Czy w Malezji są komary i pająki?
Malezja leżąca w samym sercu regionu Azji Południowo-Wschodniej należy do najczęściej odwiedzanych krajów całego kontynentu. Jednym z jej atutów jest tropikalny klimat, a co za tym idzie – bogactwo przyrodnicze. Planując podróż, warto jednak zastanowić się nie tylko nad zielenią i pięknem krajobrazów, ale także nad tym, czy w Malezji są pająki i komary.
Odpowiedź jest niestety twierdząca, a ugryzienia stawonogów mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje. Jakie dokładnie oraz co robić, żeby się chronić?
Czy pająki w Malezji są jadowite i groźne dla człowieka?
Malezję zamieszkuje mnóstwo gatunków pająków, a niektóre są jadowite. Należy jednak pamiętać, że ludzie są wielokrotnie więksi, więc to, co zabija ofiarę drapieżnika (świerszcza, mysz czy małego ptaka), z reguły nie jest śmiertelne dla człowieka. Po ugryzieniu mogą pojawić się jednak dokuczliwe dolegliwości, takie jak:
- miejscowe krwawienie i ból,
- bóle głowy i stawów,
- skurcze mięśni,
- nudności.
Zwiedzanie i radość z wyjazdu w takim stanie jest praktycznie niemożliwa. Warto więc wytrzepać buty i sprawdzić pościel przed użyciem, nie sięgać nieosłoniętymi rękami do żadnych szczelin i zachować ogólną ostrożność.
Ważną kwestią jest nie tylko to, czy w Malezji są pająki, ale przede wszystkim – które z nich są jadowite. Pierwszym przykładem jest Argiope aemula z charakterystycznymi, czarno-żółtymi paskami na odwłoku. Kolejny to singapurska niebieska tarantula, którą (jak nazwa wskazuje) łatwo rozpoznać po umaszczeniu. Ostatnim jest ptasznik wiosłonogi (Stromatopelma calceatum) o podłużnej budowie i kremowo-żółtym ubarwieniu.
Kiedy wiadomo już, z czym wiąże się ugryzienie pająka, warto zastanowić się, czy w Malezji są komary, które w podobnym stopniu zagrażają człowiekowi.
Czy potrzebujesz DEET-a w Malezji, by unikać komarów?
Ukąszenia komarów są naprawdę uciążliwe – swędzą i pozostawiają nieestetyczne bąble. Dla podróżujących do krajów takich jak Malezja owady te są znacznie groźniejsze, bo są w stanie przenosić różnego rodzaju choroby. Warto więc się zabezpieczyć, stosując repelenty i moskitiery oraz wykonując szczepienia ochronne na:
Ukąszenie komara może mieć poważne konsekwencje
Zabezpiecz się za pomocą szczepień
Podróżujący do malezyjskiej części wyspy Borneo są bardziej narażeni na japońskie zapalenie mózgu niż ci, którzy wybierają kontynentalną część kraju.
Do większości zakażeń dengą dochodzi w obszarach miejskich czy podmiejskich.
Trudno jest uniknąć wszystkich ukąszeń komarów, dlatego warto dodatkowo się zabezpieczyć, wykonując szczepienia.
Skuteczne szczepionki. Wykwalifikowany personel. Duża dostępność terminów.
Wybierz termin wizyty
- japońskie zapalenie mózgu (JZM) – znacznie częstsze w stanie Sarawak niż w kontynentalnej części kraju[1];
- denga – według najnowszych raportów ECDC, Malezja należy do krajów najbardziej dotkniętych tą chorobą[2].
Czy w Malezji jest malaria i inne choroby przenoszone przez komary, na które nie ma szczepionek? Okazuje się, że kraj jest też zagrożony ziką i chikungunyą (tropikalnymi chorobami wirusowymi), ale od 2017 roku nie odnotowuje się tam przypadków malarii u ludzi[3].
Co na komary w Malezji
W krajach takich jak Malezja owady są "nośnikiem" chorób, dlatego w 2017 roku rozpoczęto strategię biokontroli dengi za pomocą bakterii Wolbachia. Poskutkowało to zmniejszeniem ognisk gorączki krwotocznej w miejskich obszarach mieszkalnych.
Aby dowiedzieć się więcej o przebiegu poszczególnych chorób oraz szczepionkach dostępnych w TropicalMed (także na dengę!), należy kliknąć w odpowiedni odnośnik.
Co na komary w Malezji proponuje TropicalMed?
TropicalMed to klinika medycyny podróży, w której zadbasz o swoje zdrowie przed wyjazdem do Malezji. Kwalifikacja lekarska i immunizacja (na JZM, dengę i inne choroby) odbywa się podczas jednej wizyty, co jest dużą oszczędnością czasu.
Dodatkowo, szczepienia są oferowane w profilowanych pakietach, więc kompleksowa ochrona zdrowia, nie tylko przed chorobami przenoszonymi przez komary, nie kosztuje fortuny (sprawdź cennik).
Personel wykwalifikowany w medycynie tropikalnej wyda też pozostałe zalecenia profilaktyczne według indywidualnych potrzeb. Podpowie na przykład, czy potrzebujesz DEET-a w Malezji oraz w jakim stężeniu, a także co zabrać do apteczki podróżnej.
Podróżniku, serdecznie zapraszamy!