Czy wybór miejsca w samolocie ma znaczenie?
Rozkwit branży lotniczej spowodował, że podróże samolotem są coraz tańsze i łatwiejsze. Pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu i dostać się nawet w trudno dostępne zakątki świata. Na latanie, czy to w celach służbowych czy prywatnych, decyduje się więc coraz więcej ludzi. Jedną z ważniejszych kwestii związanych podróżowaniem w ten sposób jest wybór miejsca w samolocie, który zależy m.in. od indywidualnych upodobań, predyspozycji czy nawet obaw.
Jak wybrać miejsce w samolocie, żeby zapewnić sobie komfort – czy to psychiczny, czy fizyczny? Na początek warto zacząć od uspokojenia strachliwych i wskazać najbezpieczniejsze miejsca na pokładzie.
Gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce w samolocie?
Wiele osób ma głębokie obawy przed podróżą samolotem – wzbicie się na wiele kilometrów ponad powierzchnię ziemi, zmienna pogoda, która może zagrażać podczas lotu oraz wizje śmiertelnych katastrof lotniczych. Wszystko to jest bardzo obrazowe i wprawia w przerażenie. Statystyki może i nie pobudzają wyobraźni aż tak bardzo, jednak mówią jasno – samolot to zdecydowanie bezpieczniejszy środek transportu niż samochód.
W katastrofach lotniczych ginie rocznie średnio 300 osób na całym świecie. Dla porównania, według statystyk Komendy Głównej Policji, w samej Polsce wypadki samochodowe co roku kończą się śmiercią 2-3 tys. osób.
Gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce w samolocie? Osobom, które mimo wszystko odczuwają strach przed lataniem, zaleca się wybór środkowych miejsc z tyłu pokładu.
Wyniki analiz katastrof lotniczych potwierdzają, że prawdopodobieństwo przeżycia na środkowych siedzeniach z tyłu pokładu jest największa. Po pierwsze, samolot zazwyczaj spada dziobem o ziemię, co oznacza nikłe szanse dla osób siedzących z przodu. Po drugie, miejsca w środku są lepsze od wewnętrznych, ponieważ ryzyko uderzenia w głowę bagażami wypadającymi z luków jest mniejsze.
Samolot może nie tylko spaść, ale także stanąć w płomieniach – np. przy lądowaniu bez wysuniętego podwozia w przypadku awarii. Wprawdzie załoga przechodzi szkolenia w ekspresowej ewakuacji pasażerów, jednak symulacja może nie pokrywać się z rzeczywistością. Gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce w samolocie w takiej sytuacji? Oczywiście zewnętrzne i najbliższe drzwi wyjściowych.
Okazuje się, że mimo wyników analiz katastrof lotniczych, tylne, środkowe siedzenia to nie najczęstszy wybór miejsca w samolocie. Dlaczego?
Gdzie najgorzej się siedzi w samolocie?
Siedzenie zalecane osobom, które obawiają się o swoje życie podczas ewentualnej katastrofy lotniczej, jest jednocześnie najmniej wygodne:
- po pierwsze, ostatnie miejsce oznacza brak możliwości odchylenia siedzenia do tyłu;
- po drugie, siedzenie w środku, szczególnie między obcymi osobami bywa niekomfortowe;
- po trzecie, zazwyczaj to właśnie z tyłu pokładu zlokalizowane są toalety i kuchnia;
- po czwarte, osoby siedzące z tyłu zazwyczaj czekają najdłużej na wyjście z samolotu.
Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że siedzenia na środku w ostatnim rzędzie to nieczęsty wybór miejsca w samolocie. Można je rozważyć w przypadku krótkich podróży, jeśli obawa przed wypadkiem jest naprawdę duża. Jak wybrać miejsce w samolocie w pozostałych przypadkach?
Gdzie najlepiej siedzieć w samolocie z chorobą lokomocyjną?
Bardzo wiele osób cierpi z powodu kinetozy, zwanej powszechniej chorobą lokomocyjną. To naturalna reakcja organizmu, który odbiera sprzeczne sygnały z różnych narządów (wzroku, słuchu i równowagi) podczas podróży. Jak wybrać miejsce w samolocie, by zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości, takie jak zawroty głowy, nudności czy szum w uszach?
Gdzie najlepiej siedzieć w samolocie z chorobą lokomocyjną: turbulencje, które mogą nasilać kinetozę, są najmniej odczuwalne na miejscach zlokalizowanych jak najbliżej linii skrzydeł; warto też wybrać siedzenie przy oknie, żeby móc patrzeć w horyzont – to łagodzi nieprzyjemne objawy.
Miejsca przy oknie są pożądane nie tylko przez osoby z chorobą lokomocyjną – kto powinien siedzieć przy oknie, żeby komfortowo podróżować?
Wybór miejsca w samolocie przy oknie
Siedzenie w tym miejscu jest bardzo dobre dla:
- osób podróżujących z dziećmi – widok z okna pomaga zająć uwagę malucha, dzięki czemu podróż wydaje się mijać szybciej;
- śpiochów – po pierwsze, siedząc przy oknie, ma się kontrolę nad zasłoną (w razie potrzeby można ją zasunąć); po drugie, dużo bardziej komfortowo jest oprzeć głowę o okno/ściankę między oknami niż o obcą osobę siedzącą obok.
Chcąc uciąć sobie drzemkę podczas lotu, należy pamiętać nie tylko o tym, które siedzenie w rzędzie wybrać, ale także o tym, która część pokładu będzie do tego najlepsza. Przy linii skrzydeł to miejsce, gdzie najgorzej siedzi się w samolocie pod względem spania, gdyż hałas silników może to uniemożliwiać.
Jak przygotować się do podróży z TropicalMed?
Bez względu na wybór miejsca w samolocie, około 6-8 tygodni przed wylotem warto zapisać się na wizytę w ośrodku medycyny podróży. Pozwoli to zaszczepić się na choroby zagrażające w miejscu docelowym oraz otrzymać pozostałe zalecenia dotyczące profilaktyki.
Samolot to środek transportu, który pozwala na bardzo szybkie pokonywanie ogromnych odległości. Często oznacza to gwałtowną zmianę strefy klimatycznej i czasowej. Jet lag i zmęczenie długim lotem to tylko niektóre czynniki, które mogą negatywnie wpływać na kondycję turysty, narażając go na infekcje w podróży. W TropicalMed można temu zaradzić.
Serdecznie zapraszamy!