Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).

Czy na Zanzibarze są jadowite pająki i groźne komary?

Zanzibar pająki i komary – jak wypoczywać bezpiecznie?

Klaudia Gierlicka | 2024-06-18 (ostatnia aktualizacja: 2024-10-28)
Przed wyjazdem warto umówić się na wizytę u lekarza wykwalifikowanego w medycynie tropikalnej. Specjalista doradzi, jakie szczepienia, leki i działania profilaktyczne podjąć, by chronić się przed pająkami i komarami występującymi na wyspach.

Zanzibar komary i pająki – czy wyspa jest bezpieczna?

Zanzibar, największa wyspa archipelagu o tej samej nazwie, jest autonomiczną częścią Tanzanii. Stał się niezwykle popularną destynacją turystyczną dla miłośników natury, plażowania i Freddiego Mercury'ego – muzyk urodził się w Stone Town i ma tam swoje muzeum. Mnogość atrakcji sprawia, że odwiedzającym Zanzibar owady i pajęczaki oraz środki ochrony przed ukąszeniami nie przychodzą do głowy jako pierwsze. Czy słusznie?

Czy na Zanzibarze są jadowite pająki?

W większości przypadków dla przybywających na Zanzibar pająki nie stanowią większego zagrożenia, bo ich jad nie jest groźny dla człowieka (o ile nie ma silnej alergii). Wiele tamtejszych gatunków, jak np. namiotowiec opuncjowy, dysponuje bardzo słabą toksyną, niezdolną do wyrządzenia żadnej krzywdy człowiekowi. 

Niektóre osobniki, np. brązowa wdowa czy ptasznik Pterinochilus lugardi, mogą swoim ukąszeniem spowodować:

  • opuchliznę,
  • drętwienie kończyn,
  • intensywny, miejscowy ból,
  • mimowolne skurcze mięśni (w późniejszym czasie).

W skrajnych przypadkach i u osób z predyspozycjami do reakcji alergicznych, ukąszenie może być śmiertelne. Dlatego warto zastanowić się nie tylko nad tym, czy na Zanzibarze są jadowite pająki, ale także jak zapobiegać ukąszeniom i udzielić sobie/komuś pierwszej pomocy.

Co robić w razie ugryzienia pająka?

Na wyspie Zanzibar pająki stanowią większe lub mniejsze zagrożenie, jednak przeciętny turysta nie wie, jak wygląda każdy występujący tam gatunek. Dlatego postępowanie jest zawsze takie samo i obejmuje następujące kroki:

  1. Identyfikacja – próba zapamiętania lub zrobienia zdjęcia pająkowi, który ukąsił.
  2. Dezynfekcja – dokładne oczyszczenie rany wodą z mydłem i środkiem odkażającym.
  3. Zimny kompres – łagodzi ból i obrzęk, czyli pierwsze objawy pojawiające się po ugryzieniu.
  4. Interwencja lekarska – oczyszczoną i schłodzoną ranę warto dać do obejrzenia specjaliście, szczególnie w przypadku pojawienia się dodatkowych symptomów.

Aby zapobiegać przykrym konsekwencjom, tj. objawom i kosztom wizyty lekarskiej, warto ostrożnie sprawdzać rzeczy (np. buty) przed ich użyciem, nie wkładać nieosłoniętych rąk w niezbadane szczeliny oraz nie naruszać sieci, kokonów jajowych i kryjówek pająków.

Czy na Zanzibarze jest dużo komarów?

Trzeba mieć na uwadze, że w tropikalnych miejscach takich jak Zanzibar komary nie tylko powodują swędzące i uciążliwe bąble, ale także przenoszą szereg chorób. Przed wyjazdem warto więc dowiedzieć się więcej o dostępnych szczepionkach i środkach ochrony przed owadami, a także zadać sobie pytanie, czy muszę brać tabletki na malarię, jadąc na Zanzibar.

