Alarm: kleszcz wędrowny i komar tygrysi w Polsce

Jakie choroby przenoszą komary afrykańskie w Polsce?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, komar tygrysi w Polsce Katarzyna Ślusarz | 2024-05-06
Ze względu na postępujące zmiany klimatyczne komar tygrysi (Aedes albopictus) oraz kleszcz wędrowny (Hyalomma marginalatum) pochodzący z obszarów Afryki i Azji, zaczynają stawać się coraz powszechniejszymi gośćmi w polskich krajobrazach. Sprawdź, jakie choroby przenoszą te owady i pajęczaki oraz jak się przed nimi chronić!

Skąd wzięły się kleszcze i komary afrykańskie w Polsce?

Postępujące zmiany klimatyczne mają wiele negatywnych skutków, a jednym z nich jest rozprzestrzenianie się egzotycznych gatunków owadów i pajęczaków na tereny umiejscowione poza tropikami. O ile kleszcz wędrowny (Hyalomma marginatum) czy Aedes albopictus, czyli komar tygrysi w Europie występuje od dość dawna, to w Polsce dopiero zaczynają stanowić zagrożenie. 

Jak wygląda komar tygrysi i kleszcz wędrowny?
Komara tygrysiego można rozpoznać po ciemnym odwłoku i odnóżach, które są pokryte białymi paskami. Kleszcz wędrowny jest większy niż rodzime gatunki, ma ubarwienie od rudobrązowego do prawie czarnego oraz jasne prążki na odnóżach.

Komar tygrysi w Europie przybył wraz z masowym transportem towarów z Azji Południowo-Wschodniej i wysp Oceanu Indyjskiego i Spokojnego[1]. Kleszcz wędrowny został zawleczony przez ptaki migrujące m.in. z północnej części Afryki oraz z Azji[2]

W adaptacji do niekorzystnych dla owadów i pajęczaków warunków pomagają zmiany klimatyczne. Komary i kleszcze afrykańskie w Polsce mają coraz cieplej – dni ze śniegiem i temperaturą ≤0°C, kiedy są one nieaktywne, jest coraz mniej.

Czym grozi ugryzienie komara tygrysiego i kleszcza Hyalomma?

Kiedy wiadomo już skąd się wziął oraz jak wygląda komar tygrysi i kleszcz wędrowny, warto zastanowić się nad skutkami pokąsania przez te owady i pajęczaki. Są one bowiem wektorami, czyli organizmami zdolnymi do przenoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych. Jakich dokładnie?

Komar tygrysi choroby

Komar tygrysi w Polsce może przenosić aż 22 różnych wirusów odpowiadających za groźne, tropikalne choroby. Są wśród nich denga, chikungunya, zika, gorączka Zachodniego Nilu czy żółta febra. O tym, jak przebiegają, czym grożą oraz jakie są dostępne środki ochrony, można przeczytać na naszym blogu.

Komar tygrysi choroby:

Obawiasz się chorób przenoszonych przez ukąszenia?

Zgłoś się do TropicalMed po szczepienia i zalecenia profilaktyczne

Komar tygrysi w Polsce oznacza ryzyko pojawienia się chorób takich jak denga czy żółta febra.
Ocieplenie klimatu sprzyja tropikalnym komarom i kleszczom osiedlać się w Polsce.
Według ECDC, pierwsze kleszcze wędrowne zaobserwowano na południu Polski.
Skuteczne szczepionki. Duża dostępność terminów. Indywidualne podejście.
kobieta po szczepieniu. ugryzienie komara tygrysiego Wybierz termin szczepienia

Na pogrubione nazwy chorób, które mogą przenosić komary afrykańskie w Polsce, są w TropicalMed dostępne szczepionki. W profilaktyce pozostałych muszą wystarczyć środki ochrony przed ukąszeniami komarów oraz eliminacja ich siedlisk w okolicy domostwa.

Kleszcz wędrowny choroby

Nowe kleszcze w Polsce oznaczają ryzyko dodatkowych chorób. W niedalekiej przyszłości poza boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu, zdrowiu i życiu Polaków może zagrażać m.in. gorączka krwotoczna krymsko-kongijska. Jej nazwa nawiązuje do dwuetapowego przebiegu – infekcja przypominająca grypę czy przeziębienie może rozwinąć się i poza nasilonymi symptomami, objawiać się krwotokami zewnętrznymi i wewnętrznymi. To realne zagrożenie życia.

Należy pamiętać, że jak na razie kleszcze afrykańskie w Polsce nie stanowią większego zagrożenia, co potwierdzają raporty ECDC[3]. Większą uwagę warto poświęcić kleszczowemu zapaleniu mózgu – odnotowuje się bowiem kilkaset zakażeń rocznie. Na tę chorobę jest dostępna szczepionka ochronna, którą zaleca się osobom często przebywającym na terenach zielonych. Szczegóły w: szczepienia na KZM.

Na choroby, które mogą być przenoszone przez nowe kleszcze w Polsce, nie ma żadnych szczepionek, toteż muszą wystarczyć środki ochrony przed ukąszeniami. Jakie?

Jak się chronić przed komarem tygrysim i kleszczem Hyalomma?

Ugryzienie komara tygrysiego czy kleszcza wędrownego może mieć poważne skutki zdrowotne, dlatego warto poznać środki ochrony. Zarówno w przypadku owadów, jak i pajęczaków, bardzo dobrze sprawdzają się repelenty, czyli środki odstraszające aplikowane na ubranie, skórę lub moskitierę. 

Bardzo ważny jest też odpowiedni ubiór, tj. zakrywający ciało i utrudniający owadom i pajęczakom wkłucie się w skórę. W przypadku kleszczy dobrym rozwiązaniem jest odzież w jasnych, jednolitych barwach, które ułatwiają zobaczenie i strącenie intruza zanim ten zdąży ukąsić.

W profilaktyce ważne jest nie tylko to, jak się chronić przed komarem tygrysim, ale także jak kontrolować jego populację. Dlatego warto wyeliminować akweny, w których rozmnażają się te owady. Nawet wypełniona deszczówką opona jest idealnym siedliskiem larw komara, więc dla własnego bezpieczeństwa i komfortu należy dbać o porządek wokół domostwa.

Na niektóre choroby, które może przenosić komar tygrysi w Polsce, tj. na dengę i żółtą febrę, są skuteczne i bezpieczne szczepionki dostępne w TropicalMed. Na wizytę można zapisać się online, co jest dużym ułatwieniem i oszczędnością czasu. 

Serdecznie zapraszamy na szczepienia przeciw chorobom przenoszonym przez komary afrykańskie w Polsce!

Jesteś narażony/a na ukąszenia owadów i pajęczaków?

Zaszczep się na dengę i żółtą febrę
Wybierz termin szczepienia
Czytaj więcej: