Czy na Sri Lance są pająki i komary zagrażające człowiekowi?
Sri Lanka, tropikalne państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim, jest atrakcyjnym kierunkiem turystycznym ze względu na bogactwo przyrodnicze oraz szeroką gamę orientalnych zabytków. Przed wylotem do tego kraju warto jednak zastanowić się, czy na Sri Lance są komary i pająki, których ukąszenia mają konsekwencje zdrowotne dla człowieka.
Niestety, odpowiedź jest twierdząca. Tropikalny klimat Cejlonu i przybrzeżnych wysepek sprzyja rozwojowi stawonogów. Czym grozi ugryzienie i jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdu?
Czy pająki ze Sri Lanki są jadowite?
Informacja o obecności pająków w Sri Lance może wywołać dyskomfort u osób z arachnofobią. Należy mieć jednak na względzie, że większość występujących tam gatunków jest w zupełności nieszkodliwa dla człowieka. Dodatkowo, człowiek jest dla nich zbyt dużym rywalem, więc pierwszym odruchem stawonoga zawsze jest ucieczka.
Kolejne obawy może budzić kwestia, czy pająki ze Sri Lanki są jadowite. Mamy w tym temacie dwie wiadomości:
- Złą – że wyspy zamieszkuje kilka gatunków zdolnych wytwarzać jad. Są to m.in. ozdobna tarantula (Poecilotheria fasciata) czy Latrodectus erythromelas zwana potocznie pająkiem wdową ze względu na przynależność do tego samego rodzaju co słynna czarna wdowa.
- Dobrą – że wytwarzany przez nie jad nie jest śmiertelny dla człowieka; może jednak wywołać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak miejscowy ból, krwawienie i opuchlizna, skurcze mięśni, zwiększona potliwość oraz mdłości (czasem wymioty).
W Sri Lanka Journal of Medicine można zapoznać się z dwoma przypadkami ukąszeń pająków, które skończyły się całkowitym wyzdrowieniem pacjentów, bez żadnych powikłań. Według tego źródła, śmiertelne pogryzienia nie zdarzają się na wyspach[1].
Sri Lanka zagrożenie dla alergików
W razie ukąszenia zaleca się natychmiastowe przyłożenie tam torebki z lodem oraz zażycie paracetamolu dla uśmierzenia bólu. Chociaż jad raczej nie zagraża człowiekowi, to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza – osoby z alergią mogą być bowiem w niebezpieczeństwie.
Kiedy wiadomo już, czy na Sri Lance są pająki – przerażające, ale z reguły niegroźne, warto wziąć pod lupę niepozorne, ale zdecydowanie groźniejsze zwierzę, tj. komara. Czy na Sri Lance występuje malaria i inne choroby przenoszone przez te owady?
Pająki i komary w Sri Lance mogą być groźnie
Uniknij najcięższych chorób dzięki szczepionkom
Denga może przybrać dwufazową, krwotoczną formę, która jest naprawdę groźna dla człowieka.
Ukąszenie komara w Sri Lance może skończyć się zapaleniem mózgu i wieloma powikłaniami.
W Sri Lance nie ma malarii, ale jest chikungunya, na którą nie ma szczepionek.
Indywidualne zalecenia. Skuteczne szczepionki. Przystępne cenowo pakiety.
Zarejestruj się na szczepienia
Sri Lanka komary – jakie choroby przenoszą?
Komary są wektorami, czyli organizmami zdolnymi do przenoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych na człowieka. W zależności od indywidualnej odporności, dochodzi wówczas do infekcji o cięższym lub lżejszym przebiegu. W miejscach takich jak Sri Lanka owady te mogą wywołać następujące choroby:
- denga – w kraju Sri Lanka zagrożenie tą wirusową gorączką krwotoczną należy do jednych z najwyższych[2];
- chikungunya – to z reguły niegroźna choroba, która może jednak prowadzić do intensywnych bóli stawów i mięśni;
- japońskie zapalenie mózgu (JZM) – ta infekcja neurologiczna miewa naprawdę poważne skutki; szczyt sezonu epidemicznego przypada od listopada do lutego[3].
Czy na Sri Lance występuje malaria?
W tropikalnym kraju, jakim jest Sri Lanka owady mogące roznosić zarodźce malarii występują, ale kraj jest wolny od tej choroby.
To, czy na Sri Lance są komary (a jest ich sporo, bo około 140 gatunków)[4] nie jest równoznaczne z występowaniem choroby. Do jej rozprzestrzeniania się jest bowiem potrzebny nie tylko wektor, ale i patogen – czyli np. wirus czy pasożyt.
Jak zadbać o zdrowie przed podróżą do Sri Lanki?
Na dwie z trzech wymienionych chorób przenoszonych przez komary (tj. dengę i JZM) są dostępne szczepionki ochronne w TropicalMed. To dobry sposób na przygotowanie swojego organizmu do walki z nieznanymi wirusami. Obie są dwudawkowe – na JZM w dniu 0 i 28, a na dengę w miesiącu 0 i 3, dlatego do kliniki warto zgłosić się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Sprawdź wszystkie szczepienia do Sri Lanki zalecane poszczególnym typom podróżników oraz cennik TropicalMed, w którym możesz znaleźć profilowany pakiet, dopasowany do Twoich potrzeb!
Dla osób, którym marzy się Sri Lanka komary stanowią też ryzyko zakażenia chikungunyą, na którą nie ma szczepionki. Dlatego w TropicalMed poza immunizacją można liczyć na spersonalizowane zalecenia profilaktyczne, obejmujące stosowanie moskitier, dopasowanych środków odstraszających owady (sprawdź: repelenty) oraz zakrywanie ciała odzieżą.
Lekarz doradzi także, co spakować do apteczki, by nie naruszyć wymagań wjazdowych Sri Lanki, a jednocześnie zabezpieczyć swoje zdrowie.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!