Dlaczego higiena w podróży jest ważna?
Wiedza na temat tego, jakie są podstawowe zasady higieny, może uchronić przed wieloma chorobami czyhającymi w podróży. Jako że koszty leczenia za granicą bywają bardzo wysokie, infekcje mogą być naprawdę wyniszczające, a czas na wakacjach czy wyjeździe służbowym jest zbyt cenny, nie warto narażać się na zakażenie.
Odpowiednia higiena w podróży minimalizuje ryzyko infekcji intymnych, pokarmowych, przenoszonych drogą krwi i wielu innych. Niniejszy poradnik może pomóc ich uniknąć.
Co zabrać w podróż, by zadbać o higienę?
Pakowanie się to ważny element przygotowania do podróży. Już na tym etapie można zadbać o higienę, zabierając ze sobą następujące elementy:
- dezodorant,
- mydło w listkach,
- szampon i odżywka,
- chusteczki nawilżane,
- chusteczki higieniczne,
- ręcznik szybkoschnący,
- środek do dezynfekcji dłoni,
- zestaw do pielęgnacji paznokci,
- pasta i szczoteczka do zębów (w higienicznym zamknięciu).
Więcej szczegółów na temat środków higienicznych i pielęgnacyjnych, które warto spakować do walizki czy plecaka, znajduje się pod adresem: co spakować do kosmetyczki podróżnej?
Jak należy dbać o higienę osobistą? [5 wskazówek]
O ile na co dzień łatwiej jest dbać o czystość i unikać drobnoustrojów chorobotwórczych, to higiena pod namiotem, w toalecie publicznej, w restauracji czy basenie hotelowym bywa większym wyzwaniem. Warto więc dowiedzieć się praktycznych rzeczy, np. gdzie wziąć prysznic w trasie czy na co zwrócić uwagę, korzystając z publicznej toalety.
1. Higiena w trasie
Podróżując publicznymi środkami transportu, kluczowe jest dbanie o higienę rąk. Poręcze, krzesła, przyciski czy klamki, z których na co dzień korzysta mnóstwo osób, są bowiem prawdziwym siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych. Po skorzystaniu z podwózki, niezbędne jest umycie lub zdezynfekowanie rąk środkiem o minimalnym stężeniu alkoholu wynoszącym 60%.
Na dłuższe podróże częściej wybiera się samochód lub samolot. W pierwszym z wymienionych przypadków często pojawia się pytanie, gdzie wziąć prysznic w trasie. Służą do tego m.in.:
- MOP (miejsca obsługi podróżnych);
- hostele i motele – pokoje w niektórych tego typu obiektach można wynająć na godziny;
- kempingi – nawet nie planując noclegu w danym miejscu, za niewielką opłatą powinna być możliwość skorzystania z prysznica;
- siłownie i kluby fitness – to dobra okazja do zrobienia lekkiego treningu, rozprostowania i odświeżenia się w długiej trasie;
- mobilne prysznice turystyczne – zakup przenośnego modelu to dobra opcja dla osób podróżujących po odludnych miejscach.
Czy można się myć w jeziorze?
Kąpiel w jeziorze (czystym) to dobry sposób na odświeżenie się, jednak zabronione jest wówczas używanie detergentów, nawet tych biodegradowalnych.
Na naprawdę dalekie odległości (szczególnie międzykontynentalne) wybiera się lot. Więcej informacji temat higieny i profilaktyki chorób w tym środku lokomocji można znaleźć we wpisie: czym można zarazić się w samolocie?
2. Higiena w toalecie
Nieumiejętne skorzystanie z publicznej toalety grozi m.in. infekcją intymną, dlatego na samym początku warto umyć ręce – nie ma pewności, że każdy to robi, a łatwo przenieść rękami zarazki z klamki.
Po drugie, należy sprawdzić położenie papieru toaletowego – jeśli zaczęta rolka nie jest w zamkniętym dozowniku, a zapasowa nie leży w zabezpieczeniu (np. w folii), to lepiej użyć swoich chusteczek higienicznych. Powinny one służyć nie tylko do wycierania się, ale także do wyścielenia deski sedesowej.
