Przed jakimi chorobami chronią szczepienia leśników?

Szczepienia ochronne dla leśników | KZM, tężec

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2022-07-01 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-13)
Profilaktyka chorób odzwierzęcych i tężca są bardzo ważne w zawodzie leśnika. Z racji obowiązków służbowych, osoby te są narażone na wzmożoną ekspozycję na określone patogeny. Szczepienia leśników pozwalają zapobiegać chorobom takim jak tężec czy KZM.

Dlaczego szczepienia leśników są ważne?

Leśnicy to grupa zawodowa, która w związku z obowiązkami służbowymi, spędza mnóstwo czasu na terenach zielonych. Ma to zbawienny wpływ na psychikę człowieka, jednak wiąże się też ze wzmożonym ryzykiem chorób zakaźnych, rozprzestrzenianych głównie przez owady i pajęczaki (kleszcze i komary). Inną drogą transmisji może być skażenie rany glebą lub odchodami dzikich zwierząt.

Do zakażenia może dojść także na skutek ugryzienia bądź polizania przez np. lisa w którego ślinie znajdują się drobnoustroje chorobotwórcze. Szczepienia leśników pozwalają zapobiegać wszystkim tego typu chorobom, co przekłada się na zdrowie i bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Jakie szczepienia leśników są najczęściej zalecane?

W związku z czynnościami wykonywanymi w zawodzie leśnika, istnieje wzmożone ryzyko następujących chorób zakaźnych:

Kleszczowe zapalenie mózgu

To groźna infekcja wirusowa, do której najczęściej dochodzi wskutek ukąszenia przez zainfekowanego kleszcza. Niesie ze sobą ryzyko wystąpienia poważnych objawów i trwałych powikłań o charakterze neurologicznym. Polska jest jednym z krajów endemicznego występowania wirusa KZM, toteż prawdopodobieństwo zachorowania występuje. Jest ono szczególnie wysokie na północy – według danych PZH, w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim odnotowuje się łącznie 70% wszystkich przypadków KZM w Polsce.

Więcej informacji na temat przebiegu i profilaktyki choroby znajduje się w artykule: „Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu”. 

Tężec

To choroba, której można nabawić się poprzez zanieczyszczenie rany glebą, popiołem lub odchodami zwierząt. Wzmożone ryzyko infekcji występuje podczas pracy fizycznej, gdzie prawdopodobieństwo przerwania ciągłości skóry, a następnie zabrudzenie tego miejsca jest duże. Do obowiązków leśnika należy m.in. przycinanie drzew – praca w warunkach polowych z wykorzystaniem ostrego narzędzia wiąże się z możliwością zachorowania.

Szczepienie na tężec jest wykonywane w Polsce od 1961 roku, co oznacza, że zdecydowana większość osób w wieku produkcyjnym (które mogą pracować np. jako leśniczy), immunizację ma za sobą. Należy jednak pamiętać, że uzyskana w ten sposób odporność utrzymuje się około 10 lat, a ostatnią dawkę w obowiązkowym cyklu przyjmuje się w 19. roku życia.

Jesteś pracownikiem leśnictwa?

Pamiętaj o profilaktyce chorób!

Leśnicy są szczególnie narażeni na choroby przenoszone przez komary i kleszcze.
Las to dom dla dzikich zwierząt, które mogą być zakażone wirusem wścieklizny.
Podczas pracy (np. przy wycince drzew) można się skaleczyć i zakazić tężcem.
Brak kolejek. Szczepimy też w sobotę. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. Zapisz się na szczepienia dla leśników.

UWAGA! Schemat szczepień wygląda różnie w poszczególnych krajach. Przykładowo, na Ukrainie ostatni zastrzyk na tężec przyjmuje się w wieku 16 lat.

Regularne odnawianie szczepienia dla leśników jest ważne ze względu na stałe zagrożenie infekcją. Więcej na ten temat na blogu TropicalMed.

Czy są dodatkowe szczepienia leśników za granicą?

Praca leśnika może wiązać się nie tylko z obowiązkami wykonywanymi w kraju rodzimym, ale także z wyjazdami o charakterze służbowym. Zagrożenie chorobami zakaźnymi dotyczy nie tylko pracowników wysłanych w delegacje, ale także studentów leśnictwa pobierających naukę za granicą.

Czy to delegacja z pracy czy ćwiczenia terenowe, świadomość niebezpieczeństw związanych z zawodem leśnika za granicą jest ważna. Oto choroby, którym warto zapobiegać:

Japońskie zapalenie mózgu

Choroba typowa dla regionu Azji Południowo Wschodniej i Dalekiego Wschodu. Jest transmitowana przez zainfekowane komary, toteż ryzyko zakażenia wśród leśników jest realne. Immunizacja przed podróżą pozwala chronić swoje zdrowie przed groźną chorobą układu nerwowego. Sprawdź: szczepionka na japońskie zapalenie mózgu.

Żółta febra

To infekcja wirusowa, występująca głównie w Afryce i Ameryce Południowej. Rozprzestrzenia się tak samo, jak japońskie zapalenie mózgu – przez ukąszenia komarów. Należy pamiętać, że szczepienia na żółtą febrę są często obligatoryjne, a nie tylko zalecane dla przyjezdnych. Listy krajów, w których poświadczenie immunizacji jest wymagane oraz szczegółów dotyczących choroby należy szukać tutaj: szczepienia żółta febra.

Jakie są choroby, którym nie zapobiegają szczepienia leśników?

Na niektóre choroby, które zagrażają leśnikom, nie wynaleziono jeszcze preparatów ochronnych lub nie są one dostępne w Polsce. W takich przypadkach ważne jest zachowanie pozostałych zasad profilaktyki. Jakie to choroby i o czym warto pamiętać?

  • Borelioza – ochrona przed ukąszeniami kleszczy przenoszących krętki Borrelia, dokładne oględziny ciała po powrocie z pracy w lesie i jak najszybsze (i poprawne) usuwanie pajęczaków, które zdążyły wgryźć się w skórę.
  • Tasiemczyca – dokładnie mycie owoców leśnych przed spożyciem oraz używanie środków ochrony osobistej (np. rękawic) podczas kontaktu ze zwierzętami.
  • Malaria (choroba tropikalna) – unikanie ukąszeń komarów, stosowanie leków zapobiegających chorobie w regionach wzmożonego ryzyka transmisji zarodźców malarii.

Chcąc dowiedzieć się więcej o przebiegu i występowaniu powyższych chorób, wystarczy kliknąć w odpowiedni odnośnik, który przekieruje do odpowiadającego mu artykułu.

Dlaczego warto wykonać szczepienia leśników w TropicalMed?

Serdecznie zapraszamy na szczepienia przeciwko chorobom odzwierzęcym i innym, które zagrażają w zawodzie leśnika. W TropicalMed można liczyć na szybkie terminy wizyt i sprawną obsługę, a immunizacja to sposób na bezpieczną i zdrową pracę – przekonaj się sam/a!