Medycyna podróży szczepienia

Medycyna podróży | Szczepienia i konsultacje

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2022-06-22 (ostatnia aktualizacja: 2022-10-21)
Przed każdym wyjazdem za granicę zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży. To osoba, która udziela wskazówek na temat profilaktyki chorób zakaźnych, w tym szczepień ochronnych.

Medycyna podróży – szczepienia i porady

Lekarz medycyny podróży to osoba, która udziela niezbędnych informacji na temat profilaktyki chorób zakaźnych podczas wyjazdów za granicę. Tego typu specjalista musi dysponować rozległą wiedzą na temat:

  • składu poszczególnych preparatów ochronnych (szczepionek/leków) – by poinformować o ewentualnych przeciwwskazaniach do stosowania i zalecić bezpieczniejsze alternatywy;
  • dawkowaniu i długości nabywania odporności po szczepieniu – by odpowiednio rozplanować immunizację;
  • transmisji patogenów w określonych regionach świata – by dostosować wytyczne do istniejących zagrożeń;
  • dróg przenoszenia się drobnoustrojów chorobotwórczych – by udzielić wyczerpujących informacji na temat metod profilaktyki;
  • nowych ognisk zakażeń/epidemii w poszczególnych regionach świata.

Są dwa główne aspekty, którymi zajmuje się medycyna podróży – szczepienia oraz zasady profilaktyki chorób inne niż immunizacja. Każda konsultacja ma indywidualny charakter. Zalecenia specjalisty mogą być różne, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, jego alergii i przebytych infekcji, rodzaju podróży, planowanych aktywności, odwiedzanych regionów itd. 

Lekarz medycyny podróży online

Blog TropicalMed to rzetelne źródło wiedzy na temat profilaktyki chorób zakaźnych w kraju i za granicą – to swego rodzaju lekarz medycyny podróży online. Zawiera informacje na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych w poszczególnych krajach (np. do Chin czy Meksyku), a także o konkretnych chorobach (np. KZM) lub ich grupie (np. choroby brudnych rąk, tropikalne).  

Ten „lekarz medycyny podróży online” nie może jednak równać się z prawdziwą, stacjonarną konsultacją. Informacje zawarte na blogu mają bowiem charakter ogólny, bez uwzględnienia indywidualnych uwarunkowań. Przed wyjazdem warto odwiedzić centrum medycyny podróży – szczepienia i zalecenia dotyczące profilaktyki będą wówczas dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta.

Medycyna podróży NFZ

Wiele publicznych placówek, takich jak szpitale czy Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne oferują możliwość wykonania szczepień ochronnych i uzyskania informacji na temat profilaktyki chorób zakaźnych przed podróżą. Niestety, usługi te nie są ujęte w wykazie (koszyku) świadczeń gwarantowanych, czyli finansowanych przez NFZ. Oznacza to, że za konsultację lekarza medycyny podróży i szczepienia, które nie figurują w narodowym Programie jako obowiązkowe, należy zapłacić samodzielnie.

UWAGA! Za szczepienia (nieobowiązkowe) przed podróżą nie zawsze trzeba płacić z własnej kieszeni. Jeśli wyjazd ma charakter służbowy, to pracodawca odpowiada za poinformowanie o chorobach zagrażających w danym miejscu i pokrycie kosztów immunizacji (dla chętnych).

TropicalMed to profesjonalna poradnia medycyny podróży – szczepienia i konsultacje są dostępne w jednym miejscu. Dzięki temu nie trzeba martwić się o zakup, przechowanie i transport preparatów w odpowiednich warunkach. Bezpieczeństwo i wygoda pacjentów są dla nas najważniejsze.

Planujesz zagraniczną podróż?

Pamiętaj o szczepieniach ochronnych!

Lekarz medycyny podróży udziela informacji o nowych ogniskach chorób (np. polio w Afryce).
Specjalista udziela informacji o dawkowaniu preparatów w różnym wieku (np. Havrix Adult i Junior).
Zalecenia dotyczące szczepień należy dostosować do rodzaju wypoczynku za granicą.
Szczepimy także w soboty. Wygodna rejestracja online. Skuteczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu. Zarejestruj się na szczepienie przed podróżą.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

Wyjeżdżasz w podróż?

Skonsultuj swoje indywidualne potrzeby i dobierz odpowiednie szczepienia!
Zarezerwuj konsultację z lekarzem
Czytaj więcej: