Mapa kleszczy Sosnowiec – gdzie można złapać choroby odkleszczowe?

Kleszcze Sosnowiec – gdzie występują i jak się chronić?

Klaudia Gierlicka | 2024-10-30 (ostatnia aktualizacja: 2024-11-14)
Kleszcze występują coraz powszechniej, już nie tylko na terenie wsi, łąk i lasów, ale także w miastach takich jak Sosnowiec. Każde ukąszenie to potencjalne ryzyko zakażenia boreliozą (na którą jest lek) albo kleszczowym zapaleniem mózgu (bez lekarstwa, ale ze szczepionką). Sprawdź szczegóły!

Mapa kleszczy Sosnowiec – gdzie ryzyko jest największe?

Na kleszcze Sosnowiec i pozostałe miasta aglomeracji śląskiej są narażone tak samo jak mniejsze miejscowości. Ze względu na sprzyjające warunki (coraz krótsze i cieplejsze zimy), zasięg występowania tych pajęczaków poszerza się, a okres żerowania – wydłuża.

W sprawdzeniu swojej okolicy pod kątem ryzyka ukąszeń pomaga internetowa mapa kleszczy Sosnowiec. Według niej pajęczaki najczęściej można spotkać w następujących miejscach:

  • okolice kąpieliska Stawiki
  • Park im. Wandy Malczewskiej
  • staw wędkarski i torfowisko Bory
  • Piaszczyste Doły Nad Czarną Przemszą
  • stawy wędkarskie i kąpieliska w Borkach

Należy pamiętać, że ukąszenia przez kleszcze Sosnowiec nie zgłasza za każdym razem, więc ostrożność warto zachować podczas każdego spaceru, wyjścia na ryby czy piknik. Śródleśne Łąki w Starych Maczkach, Cmentarz w Ostrowach czy Park Miejski Imienia Jacka Kuronia to tylko niektóre miejsca, gdzie ryzyko pogryzienia przez kleszcze jest wysokie. Czym one grożą?

Sposoby na kleszcze Sosnowiec – jak unikać ukąszeń?

Na choroby takie jak kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza Sosnowiec może podjąć kilka prostych działań profilaktycznych. Są to:

  • stosowanie repelentów (środków odstraszających),
  • zakładanie odzieży z długimi rękawami i nogawkami oraz nakrycie głowy,
  • wybór jasnych, jednolitych ubrań, na których łatwiej zauważyć wspinającego się kleszcza.

Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć we wpisie: jak zapobiegać ukąszeniom kleszczy?

Wszystko to minimalizuje ryzyko ukąszeń, które mogą być źródłem groźnych chorób zakaźnych. W zależności od rodzaju infekcji, istnieją dodatkowe środki profilaktyki – antybiotykoterapia, szybkie usunięcie pajęczaka wbitego w skórę oraz szczepionka przeciw kleszczom Sosnowiec. Co warto wiedzieć na ten temat?

Borelioza Sosnowiec

Aby uniknąć bakteryjnej choroby zakaźnej z charakterystycznym, pierścieniowatym rumieniem wędrującym, a następnie zapaleniem stawów, ośrodkowego układu nerwowego albo serca, trzeba jak najszybciej wyjąć kleszcza wbitego w skórę. Po 36 godzinach od ukąszenia znacząco zwiększa się bowiem ryzyko zakażenia[1].

Chroń się przed chorobami odkleszczowymi

Przyjdź po szczepienia i zalecenia zdrowotne

Kleszcze występują nie tylko na terenie lasów i wsi, ale coraz częściej także w miastach takich jak np. Sosnowiec.
Wiosną i jesienią kleszczy jest najwięcej. Warto zaszczepić się zimą, by zyskać ochronę na cały sezon.
Na kleszczowe zapalenie mózgu nie ma żadnego lekarstwa, dlatego tak bardzo zaleca się szczepienia.
Kilka wariantów szczepień. Wygodna rejestracja online. Przystępny cenowo pakiet.
kobieta po szczepieniu. kleszczowe zapalenie mózgu szczepionka Sosnowiec Umów się na szczepienie

Na chorobę, jaką jest borelioza Sosnowiec dysponuje wieloma lekarzami specjalizującymi się w jej leczeniu. Zastosowanie odpowiednich antybiotyków eliminuje ryzyko rozwinięcia się zakażenia rozsianego i jego najcięższych skutków.

