Jak przebiega zakażenie wirusem Nipah i jak się przed nim chronić?

Czym jest wirus Nipah i gdzie zagraża? [Aktualne informacje]

Klaudia Gierlicka | 2023-10-30 (ostatnia aktualizacja: 2024-10-28)
Przed podróżą do regionów, w których występuje wirus Nipah, zaleca się konsultację z lekarzem medycyny podróży. To umożliwi ocenę ryzyka zakażenia, uzyskanie wskazówek dotyczących środków ostrożności, a także wykonanie szczepień na inne choroby zagrażające w regionie.

Nipah wirus co to jest i jak się przenosi?

Nipah wirus co to jest: to patogen (czyli mikroorganizm chorobotwórczy) odkryty w 1999 roku w Malezji i Singapurze. Jego nazwa nawiązuje do malezyjskiej wioski, w której odnotowano go po raz pierwszy. Głównym rezerwuarem wirusa jest nietoperz owocożerny, który przenosi chorobę między ludźmi i zwierzętami, takimi jak np. konie czy świnie. 

Skutki epidemii
Pierwsza epidemia Nipah miała katastrofalne skutki nie tylko pod kątem zdrowia publicznego (zginęło wówczas ponad 100 osób), ale także ze względów gospodarczych – aby opanować rozprzestrzenianie się wirusa, zabito wówczas ponad milion świń.

Wirus Nipah gdzie jest: drobnoustroje występują w płynach ustrojowych (np. ślinie, krwi czy moczu) zainfekowanego zwierzęcia lub człowieka. Mogą przenieść się przez kontakt bezpośredni lub w wyniku styczności ze skażonym płynem ustrojowym, np. drogą kropelkową czy po zjedzeniu produktów zanieczyszczonych moczem. Co się dzieje, kiedy wirusowi uda się przedostać do organizmu człowieka?

Wirus Nipah objawy i powikłania – czym grozi zakażenie?

Okres wylęgania wirusa Nipah, czyli czas od zakażenia do wystąpienia pierwszych symptomów, wynosi zazwyczaj od 4 do 14 dni. O chorobie może świadczyć jedna lub kilka z poniższych dolegliwości.

Wirus Nipah objawy:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • wymioty,
  • kaszel i ból gardła.

Należy pamiętać, że przebieg choroby może być zarówno bezobjawowy/skąpoobjawowy, jak i bardzo ciężki, obejmujący poważne choroby układu nerwowego i/lub oddechowego. Jakie?

  • układ nerwowy: zapalenie mózgu – senność, dezorientacja, zawroty głowy, zaburzenia świadomości;
  • układ oddechowy: zapalenie płuc, problemy z oddychaniem, ostra niewydolność oddechowa.

Wirus Nipah powikłania:

W skrajnych przypadkach zapalenie mózgu w ciągu 24-48 godzin przechodzi w śpiączkę. Jak widać, choroba wywołana przez wirusa Nipah ma potencjał do wywołania poważnych powikłań. Jej śmiertelność może wynosić nawet do 75%. 

Kiedy wiadomo już, czym grozi zakażenie, warto zastanowić się, gdzie można się go nabawić oraz czy wirus Nipah w Polsce stanowi zagrożenie zdrowia publicznego.

Zdrowiu podróżnych w Azji zagraża nie tylko wirus Nipah

Zadbaj o siebie i zgłoś się na szczepienia

Dużym problemem zdrowia publicznego na południu Azji są choroby przenoszące się drogą pokarmową, takie jak np. dur brzuszny.
Zakażenie wirusem Nipah bywa mylone z japońskim zapaleniem mózgu, na które są dostępne skuteczne szczepionki.
Podróż na południe Azji jest wyczerpująca i wiąże się z jet lagiem; osłabiony organizm jest bardziej narażony na infekcje.
Szeroka gama szczepionek. Indywidualne zalecenia. Duża dostępność terminów.
kobieta po szczepieniu. wirus Nipah gdzie jest Zarezerwuj termin szczepienia

Wirus Nipah gdzie jest i komu zagraża?

Jak wspomniano wcześniej, pierwsza epidemia Nipah miała miejsce w Malezji i Singapurze. Kolejne ogniska choroby aż do dnia dzisiejszego występują głównie w Indiach i Bangladeszu, chociaż w 2014 roku problem pojawił się także na Filipinach. Najnowsze doniesienia o wirusie pochodzą z Indii, z atrakcyjnego turystycznie stanu Kerala (sprawdź: epidemia Nipah 2023).

Jak do tej pory, ogniska odnotowuje się wyłącznie na południu Azji – wirus Nipah w Polsce nie stanowi więc większego zagrożenia. Informacje na temat środków profilaktyki tej i innych chorób zagrażających w podróży można uzyskać w ośrodku TropicalMed. Dlaczego warto nas odwiedzić?

Co daje konsultacja z lekarzem medycyny podróży przed wyjazdem?

Aby wirus Nipah objawy i groźne powikłania nie spędzały snu z powiek podczas wyjazdu, warto odwiedzić lekarza medycyny podróży w celu uzyskania zaleceń dotyczących profilaktyki. Należy pamiętać, że o ile na tę chorobę nie ma żadnej szczepionki, o tyle na wiele innych można się uodpornić za pomocą immunizacji. Sprawdź ogólne wytyczne dla poszczególnych krajów, w których do tej pory odnotowano wirusa Nipah:

Wspomagając swój układ odpornościowy za pomocą szczepień, zyskujesz większe szanse na zdrowy i spokojny wypoczynek. Wykwalifikowany personel TropicalMed dysponuje aktualną wiedzą na temat sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych zakątkach świata, dzięki czemu otrzymasz najlepiej dopasowane zalecenia i szczepienia.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!