Jak zaplanować podróż motocyklem, by była zdrowa i bezpieczna?

Jak przygotować się do podróży motocyklem?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, podróże motocyklem Katarzyna Ślusarz | 2024-06-20
Długa podróż motocyklem to niezwykła okazja do eksploracji świata, ale i pewne obciążenie dla organizmu. Warto zadbać nie tylko o swoją kondycję, dobre nawodnienie i odżywienie oraz sen, ale także inne kwestie zdrowotne. Sprawdź kompletny poradnik i ruszaj w drogę!

Poradnik: jak przygotować się do podróży motocyklem?

Jazda motocyklem sprawia mnóstwo frajdy, a badania sugerują, że przenosi wiele korzyści dla organizmu – m.in. polepsza koncentrację[1]. Aby wyciągnąć dla siebie jak najwięcej dobrego, trzeba jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort. Podróże motocyklem muszą być więc odpowiednio zaplanowane pod kątem trasy, wyposażenia, ubioru czy ergonomii. Cenne wskazówki na temat wszystkich tych aspektów można znaleźć poniżej.

Gdzie warto pojechać motorem?

Zarówno krótka, jak i długa podróż motocyklem powinna zostać odpowiednio zaplanowana Wybór najbardziej malowniczych tras, miejsc postojowych (m.in. na posiłek, nocleg czy tankowanie) czy atrakcji są ważne, bo wpływają na odczucia uczestnika/ów wycieczki. 

W przypadku dłuższych wycieczek warto pobrać trasę, by móc się odnaleźć w przypadku problemów z siecią. Jak zaplanować podróż motocyklem w Polsce i za granicę?

Podróż motocyklem po Polsce

Polska oferuje mnóstwo malowniczych miejsc odpowiednich dla entuzjastów jednośladów. Słynna Droga Kaszubska, Wielka Pętla Bieszczadzka na Podkarpaciu, Szlak Orlich Gniazd czy Droga Stu Zakrętów w Górach Stołowych to tylko niektóre przykłady tras idealnych na podróż motocyklem po Polsce.

Kleszcze w Polsce
Chcąc połączyć jazdę motocyklem ze zwiedzaniem, trzeba mieć na uwadze zagrożenie kleszczami; polska jest jednym z krajów występowania krętki Borellia oraz wirusa KZM. Sprawdź, jakie środki ochrony stosować oraz jak się ubrać na jazdę motocyklem, by uniknąć zakażenia w: borelioza a kleszczowe zapalenie mózgu.

Podróże motocyklem po Europie

Kilkadziesiąt krajów o różnorodnym klimacie, kulturze i krajobrazach czekają na żądnych przygody motocyklistów. Należy jednak pamiętać, że podróże motocyklem po Europie muszą być odpowiednio zaplanowane, bo nie do wszystkich krajów można wjechać z dowodem osobistym – do Rosji potrzebna jest wiza, a do Białorusi czy Ukrainy paszport. 

Wschodnia odnoga trasy TET (Trans Euro Trail) mierząca ponad 51 tys. km, przebiega właśnie przez Białoruś. Zachodnia natomiast zahacza o Andorę, gdzie nie działa karta EKUZ. Rumuńska Transalpina bywa natomiast nieprzejezdna w miesiącach zimowych.

Wybierasz się w podróż motocyklową?

Sprawdź, jakich szczepień potrzebujesz!

Podróż motocyklem przez Afrykę wiąże się z ryzykiem zakażenia wścieklizną, durem brzusznym, WZW A, żółtą febrą i wieloma innymi chorobami.
Podróż motocyklem na południowy wschód Azji grozi zarażeniem się chorobami, m.in. tropikalnymi takimi jak japońskie zapalenie mózgu czy denga.
Planując podróż motocyklem po Polsce z noclegami na łonie natury, warto rozważyć szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu.
Indywidualne zalecenia. Przystępne cenowo pakiety. Duża dostępność terminów.
kobieta po szczepieniu. podróże motocyklem po Europie Umów się na wizytę szczepienną

Dla osób zastanawiających się, gdzie warto pojechać motorem, by nie martwić się o wymagania wjazdowe i podstawowe ubezpieczenie, mamy propozycje takie jak Magistrala Adriatycka czy austriacki Grossglockner Hochalpenstrasse.

