Pfizer i Valneva pracują nad szczepionką na boreliozę

Szczepionka na boreliozę 2022 [próby w Polsce]

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2022-10-20 (ostatnia aktualizacja: 2022-12-21)
Szczepionka na boreliozę VLA15 przeszła już szereg badań klinicznych – od sierpnia 2022 trwają ostatnie próby przed wprowadzeniem jej na rynek farmaceutyczny. Po raz pierwszy zachodzi szansa, że preparaty ochronne będą dostępne także w Polsce. Pozwoli to zapobiegać boreliozie – groźnej chorobie odkleszczowej.

Szczepionka na boreliozę 2022

Borelioza to bakteryjna choroba odkleszczowa, na którą jak na razie nie ma dostępnej szczepionki ochronnej. Dzięki współpracy koncernów Pfizer i Valneva w najbliższej przyszłości może się to zmienić – w sierpniu 2022 rozpoczęto III fazę badań klinicznych nad preparatem VLA15.

Więcej informacji o chorobie oraz pierwszej turze badań nad szczepionką można przeczytać w tym artykule: „Czym jest borelioza i jak się przed nią chronić?” 

Substancją czynną w szczepionce VLA15 jest białko powierzchniowe Borrelia burgdorferi – bakterii wywołującej boreliozę. Antygen ten ma pozbawiać drobnoustroje zdolności do przenikania z zakażonego kleszcza do organizmu człowieka.

Dotychczasowe badania potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo wynalazku. W II fazie klinicznej, zakończonej w 3. kwartale 2022 roku, przeanalizowano m.in. wpływ VLA15 na dorosłych w wieku 18-65 lat. Dowiedziono, że trzydawkowe szczepienie w schemacie 0-2-6 miesięcy jest skuteczniejsze niż dwudawkowe (0-6 miesięcy). Najprawdopodobniej właśnie w taki sposób będzie stosowana szczepionka na boreliozę. 

W sierpniu rozpoczęła się III faza badań (na terenie Europy i USA), w której biorą udział osoby od 5. roku życia. 

Ciekawostka: szczepionka na boreliozę Pfizer i Valneva jest testowana także w Polsce – jest to bowiem jeden z wysoce endemicznych krajów. Badania są przeprowadzane w Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Uczestnikom zostaną podane 3 dawki VLA15 według opracowanego schematu lub placebo (sól fizjologiczna). Ma to na celu sprawdzenie, czy preparat faktycznie stymuluje układ immunologiczny do zwalczania krętek Borrelii. 

Zagrażają Ci ukąszenia kleszczy?

Chroń się przed chorobami, które mogą przenosić!

Zarówno borelioza, jak i KZM mogą prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
O ile na bakterie Borrelia burgdorferi są dostępne leki, o tyle przed wirusem KZM chroni tylko szczepionka.
Liczba zakażeń chorobami odkleszczowymi jest w Polsce mocno niedoszacowana – ryzyko jest wyższe niż pokazują statystyki.
Skuteczne szczepionki. Wygodna rejestracja online. Wykwalifikowany personel.
kobieta po szczepieniu. Zapisz się na szczepienie

Czy jest szczepionka na boreliozę?

Umowa o współpracy nad szczepionką VLA15 została podpisana już w 2020 roku, jednak proces opracowywania, a następnie wdrażania produktu na rynek jest bardzo czasochłonny. Wynika to z restrykcyjnych kontroli jakości, skuteczności i bezpieczeństwa preparatów.

Szczepionka na boreliozę Pfizer i Valneva jeszcze przez jakiś czas będzie więc niedostępna na polskim rynku farmaceutycznym. Dzieje się tak, mimo że uzyskała ona oznaczenie Fast Track od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). To ułatwiona procedura wdrażania produktu leczniczego na rynek. 

Według prognoz z komunikatów prasowych Valneva, wniosek o uzyskanie licencji biologicznej będzie można złożyć w 2025 roku. 

Szczepionka na boreliozę cena

O tym, ile kosztuje szczepionka na boreliozę, będzie można się przekonać dopiero wtedy, gdy pojawi się na rynku farmaceutycznym. Wcześniejszy preparat LYMErix (wycofany w 2002 roku) kosztował w Ameryce około 50$/dawka. 

Jeśli chodzi o VLA15, nie ma jeszcze żadnych informacji na temat cen preparatów ochronnych.

Szczepionka na kleszcze w TropicalMed 

Kleszcze to tzw. wektory, czyli organizmy przenoszące drobnoustroje chorobotwórcze – Borrelia burgdorferi to tylko jeden z nich. Dużo groźniejszy dla człowieka jest wirus kleszczowego zapalenia mózgu, którego w przeciwieństwie do krętek Borrelii, nie da się zwalczać za pomocą lekarstw. 

Na szczęście, w tym przypadku są już dostępne szczepionki ochronne (FSME Immun) w cenie 199 zł. O zasadności immunizacji oraz konsekwencjach ewentualnej infekcji można przeczytać w tym artykule: „Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu”. 

Zimowe miesiące to idealny czas na uodpornienie się – pozwala to wzmocnić swój organizm w walce z KZM jeszcze przed sezonem aktywności kleszczy.

Serdecznie zapraszamy na szczepienie!

Bywasz w miejscach występowania kleszczy?

Zaszczep się na choroby odkleszczowe!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: