Choroby oczu a lot samolotem – jak uniknąć problemów okulistycznych?
Podróże, zwłaszcza długodystansowe i samolotem, mogą negatywnie wpływać na zdrowie oczu. Niska wilgotność powietrza i klimatyzacja z reguły nasilają zespół suchego oka, natomiast gwałtowne zmiany ciśnienia mogą powodować ból oka przy lądowaniu samolotu. To tylko przykładowe dolegliwości i czynniki, które je wywołują.
Niniejszy artykuł to kompleksowy poradnik na temat problemów okulistycznych. Pierwszą kwestią, którą poruszymy, jest wada wzroku a lot samolotem. Czy są ku temu jakieś przeciwwskazania?
Czy z wadą wzroku można latać samolotem?
Wada wzroku a lot samolotem z reguły nie wykluczają się wzajemnie. Krótko- czy dalekowzroczność nie jest przeciwwskazaniem do podróżowania, jednak niektóre zabiegi (np. laserowa korekta wzroku) wymagają zaprzestania lotów na kilka dni.
W innych przypadkach zaleca się zdecydowanie dłuższe przerwy w podróżowaniu. Zabieg na odwarstwienie siatkówki a lot samolotem należy odsunąć w czasie o minimum 8 tygodni. W przeciwnym razie można narazić się na poważne powikłania[1].Rezygnacja z lotów przyspiesza rekonwalescencję po zabiegach i polepsza uzyskane efekty.
Barotrauma
Ból oka przy lądowaniu samolotu, uczucie ucisku w głowie i kłucie w uszach to objawy barotraumy. Wynika ona z nagłych zmian ciśnienia w jamach ciała zawierających powietrze (np. zatokach).
Jak przewozić soczewki w samolocie?
Soczewki kontaktowe w bagażu podręcznym mogą być problematyczne ze względu na ograniczenia dotyczące przewożenia płynów. Muszą być one w przezroczystych pojemnikach o pojemności do 100 ml, a płyny do szkieł kontaktowych mogą nie spełniać tych wymagań.
Osoby zastanawiające się, jak przewozić soczewki w samolocie, powinny rozważyć zakup modeli jednodniowych.
Czy chorując na oczy można latać samolotem?
Wiadomo już, jakie soczewki kontaktowe w bagażu podręcznym sprawdzą się najlepiej i jakie są zasady przewożenia takich elementów w samolocie. Czas przejść do konkretnych chorób okulistycznych i ich przebiegu podczas latania. Są to przede wszystkim:
- Odwarstwienie siatkówki a lot samolotem – wystawianie się na czynniki pogarszające stan siatkówki (np. gwałtowne zmiany ciśnienia) może przyczynić się nawet do utraty wzroku.
- Zapalenie spojówek a lot samolotem – suche powietrze i klimatyzacja mogą nasilać objawy choroby, dlatego jeśli jest to możliwe, lepiej zrezygnować z podróży. To szczególnie ważne, jeśli zapalenie spojówek ma podłoże zakaźne – można wówczas narazić współpasażerów na infekcję.
Podobnie jak w przypadku zapalenia spojówek wywołanego przez drobnoustroje chorobotwórcze, wirusowe zapalenie rogówki jest zaraźliwe. By uniknąć rozprzestrzeniania się chorób, lepiej przełożyć podróż na inny termin.
Jakich chorób oczu można nabawić się w podróży?
Omówiono już kwestię choroby oczu a lot samolotem, jednak bezpieczne wylądowanie w miejscu docelowym wcale nie oznacza końca problemów. Skrajnie suchy klimat, pyłki egzotycznych roślin, nowe drobnoustroje chorobotwórcze, wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza i inne czynniki środowiskowe mogą wywoływać choroby oczu. Jakie?
Półpasiec gałązki ocznej nerwu trójdzielnego
Półpasiec jest wynikiem reaktywacji wirusa ospy wietrznej i półpaśca w organizmie. Bolesne wykwity wysypkowe z reguły pojawiają się w obrębie jednego dermatomu, czyli obszaru skóry „podłączonego” do jednego nerwu. Infekcja może objąć m.in. gałązkę oczną nerwu trójdzielnego, a to miewa konsekwencje w postaci pogorszenia lub całkowitego uszkodzenia wzroku.
Sytuacja epidemiologiczna na świecie jest różna, dlatego podróżujący zawsze powinni pamiętać o rutynowej immunizacji. Osoby, które nie chorowały na ospę, powinni się na nią zaszczepić, natomiast pozostałym zaleca się szczepienie na półpasiec.