Motocyklem przez Afrykę

Planując podróże motocyklem po hiszpańskiej Andaluzji, można pokusić się o przedłużenie trasy o Maroko. Z Gibraltaru kursują promy, którymi można przedostać się do Afryki. Górskie trasy przez Atlas czy pustynne krajobrazy bez wątpienia są tego warte.

Alternatywą jest lot do wybranego kraju afrykańskiego i wypożyczenie jednośladu. Bardzo popularną opcją wybieraną na road trip jest Trasa Ogrodów w RPA. Będąc w Ugandzie, można odbyć motocyklowe safari m.in. przez Park Narodowy Wodospadu Murchisona, rezerwat nosorożców Ziwa, Park Narodowy Królowej Elżbiety i Nieprzenikniony Las Bwindi. To naprawdę długa podróż motocyklem, więc atrakcji po drodze jest naprawdę mnóstwo. 

W obu wymienionych krajach ruch jest lewostronny. W przypadku afrykańskich podróży dobrze jest skorzystać z usług certyfikowanych pilotów wycieczek, którzy podpowiedzą, co robić, a czego nie robić na motocyklu w poszczególnych państwach. Tego typu instytucje dbają o bezpieczeństwo zmotoryzowanych turystów.

Certyfikat szczepienia
W wielu krajach afrykańskich występuje wirus żółtej febry, a przyjezdni są zobowiązani do posiadania tzw. żółtej książeczki poświadczającej immunizację. Sprawdź szczegóły w: Międzynarodowa Książeczka Szczepień.

Motocyklem do Azji

Ze względu na napiętą sytuację za wschodnią granicą, dalsze destynacje i wynajem pojazdu na miejscu jest zdecydowanie lepszą opcją. Azja jest nazywana kontynentem kontrastów więc to, gdzie warto pojechać motorem, zależy od indywidualnych upodobań. Dużą popularnością cieszą się jednak pętle Mae Hong Son w Tajlandii, Ha Giang w Wietnamie czy Thakhek w Laosie. Należy pamiętać, że w pierszym z trzech wymienionych krajów obowiązuje ruch lewostronny.

Choroby w Azji Południowo-Wschodniej
Region ten cieszy się ogromną popularnością wśród podróżnych ze względu na swoje niewątpliwe walory turystyczne. Należy jednak pamiętać o obciążeniu chorobami takimi jak denga, japońskie zapalenie mózgu, dur brzuszny i wiele innych. Sprawdź, jak przygotować się do podróży motocyklem pod kątem zdrowia w: szczepienia ASEAN.

Co zabrać w trasę motocyklem?

Po zaplanowaniu trasy przychodzi czas na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy. Jako że pojemność kufrów jest ograniczona, trzeba zrobić to z głową. Oto co zabrać w podróż motocyklem: 

 • urządzenia nawigacyjne i mapy;
 • podstawowy zestaw naprawczy;
 • powerbank i ładowarka (ewentualnie adapter do wtyczek);
 • środki pierwszej pomocy (sprawdź: co spakować do apteczki);
 • odzież oraz środki pielęgnacyjne i ochronne (sprawdź: co spakować do kosmetyczki);
 • dokumenty (dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu i zdrowotne, dokument tożsamości oraz ewentualnie wiza i żółta książeczka).

Jednym z wymienionych wyżej elementów jest odzież, o której w przypadku podróży jednośladem warto powiedzieć więcej. Jak przygotować się do podróży motocyklem pod kątem odpowiedniego ubioru?

Jak się ubrać na jazdę motocyklem?

Lista zawierająca spis, co zabrać w podróż motocyklem, zawierała m.in. ubiór. W przypadku podróży motocyklowej najważniejsze jest nakrycie głowy, czyli kask ochronny. Warto zainwestować w dobry, certyfikowany model, gdyż zapewnia on ochronę przed najważniejszymi konsekwencjami ewentualnego wypadku.

