Czy szczepić się przed ciążą – poradnik dla przyszłych mam

Czy szczepić się przed ciążą i kiedy to zrobić?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, czy szczepić się MMR przed ciąża Katarzyna Ślusarz | 2023-05-17
Najważniejsze dla przyszłych mam jest szczepienie na różyczkę przed ciążą. Zakażenie jest bowiem obarczone dużym ryzykiem poważnych powikłań, w tym poronień. Nieco mniej groźne są WZW typu B oraz ospa wietrzna, jednak szczepienia także są bardzo zalecane. Wszystkie można wykonać w TropicalMed.

Uwaga: poniższy artykuł dotyczy szczepień rekomendowanych przez lekarzy przed zajściem w ciążę. Aby sprawdzić zalecenia dotyczące immunizacji w trakcie ciąży, naciśnij tutaj: szczepienia w ciąży.

Jakie szczepienia przed ciążą i kiedy zgłosić się do lekarza?

Kobiety planujące powiększenie rodziny zastanawiają się, czy szczepić się przed ciążą. Nie da się zaprzeczyć, że immunizacja pomaga zapobiegać chorobom, które mogą mieć poważny wpływ na zdrowie i życie dziecka. Należą do nich różyczka, ospa i wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Należy mieć na uwadze, że ważne jest nie tylko to, jakie szczepienia przed ciążą, ale także kiedy zostaną wykonane. Uodpornienie na wymienione wyżej choroby odbywa się przy użyciu preparatów zawierających żywe, osłabione (atenuowane) wirusy albo niedostatecznie przebadanych pod kątem wpływu na płód. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się więc ukończenie serii szczepień minimum miesiąc przed planowanym zajściem w ciążę.

Szczepionka przed ciążą (lub w jej trakcie) na COVID-19 oraz uodpornienie na grypę także są warte rozważenia – te dwie choroby mogą mieć szczególnie poważny przebieg u kobiet ciężarnych. Z racji ograniczonych możliwości leczenia, lepiej im zapobiegać. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: szczepienia w ciąży

Szczepienie różyczka przed ciążą – czy szczepić się MMR przed ciążą?

Różyczka to choroba wirusowa, która może być transmitowana z matki na dziecko przez łożysko. Skutki zakażenia są poważne – od trwałych wad rozwojowych do obumarcia płodu i poronienia. W wyniku tzw. zespołu różyczki wrodzonej może dojść m.in. do:

 • uszkodzenia słuchu/wzroku,
 • zaburzeń neurologicznych (upośledzenie umysłowe, problemy z mową),
 • wad serca,
 • deformacji/ubytków kości,
 • zaburzeń pracy narządów (np. wątroby, trzustki, śledziony).

Powyższe zagrożenia powinny rozwiać wszelkie wątpliwości u osób zastanawiających się, czy szczepić się na różyczkę przed ciążą. Zakażenie w pierwszych 12 tygodniach jest najgroźniejsze i w 85% przypadków kończy się zespołem różyczki wrodzonej.

Szczepienie różyczka przed ciążą cena

Szczepienie na różyczkę występuje w Polsce wyłącznie w postaci skojarzonej (MMR), czyli zawierającej dodatkowo antygeny odry i różyczki. W TropicalMed jest dostępny preparat Priorix, który kosztuje 179 zł. Przed podaniem zastrzyku niezbędna jest kwalifikacja lekarska, za którą trzeba zapłacić 60 zł.

Czy szczepić się MMR przed ciążą: preparaty zawierają żywe, osłabione wirusy, więc należy pamiętać o odczekaniu z powiększaniem rodziny minimum miesiąc od podania ostatniej dawki; w przeciwnym razie może dojść do zakażenia po szczepieniu.

Dodatkowymi przeciwwskazaniami do szczepienia jest nadwrażliwość na składniki preparatu, niedobór odporności oraz ostra infekcja z gorączką. Wnikliwa kwalifikacja lekarska pozwala na maksymalizację bezpieczeństwa podczas szczepienia.

Szczepienie ospa przed ciążą – dlaczego jest ważne? 

Ospa wietrzna to kolejna niebezpieczna dla kobiet w ciąży choroba wirusowa. Ryzyko wystąpienia poważnych powikłań jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku różyczki (2%), co nie zmienia faktu, że szczepienia na ospę wietrzną przed ciążą są niezwykle ważne. 

Szczepienie ospa przed ciążą zapobiega zakażeniu, które może skutkować:

 • poronieniem;
 • przedwczesnym porodem;
 • wadami płodu: deformacją kończyn oraz zaburzeniami wzroku czy układu nerwowego;
 • zakażeniem niemowląt po porodzie – występuje ono nawet w 30% przypadków i ma ostry przebieg; w około 30% kończy się śmiercią noworodka.

Podobnie jak w przypadku różyczki, wszystkie dostępne na Polskim rynku preparaty zawierają żywe (osłabione) szczepy wirusa ospy wietrznej.

Ile kosztuje szczepionka przed ciążą na ospę wietrzną?

W TropicalMed jest dostępny dwudawkowy preparat Varilrix. Jest on przeznaczony dla osób, które nie miały nigdy styczności z wirusem ospy wietrznej i półpaśca. Cena za pojedynczą dawkę szczepionki wynosi 359 zł (+ kwalifikacja). 

WZW B czy szczepić się przed ciążą?

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z chorób przenoszonych drogą krwi lub wertykalną. Matka będąca długotrwałym nosicielem lub zainfekowana w trakcie ciąży może zarazić swoje dziecko podczas porodu. Wszystkie kobiety urodzone po 1996 roku mają za sobą obowiązkowy, trzydawkowy cykl szczepienia na WZW B, toteż nie potrzebują dodatkowego uodpornienia. Pozostałe powinny rozważyć immunizację przed zajściem w ciążę, aby uchronić dziecko od zakażenia.

WZW czy szczepić się przed ciążą: długotrwałe nosicielstwo (tj. > 6 miesięcy) może prowadzić do marskości i raka wątroby. Inne poważne powikłania to m.in. zapalenie nerek czy małopłytkowość. Aby chronić siebie i dziecko, warto rozważyć szczepienia.

Szczepionki na WZW B nie zostały dostatecznie zbadane pod kątem wpływu na płód, toteż zazwyczaj zaleca się immunizację przed, a nie w trakcie ciąży. 

WZW szczepionka przed ciążą – ile kosztuje?

Na Polskim rynku farmaceutycznym są dostępne trzy szczepionki pojedyncze i skojarzone na WZW B. Wśród pojedynczych można wyróżnić:

 • Engerix B 139 zł,
 • Euvax B 139 zł.

Oba preparaty podaje się w schemacie trzydawkowym – standardowym 0-1-6 miesięcy lub przyspieszonym 0-1-2 miesiące. Ważne jest więc odpowiednie rozplanowanie immunizacji, aby ostatnią dawkę podać przed zajściem w ciążę. 

Czy szczepić się przed ciążą w TropicalMed?

Kobiety zastanawiające się, czy szczepić się MMR przed ciąża albo czy uodpornienie na WZW B lub ospę jest zasadne, powinny zgłosić się do TropicalMed. To miejsce, gdzie można liczyć na profesjonalną konsultację lekarską oraz szybko i wygodnie wykonać potrzebne szczepienia chroniące mamę i dziecko.

Zadbaj o Wasze zdrowie – przyjdź na wizytę szczepienną TropicalMed.