Szczepienia a oddawanie krwi: kto może, a kto nie może być krwiodawcą?
Krwiodawstwo to szlachetna i bardzo potrzebna inicjatywa – pojedyncza donacja może uratować życie aż 3 osób, a regularne oddawanie krwi (tj. 4-6 razy w roku) pomaga nawet 24 osobom![1] Aby wziąć udział w tej akcji, trzeba spełniać trzy główne kryteria: być osobą zdrową, mieć od 18 do 65 lat i ważyć powyżej 50 kg.
Istnieje kilka przeciwwskazań do krwiodawstwa, a kwestia szczepienia a oddawanie krwi odgrywa istotną rolę zarówno w kontekście czasowej, jak i stałej dyskwalifikacji. Jaką dokładnie?
Co dyskwalifikuje do krwiodawstwa czasowo?
Szczepienie a oddanie krwi należy jedynie odroczyć w czasie, a nie rezygnować z niego całkowicie. Dawcy są wręcz zachęcani do immunizacji. Są wówczas chronieni przed różnego rodzaju chorobami mogącymi wpływać na ich stan zdrowia, a co za tym idzie – możliwość krwiodawstwa.
W zależności od rodzaju preparatu, zaleca się zachowanie dłuższej lub krótszej przerwy dzielącej szczepienie a oddawanie krwi. Jakiej dokładnie?
Szczepionka a oddawanie krwi:
- Inaktywowana (zabita), np. na meningokoki, grypę czy HPV, musi być podana minimum 48 godzin przed krwiodawstwem.
- Atenuowana (żywa), np. na ospę wietrzną, żółtą febrę czy rotawirusy, musi być podana minimum 28 dni przed datą oddawania krwi.
- Nowej generacji na COVID-19, musi być podana z 14-dniową przerwą, jeśli jest wektorowa lub z 48-godzinnym odstępem, jeśli jest mRNA.
- Nieswoista, np. na nawracające infekcje dróg oddechowych, może być podana z zachowaniem 6 godzin dzielących szczepienie a oddanie krwi.
Od każdej reguły istnieje wyjątek, dlatego szczególną ostrożność należy zachować przed szczepieniami na:
- odrę, świnkę i różyczkę (MMR) – potrzeba 2 miesięcy, a nie 28 dni przerwy;
- WZW typu A i/lub B – potrzeba 14 dni, a nie 48 godzin przerwy (pod warunkiem braku kontaktu z chorobą);
Na odstęp czasowy dzielący szczepienie a oddawanie krwi trzeba zwrócić szczególną uwagę przy uodparnianiu się na dur brzuszny i/lub grypę. W przypadku obu chorób do wyboru są szczepionki zabite (w formie zastrzyku) lub żywe (doustne na dur i donosowe na grypę)[2].
Więcej informacji na temat różnic pomiędzy poszczególnymi typami preparatów ochronnych można znaleźć we wpisie: rodzaje szczepionek.
Wśród czasowych ograniczeń do oddawania krwi można wyróżnić też m.in. zabieg usuwania zęba (7 dni), ciążę (6 miesięcy po porodzie) czy zakażenie zarodźcami malarii (3 lata)[3]. Jak widać, nie tylko szczepionka a oddawanie krwi powinno zostać odroczone w czasie. Co całkowicie uniemożliwia krwiodawstwo?
Co dyskwalifikuje do krwiodawstwa na stałe?
Niektóre schorzenia i podejmowane działania całkowicie dyskwalifikują krwiodawcę. Niektórym można zapobiegać, na inne nie ma się zupełnie żadnego wpływu. Oto pięć najpoważniejszych przeciwwskazań do oddawania krwi[4]:
- Podejmowanie ryzykownych praktyk seksualnych (np. przygodne stosunki płciowe bez środków barierowych).
- Łuszczyca, cukrzyca, sklerodermia, nowotwory złośliwe (rak in-situ nie jest przeciwwskazaniem pod warunkiem całkowitego wyleczenia).
- Zażywanie środków psychoaktywnych, np. narkotyków, nielegalnych środków dopingujących w sporcie, leków psychotropowych.
- Ciężka choroba układu krążenia, nerwowego czy immunologicznego.
- Niektóre choroby zakaźne, głównie HIV, WZW typu B i C oraz kiła.
