Dlaczego prawidłowe nawodnienie organizmu w podróży jest ważne?
Odpowiednio nawodniony organizm to gwarancja dobrego samopoczucia i pełnej sprawności fizycznej i umysłowej, co podczas podróży jest bardzo ważne. Pozwala w 100% skorzystać z wyjazdu i przeznaczyć wszystkie siły na zaplanowane aktywności. Aby to osiągnąć, należy dowiedzieć się, co pić w trasie i na miejscu, jakie są normy nawodnienia oraz zasady uzdatniania wody w podróży (szczegóły w odnośniku).
Niektóre podróże są wyzwaniem dla organizmu ze względu na nagłą zmianę klimatu i/lub strefy czasowej. Wzmożona ekspozycja na upały, wysiłek fizyczny związany ze zwiedzaniem, a także jet lag to tylko niektóre czynniki sprawiające, że na prawidłowe nawodnienie organizmu potrzeba więcej niż zwykle. Po czym poznać, że odbiega ono od normy?
Jak rozpoznać nieodpowiednio nawodniony organizm?
Ciało człowieka w 50-80% składa się z wody, w zależności od płci, wieku czy masy ciała. To oraz indywidualna kondycja i bodźce zewnętrzne (np. temperatura) są czynnikami wpływającymi na dzienne zapotrzebowanie na wodę. Niezaprzeczalne jest jednak to, że jest ona niezbędna do życia. Co ciekawe, z wiekiem procentowy udział wody w masie ciała spada do 45%, a uczucie pragnienia nie jest tak nasilone, jak w młodszym wieku.
Nawodnienie organizmu normy: utrata 1% wody powoduje pragnienie, 10% stanowi zagrożenie dla zdrowia, a powyżej 15% może prowadzić do trwałych powikłań, a nawet śmierci.
Sucha i zimna skóra, zmęczenie/osłabienie, uczucie suchości w ustach i oczach oraz rzadkie oddawanie moczu o ciemnej barwie to pierwsze oznaki odwodnienia. Rozkojarzenie, omdlenia czy zaburzenia świadomości to kolejne alarmujące symptomy.
Dla dbających o nawodnienie organizmu normy są ważnym wskaźnikiem, bo minimalizują ryzyko wystąpienia wymienionych wyżej objawów. Na negatywne skutki utraty wody są narażone szczególnie osoby starsze, które w mniejszym stopniu odczuwają pragnienie, pracownicy fizyczni, a także turyści narażający się na upały czy wysiłek podczas zwiedzania. Co pić podczas podróży (i nie tylko), by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem?
Jak nawodnić organizm w podróży?
Oczywistym rozwiązaniem jest picie odpowiedniej ilości wody, tj. około 2-2,5 litra na dobę w standardowych warunkach oraz 4-5 litrów w czasie wzmożonego wysiłku czy upałów. Aby to osiągnąć, zaleca się:
Zadbaj o swoje zdrowie zanim wyjedziesz z Polski
Zaplanuj wizytę w ośrodku medycyny podróży
Cholera, WZW A, polio czy dur brzuszny to choroby, których można się nabawić drogą pokarmową (np. przez skażoną wodę).
Na niektóre choroby przenoszone drogą pokarmową (np. zakażenie E.coli) nie ma specyficznych szczepionek.
Biegunka podróżnych może skutecznie zrujnować wyjazd, a nawet zagrażać życiu.
Wykwalifikowany personel. Indywidualne zalecenia. Wygodna rejestracja online.
Wybierz termin wizyty
- wyrobić nawyk picia szklanki wody po przebudzeniu i przed pójściem spać;
- wszędzie zabierać ze sobą butelkę, by mieć co pić w trasie, na plaży czy podczas wspinaczki górskiej;
- dodawać do wody cytrynę, miętę czy odrobinę soku, by polepszyć jej smak i właściwości;
- kontrolować ilość spożywanej wody; może do tego służyć specjalna aplikacja na telefon.
Czym nawodnić organizm poza wodą: dobrym źródłem są warzywa i owoce (np. arbuzy, ogórki) lub wykonane z nich soki oraz mleko i napoje na jego bazie.
