Ile kosztuje i jak działa telefon satelitarny?

Telefon satelitarny – jak działa i ile kosztuje?

Klaudia Gierlicka | 2025-01-16
Podróże do odległych miejsc, jak dżungla, pustynia czy ocean, mogą być fascynujące, ale wymagają dokładnego przygotowania. Zakup/wynajem telefonu satelitarnego umożliwia stały kontakt ze światem, a szczepienia chronią zdrowie, kiedy do najbliższej kliniki jest bardzo daleko.

Czym jest i jak działa telefon satelitarny?

Telefonia satelitarna umożliwia swobodną komunikację głosową i transmisję danych w dowolnym miejscu – nawet tam, gdzie tradycyjne sieci komórkowe nie mają zasięgu (np. na morzu, pustyni). Łączy się bowiem nie ze stacjami bazowymi (masztami), ale z satelitami znajdującymi się na orbicie okołoziemskiej. Przekazane w ten sposób sygnały są odbierane przez stacje naziemne i nadawane do innych sieci telefonicznych.

Kiedy wiadomo już, jak działa telefon satelitarny, warto pomyśleć nad jego zastosowaniem. Wówczas łatwiej będzie podjąć decyzję o jego nabyciu (lub zaniechaniu zakupu).

Komu może przydać się telefon satelitarny?

Po pierwsze, telefonia satelitarna jest wykorzystywana w pracy, m.in. przez marynarzy, żołnierzy czy dziennikarzy. Oto kilka przykładów, kiedy można wykorzystać taki sprzęt w celach niekomercyjnych:

  • daleki rejs oceaniczny;
  • misja ratunkowa/humanitarna;
  • eksploracja/badania trudno dostępnych miejsc;
  • podróż do odległych miejsc, takich jak dżungla, pustynia czy arktyczne pustkowia.

Należy pamiętać, że aby telefon satelitarny działał, musi być widoczny dla satelity. Znajdując się między wysokimi budynkami, w gęstym lesie czy za wysoką górą, trzeba poszukać kawałka pustej przestrzeni, by wykonać połączenie.

Bardzo ważnym elementem dla osób rozważających kupno lub wynajem takiego urządzenia są koszty. Warto więc zorientować się, ile kosztuje telefon satelitarny i jakich dodatkowych opłat wymaga.

Telefon satelitarny ceny – na jakie koszty się nastawić?

Telefon satelitarny daje praktycznie nieograniczony zasięg. To ogromna zaleta, równoważona przez wadę w postaci sporych opłat związanych z użytkowaniem takiego urządzenia. Nie wystarczy go zakupić (co już jest sporym wydatkiem), potrzebna jest też karta SIM do telefonu satelitarnego; koszty połączeń też są niemałe. Szczegółowe informacje znajdują się poniżej.

Telefon satelitarny wynajem a kupno

Za telefon satelitarny ceny zaczynają się od kilkuset dolarów (raczej bliżej tysiąca); do najtańszych, najbardziej podstawowych modeli należą m.in.  Thuraya XT PRO czy Iridium 9555. Za bardziej zaawansowany, taki jak np. Iridium Extreme 9575 wyposażony m.in. w funkcję rozpoznawania lokalizacji, trzeba zapłacić w okolicach 1500-2000 USD.

W odległych zakątkach świata przyda się nie tylko łączność

Ważna jest też solidna profilaktyka zdrowotna

Tam, gdzie działają tylko telefony satelitarne, może być problem z dostępem do opieki medycznej.
Planując z wyprzedzeniem i wykupując dobry pakiet, można obniżyć koszty połączeń satelitarnych; szczepienia pomogą natomiast uniknąć wysokich kosztów leczenia.
Przed podróżą warto sprawdzić nie tylko przepisy dotyczące telefonii satelitarnej, ale także obowiązkowych i zalecanych szczepień.
Szeroka gama szczepionek. Elastyczne terminy. Indywidualne podejście.
kobieta po szczepieniu. telefonia satelitarna Umów się na szczepienia w TropicalMed

Chcąc się tylko przekonać, jak sprawdzi się telefon satelitarny wynajem może okazać się lepszą opcją. Za tygodniowy wynajem podstawowego modelu, z kartą SIM i 100 minutami połączeń, płaci się około 250-300 USD (+ kaucja zwrotna ~730 USD), a zakup telefonu z tym samym, tygodniowym pakietem, wiąże się z wydatkiem rzędu 1400 USD.