Zapalenie spojówek
Jak już wspomniano, może występować zależność typu zapalenie spojówek a lot samolotem, ze względu na suche powietrze i klimatyzację. Innym czynnikiem drażniącym może być gorący klimat i niska wilgotność powietrza panująca w niektórych zakątkach świata, np. na Bliskim Wschodzie.
Dolegliwości można też nabawić się w wyniku infekcji bakteryjnych i wirusowych. Zapalenie spojówek może występować m.in. dendze, żółtej febrze, różyczce czy odrze. TropicalMed oferuje szczepionki ochronne na wszystkie te dolegliwości.
Zważywszy na to, że na choroby tropikalne przeciętny turysta nie ma żadnej odporności, a profilaktyka odry i różyczki w wielu krajach jest na gorszym poziomie niż w Polsce, warto zainwestować w szczepienia przed podróżą.
Zespół suchego oka
Jeśli chodzi o zespół suchego oka przyczyny są różne, jednak niektóre wiążą się bezpośrednio z zagranicznym pobytem. Przebywanie na słońcu to pierwsza z nich, a wakacyjna pogoda i opalanie to dwie rzeczy, których pragną turyści wyjeżdżający do ciepłych krajów.
Kolejne czynniki pogłębiające zespół suchego oka to przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Te czynności podejmuje się jednak, chronić się przed komarami albo łagodzić reakcje alergiczne wynikające z ukąszeń.
W tropikalnym i subtropikalnym klimacie owady potrafią być naprawdę uciążliwe, a podejmowanie środków zaradczych może nasilać problemy okulistyczne.
Zapalenie rogówki
Po pierwsze, wyróżnia się wirusowe zapalenie rogówki, które może być wywołane przez wirusa opryszczki pospolitej, albo wspomnianego już w tekście wirusa ospy wietrznej i półpaśca[2].
Inną zakaźną przyczyną mogą być bakterie, grzyby i pasożyty, występujące m.in. w skażonej wodzie – jeziorach oceanach czy nawet basenach hotelowych[3].
Kąpiele w różnego rodzaju akwenach są nieodłącznym elementem wielu wyjazdów. Świadomość zagrożeń pozwala jednak korzystać z uroków wycieczki bez narażania swojego zdrowia. Dlatego warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży po spersonalizowane zalecenia dotyczące profilaktyki chorób.
Onchocerkoza
Jeśli mowa o zanieczyszczonej wodzie, warto też wspomnieć o ostatniej z chorób, zwanej ślepotą rzeczną. Występuje ona głównie na terenie Afryki, w krajach takich jak m.in.:
- Kenia,
- Ghana,
- Etiopia,
- Uganda,
- Tanzania.
Ryzyko choroby, choć mniejsze, występuje też na terenie Jemenu, Brazylii czy Wenezueli. Do zakażenia dochodzi wskutek ukąszeń zarażonych meszek.Lekarze specjalizujący się w medycynie tropikalnej pomogą wybrać repelenty, które najlepiej ochronią przed tego typu owadami.
Jak przygotować się do podróży z TropicalMed?
Po lekturze wiadomo już, czy z wadą wzroku można latać samolotem, w jaki sposób przewozić soczewki oraz jak uniknąć problemów okulistycznych w podróży. Należy pamiętać, że niniejszy artykuł zawiera informacje o charakterze ogólnym, a w ośrodku TropicalMed można liczyć na spersonalizowane zalecenia profilaktyczne oraz szczepienia.
W czasie wyjazdu podróżni są narażeni na różne problemy zdrowotne – nie tylko okulistyczne. Dlatego warto skorzystać z kompleksowej ochrony, jaką dają:
- szczepienia – dostępne na miejscu, wykonywane tego samego dnia co kwalifikacja;
- konsultacja lekarska – uwzględniająca indywidualne potrzeby i specyfikę podróży danego pacjenta;
- apteczka podróżna – przykładowo, płyn do soczewek nie wystarczy, by skutecznie dbać o higienę oczu; potrzebny jest też środek dezynfekujący do rąk czy okulary z filtrem UV.
Nie ryzykuj zdrowiem swoich oczu i całego organizmu podczas podróży – odwiedź TropicalMed, by cieszyć się bezpiecznym i komfortowym wyjazdem. Sprawdź cennik TropicalMed zawierający preparaty pojedynczo lub zebrane w przystępnych cenowo pakietach.
Serdecznie zapraszamy!