Przy włączaniu wymienionych wyżej składników do codziennej diety, warto wziąć pod uwagę ich kaloryczność (woda ma 0 kcal) oraz źródło. Warzywa i owoce powinny być dokładnie umyte, a napoje mleczne są bezpieczniejsze, kiedy podda się je pasteryzacji. Dlaczego to takie ważne i jak nawodnić organizm w bezpieczny i świadomy sposób?
Co pić podczas podróży, by cieszyć się zdrowiem?
Dostęp do bezpiecznej i czystej wody oraz warunki higieniczne są w Polsce na dobrym poziomie, co nie jest normą na całym świecie. Ważne jest więc nie tylko to, jak nawodnić organizm, ale także jak w ten sposób nie wprowadzić do organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych. Przygotowanie do podróży powinno więc uwzględniać następujące kroki:
- Wyposażenie apteczki podróżnej – warto wyposażyć ją m.in. w środki do uzdatniania wody, elektrolity (tabletki na nawodnienie organizmu) oraz leki na biegunkę i wymioty, których można nabawić się po spożyciu skażonej wody.
- Wizyta w ośrodku medycyny podróży – poznanie zasad profilaktyki chorób przenoszonych drogą pokarmową oraz wykonanie szczepień ochronnych znacząco zwiększa szanse na spokojny i zdrowy wyjazd.
- Picie wyłącznie uzdatnionej lub butelkowanej wody – tyczy się to także kostek lodu; napoje na bazie przegotowanej wody (np. niezbyt mocna herbata, zupa) też pomagają dbać o odpowiednio nawodniony organizm.
- Dokładne mycie i/lub obieranie warzyw i owoców – ułatwiają one dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu, o ile nie są zanieczyszczone; w przeciwnym razie można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego (odwodnienie spowodowane biegunką i/lub wymiotami).
- Picie wyłącznie pasteryzowanego mleka – jest ono dobrym i smacznym źródłem wody (87-89%), ale może być skażone; wysoka temperatura zabija drobnoustroje chorobotwórcze.
Jak widać, ważne jest nie tylko to, co pić podczas podróży, ale także jak unikać patogenów, które mogą dostać się do organizmu wraz z napojami. Jak i czym nawodnić organizm, kiedy jednak dojdzie do zakażenia?
Ile czasu trwa nawodnienie organizmu po biegunce podróżnych?
W przypadku wystąpienia biegunki podróżnych, szybka rehydratacja staje się kluczowa – dolegliwości bywają bowiem naprawdę nasilone, więc utrata płynów jest znaczna. Sama woda może nie wystarczyć, dlatego zalecane są tabletki na nawodnienie organizmu – elektrolity lub ORS (oral rehydration salts) opracowane przez WHO.
W przypadku najcięższych infekcji, niezbędna może być hospitalizacja i dożylne podawanie płynów. To, ile czasu trwa nawodnienie organizmu, zależy od nasilenia objawów. Jeśli są one dość łagodne, to zazwyczaj wystarczy kilka godzin na przywrócenie gospodarki wodno-elektrolitowej. W cięższych przypadkach pobyt w szpitalu może przedłużyć się do kilku dni.
Jak zadbać o zdrowie w podróży z TropicalMed?
Wizyta w TropicalMed, specjalistycznym ośrodku medycyny podróży, pozwala kompleksowo zadbać o zdrowie. Nasi lekarze podpowiedzą, jak nawodnić organizm podczas wyjazdu, jakich zasad profilaktyki przestrzegać, jak wyposażyć apteczkę oraz które szczepienia warto wykonać.
Jeśli podczas konsultacji lekarz uzna, że ryzyko którejś z chorób zakaźnych (np. duru brzusznego) jest wysokie w miejscu docelowym, to doradzi szczepienie i wykona je wedle życzenia pacjenta. Przed podaniem preparatu niezbędna jest jednak kwalifikacja. Sprawdź cennik badania i poszczególnych szczepionek, klikając tutaj: oferta TropicalMed.
Dzięki TropicalMed podróżowanie staje się nie tylko przygodą, ale także bezpiecznym i komfortowym doświadczeniem dla Twojego organizmu. Serdecznie zapraszamy na wizytę!