Jak ubiegać się o zwrot kosztów leczenia za granicą?
Podróżowanie to świetny sposób spędzania czasu, poszerzania horyzontów i odkrywania fascynujących miejsc. Niestety, nawet najlepsze plany mogą zostać pokrzyżowane przez chorobę/wypadek. Aby uniknąć niespodziewanych wydatków i zapewnić sobie maksimum komfortu w takich sytuacjach, warto wyrobić kartę EKUZ (na terenie UE i EFTA) lub wykupić turystyczne ubezpieczenie KL i NNW za granicą.
Należy pamiętać, że polisy nie wystarczy wykupić/wyrobić – trzeba też wiedzieć, jak prawidłowo złożyć wniosek o zwrot kosztów leczenia za granicą. To właśnie dla podróżujących będących w potrzebie (lub przezornych) powstał niniejszy artykuł, zawierający dokładny opis procedur krok po kroku.
Zwrot kosztów leczenia za granicą z EKUZ – jak zrobić to krok po kroku?
EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), jak sama nazwa wskazuje, to dokument potwierdzający odprowadzanie składek w ramach publicznego systemu ubezpieczeń w Polsce. Płatnik posiadający tę kartę ma prawo do świadczeń medycznych na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, w skład którego wchodzą Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Lichtenstein. Sprawdź: jak wyrobić EKUZ?
Potrzebując leczenia w którymś z krajów honorujących EKUZ, wystarczy udać się do publicznej placówki medycznej i okazać kartę. Należy pamiętać, że dokument upoważnia do świadczeń na takich samych zasadach jak obywatele danego państwa, a zasady dotyczące finansowania mogą się różnić. Przykładowo, w Norwegii leczenie stomatologiczne jest w 100% płatne, chociaż w Polsce jest darmowe. Co zrobić w takiej sytuacji?
1. Zapłać za wykonaną usługę.
2. Zachowaj dokumentację medyczną i wszystkie rachunki – to podstawa do zwrotu kosztów leczenia za granicą (na rachunku musi być dokładny opis udzielonych świadczeń).
3. Jeśli rachunek nie spełnia powyższego kryterium – zwróć się do placówki o wydanie zaświadczenia, który będzie zawierał brakujące informacje.
4. Złóż wniosek o zwrot kosztów leczenia za granicą do odpowiedniego oddziału wojewódzkiego NFZ lub pocztą – jest na to czas do 6 miesięcy od daty wystawienia rachunku.
5. Jeśli leczenie było specjalistyczne, do wniosku trzeba też dołączyć odpowiednie skierowania/zlecenia.
Po otrzymaniu wniosku NFZ rozpatrzy go i odniesie się do niego zgodnie z obowiązującymi zasadami. Należy pamiętać, że zwrot kosztów leczenia za granicą nie zawsze wynosi tyle, ile faktycznie się zapłaciło. Jeśli dane świadczenie jest w Polsce tańsze niż w kraju, w którym się z niego skorzystało, różnicę trzeba pokryć z własnej kieszeni.
Jak to wygląda w pozostałych krajach, gdzie trzeba mieć już wykupioną polisę, by ubiegać się o zwrot kosztów leczenia i ewentualne odszkodowania turystyczne?
Ubezpieczenie KL i NNW za granicą – jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?
Ubezpieczenie KL (kosztów leczenia) oraz NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) to dwa ważne komponenty, które powinna zawierać polisa turystyczna. Pierwszy z nich pozwoli otrzymać zwrot za świadczenia medyczne (np. ratownictwo, badania, leczenie, transport medyczny), natomiast drugi – starać się o odszkodowania turystyczne w przypadku wystąpienia uszczerbku na zdrowiu. Sprawdź: jak wybrać ubezpieczenie turystyczne.
Aby wyczerpująco przedstawić, jak krok po kroku złożyć wniosek o zwrot kosztów leczenia za granicą, trzeba odpowiedzieć na najważniejsze pytania:
Krok 1: Ile czasu na zgłoszenie szkody ubezpieczenie turystyczne?
