Dlaczego choruję po pobycie w hotelu?
Po powrocie z wymarzonej podróży wiele osób zauważa niespodziewana infekcje skórne albo objawy ze strony układu pokarmowego czy oddechowego. Pojawia się wówczas pytanie, dlaczego choruję po pobycie w hotelu. Odpowiedź jest prosta – to sprawka drobnoustrojów chorobotwórczych, które rozprzestrzeniają się w obiektach zamieszkania zbiorowego z człowieka na człowieka drogą kropelkową, a także przez kontakt ze skażonymi powierzchniami, wodą czy żywnością. Dlaczego akurat w hotelach jest to szczególnie niebezpieczne?
Czy w hotelu można zarazić się chorobami?
Niestety, w hotelu można zarazić się wieloma różnymi chorobami. Po pierwsze, w obszarach wspólnych, takich jak m.in. lobby, lada recepcyjna, winda czy strefy usługowe, może przebywać wiele ludzi – szczególnie w wysokim sezonie turystycznym. Kaszląc, kichając, a nawet rozmawiając, „rozpylają” oni drobnoustroje chorobotwórcze, a niektóre z nich mogą przetrwać na powierzchniach przez wiele godzin. Kontakt z nosicielem (często bezobjawowym) oraz z przedmiotami, które skaził, grozi infekcją.
Po drugie, wszędzie tam, gdzie przygotowywane jest jedzenie, może dojść do rozprzestrzenienia się drobnoustrojów drogą pokarmową. Nieświeże produkty spożywcze albo nienależyte zachowanie higieny przez kucharza/kelnera będącego nosicielem niektórych chorób, może skończyć się u gości dokuczliwymi infekcjami.
Zagrożenie wcale nie mija po opuszczeniu części wspólnych, bo równie dobrze można się zarazić w pokoju. Warto więc zastanowić się, czy łóżka hotelowe mogą powodować choroby, czy od ręczników hotelowych można zarazić się chorobami oraz jakie inne miejsca są potencjalnie niebezpieczne dla gości, którzy tam przybywają. Chociaż to piloty, szklanki, klucze do pokoju plasują się wśród najbrudniejszych elementów wyposażenia pokoju, to łóżko i ręczniki budzą największe obawy. Czy słusznie?
Czy łóżka hotelowe mogą powodować choroby?
Chociaż o zmianie i przekazywaniu zużytej pościeli do dezynfekcji hotelowe ekipy sprzątające z reguły pamiętają, to narzuta na łóżko może być zapominana. Zważywszy na to, że może być ona siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych, a w krajach słabo rozwiniętych dodatkowo różnego rodzaju roztoczy czy nawet owadów, warto zachować ostrożność.
Czy od ręczników hotelowych można zarazić się chorobami?
Z noclegu mogą korzystać różni ludzie, a niektórzy są nosicielami (czasami nieświadomymi) różnych groźnych patogenów. Mogą być one przenoszone przez wszelkie płyny ustrojowe, które pozostają ręczniku po wytarciu ciała. Ciepłe i wilgotne środowisko łazienki sprzyja namnażaniu drobnoustrojów.
O tym, czy w hotelu można zarazić się chorobami, w dużej mierze decyduje poziom czystości. Jeśli ręczniki są prane w wysokich temperaturach (najlepiej powyżej 60°C), to spora część drobnoustrojów chorobotwórczych zostaje unieszkodliwiona[1].
Wybierasz się do hotelu?
Sprawdź zalecane szczepienia i wykonaj je u nas!
W profilaktyce infekcji pokarmowych częstych w hotelach ważna jest nie tylko higiena osobista i żywienia, ale także szczepienia.
Unikanie zbiorowisk ludzkich w hotelu może być trudne, warto wiec zaszczepić się na choroby przenoszone drogą kropelkową.
Niektóre choroby, jak m.in. krztusiec, grypa czy odra, są niezwykle zakaźne.
Szeroka gama szczepień. Elastyczne terminy. Doświadczony personel medyczny.
Zarejestruj się na szczepienia
Należy pamiętać, że w niektórych krajach warunki higieniczno-sanitarne są gorsze, co oznacza mniejsze możliwości poprawnej dezynfekcji.
