Czy podróżowanie za granicę jest bezpieczne?
Każdy wyjazd, szczególnie zagraniczny, jest obarczony pewnym ryzykiem, dlatego warto znać zasady bezpieczeństwa podczas podróży i co ważniejsze – przestrzegać ich. Niektóre destynacje (np. kraje członkowskie UE) są mniej wymagające pod kątem zdrowotnym i logistycznym, natomiast w innych sytuacja epidemiologiczna, społeczna i/lub polityczna generują konieczność solidniejszego przygotowania.
Aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo w podróży, warto mieć świadomość zagrożeń, przepisów i norm w miejscu docelowym. Poniżej znajduje się kompleksowy poradnik i checklisty dla osób chcących zadbać o siebie podczas wyjazdu.
Przed wyjazdem: jak zaplanować bezpieczną podróż?
Zasady bezpieczeństwa podczas wakacji czy podróży służbowej rozpoczynają się od solidnego przygotowania, tj. poznania miejsca docelowego, spakowania najpotrzebniejszych rzeczy oraz podjęcia działań profilaktyki chorób.
1. Poznaj miejsce docelowe
Przed wyjazdem należy zdobyć jak najwięcej informacji o kraju/regionie, do którego się podróżuje. Pierwszą kwestią są wymagania wjazdowe obejmujące:
- dokumenty takie jak wiza czy paszport,
- dokumentacja medyczna (tzw. żółta książeczka),
- ubezpieczenie (obowiązkowe m.in. w Iranie)[1],
- inne: np. na Malediwach trzeba okazać plan podróży, bilet powrotny, pokwitowanie opłaty za hotel oraz dowód posiadania wystarczających środków finansowych[2], a w krajach andyjskich (Boliwia, Kolumbia i Ekwador) niezbędna jest Tarjeta Andina[3].
Wymagania wjazdowe obejmują nie tylko to, co zabrać w podróż za granicę (np. wizę czy tylko paszport/dowód osobisty) ale także czego nie wolno wwozić. Może to dotyczyć m.in. niektórych lekarstw, przedmiotów kultu religijnego, dronów czy alkoholu.
Poza wymaganiami wjazdowymi, konieczne jest zapoznanie się z obyczajami i normami społecznymi oraz przepisami obowiązującymi w miejscu docelowym.
2. Spakuj się odpowiednio
Ubrania dopasowane do pogody, środki płatnicze (najlepiej więcej niż jeden), telefon, przybory kosmetyczne i pielęgnacyjne, odpowiednia polisa ubezpieczeniowa oraz apteczka to niezbędne elementy wyposażenia turysty.
Telefon w podróży
Przed wyjazdem upewnij się, że Twój operator umożliwia swobodne dzwonienie w kraju, do którego się wybierasz. Jeśli nie, rozważ skorzystanie z usługi międzynarodowego dostawcy usług komunikacyjnych, np. Vodafone czy China Mobile. Numery telefonu do najbliższych zapisz nie tylko w kontaktach, ale i na osobnej kartce – to dobre rozwiązanie w razie zgubienia telefonu.
Więcej szczegółów o tym, co zabrać w podróż za granicę, można przeczytać we wpisie: lista rzeczy na wyjazd.
3. Zadbaj o zdrowie
Zapobieganie chorobom za pomocą szczepień ochronnych oraz przestrzegania zasad profilaktyki jest niezwykle ważne, szczególnie w miejscach, gdzie poziom i dostęp do opieki medycznej jest niższy.
Na niektóre choroby, np. wysokościową w Nepalu czy malarię w Nigerii, nie ma szczepionek ochronnych, dlatego kluczowa jest wówczas znajomość zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki oraz wyposażenie się w odpowiednie leki.
Po szczepienia dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta (sprawdź cennik) oraz zalecenia profilaktyczne warto zgłosić się do TropicalMed. Wykwalifikowani lekarze najlepiej podpowiedzą, jak się zabezpieczyć w podróży pod kątem zdrowia, a przystępne cenowo pakiety sprawią, że nie będzie to kosztowne.
W trakcie wyjazdu: jak zachować się w podróży?
O tym, czy podróżowanie za granicę jest bezpieczne, decydują podjęte środki profilaktyki chorób i ostrożności. Po solidnym przygotowaniu do wyjazdu przychodzi czas na garść porad dotyczących zachowania się w obcym kraju/regionie:
- Przestrzegaj przepisów i norm obyczajowych – szanuj lokalną kulturę, dbaj o odpowiedni ubiór i unikaj kontrowersyjnych (a czasem nawet niebezpiecznych) tematów rozmów.
- Zachowaj ostrożność przy fotografowaniu/kręceniu filmów – w niektórych miejscach (np. przy obiektach wojskowych, budynkach rządowych) jest to zabronione. Niewłaściwe może być też fotografowanie czy nagrywanie niektórych grup (np. dzieci), dlatego zawsze warto zapytać wcześniej o zgodę.
- Przestrzegaj zasad profilaktyki – stosuj repelenty i środki farmakologiczne według zaleceń lekarza TropicalMed, a także chroń się przed słońcem oraz dbaj o higienę osobistą i żywienia.
- Dbaj o pieniądze i kosztowności – nie przechowuj wszystkich w jednym miejscu, nie pozostawiaj ich bez nadzoru, rozważ skorzystanie z sejfu hotelowego oraz wystrzegaj się kieszonkowców.
- Unikaj demonstracji i protestów – jeśli przypadkowo znajdziesz się w centrum zamieszek, jak najszybciej opuść takie miejsce.
- Zachowaj rozsądek w rozrywce – unikaj nadmiernej konsumpcji alkoholu, skoków na główkę, ofert sportów ekstremalnych u nielicencjonowanych podmiotów czy samodzielnego wychodzenia na miasto po zmroku; nie ma sensu narażać swojego zdrowia, a często i życia.
Wiedząc, jak zachować się w podróży, można uniknąć wielu nieprzyjemnych i groźnych konsekwencji – kradzieży, choroby, grzywny, a nawet aresztowania.
Należy mieć na uwadze, kodeks karny w poszczególnych krajach może się różnić. Przykładowo, w Singapurze nadal obowiązuje kara chłosty (m.in. za wandalizm)[4], a w Algierii i wielu innych krajach homoseksualizm grozi grzywną lub pozbawieniem wolności[5].
Po zasady bezpieczeństwa podczas wakacji w danym kraju warto sięgnąć na oficjalną stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych (w zakładce „Informacje dla podróżujących”), natomiast po listę szczepionek i zaleceń profilaktycznych – na bloga TropicalMed (w zakładce „Kraje”), gdzie znajdują się szczegółowe wytyczne dla każdego państwa (np. szczepienia do Tajlandii). Należy jednak pamiętać, że mają one charakter ogólny, nieuwzględniający indywidualnych czynników – np. alergii czy dokładnej trasy i pory zwiedzania. Dobrym posunięciem jest więc osobista wizyta celem solidnego zadbania o bezpieczeństwo w podróży.
Po powrocie: o czym pamiętać po podróży?
Należy pamiętać, że zasady bezpieczeństwa podczas wycieczki obowiązują nie tylko przed i w trakcie wyjazdu, ale także po powrocie do domu. Przez pierwszy tydzień lub dwa warto dokładnie przyjrzeć się swojemu ciału i samopoczuciu.
Obserwując jakiekolwiek niepokojące objawy (np. problemy żołądkowe czy wysypkę), warto niezwłocznie zgłosić się do lekarza i powiadomić go o niedawnej podróży. Ułatwi to postawienie trafnej diagnozy, a szybka reakcja polepsza rokowania pacjenta w przypadku większości chorób.
Gdzie po indywidualne zasady bezpieczeństwa podczas podróży?
Chcąc dowiedzieć się więcej o tym, jak zaplanować bezpieczną podróż, warto zgłosić się do TropicalMed. Nasi lekarze przeprowadzą szczegółowy wywiad, na podstawie którego opracują listę szczepień i zaleceń dopasowaną do Twoich potrzeb i możliwości. Pozwoli to uniknąć wielu chorób, a w konsekwencji – sporej dawki stresu, straty cennego czasu i nadwyrężenia budżetu wysokimi kosztami leczenia za granicą.
Zgłoś się po zasady bezpieczeństwa podczas podróży i zafunduj sobie wyjazd bez obaw o zdrowie i pieniądze. Serdecznie zapraszamy!