Kiedy wiadomo już, ile kosztuje telefon satelitarny na własność lub na wynajem, warto zapoznać się z cennikiem połączeń.

Telefon satelitarny cennik połączeń 

Nie wystarczy samo posiadanie urządzenia, potrzebna jest jeszcze karta SIM do telefonu satelitarnego. Do wyboru są cztery sieci, różniące się pod względem zasięgu usług:

  • Iridium – obejmuje całą Ziemię;
  • Inmarsat – o zasięgu globalnym, z wyjątkiem stref podbiegunowych;
  • Globalstar – działa w wybranych krajach Europy, obu Ameryk, Afryki Północnej i Dalekiego Wschodu;
  • Thuraya – obejmuje Europę, Bliski Wschód, Azję Centralną i większość Afryki (poza południową częścią) oraz Indie.

O tym, ile kosztuje rozmowa przez telefon satelitarny, decyduje wybrany pakiet. Ceny wahają się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od zasięgu, liczby minut do wykorzystania oraz ważności (tydzień, miesiąc, rok czy nawet 2 lata). 

Telefon satelitarny cennik połączeń
Przykładowo, w Iridium pakiet 100 minut do wykorzystania w 30 kosztuje około 1000 PLN, a 4000 minut na 2 lata to wydatek niemal 17 tys. PLN.

Chociaż za telefon satelitarny opłaty w większych pakietach wydają się ogromne, to są bardziej opłacalne niż te na krótsze terminy i mniejszą liczbę minut. Zasada ma oczywiście zastosowanie wyłącznie u osób, które dużo podróżują i często korzystają z połączeń satelitarnych.

Kiedy wiadomo już, ile kosztuje rozmowa przez telefon satelitarny, warto zapoznać się z ograniczeniami obowiązującymi w niektórych krajach. Znajomość i przestrzeganie lokalnych przepisów jest kluczowe, by uniknąć dotkliwych konsekwencji prawnych.

W jakich krajach nie można korzystać z telefonów satelitarnych?

Mimo że telefonia satelitarna ma globalny zasięg, w niektórych krajach nie można skorzystać z tego dobrodziejstwa lub jest ono w mniejszym lub większym stopniu ograniczane. 

Przykładowo, w Korei Północnej, Czadzie czy Bangladeszu korzystanie z telefonu satelitarnego jest niedozwolone. Złamanie tego zakazu grozi konfiskatą urządzenia oraz aresztowaniem. 

W Rosji czy Indiach niezbędne jest zgłoszenie urządzenia celem uzyskania specjalnego pozwolenia na korzystanie z niego. W Sri Lance takie licencje wydawane są głównie dziennikarzom i personelowi medialnemu.

W innych krajach mogą obowiązywać ograniczenia dotyczące określonych systemów telefonii satelitarnych (np. Thuraya w Libii).

Należy pamiętać, że lokalne przepisy mogą się stale zmieniać. Z tego względu przed zakupieniem/wypożyczeniem sprzętu i zabraniem go w podróż, należy dokładnie sprawdzić aktualne wytyczne. Pozwoli to uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Jak przygotować się do podróży zagranicznej z TropicalMed?

Wiadomo już wszystko o urządzeniu, jakim jest telefon satelitarny: opłaty, sposób działania, zasięg poszczególnych systemów, a nawet przepisy dotyczące korzystania z tego typu urządzenia. Należy pamiętać, że niebezpieczeństwo w podróży może wynikać nie tylko z nieprzestrzeganiania prawa, ale także z rezygnacji z profilaktyki zdrowotnej.

W TropicalMed możesz liczyć na zalecane i obowiązkowe szczepienia, dostępne solo lub w przystępnych cenowo pakietach (sprawdź cennik), a także spersonalizowaną i jasną listę zaleceń profilaktycznych.

Przed podróżą w odległe zakątki świata warto zadbać nie tylko o łączność, ale przede wszystkim o zdrowie. Szczepiąc się i przestrzegając zaleceń uzyskanych podczas wizyty w TropicalMed, można znacznie ograniczyć ryzyko chorób, które są szczególnie niebezpieczna w odizolowanych miejscach.

Serdecznie zapraszamy na wizytę szczepienną!