WZW B szczepionka a oddawanie krwi: nie chcąc narażać się na wirusowe zapalenie wątroby typu B, a tym samym na stałe wykluczenie z krwiodawstwa, warto wykonać szczepienie ochronne dostępne w TropicalMed.
Jakie inne działania można podjąć w ośrodku medycyny podróży i punkcie szczepień TropicalMed, by zminimalizować ryzyko uzyskania stałej dyskwalifikacji z oddawania krwi?
Jak ma się wizyta w TropicalMed do krwiodawstwa?
Szczepienie na WZW B to tylko jeden ze sposobów chronienia swoich predyspozycji do oddawania krwi. Jak już wspomniano, 3-letnią dyskwalifikację można dostać po zakażeniu malarią, a w TropicalMed można liczyć na spersonalizowane zalecenia w zakresie medycyny tropikalnej oraz recepty na odpowiednie leki przeciwmalaryczne. Szczegóły w: profilaktyka malarii.
Wiadomo, ile ma wynosić przerwa dzieląca konkretne szczepienie a oddawanie krwi, jednak warto dowiedzieć się, ile czasu musi upłynąć od donacji, by móc bezpiecznie poddać się immunizacji. Krótko mówiąc: nie ma konieczności odraczania szczepienia po oddaniu krwi, jeśli dawca czuje się dobrze. Wszelkie zmiany samopoczucia warto zgłaszać podczas kwalifikacji poprzedzającej podanie preparatu/ów.
Przebycie poważnej choroby ośrodkowego układu nerwowego także wyklucza krwiodawstwo. Warto więc chronić się przed tropikalnym, japońskim zapaleniem mózgu, albo występującym w Polsce kleszczowym zapaleniem mózgu. W ośrodku można uzyskać szczepienia ochronne oraz poradę dotyczącą tego, które repelenty najlepiej odstraszają kleszcze i komary przenoszące te choroby.
Aktywne, przewlekłe czy nawracające zapalenie oskrzeli nie pozwala na krwiodawstwo, a jest najczęściej spowodowane przez infekcje wirusowe, np. grypę sezonową. TropicalMed oferuje skuteczne preparaty ochronne, a nasi doświadczeni lekarze doradzą, jaki odstęp powinien dzielić poszczególne szczepienia a oddawanie krwi.
Ile kosztują szczepienia w TropicalMed?
Kwalifikacja lekarska, która jest niezbędna na początku każdej wizyty szczepiennej, kosztuje z reguły 70 zł. Z reguły, bo korzystając z profilowanych pakietów, można obniżyć koszt tego badania oraz wybranych preparatów ochronnych.
Aby sprawdzić ceny poszczególnych szczepionek (za dawkę) oraz pakietów oferowanych w TropicalMed, wystarczy kliknąć tutaj: cennik.
Do rejestracji służy natomiast wygodny system online, w którym za pomocą kilku kliknięć można wybrać datę, godzinę i lokalizację szczepienia. Kliknij przycisk „Umów się na szczepienie” widniejący na stronie, by zapisać się przez Internet.
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Co dyskwalifikuje do oddania krwi?
Niektóre choroby przewlekłe (np. łuszczyca, cukrzyca) i zakaźne (np. WZW B), a także podejmowane aktywności, takie jak zażywanie narkotyków czy ryzykowne zachowania seksualne, są przeciwwskazaniem do oddania krwi.
Dlaczego dostałem list z krwiodawstwa?
Przed oddaniem krwi należy ją przebadać pod kątem serologicznym, wirusologicznym i molekularnym. Jeśli wyniki testów okażą się wątpliwe, dawca jest o tym informowany, by móc złożyć wyjaśnienia i poddać się ewentualnej powtórce badań.
Jakie są wymagania do oddania krwi?
Dawca musi być zdrowy, mieścić się w przedziale wiekowym 18-65 lat oraz ważyć co najmniej 50 kilogramów.
Co się sprawdza podczas oddawania krwi?
Oddanie krwi składa się z trzech etapów. Pierwszy to wypełnienie specjalnego formularza, drugi to badania laboratoryjne i lekarskie (np. poziom hemoglobiny, ciśnienie krwi), a trzeci to oddanie krwi.