wywołać następujące choroby:
- zika – to wirusowa choroba szczególnie niebezpieczna dla przyszłych mam;
- chikungunya – infekcja wirusowa, której nazwa nawiązuje do silnego bólu stawów;
- denga – gorączka krwotoczna, która stanowi poważny problem zdrowia publicznego na Bali;
- japońskie zapalenie mózgu – choroba zakaźna mogąca mieć poważny, neurologiczny przebieg.
Bali komary a choroby
The World Mosquito Program (WMP) ma w planach wykorzystanie bakterii Wolbachia do całkowitej eliminacji wymienionych wyżej chorób. Drobnoustroje te blokują rozwój wirusów, zmniejszając zdolność przenoszenia się patogenów na ludzi.
Obawiasz się pająków i komarów na Bali?
Zapobiegaj chorobom, które przenoszą!
Komary na Bali są zdecydowanie groźniejsze niż pająki: przenoszą m.in. japońskie zapalenie mózgu.
WMP podaje, że Bali jest jednym z najciężej dotkniętych dengą regionów Azji Południowo-Wschodniej.
Na zikę i chikungunyę nie ma szczepionek, warto więc przyjść po zalecenia profilaktyczne do TropicalMed.
Specjalizacja w medycynie tropikalnej. Brak kolejek. Dogodna lokalizacja klinik.
Wybierz termin szczepienia
Tylko na dengę i japońskie zapalenie mózgu są dostępne szczepionki ochronne, dlatego dla pełnej profilaktyki konieczne jest wyposażenie się w moskitiery, zakrywającą ciało odzież oraz środek odstraszający owady (sprawdź: repelenty).
W profilaktyce chorób ważna jest nie tylko znajomość chorób, ale także czasu i miejsca, kiedy zakażenie jest najbardziej prawdopodobne. Świadomość zagrożenia pozwala podjąć dodatkowe środki ochrony.
O tym, czy na Bali są komary i jak intensywnie gryzą, decydują miejsce i pora roku. Największa aktywność owadów przypada na porę deszczową, która trwa na wyspie od listopada do kwietnia. Warto wiedzieć, że komary preferują głównie obszary miejskie i leśne, ale do największej liczby zakażeń wirusem Dengi dochodzi na terenach miejskich lub podmiejskich.
Podsumowując, podróżującym na Bali pająki czy komary mogą skutecznie zepsuć wyjazd, doprowadzając do bolesnych ukąszeń, reakcji alergicznych, a często także chorób tropikalnych o lżejszym lub cięższym przebiegu. Czy da się tego uniknąć?
Jak uniknąć zagrożeń, jakie sieją komary i pająki na Bali?
Jak już ustalono, pająki na Bali nie są zbyt dużym zagrożeniem dla człowieka (o ile nie ma alergii). Komary potrafią jednak przenosić choroby, których przebieg i możliwe powikłania mogą być naprawdę poważne.
O tym, czy komary na Bali są groźne i wywołają ciężką chorobę, decyduje indywidualna reakcja organizmu. Aby zmniejszyć związane z tym ryzyko, warto rozważyć szczepienia ochronne. Immunizacja przygotowuje organizm na „starcie” z prawdziwymi wirusami, łagodząc przebieg infekcji lub pozwalając całkowicie jej uniknąć.
Podczas wizyty można też liczyć na kompleksową listę zaleceń profilaktycznych (m.in. jak wybrać repelent) dla dodatkowej ochrony zdrowia. Przygotowując się z TropicalMed do podróży na Bali owady i pajęczaki, a także inne zagrożenia zdrowotne mogą zostać znacznie zminimalizowane, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort.
Profilowane pakiety dostępne w naszej klinice (sprawdź cennik) oraz wygodna rejestracja online to dodatkowe zachęty dla naszych pacjentów.
Serdecznie zapraszamy!