Kleszczowe zapalenie mózgu Sosnowiec

Aby uniknąć wirusowej choroby układu nerwowego, którą początkowo łatwo pomylić z grypą, należy rozważyć szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu Sosnowiec (najbliższy punkt TropicalMed jest w Chorzowie).

Nie ma specyficznego leku na wirusa KZM, a może on wywołać zapalenie rdzenia kręgowego, opon mózgowo-rdzeniowych czy mózgu. Choroba neurologiczna grozi trwałymi powikłaniami, obejmującymi m.in. zaburzenia snu, uszkodzenia nerwów czy problemy ze słuchem.

Poza profilaktyką ukąszeń, szczepionka przeciw kleszczom Sosnowiec to jedyne skuteczne zabezpieczenie. Ani lekarstwa, ani nawet szybkie wyciągnięcie pajęczaka wgryzionego w skórę nie chroni bowiem przed zakażeniem i możliwym rozwojem choroby.

Gdzie i kiedy na szczepienia przeciw kleszczom Sosnowiec?

Na ukąszenia przez kleszcze Sosnowiec musi uważać niemal przez cały rok, bo do rozpoczęcia żerowania potrzeba im zaledwie 5-7°C. Najbardziej aktywne są jednak od wiosny do wczesnej jesieni.

Aby zdążyć nabyć odporność przed sezonem, należy przyjąć dwie dawki szczepionki z zapasem czasu wynoszącym 2-3 tygodnie. Drugi zastrzyk przyjmuje się do 3 miesięcy po pierwszym, a na ukończenie cyklu, tj. przyjęcie trzeciej dawki, należy zgłosić się w ciągu 12 miesięcy.

Dokładny schemat immunizacji można znaleźć we wpisie: kleszczowe zapalenie mózgu szczepionka Sosnowiec.

Aby zapisać się na wizytę szczepienną, wystarczy kliknąć widniejący na stronie przycisk „Umów się na szczepienie”, wybrać najbliższą klinikę (Strzelców Bytomskich 5, 41-500 Chorzów) oraz dogodną datę i godzinę. Po dokonaniu rejestracji online, należy stawić się pod wskazany adres, a resztą zajmie się doświadczony personel TropicalMed.

Kleszczowe zapalenie mózgu szczepionka Sosnowiec – ile kosztuje?

TropicalMed oferuje dwa rodzaje szczepienia przeciw kleszczom Sosnowiec; oba są stosowane w schemacie trzydawkowym. Ich ceny (za dawkę) można znaleźć, klikając w cennik TropicalMed. Należy pamiętać, że na każdej wizycie odbywa się kwalifikacja lekarska (70 zł), której celem jest wykluczenie przeciwwskazań.

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu Sosnowiec jest też dostępne w profilowanym pakiecie (599 zł), pozwalającym znacznie zredukować całkowity koszt immunizacji. To idealne rozwiązanie dla osób chcących chronić i swoje zdrowie przed chorobą, i swój portfel przed nadmiernymi wydatkami.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

FAQ - często zadawane pytania

Co jest najskuteczniejsze na kleszcze?

Zakrywająca ciało, jasna odzież ułatwia zauważenie kleszcza, zanim wbije się w skórę, a repelenty mają działanie odstraszające. Połączenie tych dwóch sposobów to najlepszy sposób na zapobieganie ukąszeniom.

Gdzie najczęściej można spotkać kleszcze?

Kleszcze najłatwiej spotkać na terenach zalesionych (szczególnie w lasach liściastych i mieszanych), porośniętych wysoką trawą lub krzewami. Jest ich szczególnie dużo, kiedy jest nieco większa wilgotność powietrza.

Co zrobić po wyrwaniu kleszcza?

Po wyrwaniu kleszcza należy dokonać dokładnych oględzin ukąszenia, by sprawdzić, czy w skórze nie został żaden fragment (np. odnóże). Kluczowa jest odpowiednia dezynfekcja, najlepiej za pomocą spirytusu albo jodyny.

Co jeśli kleszcz nie wyjdzie cały?

Jeśli fragment pozostały w skórze jest duży (np. jest to cała główka), należy spróbować wyciągnąć go pęsetą. Jeśli jest to niewielka część (np. pojedyncze odnóże), organizm sam poradzi sobie z wyeliminowaniem ciała obcego.

Ukąszenie kleszcze grozi zapaleniem mózgu

Możesz tego uniknąć, szczepiąc się w TropicalMed
Umów się na szczepienie
Czytaj więcej: