Czy w Indiach są pająki i komary zagrażające podróżnym?

Czy owady są powszechne w Indiach?

Klaudia Gierlicka | 2024-06-21 (ostatnia aktualizacja: 2025-03-25)
Przed podróżą do Indii warto podjąć kilka kroków, aby zminimalizować ryzyko związane z ukąszeniami owadów (głównie komarów) i kontaktem z jadowitymi pająkami. Sprawdź, co można zrobić, żeby się chronić!

Indie owady i pająki – czy podróżni mają powód do obaw?

Indie to jeden z najczęściej odwiedzanych azjatyckich krajów, przyciągający wyśmienitą kuchnią, niezwykłymi zabytkami i bogactwem przyrodniczym. W przypadku ostatniej z wymienionych kwestii warto zastanowić się, czy w Indiach są komary i pająki zagrażające ludziom. Niestety, bioróżnorodność wiąże się bowiem z występowaniem różnych stworzeń – także wektorów (roznosicieli chorób) i gatunków jadowitych.

Czy w Indiach są pająki wytwarzające silny jad?

Według portalu różnorodności biologicznej Indii (SpiderIndia), kraj jest zamieszkiwany przez ponad 1442 gatunki pająków. Niektóre z nich, takie jak np. Xysticus croceus (tzw. pająk krab) są nieduże i niegroźne.

Inne, takie jak Latrodectus hasselti (tzw. pająk czerwonogrzbiety) są niewielkich rozmiarów, ale ich jadowite ukąszenie wywołuje bardzo silny ból i może mieć poważne konsekwencje – szczególnie u osób ze skłonnością do alergii.

Jeszcze inne, m.in. ptaszniki z rodzaju Poecilotheria, to koszmar osób z arachnofobią – są duże, szybkie i jadowite, bywają też agresywne (np. Poecilotheria tigrinawesseli). Ich ukąszenie może skutkować:

  • miejscowym, intensywnym bólem i obrzękiem,
  • przyspieszeniem akcji serca,
  • wzmożoną potliwością,
  • bólem głowy,
  • skurczami.

Kiedy wiadomo już, czy w Indiach są pająki zagrażające człowiekowi, warto dowiedzieć się, jak się chronić.

Co robić, by chronić się przed pająkami?

Po pierwsze, warto wyposażyć apteczkę w leki przeciwhistaminowe i przeciwbólowe. Osoby ze skłonnością do alergii powinny podjąć dodatkowe środki ostrożności, m.in. zaopatrzyć się w bransoletkę z informacją medyczną.

Po drugie, należy zachować ostrożność i nie naruszać spokoju stawonogów – przykładowo, wspomniane ptaszniki Poecilotheria są nadrzewne.

Chcesz zdrowo wypocząć w Indiach?

TropicalMed może Ci w tym pomóc

Podróżując w sezonie monsunowym lub bezpośrednio po nim, profilaktyka ukąszeń i szczepienia są szczególnie ważne.
Ukąszenie komara w Indiach miewa poważne konsekwencje, takie jak zapalenie mózgu, gorączka krwotoczna czy malaria mózgowa.
Przeciętny turysta z Europy nie ma żadnej odporności przed chorobami tropikalnymi, dlatego profilaktyka jest niezwykle ważna.
Skuteczne szczepionki. Specjalizacja w medycynie tropikalnej. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. czy w Indiach są komary Umów się na wizytę szczepienną

Po trzecie, w razie ukąszenia należy zapamiętać wygląd pająka lub zrobić mu zdjęcie i niezwłocznie zasięgnąć pomocy lekarskiej.

O tym, że pająki bywają niebezpieczne, nie ma żadnej wątpliwości. Warto jednak zastanowić się, czy komary są groźne w Indiach – wszak to zdecydowanie mniejsze i pozbawione jadu organizmy.

Czy w Indiach są komary przenoszące choroby?

W miejscach takich jak Indie owady (szczególnie komary) stanowią poważne zagrożenie zdrowia publicznego. Są bowiem wektorami, czyli przenoszą różnego rodzaju choroby. Ukąszenie wiąże się więc nie tylko ze swędzącym bąblem, ale także ryzykiem poważnych infekcji. Jakich?

Jakie jest ryzyko zachorowania na zikę w Indiach?

Wirusa Ziki wywołującego chorobę niebezpieczną szczególnie dla kobiet w ciąży, przenoszą komary. Amerykańska agencja CDC informuje, czy owady są powszechne w Indiach – według zgromadzonych danych, wektory stanowią tam duże zagrożenie. 

Kraj należy do najbardziej obciążonych tą chorobą, a szczepionki ochronnej nie ma. Należy więc stosować odpowiednie repelenty i moskitiery oraz ubierać się tak, by chronić skórę przed ukąszeniami komarów (długie rękawy i nogawki).