Wypadek/chorobę najlepiej zgłosić natychmiast, przed udaniem się do szpitala/kliniki – pomoże to uprościć całą procedurę i uniknąć konieczności operowania dużą ilością gotówki. Kontaktując się (najlepiej i najszybciej telefonicznie) z centrum alarmowym/informacyjnym (dane zawarte w polisie), można uzyskać informację o placówkach medycznych współpracujących z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Udając się po pomoc do wskazanego punktu i okazując polisę, można spodziewać się rozliczenia bezgotówkowego – wszelkich formalności (bez udziału pacjenta) dopełnia wówczas personel szpitala/przychodni wraz z ubezpieczycielem.
Jeśli uległo się wypadkowi i wylądowało w losowej placówce, niewspółpracującej z ubezpieczycielem, sprawy nieco się komplikują. Czas na zgłoszenie szkody jest określony w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), jednak zazwyczaj wynosi 24 godziny. Poszkodowany lub jego bliscy powinni zadbać o poinformowanie ubezpieczyciela w terminie i przystąpić do dalszych kroków. Jakich?
Krok 2: Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia szkody?
Podczas zgłaszania szkody operator dokładnie poinstruuje, które jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia szkody. Zazwyczaj potrzebne są jednak:
- wniosek o zwrot kosztów leczenia za granicą,
- skan dokumentu tożsamości,
- numer polisy,
- dokumentacja medyczna i wszelkie rachunki (podobnie jak w EKUZ),
- potwierdzenie pobytu za granicą (np. rezerwacja hotelowa i bilet lotniczy).
Należy pamiętać, że powyższa lista może być dłuższa lub krótsza, w zależności od zasad panujących w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wymagania są jasno opisane w OWU, dlatego należy dokładnie zapoznać się z dokumentem. Poprawne wypełnienie wszystkich rubryk w formularzu zgłoszenia szkody jest niezbędne do uzyskania zwrotu kosztów.
Krok 3: Ubezpieczenie turystyczne odszkodowanie – jak wyegzekwować NNW?
W wyniku wypadku/choroby podróżny jest narażony nie tylko na koszty leczenia, ale także konsekwencje związane z ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu. W takim przypadku przyznawane są odszkodowania turystyczne w kwocie uzależnionej od stopnia obrażeń/powikłań.
Poza skompletowaniem dokumentacji medycznej opisanej w kroku 2, może być też konieczne stawienie się na dodatkowe badania u lekarza wskazanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Zadaniem specjalisty jest określenie stopnia uszczerbku na zdrowiu – to informacja będąca podstawą do ustalenia kwoty należącej się poszkodowanemu.
Ubezpieczenie turystyczne odszkodowanie dla rodziny: odszkodowanie jest wypłacane także w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej – świadczenia należą się wówczas osobom najbliższym, określonym w OWU.
Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na wakacjach?
Należy pamiętać, że można zaprzepaścić szansę na zwrot kosztów leczenia za granicą, jeśli wypadek/choroba jest wynikiem ewidentnego zaniedbania ze strony poszkodowanego.
O ile jest możliwość ubezpieczenia się od wypadków pod wpływem alkoholu, o tyle brak wymaganych szczepień może być podstawą do utracenia prawa do świadczeń. Warto więc zgłosić się do lekarza medycyny podróży, aby ustalić i wykonać najpotrzebniejsze szczepienia oraz dowiedzieć się, jakie dodatkowe kroki podjąć, by nie chorować na wakacjach.
Obowiązkowe ubezpieczenie
W niektórych krajach, takich jak np. Madagaskar czy Iran, ubezpieczenie jest nie tylko zalecane, ale i obowiązkowe. To nie jedyna zasada wjazdu, z którą można się spotkać. W niektórych krajach (głównie afrykańskich) niezbędna jest też żółta książeczka, czyli certyfikat szczepienia (najczęściej na żółtą febrę). Dokument można wyrobić w TropicalMed.
Warto znać procedury i wiedzieć, jak złożyć wniosek o zwrot kosztów leczenia za granicą, jednak najlepiej byłoby, gdyby ta wiedza się nie przydała. Zwiększ swoje szanse na spokojny i bezpieczny wyjazd – zgłoś się do TropicalMed, a my zadbamy o Twoje zdrowie.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!