Zielona karta co to takiego i jak działa?
Podróżując za granicę warto upewnić się, co to jest zielona karta pojazdu, czy będzie wymagana w miejscu docelowym, a jeśli tak – to jak ją wyrobić. Dokument stanowi potwierdzenie, że pojazd, którym porusza się dana osoba, jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC (odpowiedzialności cywilnej) pojazdu.
Zielona karta co to ubezpiecza
Zielona karta, która de facto od lipca 2021 roku wcale nie jest zielona tylko czarno-biała, jest wymagana nie tylko na pojazd, ale także na przyczepę, np. kempingową.
Zielona karta OC pokrywa koszty ewentualnych szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu drogowego podczas zagranicznego wyjazdu. Gdzie jest wymagana?
Zielona karta gdzie potrzebna? [lista krajów]
Kiedy wiadomo już, co to jest zielona karta i co ubezpiecza, warto sprawdzić, czy w ogóle trzeba ją wyrobić. Podróżując po krajach Unii Europejskiej, nie ma takiej konieczności, chociaż należy zwrócić szczególną uwagę na terytoria zależne. Przykładowo, do Danii zielona karta pojazdu nie jest wymagana, natomiast na Wyspy Owcze – już tak[1]. Poniżej można znaleźć listę państw, w których dokument będzie potrzebny.
Zielona karta kraje:[2]
- Albania
- Azerbejdżan
- Izrael
- Macedonia Północna
- Maroko
- Mołdawia
- Turcja
- Tunezja
- Ukraina
Zielona karta Czarnogóra: należy pamiętać, że przepisy stale się zmieniają, więc warto sprawdzić aktualne dane przed podróżą. Przykładowo, w Czarnogórze wymóg posiadania dokumentu zniesiono w 2 sierpnia 2021 roku.
Posiadania dokumentu, jakim jest zielona karta kraje UE nie egzekwują, chociaż w niektórych przypadkach (np. przy podróży do Niemiec) zaleca się jej wyrobienie ze względów praktycznych[3]. Jak to zrobić?
Zielona karta jak wyrobić i ile to trwa?
Zielona karta ubezpieczeniowa jest wydawana przez towarzystwa ubezpieczeniowe funkcjonujące w Polsce. Cały proces jest dość prosty i składa się z czterech kroków.
Krok 1: Wykup polisę ubezpieczeniową
Warunkiem uzyskania zielonej karty jest bowiem posiadanie ważnego ubezpieczenia OC w Polsce.
Krok 2: Zgłoś chęć wyrobienia zielonej karty
Warto zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem (najlepiej 3 tygodnie przed wyjazdem), bo zielona karta OC nie zawsze jest wydawana od ręki. Chcąc odebrać dokument pocztą, trzeba doliczyć czas na doręczenie przesyłki.
Podając szczegóły wyjazdu, należy wskazać nie tylko miejsce docelowy, ale także wszystkie kraje tranzytowe. O dokumencie, jakim jest zielona karta gdzie potrzebna zadecydują profesjonaliści i wydadzą polisę OC ważną na terenie wszystkich państw, przez które ma prowadzić trasa wycieczki.
Krok 4: Weź dokument w podróż
Zielona karta ubezpieczeniowa musi znaleźć się w bagażu, gdyż może być sprawdzana podczas kontroli drogowych za granicą.
Nie tylko zielona karta OC
Poza dokumentem potwierdzającym posiadanie ubezpieczenia OC, na zagranicznych drogach mogą być wymagane dodatkowe elementy wyposażenia samochodu. Przykładowo, w Turcji potrzeba aż 2 trójkątów ostrzegawczych, gaśnicy i apteczki.
W razie wystąpienia kolizji/wypadku za granicą, należy niezwłocznie poinformować o tym ubezpieczyciela, a następnie przekazać drugiej stronie zdarzenia drogowego wszystkie istotne informacje. Są to m.in. numer rejestracyjny pojazdu, swoje dane osobowe i szczegóły polisy – numer i nazwa agencji ubezpieczeniowej.
Ile kosztuje zielona karta?
O tym, ile kosztuje zielona karta, decyduje firma, w której posiada się ubezpieczenie. Wiele agencji, m.in. Compensa, Generali, PZU, Link4 czy Proama, wydaje dokument w cenie zakupionej polisy i nie ma potrzeby uiszczać żadnych dodatkowych opłat.
W innych należy za wystawienie zielonej karty płaci się niewielką kwotę, np. 19 zł w Allianz czy 25-30 zł w agencji Ergo Hestia.
Jeszcze inne (np. Warta czy HDI) wyceniają dokument indywidualnie, w zależności od rodzaju pojazdu czy długości pobytu za granicą. Należy więc zapoznać się z ofertą swojego ubezpieczyciela i dowiedzieć się, ile kosztuje zielona karta.
Jak przygotować się do podróży z TropicalMed?
Wiadomo już wszystko na temat dokumentu, jakim jest zielona karta: jak wyrobić, gdzie jest wymagana oraz jakie pełni funkcje. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa warto zastanowić się nie tylko nad kwestiami formalnymi, ale i zdrowotnymi.
Ubezpieczyć warto nie tylko samochód, ale przede wszystkim siebie. Na terenie UE, EFTA i Wielkiej Brytanii działa niebieska karta EKUZ. W dalsze podróże, a w niektórych przypadkach także w Europie, warto natomiast wykupić solidne ubezpieczenie turystyczne (szczegóły w odnośnikach).
Jako że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto chronić swoje zdrowie tak, by nie musieć korzystać z żadnych ubezpieczeń. Służą temu podjęte środki profilaktyczne oraz szczepienia ochronne, które można wykonać w TropicalMed. Nasz personel zajmuje się nie tylko immunizacją pacjenta i wydawaniem spersonalizowanych zaleceń zdrowotnych, ale także wystawianiem tzw. żółtej książeczki w razie takiej potrzeby.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!
FAQ - często zadawane pytania
Co daje zielona karta?
Zielona karta potwierdza posiadanie ubezpieczenia OC pojazdu, a więc w razie spowodowania kolizji/wypadku nie trzeba martwić się o koszty, bo za wszelkie szkody płaci wówczas ubezpieczyciel.
Ile za zieloną kartę?
Z reguły zielona karta jest wystawiana w cenie zakupionej polisy, ale niektórzy ubezpieczyciele pobierają dodatkowe opłaty za dokument (stałe lub ustalane indywidualnie). Ceny zaczynają się od kilkunastu złotych.
Co grozi za brak zielonej karty?
W przypadku wykazania braku zielonej karty podczas kontroli drogowej można narazić się na mandat. Powodując kolizję trzeba natomiast liczyć się z koniecznością samodzielnego pokrycia kosztów związanych ze zdarzeniem drogowym.
W jakich krajach jest potrzebna zielona karta?
Albania, Azerbejdżan, Izrael, Macedonia Północna, Maroko, Mołdawia, Turcja, Tunezja i Ukraina to kraje objęte wymogiem posiadania zielonej karty. Co ciekawe, dokument jest też wymagany na terenie Wysp Owczych należących do Danii.