Malaria w Azji – jak się objawia i czym grozi?
Azja to największy na świecie kontynent, pełen kontrastów i różnorodnych atrakcji. Nic więc dziwnego, że cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Ci jednak często zastanawiają się, czy w Azji jest malaria. Pierwszym krokiem w słynnej zasadzie ABCD jest zdobycie wiedzy na temat zagrożenia.
Zasada ABCD
Skuteczna strategia ochrony przed malarią zawiera się w czterech krokach, które są oznaczane z języka angielskiego czterema pierwszymi literami alfabetu. Są to świadomość zagrożenia (awarness), unikanie ukąszeń (bites) komarów, chemioprofilaktyka (chemoprophylaxis) oraz diagnoza (diagnosis) i leczenie w razie infekcji.
Malaria to tropikalna choroba przenoszona przez komary. Początkowo objawia się:
- gorączką,
- dreszczami,
- bólami głowy i mięśni
- nudnościami,
- wymiotami.
Charakterystyczne dla malarii są napadowe ataki dojmującego chłodu, które kończą się skrajnym wycieńczeniem i zimnymi potami. Bez odpowiedniego leczenia choroba ta jest śmiertelna, co potwierdzają statystyki – co roku na świecie odnotowuje się ponad 240 mln przypadków, a około 600 tys. z nich kończy się zgonem.
Według najnowszego raportu WHO, sam region Azji Południowo-Wschodniej stanowi 2% światowego obciążenia malarią. Jako że świadomość zagrożenia to nie tylko wiedza o objawach i możliwych konsekwencjach choroby, warto dowiedzieć się gdzie dokładnie zagraża malaria w Azji.
Czy w Azji jest malaria?
Azja jest niezwykle zróżnicowana pod względem klimatycznym. Na kontynentalnej i chłodnej północy (m.in. w Rosji czy Mongolii), nie ma zagrożenia malarią, natomiast im dalej na południe, tym temperatury powietrza i wilgotność stają się coraz bardziej tropikalne (sprzyjające komarom). Z tego względu w regionie Azji Południowo-Wschodniej występuje największe ryzyko zakażenia.
Malaria w Azji
W niektórych krajach, takich jak np. Afganistan, Pakistan czy obie Koree, występuje mniejsze lub większe ryzyko zakażenia, mimo że warunki pogodowe nie są idealne dla komarów. Dlatego kwestia tego, czy w Azji jest malaria, nie zależy wyłącznie od klimatu.
W turystycznym TOP3 kontynentu azjatyckiego znajdują się Chiny, Tajlandia i Japonia. Pierwszy z wymienionych krajów uzyskał certyfikat kraju wolnego od malarii stosunkowo niedawno, bo w 2021 roku. W Japonii choroba zniknęła bez podejmowania specjalnych środków ponad 10 lat temu. Pozostaje jeszcze pytanie, czy w Tajlandii jest malaria i w jakim stopniu zdrowie turystów jest tam zagrożone.
Czy w Tajlandii jest malaria?
Tereny przygraniczne oraz południowa prowincja Surat Thani to obszary najbardziej zagrożone malarią. Znacznie mniejsze ryzyko (w niektórych miejscach bliskie zera) występuje w pozostałych częściach Tajlandii. Miasto Pattaya nad Zatoką Tajlandzką oraz wyspy w prowincji Krabi nad morzem Andamańskim są według CDC (amerykańskiej agencji Departamentu Zdrowia) najbezpieczniejsze.
O tym, czy w Tajlandii jest malaria oraz jakie środki profilaktyki należy podjąć, zależy więc od regionu. Szczegółowych informacji i zindywidualizowanych zaleceń warto szukać w TropicalMed, ośrodku medycyny tropikalnej.
Warta poruszenia jest także kwestia tego, czy jest malaria na Bliskim Wschodzie. To kolejna popularna destynacja turystyczna, więc warto dowiedzieć się nieco więcej o przygotowaniu pod kątem zdrowia do podróży w to miejsce.
Czy malaria na Bliskim Wschodzie zagraża turystom?
Azjatycka część regionu Bliskiego Wschodu jest spora i obejmuje wiele krajów, dlatego trudno o jednoznaczną odpowiedź. Zagrożenie jest różne, w zależności od państwa; największe występuje w Jemenie, co jest spowodowane trudną sytuacją polityczną i gospodarczą (brak dostępu do profilaktyki). Środki ostrożności należy też zachować w Arabii Saudyjskiej, przy granicy z Jemenem.
W pozostałych przypadkach malaria na Bliskim Wschodzie występuje rzadko lub wcale. W Bahrajnie, Jordanii, Libanie czy Katarze choroba zniknęła bez specjalnych działań ponad 10 lat temu, natomiast Zjednoczone Emiraty Arabskie podjęły kroki, które pozwoliły państwu uzyskać certyfikat wolnego od malarii ponad 15 lat temu.
Kiedy wiadomo już, jak przebiega i gdzie występuje malaria w Azji, warto przejść do kolejnych kroków zasady ABCD. Po szczegółowe informacje dotyczące profilaktyki oraz receptę na odpowiednie leki przeciwmalaryczne warto zgłosić się do TropicalMed.
Jak dobrze przygotować się do wyjazdu do Azji?
Turystom odwiedzającym miejsca takie jak tropikalne plaże, dżungle czy obszary wiejskie, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w sprawie odpowiedniej profilaktyki antymalarycznej przed podróżą. Należy pamiętać, że malaria nie jest jedyną chorobą zagrażającą podczas wakacji na tym kontynencie. Szczegółów można szukać na naszym blogu w zakładce Kraje lub w artykule "Jak przygotować się na wyjazd do Azji?".
Jak TropicalMed pomaga chronić się przed malarią w Azji?
TropicalMed to wyspecjalizowany ośrodek medycyny podróży, oferujący kompleksową pomoc w zakresie profilaktyki malarii. Nasi doświadczeni lekarze doradzą, jakie repelenty stosować i jakie inne działania podjąć, by uniknąć ukąszeń komarów (B).
W TropicalMed lub podczas telefonicznej konsultacji, którą oferujemy, otrzymasz także receptę na odpowiednie leki przeciwmalaryczne, jeśli w danym kraju zalecana jest chemioprofilaktyka (C).
To wszystko, co można zrobić przed wyjazdem i w trakcie pobytu w azjatyckich krajach zagrożonych malarią. Stosując się do zaleceń specjalisty oraz przyjmując leki według wskazań, prawdopodobnie nie będziesz musiał/a podejmować ostatniego kroku zasady ABCD, jakim jest diagnoza i leczenie.
Pozwól nam zadbać o swoje zdrowie – zgłoś się na konsultację do TropicalMed!