Czym można zarazić się w hotelu?
Kiedy wiadomo już, jak dochodzi do zakażenia, warto zastanowić się nad konkretami, czyli co można złapać w hotelu. Choroby można podzielić na 5 grup, w zależności od sposobów transmisji drobnoustrojów chorobotwórczych:
- Infekcje skórne przenoszone przez kontakt ze skażonymi rzeczami: świerzb, grzybica, ukąszenia pluskiew, brodawki HPV.
- Infekcje pokarmowe przenoszone przez skażoną żywność/wodę i brudnymi rękami: m.in. biegunki podróżnych, dur brzuszny, WZW typu A.
- Choroby wynikające z wdychania aerozolu zawierającego patogeny: choroba legionistów.
- Choroby transmitowane przez płyny ustrojowe: pałeczka ropy błękitnej, brodawki HPV.
- Zakażenia drogą kropelkową: błonica, krztusiec, RSV, grypa, meningokoki, pneumokoki, bostonka.
Kiedy wiadomo już, czym można zarazić się w hotelu oraz w jaki sposób rozprzestrzeniają się poszczególne drobnoustroje chorobotwórcze, warto poznać zasady profilaktyki. Jak zapobiegać chorobie legionistów w hotelu, infekcjom pokarmowym czy zakażeniu wirusami (np. grypy, RSV) oraz bakteriami (np. meningokokami, pałeczkami krztuśca)?
Jak zapobiegać chorobom w podróży hotelowej?
Świadomość zagrożeń to pierwszy krok skutecznej profilaktyki, dlatego dobrze jest wiedzieć, co można złapać w hotelu i jak dochodzi do zakażeń. Pozwala to podjąć odpowiednie środki zaradcze.
Aby nie zarazić się chorobami transmitowanymi drogą kropelkową, należy unikać dużych zbiorowisk ludzkich i dokładnie myć ręce po korzystaniu z części wspólnych (np. poręczy czy klamek).
Infekcji pokarmowych można uniknąć, rozbudowując swoją mikroflorę bakteryjną przed wyjazdem poprzez przyjmowanie probiotyków. Jeśli podróżuje się za granicę, warto unikać wody kranowej na rzecz gorących lub butelkowanych napojów (sprawdź, gdzie nie można pić wody z kranu). Jedzenie powinno być odpowiednio dogotowane, a także przechowywane i przygotowywane w odpowiednich warunkach – warto zwrócić na to uwagę w restauracji hotelowej.
Na większość wymienionych wyżej chorób przenoszonych drogą kropelkową (z wyjątkiem bostonki) są szczepionki ochronne dostępne w TropicalMed. Wybierając się do hotelu w wysokim sezonie turystycznym, warto skonsultować się z lekarzem w sprawie immunizacji i w razie potrzeby poddać się szczepieniu.
O tym, jak zapobiegać chorobie legionistów w hotelu, infekcjom skórnym i tym przenoszonym przez płyny ustrojowe, musi pamiętać obsługa. Regularna i poprawna dezynfekcja powierzchni i naczyń to pierwszy krok. Pranie ręczników, pościeli i narzut na łóżko po każdym gościu to drugi krok. Utrzymywanie pryszniców, kranów, wann, fontann czy łaźni to trzeci krok. Więcej wytycznych w tym zakresie można znaleźć m.in. na stronach Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
Ile kosztują szczepionki ochronne w TropicalMed?
Kiedy wiadomo już, jak i czym można zarazić się w hotelu oraz jakie są sposoby profilaktyki, warto przejść do działania. W ośrodku medycyny podróży TropicalMed można uzyskać spersonalizowany harmonogram szczepień na wszystkie choroby zagrażające w danym kraju podczas pobytu hotelowego i nie tylko. Poza immunizacją, można liczyć na indywidualne i aktualne zalecenia zdrowotne, dzięki czemu wiadomo, jak postępować na wakacjach, by się nie zarazić.
Sprawdź cennik TropicalMed i zarejestruj się online, by oszczędzić mnóstwo czasu. Serdecznie zapraszamy!