Ostatnim elementem jest dokładne umycie rąk wodą z mydłem przez około 30 sekund. Ważne jest, by nie pominąć nadgarstków, przestrzeni między palcami i kciuków.
3. Higiena podczas pierwszej pomocy
Pierwsza zasada pierwszej pomocy mówi o bezpieczeństwie ratownika. Podejmując jakiekolwiek działanie, trzeba więc zadbać o środki ochrony w postaci rękawiczek czy maseczki do sztucznego oddychania. Przez płyny ustrojowe (m.in. krew) można zarazić się bowiem wirusowym zapaleniem wątroby, brodawczakiem ludzkim czy HIV.
Na dwie pierwsze choroby są dostępne szczepionki ochronne w TropicalMed. Sprawdź: WZW typu B oraz HPV.
4. Higiena pod namiotem lub w hotelu
O tym, jak należy dbać o higienę osobistą, należy pamiętać nie tylko w trasie i poza obiektem noclegowym, ale także podczas zakwaterowania.
W namiocie warto korzystać z szybkoschnącego ręcznika, gdyż wilgoć i ciepło sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów. Pola kempingowe są często zlokalizowane poza większymi miastami, a więc warto upewnić się, czy woda z kranu w podróży nadaje się do picia i płukania zębów.
W hotelach warto unikać korzystania ze znajdujących się tam kubków, a po użyciu pilota (np. do klimatyzacji czy telewizora) czy zdjęciu narzuty z łóżka, warto umyć ręce. Więcej informacji w: czym można zarazić się w hotelu?
5. Higiena na basenie lub nad jeziorem
O tym, jakie są podstawowe zasady higieny na basenie czy w aquaparku informują umieszczone tam tablice, które „każą” m.in. spłukać ciało z brudu i kosmetyków przed wejściem do wody. Bardzo zalecane jest też chodzenie w klapkach, które minimalizują ryzyko infekcji grzybiczych stóp.
Obserwując zaostrzenie choroby przewlekłej, zielono-niebieską wydzielinę na ranie czy zielonożółte zabarwienie paznokci po kąpieli w basenie, warto zgłosić się do lekarza. Są to bowiem symptomy zakażenia pałeczką ropy błękitnej, która poza szpitalami, może atakować także w basenach czy jacuzzi.
O tym, czy można myć się w jeziorze, decyduje jego czystość i lokalizacja, a także pogoda oraz indywidualne predyspozycje zdrowotne pacjenta.
Alert o sinicach, nieprzyjemny zapach i widoczne odpady pływające w wodzie, a także umiejscowienie akwenu niedaleko dzielnic przemysłowych są jasnym sygnałem, by zrezygnować z kąpieli. W niektórych krajach akweny mogą być dodatkowo skażone bakteriami Leptospira. Sprawdź: leptospiroza.
Silny wiatr, burza, skłonność do infekcji intymnych oraz obecność niebezpiecznych zwierząt (np. meduz, aligatorów) także wpływają na bezpieczeństwo kąpieli – w takich przypadkach lepiej zrezygnować z wypoczynku w wodzie.
Jak wspomóc swój organizm w podróży?
Kiedy wiadomo już, jak należy dbać o higienę osobistą podczas wyjazdu, warto dowiedzieć się o zasadach profilaktyki. Rzetelnym źródłem wiedzy na ten temat jest ośrodek medycyny podróży TropicalMed.
Nasi lekarze wydadzą indywidualną listę zaleceń oraz immunizacji, a także w wygodny, komfortowy i bezpieczny sposób podadzą niezbędne szczepionki. W naszym ośrodku można też liczyć na wystawienie recepty na niezbędne leki (np. przeciwmalaryczne) oraz wystawienie tzw. żółtej książeczki.
Profilaktyka i higiena w podróży są kluczowe w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Zgłoś się do nas i zadbaj o siebie przed wyjazdem!