Więcej o chorobie w: profilaktyka ziki.

Gdzie w Indiach występuje najczęściej malaria?

Podróżujący często zastanawiają się, czy wszystkie komary w Indiach przenoszą malarię – groźną, pasożytniczą infekcję. Należy pamiętać, że nie każde ugryzienie kończy się zakażeniem, a nie każde zakażenie kończy się najpoważniejszą, mózgową odmianą choroby. 

Nie oznacza to jednak, że problem można bagatelizować. Warto podjąć opisane kroki w kierunku ochrony przed ukąszeniami, a także dodatkowe zabezpieczenie w postaci leków przeciwmalarycznych.

O tym, gdzie w Indiach występuje najczęściej malaria, informuje m.in. tamtejsze Ministerstwo Zdrowia. Według raportów, większość zakażeń w 2024 roku odnotowano w stanach takich jak Chhattisgarh, Orisa, Jharkhand czy Mizoram[1]. Wybierając się do tych miejsc, warto zachować szczególną ostrożność.

Więcej o chorobie w: profilaktyka malarii.

Czy w Indiach można zachorować na dengę?

O tym, czy komary są groźne w Indiach, przemawia też fakt, że występuje tam spore ryzyko zachorowania na wirusową gorączkę krwotoczną zwaną dengą – co roku odnotowuje się tam średnio ponad 135 tys. zakażeń oraz kilkaset zgonów[2].

Szczepionka ochronna
Nie ma wątpliwości, czy w Indiach można zachorować na dengę. Na szczęście w przypadku tej choroby istnieje możliwość dodatkowego zabezpieczenia w postaci dwudawkowej szczepionki dostępnej w TropicalMed. Sprawdź: szczepienie na dengę.

Czy komary w Indiach przenoszą chikungunyę?

Kwestia tego, czy owady są powszechne w Indiach, wpływa też na ryzyko przenoszenia chikungunyi. To wirusowa choroba z charakterystycznymi, silnymi bólami stawów mogącymi utrzymywać się przez długi czas. Według danych indyjskiego Ministerstwa Zdrowia, co roku odnotowuje się tam kilka tysięcy przypadków[3].

Zagrożenie jest realne, więc warto podejmować środki ochrony przed ukąszeniami – innego sposobu profilaktyki tej choroby jak na razie nie ma.

Więcej o chorobie w: profilaktyka chikungunyi.

Gdzie występuje japońskie zapalenie mózgu w Indiach?

Chociaż nazwa tej wirusowej choroby układu nerwowego wskazuje na inny kraj, to niektóre regiony Indii także są zagrożone. Według Ministerstwa Zdrowia, ogniska odnotowywano w 327 okręgach 24 stanów. Szczególnie obciążona chorobą jest północna i północno-wschodnia część kraju[4]

Aby uniknąć zakażenia, warto skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej w sprawie immunizacji (dwudawkowej) oraz przestrzegać zasad ochrony przed komarami.

Więcej o chorobie w: szczepienie na japońskie zapalenie mózgu.

Kiedy wiadomo już, czy wszystkie komary w Indiach przenoszą malarię, dengę, JZM i pozostałe choroby oraz czym grozi zakażenie, warto sprawdzić, kiedy ryzyko jest największe, a kiedy najmniejsze.

Jaki jest sezon na komary w Indiach?

O tym, czy owady są powszechne w Indiach, w dużym stopniu decyduje sezon. Występują tam 4 pory roku: suche zima i lato (od grudnia do czerwca), monsun przynoszący obfite opady (czerwiec-wrzesień) oraz okres pomonsunowy[5]

Owadom sprzyja ciepły, wilgotny klimat, a więc szczyt zakażeń każdej z wymienionych wyżej chorób przypada na miesiące deszczowe. Wzmożoną ostrożność należy jednak zachować od maja do października-listopada.

Jak zabezpieczyć się przed wyjazdem do Indii?

Kiedy wiadomo już, jaki jest sezon na komary w Indiach, jakie choroby przenoszą te owady oraz jakie środki profilaktyki można podjąć, można mówić o osiągnięciu połowy sukcesu. Świadomość zagrożeń jest bowiem kluczowa.

Druga połowa przygotowań to podróży powinna uwzględnić wizytę w TropicalMed, gdzie przeprowadzane są szczepienia ochronne oraz wydawane są zalecenia profilaktyczne i recepty na leki przeciwmalaryczne. Wyposażenie apteczki według wskazań lekarza medycyny tropikalnej to ostatni krok do zdrowych i bezpiecznych wakacji.

Dla kompleksowej ochrony zdrowia, nie tylko przed chorobami przenoszonymi przez komary, warto wybrać przystępny cenowo pakiet Azja Południowo-Wschodnia (sprawdź cennik). Serdecznie zapraszamy na szczepienia!