Kolejny bardzo ważny element to kurtka i spodnie wyposażone w elementy odblaskowe. Kombinezon powinien być też wykonany ze skóry lub innego nieścieralnego materiału, żeby uniknąć urazów w razie wywrotki. W strategicznych miejscach, tj. na kolanach, łokciach i plecach, powinny znajdować się ochraniacze zabezpieczające przed złamaniami. 

Rękawice i buty powinny spełniać te same wymagania, tj. chronić przed przetarciami i urazami kości.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że liczy się nie tylko to, co na wierzchu. W zależności od warunków pogodowych (m.in. temperatury), pod kask i kombinezon należy wybrać odpowiednie ubrania. Zarówno przed przegrzewaniem, jak i wychłodzeniem, chroni odzież termoaktywna, która odprowadza pot od skóry.

Kiedy wiadomo już, jak zaplanować podróż motocyklem, co zabrać ze sobą i jak się ubrać, warto poruszyć temat ergonomii.

Jak prawidłowo siedzieć na motocyklu?

Dla komfortu i ergonomii watro wiedzieć, jak często robić sobie przerwę podczas jazdy na motocyklu, a to zależy od indywidualnych predyspozycji kierowcy i rodzaju pojazdu. Na wygodnych, turystycznych cruiserach można jechać zdecydowanie dłużej (nawet 800 km na raz) niż na modelach typowo sportowych. Drętwienie nóg i/lub rąk także oznacza konieczność postoju – organizm sam wskazuje, jak często robić sobie przerwę podczas jazdy na motocyklu.

Aby mniej się męczyć, a więc nie musieć robić zbyt częstych postojów, warto wiedzieć, jak prawidłowo siedzieć na motocyklu: 

 • prawidłowo stopy powinny spoczywać na podnóżku na śródstopiu, jednak przy dłuższych trasach można zmieniać nieco pozycje w trakcie jazdy;
 • nogi powinny obejmować bak, aby odciążyć ręce i zwiększyć stabilność;
 • plecy muszą być wyprostowane i rozluźnione, by poprawić amortyzację i zmniejszyć zmęczenie;
 • ręce służą do pewnego trzymania kierownicy, jednak aby je odciążyć, warto zdecydować się na lekkie zgięcie łokci;
 • wzrok powinien być skierowany przed siebie (nie pod koła), aby odciążyć mięśnie odpowiadające za utrzymanie głowy.

Czego nie robić na motocyklu
Podróżując z pasażerem, trzeba poinstruować go, jak powinien siedzieć i zachowywać się w trakcie jazdy. Gwałtowne ruchy, odwracanie uwagi kierowcy czy jazda bez trzymanki (lub trzymanie się ramion kierowcy) są zdecydowanie wykluczone.

To, jak prawidłowo siedzieć na motocyklu jest bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o komfort i bezpieczeństwo jazdy. Należy jednak pamiętać, że zdrowie i samopoczucie mają równie (o ile nie większy) wpływ na przyjemność z jazdy, dlatego warto odwiedzić ośrodek TropicalMed – szczególnie kiedy szykuje się długa podróż motocyklem.

Jak przygotować się do trasy pod kątem zdrowia?

Odwiedzając TropicalMed, można otrzymać kompleksowe wytyczne na temat tego, jak przygotować się do podróży motocyklem pod kątem zdrowia. Które szczepienia warto, a które trzeba wykonać do konkretnych krajów, jakie środki profilaktyczne podjąć oraz jak bezpiecznie przewozić leki – to tylko niektóre ważne kwestie.

Pakiety TropicalMed: w naszej ofercie znajdują się profilowane zestawy dla motocyklistów wybierających się m.in. do Afryki, Azji czy krajów występowania kleszczowego zapalenia mózgu, m.in. Polski (sprawdź cennik).

Podróże motocyklem to nie tylko przygoda, ale i odpowiedzialność – szczególnie jeśli zabiera się pasażera. Warto więc rozważyć wizytę szczepienną połączoną z konsultacją lekarską o indywidualnym charakterze.

Serdecznie zapraszamy!