Pająki i komary na Zanzibarze mogą być groźne

Zadbaj o solidne zabezpieczenie z TropicalMed

Wizyta szczepienna przed wyjazdem jest ważna nie tylko ze względu na immunizację, ale też dla indywidualnych zaleceń profilaktycznych.
TropicalMed jako pierwszy ośrodek w Polsce udostępnił możliwość zaszczepienia się na dengę.
Obowiązek szczepienia na żółtą febrę na Zanzibar jest selektywny; podczas konsultacji ustalana jest konieczność immunizacji.
Bezpieczne szczepionki. Sprawna i profesjonalna obsługa. Specjalizacja w medycynie tropikalnej.
kobieta po szczepieniu. Zanzibar owady Zapisz się na wizytę

Czy na Zanzibarze jest malaria i inne groźne choroby?

Planującym odwiedzić Zanzibar owady mogą skutecznie pokrzyżować plany i doprowadzić do wielu chorób, a za wiele z nich, tj. chikungunyę, dengę czy żółtą febrę odpowiadają właśnie komary. Na dwie wymienione jako ostatnie TropicalMed oferuje skuteczne szczepionki ochronne.

Certyfikat szczepienia: MSZ podaje, że podróż z Tanzanii lądowej na Zanzibar (lub odwrotnie) wiąże się z obowiązkiem posiadania szczepienia na żółtą febrę[1] (sprawdź: żółta książeczka).

Mimo wszystko malaria wciąż pozostaje największym zagrożeniem na wyspach. Jako że nie ma na nią szczepionki, musi wystarczyć ochrona przed ukąszeniami oraz chemioprofilaktyka. Warto jednak zastanowić się nie tylko nad tym, czy muszę brać tabletki na malarię, jadąc na Zanzibar, ale także jakie leki będą skuteczne. Poszczególne gatunki zarodźców, tj. pasożytów wywołujących chorobę, wytwarzają bowiem odporność na poszczególne medykamenty.

Czy na Zanzibarze jest malaria: w 2022 roku WHO ogłosiło możliwość eliminacji choroby, która była owocem strategii oprysków na komary[2]. Niestety, zakażenia na archipelagu powoli powracają do poziomu sprzed rozpoczęcia projektu[3].

Jak widać, proces eliminacji choroby jest naprawdę żmudny i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Warto więc wziąć sprawy w swoje ręce i solidnie przygotować się do wyjazdu. Pierwszym krokiem jest zaplanowanie podróży w odpowiednim terminie. „Odpowiednim” czyli jakim?

Kiedy są komary na Zanzibarze?

O tym, czy na Zanzibarze jest dużo komarów, nie ma żadnych wątpliwości, natomiast warto zorientować się, kiedy przypada szczyt aktywności tych owadów. Na wyspie wyróżnia się dwie pory deszczowe, w terminach marzec-maj i październik-listopad[4].

Wzmożona wilgoć w tych okresach oraz ciepło (panujące akurat przez cały rok) to dla owadów idealne warunki. Planując wyjazd, warto uwzględnić to, kiedy są komary na Zanzibarze i wybrać jednak urlop w porze suchej. Pozwoli to zminimalizować ryzyko związane z chorobami przenoszonymi przez owady.

Jak TropicalMed przygotowuje do wyjazdu na Zanzibar?

Drugim krokiem w zabezpieczaniu swojego zdrowia przed podróżą na Zanzibar jest wizyta w ośrodku TropicalMed. To miejsce, w którym można bezpiecznie i sprawnie zaszczepić się na dengę i żółtą gorączkę, a w razie potrzeby – wyrobić certyfikat potwierdzający immunizację. Nasza oferta obejmuje też przystępne pakiety (np. Afryka Light), które pozwalają sporo zaoszczędzić – sprawdź cennik.

Trzecim krokiem jest przestrzeganie zaleceń profilaktycznych, które można otrzymać w TropicalMed przy okazji szczepień. Lekarz podpowie, jak zapobiegać chorobom, m.in. jaki repelent wybrać, co dają moskitiery i osłaniająca ciało odzież, co spakować do apteczki podróżnej czy jak stosować leki na malarię.

Zafunduj sobie zdrowie w podróży – przyjdź do TropicalMed!

Zanzibar jest celem Twojej podróży?

Odwiedź TropicalMed, by zadbać o zdrowie w podróży!
Zapisz się na wizytę
Czytaj więcej: