O czym pomyśleć, planując wyjazd na narty?
Wyjazd na narty to nie tylko niezapomniana przygoda, ale również wyjątkowa okazja do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Zarówno zaprawieni miłośnicy sportów zimowych, jak i początkujący powinni poświęcić czas, aby na planowanie: wybrać destynację, sporządzić listę potrzebnych rzeczy, a także zadbać o bezpieczeństwo, czyli ubezpieczenie NNW wyjazd na narty oraz szczepienia, które w ostatnich czasach są szczególnie ważne.
Wyjazdy na narty Szwajcaria, Francja i inne kraje – jaki kierunek obrać?
Różnorodność destynacji narciarskich w Europie pozwala każdemu pasjonatowi sportów zimowych znaleźć coś dla siebie. Jak przygotować się do wyjazdu na narty? Najlepiej zacząć od przejrzenia najpopularniejszych ofert, by zapoznać się z dostępnymi możliwościami.
Wyjazdy na narty Szwajcaria
To jeden z najpopularniejszych kierunków w Europie na ferie zimowe. Kraj ten znany z komfortowych hoteli, rozciągliwych panoram i doskonale utrzymanych stoków; przyciąga miłośników nart na każdym poziomie zaawansowania. Znajduje się tu jeden z największych na świecie ośrodków narciarskich Les Portes du Soleil obejmujący ok. 650 km tras narciarskich. Co ciekawe, zlokalizowany jest na pograniczu z Francją. Planując więc wyjazdy na narty Szwajcaria można uczestniczyć w zimowej przygodzie jednocześnie w dwóch krajach!
Wyjazdy na narty Francja
Kolejny pomysł to wyjazdy na narty Francja. Państwo przyciąga zimowych sportowców nie tylko świetnymi trasami, ale również urokliwymi wioskami górskimi. Ten kierunek powinni obrać zaawansowani narciarze oraz snowboardziści, gdyż wyjazdy w Alpy na narty we Francji wiążą się z doświadczeniem jednych z największych i najwyżej położonych na świecie terenów. Do wyboru są ośrodki takie jak jak La Plagne bądź Val Thorens – najwyżej położoną stację narciarską na świecie (na ok. 2300 m n.p.m.).
Wyjazd na narty Austria
Inną propozycją dla narciarzy jest Austria. To sugestia dla wielbicieli malowniczych krajobrazów Alp i austriackich wiosek. Oferta obejmuje wiele renomowanych ośrodków, takich jak St. Anton czy Zell am See. Sezon narciarski w wielu tutejszych kurortach trwa niemal pół roku, bo od listopada aż do kwietnia.
Gdzie latem na narty
Wyjazd na narty Austria można planować przez cały rok, gdyż znajduje się tu m.in. Lodowiec Hintertux z dostępnym całorocznym terenem narciarskim.
Wyjazdy na narty Włochy
Wyjazdy w Alpy na narty to nie tylko Austria, Francja i Szwajcaria, ale również Włochy. Entuzjaści sportów zimowych obierają ten kierunek przez wzgląd na świetne trasy narciarskie i szeroki wybór ośrodków, ale również wyśmienitą kuchnię, której można doświadczyć po całodziennym szaleństwie na stokach. Najpopularniejszą destynacją są Dolomity, szczególnie Tyrol Południowy, który uchodzi za jeden z najsłoneczniejszych terenów w całym paśmie Alp. Wyjazdy na narty Włochy cieszą się również popularnością ze względu na szeroko uprawiane tu narciarstwo biegowe na malowniczych trasach, w zakresie podstawowym, jak i zaawansowanym.
Wyjazd na narty Polska
Osoby chcące pozostać w kraju i jednocześnie doświadczyć zimowych atrakcji, z powodzeniem znajdą ciekawe propozycje. Wyjazd na narty Polska nie pozostaje w tyle, będąc atrakcyjną opcją dla tych, którzy cenią sobie rodzinny klimat. Jest to o wiele tańszy wariant niż Włochy czy inne państwa europejskie, a z pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiedni teren. Największą popularnością cieszą się stoki tatrzańskie – Białka oraz Bukowina Tatrzańska. Najbardziej stroma trasa narciarska znajduje się w Szklarskiej Porębie, a najdłuższa oświetlona to Jaworzyna Krynicka.
Wyjazd na narty Polska to dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi ze względu na krótszą trasę docelową oraz stoki przyjazne najmłodszym.
Kurorty całoroczne, czyli gdzie latem na narty?
Entuzjaści sportów zimowych wcale nie muszą czekać długich miesięcy na odpowiednią porę roku, aby zażyć ulubionych aktywności. W Europie istnieje wiele kurortów całorocznych, co oznacza, że możliwy jest wyjazd na narty, kiedy w Polsce dominują upalne dni.
Wspomniany już wyjazd na narty Austria i znajdujący się tam całoroczny Lodowiec Hintertux jest uważany za jeden z najlepszych lodowców dla narciarzy na całym kontynencie. Innym przykładem całorocznych stoków narciarskich jest Kitzsteinhorn (również w Austrii).
Niektóre kurorty europejskie są otwarte latem przez określony czas, np. szwajcarski Saas-Fee zaprasza narciarzy od lipca do października, a włoski Passo Stelvio od maja do listopada.
Letnie zagrożenia kleszczami
Wyjazd na narty latem może być dobrą okazją zarówno do spędzenia czasu na zimowych aktywnościach, jak i do skorzystania z okolicznych atrakcji na łonie natury. W Szwajcarii czy Włoszech w odległości już kilkudziesięciu kilometrów znajdują się zielone skwery, parki, atrakcyjne ogrody czy lasy. Warto wiedzieć, że właśnie w tych miejscach występują kleszcze, a ich aktywność obserwuje się w całej Europie przy temperaturze powyżej ok. 5 stopni Celsjusza.
Aby uniknąć poważnych chorób przenoszonych przez te pajęczaki (jak kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza), należy być świadomym tego zagrożenia i dokładnie obejrzeć ciało po wycieczce na tereny zielone. Skuteczną ochroną przed zachorowaniem jest dostępne w TropicalMed szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu.
Jakie plusy dają zorganizowane wyjazdy na narty?
Coraz więcej osób decyduje się na zorganizowane wyjazdy na narty, korzystając z ofert biur podróży. Taki wariant zapewnia nie tylko wygodę organizacji, ale także gwarancję profesjonalnej obsługi. Zorganizowane wyjazdy na narty często obejmują pakiet narciarski, zakwaterowanie, a także możliwość uczestniczenia w dodatkowych atrakcjach. Często przy wyborze tej opcji nie trzeba się martwić o dojazd oraz wyżywienie, a także o ubezpieczenie na wyjazd na narty.
Gotowe oferty biur podróży obejmują wyjazdy w Alpy na narty, choć zainteresowani pozostaniem w kraju także znajdą coś dla siebie.
Wyjazd na narty last minute – dla kogo to dobre rozwiązanie?
Miłośnicy zimowych sportów, którzy lubią spontaniczne decyzje i szukają ofert w niskich cenach, mogą skorzystać z wariantu wyjazd na narty last minute. W takim przypadku opcje na urlop mogą być jednak ograniczone; trzeba też być przygotowanym na szybkie spakowanie się. Z pewnością jednak ta możliwość obniża i tak wysoki koszt wyjazdu na narty.
Co zabrać na wyjazd na narty?
Znając kierunek podróży, łatwiej jest zastanowić się, co będzie trzeba spakować. Lista rzeczy na wyjazd na narty będzie nieco różnić się w zależności od kraju. Przykładowo, wybierając ferie w Polsce nie ma potrzeby wyrabiania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten dokument warto mieć, decydując się na wyjazdy do różnych krajów europejskich.
Są jednak elementy wyposażenia, o których trzeba pomyśleć bez względu na wybrany kierunek narciarski. Oto uniwersalna lista rzeczy na wyjazd na narty:
- gogle (dla oczu bardzo męczące są promienie słoneczne odbite od śniegu)
- polisa ubezpieczeniowa i karta EKUZ (w przypadku wyjazdu za granicę);
- sprzęt narciarski (zazwyczaj można go też wypożyczyć na miejscu);
- odpowiednie ubrania narciarskie;
- dokumenty tożsamości;
- dobry krem z filtrem;
- kask.
Narty, kijki, jak również kask zazwyczaj można wypożyczyć w ośrodku narciarskim. Jednak o odpowiednią odzież trzeba zatroszczyć się wcześniej. Co zabrać na wyjazd na narty, jeśli chodzi o ubrania? Przede wszystkim:
- kurtkę narciarską (z odpowiednią membraną),
- spodnie (wyposażone w szelki z regulacją),
- termiczne skarpety (z odpowiednią wentylacją),
- rękawice,
- bieliznę i ubrania termoaktywne,
- ocieplacz na szyję,
- czapkę.
Bardzo ważna jest ochrona cery oraz oczu. Twarz to jedyna część ciała bezpośrednio wystawiona na działanie czynników atmosferycznych podczas zimowych aktywności. O tej porze roku promienie słoneczne również zagrażają skórze, a tym bardziej w górach. Jak przygotować się na narty pod tym względem? Bezwarunkowo trzeba pamiętać o stosowaniu dobrego kremu z filtrem zgodnie z zaleceniami producenta. Lista najlepszych, sprawdzonych kremów z filtrem dostępna jest w artykule: który krem na słońce wybrać?
Dlaczego ubezpieczenie na wyjazd na narty jest ważne?
Nie da się przewidzieć, co może się wydarzyć na stoku. Upadek czy zderzenie z innym narciarzem może być przyczyną uszczerbku na zdrowiu, a nawet hospitalizacji. Dlatego ubezpieczenie NNW wyjazd na narty to kwestia niezwykle istotna.
Polisy ubezpieczeniowe obejmują zazwyczaj koszty leczenia, ewakuacji medycznej czy utraty bagażu. Przed wyborem konkretnego wariantu warto sprawdzić, czy wybrane ubezpieczenie na wyjazd na narty obejmuje także leczenie COVID-19.
Ubezpieczenie NNW wyjazd na narty najczęściej jest zapewnione przez biuro podróży, jeśli wybór spędzenia ferii pada na zorganizowane wyjazdy. W przypadku wyprawy na własną rękę, trzeba zatroszczyć się o to samodzielnie.
Co obejmuje EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument wydawany bezpłatnie. Poświadcza on o prawie do zyskania potrzebnych świadczeń zdrowotnych w krajach UE, jeśli zajdzie taka konieczność.
Należy jednak być ostrożnym. W niektórych krajach, np. w Austrii, EKUZ nie pokrywa kosztów pomocy udzielanej poszkodowanym narciarzom przez górskich ratowników. Ta forma leczenia jest uznawana za świadczenie prywatne. Przed podróżą trzeba zatem zadbać nie tylko o EKUZ, ale także o odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd na narty, aby uniknąć wysokich kosztów pomocy ratowników.
Jak przygotować się na narty pod względem sprawności fizycznej?
Lista rzeczy na wyjazd na narty nie powinna ograniczać się wyłącznie do ubioru i elementów wyposażenia plecaka. Niezwykle ważne jest również, by zadbać o kondycję fizyczną. Dzięki temu można uniknąć kontuzji na stoku i zbyt szybkiego przemęczenia.
Regularne ćwiczenia przed wyjazdem mogą znacząco poprawić naszą wydolność na nartach. Najlepiej skupić się na trenowaniu kondycji i ćwiczeniach aerobowych (pływanie, bieganie, aerobik) oraz wzmacnianiu mięśni łydek, ud i pośladków. Warto także ćwiczyć zdolność utrzymywania równowagi, np. poprzez trzymanie stabilnej pozycji na jednej nodze.
Co wziąć pod uwagę szacując koszt wyjazdu na narty?
Analiza wydatków na zimową wycieczkę jest złożona i zależna od wielu czynników. Wybór destynacji, zakwaterowania, sprzętu oraz wszelkich innych atrakcji może wpływać znacząco na budżet wyjazdu.
Do najdroższych kurortów narciarskich z pewnością należy Szwajcaria. Tygodniowe zakwaterowanie i wyżywienie w tamtejszych kurortach narciarskich zaczyna się od ok. 2000 euro. Należy doliczyć do tego transport na miejsce oraz ewentualne korzystanie z wypożyczalni. Początkujący narciarze powinni uwzględnić koszt kursów narciarskich oferowanych przez wiele ośrodków.
Wyjazd na narty często wiąże się z wydatkami na dodatkowe atrakcje. Ceny biletów na stoki, wstępów do parków narciarskich czy inne urozmaicenia mogą zaskoczyć, dlatego dobrze jest uwzględnić je w planie finansowym. Na ogólny koszt wyjazdu na narty dodatkowo mogą wpłynąć wieczorne wyjścia do restauracji czy baru na stoku.
Znaczenie ma także wysokość ceny polisy ubezpieczeniowej, chyba że jest ona zawarta w ofercie biura podróży. Jeśli jest dodatkowo płatna, warto wybrać najbardziej interesujący wariant obejmujący ewentualne urazy, utratę bagażu, jak i hospitalizację oraz ryzyko związane z wystąpieniem pandemii.
Ile kosztuje wyjazd na narty?
Szacuje się, że koszt wyjazdu na narty na tydzień może pochłonąć kilka tysięcy euro (za granicą) oraz kilka tysięcy złotych w Polsce za jedną osobę. Oto średnie stawki pomagające oszacować, ile kosztuje wyjazd na narty:
| w Polsce | w innych popularnych krajach europejskich |
Nocleg i wyżywienie | 2500 zł | >2000 euro |
Karnet zjazdowy | 900 zł | 600-700 euro |
Godzina lekcji | 80-150 zł | 50-150 euro |
Wypożyczenie sprzętu | 150-350 zł | 100-200 euro |
Podane wyżej stawki dotyczą tygodniowego pobytu jednej osoby i mają charakter orientacyjny. Chcąc dokładnie wiedzieć, ile kosztuje wyjazd na narty, należy sprawdzić to na stronie wybranego ośrodka.
O jakich zagrożeniach dla zdrowia na nartach warto wiedzieć?
Mogłoby się wydawać, że nie ma nic zdrowszego, niż aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Trzeba jednak być świadomym ryzyka, jakie niesie wyjazd na narty, a dokładniej czas spędzany pomiędzy kolejnymi aktywnościami.
W małych restauracjach na stokach, gdzie tłumy zjeżdżają się na przerwy w trakcie narciarskich aktywności, istnieje ryzyko zakażenia różnymi chorobami układu oddechowego, takimi jak grypa, pneumokoki, meningokoki czy RSV. Szczególnie po przebytym wysiłku nietrudno złapać infekcję wirusową.
Jak można złapać infekcję podczas wyjazdu?
Do zakażenia chorobami układu oddechowego zazwyczaj dochodzi drogą kropelkową, w wyniku kontaktu z wydzieliną dróg oddechowych chorego/nosiciela, np. wskutek kaszlu czy kichania, jak i dotykania skażonej powierzchni, a następnie nieświadomego przenoszenia wirusów i bakterii przez dotykanie okolic twarzy. Podczas pobytu w ośrodku, nietrudno o styczność z przedmiotami wspólnego użytku – klamkami, stołami, krzesłami. Tymczasem wszędzie tam mogą znajdować się groźne bakterie i wirusy.
Zachorowanie podczas urlopu to nie tylko kwestia zepsutego wyjazdu. Bakterie i wirusy wymienionych wyżej chorób są o tyle niebezpieczne, że mogą doprowadzić do groźnych komplikacji zagrażających zdrowiu. Przykładowo, w inwazyjnym przebiegu zakażenia pneumokokami u chorego może wystąpić posocznica lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Czy COVID-19 nadal jest niebezpieczny?
Trzeba pamiętać, że wirus SARS-CoV-2, który kilka lat temu był przyczyną pandemii zbierającej śmiertelne żniwo (m.in. we Włoszech) nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia, szczególnie w dużych skupiskach.
Ogniska COVID-19 w Zermatt
Zermatt, malowniczy kurort narciarski w Szwajcarii, był miejscem, gdzie pojawiły się duże ogniska COVID-19.
Bardzo ważne jest świadome podejście do podróży w miejsca dużych zbiorowisk. Kurorty narciarskie są jednymi z miejsc, gdzie wirus łatwo rozprzestrzenia się ze względu na dużą koncentrację osób w małych przestrzeniach. Trzeba pamiętać, że ryzyko zakażenia występuje cały czas.
TropicalMed nie oferuje szczepień na COVID-19. W ośrodku można jednak uodpornić się na wszystkie pozostałe choroby wymienione w artykule.
Jak przygotować się do wyjazdu na narty pod kątem zdrowia?
Odpowiednie zabezpieczenie i świadomość ryzyka mogą znacząco zmniejszyć szanse na zachorowanie. Nie wolno zapominać o podstawowych zasadach higieny – częstej dezynfekcji rąk, zasłanianiu ust podczas kaszlu i kichania oraz unikaniu dotykania twarzy nieumytymi rękami. Jednak nawet najbardziej skrupulatne stosowanie się do tych reguł nie daje 100% ochrony przed atakiem wirusa czy bakterii.
Skutecznym zabezpieczeniem przed zachorowaniem na chorobę meningokokową/pneumokokową, RSV, kleszczowe zapalenie mózgu czy zarażeniem się wirusem grypy, są szczepienia ochronne dostępne w TropicalMed. Lokalizacja przychodni w dużych miastach Polski sprawia, że z szerokiej oferty szczepień może skorzystać każdy.
Warto przyjąć immunizację w formie szczepień, aby uchronić swój organizm przed niebezpiecznymi infekcjami i w pełni cieszyć się urlopem.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!